:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,361
Активни 727
Страници 30,926
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Родителите сигурно са полудели

Кога превърнахме хлапетата в "парникови убийци на радости", а на количките се появи надпис "Извади детето, преди да сгънеш"? Време е да оставим малките разбойници на мира. Защото, ако не си разглобил един часовник през живота си, не ставаш за инженер
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
---
Всички искаме най-доброто за децата си. Купуваме им здравословни сладкиши и хипоалергенни чорапи, наемаме частен учител да изправи "моливния дефицит" на 5-годишното ни отроче, включваме интернет в къщичката за игра. Кръжим около всяко училище, детска площадка и тренировъчна зала - затова учителите са ни кръстили "родители хеликоптери". Така магазините започнаха да ни пробутват тиранти, с които "разполагате с един цял метър свобода за вас и вашето дете", наколенки за бебета (сякаш те не идват оборудвани с такива), обезопасители за копчета на печки и какво ли не. Кметът на едно градче в щата Кънектикът се съгласил да изсече всички дървета по една улица след оплакване от майка, че някой орех може да падне в домашния басейн, където се къпе нейният алергичен към ядки син. Училище в Тексас пък иска проверка на съдебното минало на всички родители, които са пожелали да помогнат за училищното тържество на второкласниците.



Толкова сме вманиачени в успеха на децата, че родителството се е превърнало във форма на продуктово развитие. Случва се някоя майка или баща да поискат в началното училище часове по мандарин, понеже никога не е прекалено рано да се подготвиш за глобалната икономика. Случва се учител да получи възмутен есемес от родител за ниската оценка на детето му, още преди тестът да е приключил. Школските директори рутинно делят първолаците на "курабийки" - прегорели още преди първия звънец, и "чашки" - готови да се счупят при най-малкия стрес.

Ето това е родителството в зората на ХХI век - поредната екстравагантна крайност, балон, натъпкан с подложки, който само чака да се пръсне.

Всички големи революции са родени от индивидуален акт на гражданско неподчинение, който вдъхновява бунтарите да обединят усилията си. Днес сме на прага на една такава революция, целяща да заличи от нас тази почти комична свръхзакрила и свръхинвестиция на майки и бащи. Съпротивата има много имена - бавно родителство (по примера на бавното хранене), просто родителство, свободно родителство - но посланието е едно и също: колкото по-малко, толкова по-добре, "кръженето" е опасно, провалът е ползотворен. Искате ли децата ви наистина да успеят? Научете се кога да ги оставяте сами. Когато достигнете това просветление, техният полет ще стигне по-високо. Защото много често точно им тежим и ги закотвяме за земята.

Това "назадничаво" движение трупа сили от години, но сега отразява и новите реалности. От началото на голямата рецесия, според анкета на Си Би Ес Нюз, една трета от родителите в САЩ са намалили извънкласните занимания на децата си. Правят го по финансова принуда, но изведнъж установяват, че всъщност не е никак лошо. В анкета на сп. "Тайм" от 2008 г. на въпроса как кризата се е отразила на отношенията с децата четири пъти повече хора отговарят с "положително", отколкото с "негативно".



Как стигнахме дотук



Прекомерната родителска грижа не е от вчера. Не е даже и от онзи ден през 1899 г., когато Пинки - майката на най-награждавания генерал в американската история Дъглас Макартър, се пренесла заедно с него в академията "Уест Пойнт" и наела апартамент до университетския кампус, за да може да го следи с телескоп дали учи. През 90-те години на миналия век обаче нещата драматично ескалираха. Спокойствието отстъпи на страха и тревогите (същият процес се случи и след промените у нас - бел.ред.) и изведнъж родителите спряха да пускат децата си далеч от погледа. От 41% през 1969 г. делът на хлапетата, които ходят сами на училище, е спаднал на 13% през 2001 г. Смъртните случаи от различни инциденти са намалели с над 50% от 1980 г., но въпреки това родителите непрекъснато лобират да се махнат джунглите от детските площадки, а на количките неочаквано се появиха надписи "Извадете детето, преди да сгънете". Сред децата на 6 до 8 г. свободното време за игра е намаляло с 25% между 1981 г. и 1997 г., а домашните са се удвоили. В книжарниците започнаха да се продават книги като "Храна за детския мозък: над 100 рецепти за повишаване интелигентността на вашето дете". В щата Джорджия федералните власти изпровождат всяко новородено от болницата с диска "Изградете мозъка на вашето бебе със силата на музиката", след като някакви учени обявиха, че слушането на Моцарт временно може да увеличи интелигентността с 9 пункта (по стандартните тестове). Докато истерията стигне своя пик, университетите вече бяха инсталирали уебкамери "Здрасти, мамо" в общите помещения на общежитията, а работодатели като "Ърнст&Янг" предлагаха "родителски пакет" на новоназначените, тъй като мама и татко също участват в договарянето на заплатите.

Щом вманиачаването на тема безопасност и успех за детето се превърна в норма, се възцари един вид правоверие и господ да е на помощ на еретиците - онези, които дръзваха да оставят децата си навън без закрила от Сикрет сървиз. Само попитайте Ленор Скенази, която до ден днешен като потърсите в "Гугъл" "най-лошата майка в Америка" запълва първите няколко страници с резултати - само защото един ден през 2008 г. оставила 9-годишния си син да се качи сам на метрото в Ню Йорк. Скенази написа статия по въпроса и подпали глобална война на тема какво е "разумният риск". Впрочем са я търсили репортери от Китай, Израел, Австралия, Малта... ("Малта! - възкликва Ленор. - Това не беше ли остров! Кой дебне децата там? Пиратите?")

Скенази решава да отвърне на удара и с блогове и книги горещо защитава тезата, че сме изгубили способността си да преценяваме опасностите. Като вечно се тревожим за погрешните неща, нанасяме реална вреда на децