:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,773
Активни 221
Страници 6,338
За един ден 1,302,066

Мисия „Публика” – най-после възможна

След 20 години българският зрител и българският филм се намериха – и се познаха
Режисьорът Димитър Митовски в работен момент. До него е фолкпевицата Андреа, която се появява за секунда - колкото да убие по грешка руски бандит, изпълняван от Павел Чернев.
46 000 зрители за три дни: сред българските филми, заснети и пуснати на екран след 1989-а, вече винаги ще има един "равнис", по който да се мери сполуката им - "Мисия Лондон". 46 000 е един от най-добрите резултати за премиерен уикенд в последните години и съвсем малко по-нисък от постижението на "Аватар" (48 000).

Числото е абсолютна мистерия, не по-малко загадъчно от изчезването на патките от Ричмънд парк в сценария на Алек Попов. Как така изведнъж след двайсет години пълно отсъствие на интерес към киното с етикет "Произведено в България" народът се втурва на тълпи към касите?



Българската публика по традиция е инертна и подозрителна



- тя не раздава доверието си току-тъй и въобще, откак бяха закрити 99% от салоните у нас и киното престана да е най-важното изкуство от транспарантите (даже торентите нямаше нужда да се намесват), пълните зали са по-скоро изключение, отколкото правило. Лесният начин е да набедим за успеха масираното публично присъствие на продуцентите и опита им в рекламата. В момента "СИА Адвъртайзинг" правят нечувана медийна инвазия: абсолютен шампион по кината е "Мисия Лондон", а по телевизията наскоро тръгна сериалът им "Стъклен свят".

Но достатъчно е да влезеш в произволен мултиплекс или Фейсбук: филмът на Димитър Митовски вече е надраснал собствената си легенда и трейлъра "Найс, а?"; за него говорят във фризьорския салон, в детския клуб, където чат-пат водя дъщеря си, и в автомобилните форуми.

Един български филм най-сетне е уцелил ако не десетката, то много близо до кръгчето: анонимната злоба, че неговата публика е публиката на "Биг брадър фемили", само затвърждава това мнение. Гледала съм и по-добри наши ленти в последните 10 години (в предишните 10, за съжаление, добри нямаше): такива, на които съм плакала, и такива, които не бих се срамувала да покажа на зрител от друга страна; филми, в които озвучаването не е чак фалшиво и актьорите не ти натрисат заучената в НАТФИЗ театрална дикция. Но нито един от тях не успя да спечели зрителите; да извика любовта и омразата им; в ни един не успяха те да се припознаят. "Дзифт" за цялото си разпространение е гледан по-малко, отколкото "Мисия Лондон" за един уикенд.



Защо точно този?



На първо място, добър жанров избор. "Мисия Лондон" е комедия с елементи на екшън. Жлъчна черна комедия (вярно, доста по-позитивно представена на екран, отколкото е в романа), но поне в три-четири епизода адски смешна. Традиционните предпочитания на българската публика не са към драматични произведения: комедии и екшъни, това са стожерите на киновкуса й от времето на пиратските видеокасети с дублаж на Васил Кожухаров. Ей на - и колегата на Митовски от СИА Камен Калев направи нелош филм - "Източни пиеси". Хвалиха го по фестивали, но никой в България извън специализираните кръгове не чу за него.

Второ, "Мисия Лондон" е филм, в който субсидията и парите на спонсорите са похарчени добре. Алън Форд (от "Гепи"), Томас Арана (който напоследък почти се е нанесъл в България) и още неколцина чуждоезични дават тежест на актьорския състав. Пиротехникът Кенет Касар, отговорен за финалната огнена вакханалия, също е някакво международно светило. Картина, звук, технически параметри - невиждани по нашите места. И саундтракът е нечуван - не са събрали кадърни местни самодейци, а са откупили права над хитове на Дейвид Боуи, "Блър", "Секс пистълс". Има достатъчно сцени, заснети в Лондон, и откровени цитати от стила "Гай Ричи". По тази точка филмът печели много в най-активната зрителска група - 15-25-годишните.



И най-важното за един филм, не само български - има сценарен гръбнак.



Книгата на Алек Попов излезе преди почти десет години и ако потърсите в Гугъл ревютата й, няма да намерите нито едно негативно. Успехът на филма "Мисия Лондон" всъщност прави услуга и на съвременната българска литература, която има същия проблем като съвременното българско кино - дава признаци на живот, има тук-там попадения, но общата картина не предполага средният потребител да й гласува доверие: рисковете да попадне на халтура са много по-големи от шансовете да спечели.

На въпроса: Е ли е "Мисия Лондон" халтура? И да, и не - повече не, отколкото да. Филмът е много по-плитък и опростен от романа, но не и опростачен. Не и масов в лошия случай на думата. Най-точното, което може да се каже за него, е "нормален" в смисъла на "универсален, небългарски" (въпреки ужасно българската история, герои и диаложен лист). Той не е пощаден от синдрома НАТФИЗ и театралниченето, но Митовски е овладял добре повечето си актьори. Юлиан Вергов е супер обран в ролята на посланика, който в романа е отрицателен герой, а тук почти романтично-положителен; Георги Стайков е направо откровение като имигранта-измекяр - надявам се да не играе себе си, поколението ми още помни "Вчера"; дори преексплоатираният Любо Нейков не дразни, докато размахва сатъра с цинизми на уста. Най-трудната роля е на Ана Пападополу.



Тя не е успяла съвсем да надскочи декламирането



(особено в сцените със съквартирантката), но представянето й е прилично, а приликата с Даяна - на моменти поразителна. Всеобщо е мнението, че Орлин Горанов е попадение в ролята на президента - а също и желанието да беше изкарал една ария в кадър, поне в банята! Малко насила стои на екрана извънредно красивата Ернестина Шинова. Нейната бутафорна Първа дама сякаш не е напускала снимачната площадка на "Хиндемит", предишния филм с участието на съпругата на Слабаков. Епизодът в италианския ресторант срещу парламента, където Деворина Селянска обядва с приятелки от хайлайфа, е есенция на най-лошото в новото българско кино.

Дори подобни сцени обаче се преглъщат сред залповете от автоирония на екрана, пронизващи целия народопсихологичен водевил. Тя придава смисъл дори на участието на Коцето-Калки (ако нещо може да придаде смисъл на Калки). Какво, ако не самоирония, е едносекундната поява на силиконова фолкбомба в ролята на убийца от руската мафия - колкото да утрепе друг епизодичен герой в анцуг, игран от атакиста Павел Чернев?

"Мисия Лондон" не е някакъв "Биг брадър в посолството", където перфидни продуценти кастват необразовани хора без работа, за да разиграят драматургичната си концепция. Филмът е семеен портрет в интериор на обобщения ни сънародник в странство, пък и не само там. Портрет често верен, затова и тъжен. Не съм сигурна дали го бива за износ - по-скоро не, макар че и на страничен наблюдател той би се сторил смешен по онзи туземски "Борат"-начин - но в българската публика, в нейните нужди и въжделения е прицелен идеално точно. Имаше нужда от такъв филм.

По-тъжен от разказаната на екрана история е единствено мизансценът на описания културен триумф: преди десет години едва ли някой е предполагал колко още можем да напреднем в дисциплината "държава на абсурда"...
 Българският посланик в Лондон /Юлиан Вергов/ и президентът /Орлин Горанов/.
48
5625
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
23 Април 2010 22:59
Боже, българско кино. Къде го прожектират
23 Април 2010 23:51
Да ви .............. и филмовите критици, по- точно журналисти изявяващи се като такива.
Филмът е семеен портрет в интериор на обобщения ни сънародник в странство, пък и не само там. Портрет често верен, затова и тъжен.

Слагането под общ знаменател на всички българи живеещи в чужбина е възможно само в главата на журналистка която написатова: Натиснете тук
24 Април 2010 00:29
Романът е посредствен. Авторът - роднина на бившия премиер Д. Попов - е работил в посолството по втория начин, без професионална подготовка, което добре личи и от текста.

Колкото и да е грешно (както правилно казва Пожар), стереотипното мнение на авторката за "нашенеца в чужбина" явно се споделя от много българи. Лошото мнение за бълг. дипломати също е широко разпространено, макар да е доста пресилено. И двете се дължат на комплекси.

Та колкото и да е слаб романът в сравнение с "Бай Ганьо" на адаша на Алек Попов и дори със соц версията "Ставри Ставрев" на Неделчо Драганов, филмът явно задоволява специфична потребност на бълг. зрител - и както правилно мисли авторката, няма "релевантност" за небълг. зрител.

Български филм, сниман и в Лондон, беше "Умирай само в краен случай", Николай Бинев беше лошият, Коста Цонев - добрият. Ламбо беше горилата на лошия с чисто нов тъмносин тоалет Ливайс. Снимките в Лондон, как Коста Цонев се провира по уличките на Сохо, бяха привлекателни за бълг. зрител - дотогава филмите за Емил Боев се снимаха Бог знае къде - в Будапеща вместо в Париж и Амстердам. Коста Цонев свали Барбара Брилска и даже я води на море на шведския, пристигнаха с параход на морска гара.

Президентът на снимката гледам си носи халката на лявата ръка - някаква нова мода ли има в отечеството? Моята си е на дясната, и като не мога да я сваля вече, завинаги



Редактирано от - Чичо Фичо на 24/4/2010 г/ 00:32:07

24 Април 2010 02:00
Га го покажът по телЮвизията, че го гледаме.
24 Април 2010 02:58
Президента си носи халката на лявата ръка, щото е левак. Българските президенти поначало са леваци.
24 Април 2010 03:06
"Мисия Лондон" не е някакъв "Биг брадър в посолството", където перфидни продуценти кастват необразовани хора без работа, за да разиграят драматургичната си концепция. Филмът е семеен портрет в интериор на обобщения ни сънародник в странство, пък и не само там. Портрет често верен, затова и тъжен.

Всичкото хубаво, ама това накрая все едно отличничката на класа писала "отговор на литературен въпрос"
Иначе добър-лош, тоя филм ще го гледам.
24 Април 2010 03:43
Не съм гледал филма и не съм чел романа. Успехът му се дължи, според мен, на две неща:
1. Бай Ганьо се влияе от реклама. Масираното облъчване по медии с обещание за голям сеир. На българска основа, все едно е в съседната къща.
2. За бай Ганьо няма по забавно нещо от това някой да го покаже гол, а той да види в отражението съседа си Натиснете тук
Останалото са булшити, като това за стойностните бг филми от последните 10 години, които си бяха пълен дзифт.

Редактирано от - Зе Мария на 24/4/2010 г/ 03:47:51

24 Април 2010 06:55
Книгата беше наистина едно рядко попадение на общия фон преди десетина години. Мислел съм си, че като материал просто плаче за екранизация. Не знам защо трябваше да мине толкова време, но ако наистина филмът е добър, значи си е струвало чакането.
Историята в книгата е изключително свежа, героите от посолството са автентични в типичната си за българската бюрокрация ограниченост и безхаберие, дано това се види и във филма.
Айде, пък като го гледаме, ще го коментираме и него, иначе става като "не съм чел Архипелаг Гулаг, ама е много лоша книга"
24 Април 2010 07:36
Доживяхме. Abso-fuckin-lutelly!


Год сейв да куиин


Недоволните, ако им мине главоболието, да ми врътнат един БигБен!
24 Април 2010 08:04
Книгата не беше лоша.
Обхваща периода на чифтосването на породите "червен цървул" и "синьо перде".
Какво се получава при това чифтосване -
нема нужда да обесняваме на форумците...
24 Април 2010 08:57
Орлин Горанов - президент! Orlin for president!
24 Април 2010 09:07
Дано е хубав филмът! Ще го гледам.
Но ме плаши това: "Филмът е много по-плитък от романа..."
Боже, романът е такава елементарна халтура! Толкова евтин опит за смях! Толкова некадърно написан...
Дано авторът на статията греши и филмът е станал по-хубав от романа.
Обнадеждава ме, че няма накъде по-зле да е.
-----------------------------
Блогът на Генек
24 Април 2010 10:41
Мисия Публика в българското кино - най-после възможна благодарение на масовото опростачване на населението през последните 20 г., мол културата, рекламата, а не на творческите заслуги на филма. Халал да са им приходите, щом успяха да опаковат добре и да продадат творческата си немощ.
24 Април 2010 11:18
Филмът не е лош- забавен е. За български филм. Но не заслужава чак такава задълбочена психо-драматична статия. Авторката се е опитала да се направи твърде много извисена за този лента.
24 Април 2010 11:21
Български филм, сниман и в Лондон, беше "Умирай само в краен случай", Николай Бинев беше лошият, Коста Цонев - добрият.

Аха, ясно. За Фичо Емил Боев е добър персонаж
Така кажи бе, чиче. Пък досега ни заблуждаваш, че си демократ. Я колко рева срещу полицейщината на ББ и ЦЦ, пък какви били положителните герои за теб.
24 Април 2010 11:29
Когато прочетох романа си казах, че това е много добър материал за сценарий. От него ставаше чудесна комедия. Доколко са успели създателите на филма, не мога да кажа. Но със сигурност, следвайки сюжета, филмът би бил интересен и гледаем за широк кръг зрители.
Филмът е семеен портрет в интериор на обобщения ни сънародник в странство, пък и не само там. Портрет често верен, затова и тъжен.

Ами така си е или поне това важи за голям процент сънародници. Сиромах човек, жив дявол, както твърди поговорката. Желанието да се правят икономии достига до комични размери.
Разказвали са ми един случай за крайградска железница в чужбина. Нашенците научили, че имало няколко необслужвани спирки с нисък пътникопоток. Там нямало никакъв контрол на качване и слизане. Така, че ходят 1-2 спирки и се качват на влака. След това слизат на последната необслужвана спирка.
Ако тръгне човек да събира всичките древни хитрини и тарикатлъци може да напише не една, а няколко книги по темата.
24 Април 2010 11:39
Анита, малко дисциплина езикова, ако може. Ревюта за книга в България още не се организират, нашите reviews са главно на подиуми с манекенки.
24 Април 2010 11:46
Не съм го гледал но се надявам скоро да го мерна по каналето. За мен номер 1 от "прехода" си остава "Хълмът на боровинките". Просто няма по-добро нещо за тези 20 години. "Дзифт" е обикновено порно, направено за чужденци които не са стъпвали в БГ
24 Април 2010 11:47
Филма ми хареса. Има много свежи идеи, особено накрая при представлението. За мен единдсвеният минус е че на моменти действието тече мудно. Имах чуството че мога да излезна и да изпуша една цигара. И Любо Нейков преиграва на места, но това са бели кахъри. Хареса ми.
24 Април 2010 11:52
Не съм чел книгата!!! Не съм гледал филма!!! Голяма простотия!!!
.
ПП Ама готини бомби тая Андреа, а?
24 Април 2010 12:17
Ахиле, беше ме малко срам да се включвам, ама като ти се обади и аз си признавам същото.
Бомбите са бомба, ако не се подплътени, а режисерот прилича на Филип Тотю.
Ех, Лондон, Лондон, знам те аз...
24 Април 2010 12:48
"Мисия Лондон" всъщност е най-гледаният филм, тъй като "Аватар" е пуснат в повече на брой киносалони. А успехът на "Мисията" се дължи на факта, че за първи път в български филм присъстват политици, макар и измислени, при това здраво осмяни. Както и на това, че това е може би първият филм с доста колоритни герои и реплики, направен наистина за зрителя, а не някакви авторски измишльотини, подходящи най-вече за камерни фестивали....
24 Април 2010 13:13
Дават ли безплатни пуканки на входа?
24 Април 2010 15:33
Романът е посредствен. Авторът - роднина на бившия премиер Д. Попов - е работил в посолството по втория начин, без професионална подготовка, което добре личи и от текста.


Цръцналият това има несъмнен опит в писането на доноси!
"Рот фронт!", другарю
24 Април 2010 15:37
На мен пък ревютата на Неда Ковачева ми харесват повече ***
Дано е интересен филмът, книгата беше оригинална но мн зле написана. Точно като сценарий за филм

Редактирано от - sybil на 24/4/2010 г/ 18:43:21

24 Април 2010 15:49
За литературните достойнства на Романа - няма да споря. За всеки файтон си има пътници.
Но той, като обобщаващо, едва ли не научно изследване, е сериозен изобличителен документ за персонажите в българската дипломация.

Надявам се и филма да ги показва такива, каквито ги познавам, за които зная със сигурност какви са, а и дори съм контактувал и виждал в акция:

- Една единствена гротеска във всяко отношение!

Разбира се, че е имало и има някои свестни хора всред българските дипломатически кадри. Но те хем са малко, хем не се срещат всеки ден по улиците и още по-малко - по форуми и седенки...

Докато с Карикатурите в това поприще нещата стоят точно обратното:

- Няма въшка, която да не се стърпи да изпълзи на челото, просто няма!

Редактирано от - Eisblock на 24/4/2010 г/ 15:50:42

24 Април 2010 16:58

Аватар е 3D филм и като такъв се прожектира ограничено, в съответно пригодени зали, които, за жалост, не са много. Във Варна например, билетите бяха продадени за седмица напред. Та, да сравняваме броя на зрителите през първата семциа е меко казано нередно.
Интересно ми е какъв ще е рейтинга на филма в IMDb. Помня абсурда с "Дзифт" (Всъщност какво точно е дзифт ) където група "патриоти" бяха гласували дружно с 10 та филмът беше изкаран по-добър от "Кръстника".
24 Април 2010 17:40
Гледах филма днес и съм приятно изненадан. Оттеглям думите си за творческата немощ. Балансирано и професионално направен микс от Комиците, задник-депутат участващ в ролята на руски мафиот и некадърността на българските дипломати, изпратени с връзки зад граница. Интрига, която може и да се продаде зад граница.
24 Април 2010 19:44
Един съвет от мен към тези, които още не са гледали филма.
Гледайте го и тогава коментирайте.
Не обръщайте внимание на разни изкурубени критички, просто го гледайте !
24 Април 2010 19:47
Ето и трейлър от филма. Св.рката станала биг бенд.
Натиснете тук
24 Април 2010 20:35
От всичко прочетено във форума разбрах, че става дума за добро зрелище, но филм???
24 Април 2010 22:24
Всъщност тая кинокритика е грамотна, ако изключим досадната езикова неприятност, посочена от Геновева. Странно как на човек може да му хареса оценка за филм, който нема да гледа.

24 Април 2010 22:39
Авер4е, пища ти, защото съм напълно съгласна, че един от най-добрите филми на прехода беше Хълма на боровинките. Но той е несъвместим като жанр с мисията...

Вторият беше 2-серийният филм за Дан Колов, май той мина незабелязано, но беше велик по отношение на време, място и атмосфера на събитията.
.
А колкото до български комедии след прехода- ами първенство сА:
-пътуване с РОСИНАнТ
-МИСИЯ ЛОНДОН
преди тях са само тоталитарните комедии
25 Април 2010 13:35
"Време за жени" (с Аня Пенчева) е също хубава комедия.
25 Април 2010 14:58
"Мисия Лондон" - боза с проблясъци. Гледане на филма - чиста загуба на време!
25 Април 2010 15:07
преди тях са само тоталитарните комедии
Що за понятие ?!?! Точно си мисля че тези "тоталитарни" комедии никога няма да бъдат надминати. Пример - синът ми си пада много повече по "Двойникът", "Вилна зона" и др. отколкото по всичо "нетоталитарно" и доста некадърно.
SIC
25 Април 2010 15:34
В "Двойникът" е самата същност на БАН.
"- Математическото модУлиране е-е-е ... знаете ли какво?
- Какво?
- Ъ-ъ-ъ... Напредък!"
25 Април 2010 15:42
"Маневри на петия етаж" и "Топло" ми харесват повече от "Двойникът". Виж, "Вилна зона" нещо, хм...
Най-много харесвам "Войната на таралежите", детски филм, ама много весел и интересен.
25 Април 2010 16:10
тоталитарни казах в най-добрия смисъл, те са ненадминати и до сега и много повече от последните в прехода ами само Невероятна история и комедиите с Апостол Кармитев...зобре, че ги приложиха на дивидита към някои вестници, та услях да ги събера
25 Април 2010 16:51
Кру, мисля че точно "Вилна зона" беше най-смелия от всички, показвайки рибята супа в която бяхме превърнати и от която "башите-демократи" мислеха да правят аквариум преди 20 години. Вземи и го виж пак. Аз също го намирах "Хммм..." преди много години
25 Април 2010 17:16
Кру, а да ми врътнеш един Биг Бен, а?
25 Април 2010 17:22
Гледах "Дзифт" и "Източни пиеси" и съм ги коментирал вече.

"Дзифт" си е развлекателен, добре изработен гангстерски филм с някаква трагична екзистенциална струйка, свястна режисура на Гърдев, стилна фотография, свежа игра на Бахаров и Мутафов, слабоват сценарий с измислен сюжет, много свежи цитати от ранния соц, живи градски сценки, ценни лафчета. С един по-смислен сценарий и една професионална актриса в женската роля можеше да излезе много повече.

"Източни пиеси" - почти документален филм, според жена ми - много реалистичен, според мене - много унил.

За "Мисия Лондон" - като бивш бълг. дипломат, посещавал няколко пъти и посолството ни в Лондон, и като приятел и колега на някои от работилите там по времето на Попов, смятам, че романът е изсмукан от пръстите на краката, израз е на лакейската природа на автора - сам назначен по втория начин, без професионална подготовка, което се вижда ясно от представите му в романа за работата на дипломатите. В Лондон сме инали много добри посланици - Иван Станчов, Захари Радуков (ид), Валентин Добрев, много други добри дипломати - Христо Халачев, Бранимир Заимов и мн. др.

Че впечатленията ми за "Селянова" (А. Стоянова, тогава жена на П. Стоянов) съвпадат горе-долу с тези Попов, че много мои форумни изказвания в миналото по адрес хора от техническия (Баничаров) и ПГУ състав на мисиите ни са били със сходно звучене, в никакъв случай не променят общата ми слаба оценка за книгата.


25 Април 2010 18:16
Фичка, ти по "първия начин" беше назначен за дипломат?
25 Април 2010 18:26
"Вилна зона" го гледах преди няколко месеца отново. Да си призная вечната тема на соцкиното за еснафството ми беше втръснала, ми то във всеки филм все го разобличаваха. Еснафството като главен враг на социалистическото общество. Сблъсъкът между еснафа и "новия" човек. То и т.нар. "еснаф" по принцип си работеше честно и почтено, спазваше законите и единствената му вина беше, че се интересуваше от собственото си благополучие повече, отколкото устройваше другарите. Социалистическата пропаганда му туряше допълнително отрицателни черти и безмилостно го осмиваше. Заменяне на основната тема за свободата и правото на избор с някакъв второстепенен, изсмукан от пръстите проблем.
25 Април 2010 18:33
Бг еснафщина е когато съседката дойде у вас с фразата: "Имате ли две филии хляб, че сина ми ще го дават днес по телевизията, щото участва в конференция за отворения код" и си тръгне без двете филии.
Аз не виждам защо това не трябва да бъде разобличавато и осмивано.
25 Април 2010 18:44
Кру, това за еснафщината е истина. Аз гледах другото...Онова животинското, което беше облечено в "демократични" одежди и ни напакости през последните години. Дълбоко скрито у комплексирания и без това "соц. труженик". Не си ли съгласна ?
25 Април 2010 20:03
Аз гледах другото...Онова животинското, което беше облечено в "демократични" одежди и ни напакости през последните години. Дълбоко скрито у комплексирания и без това "соц. труженик".

Т.нар. дребни "еснафи" не бяха тези, които формираха класата на внезапно забогателите. Те нямаха нито властта, нито парите за това. Спечелиха тези, които никога не бяха обект на критики, а държаха и хляба и ножа.
Дребните еснафи са потърпевши, като всички останали обикновени граждани.
28 Април 2010 09:46
---
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД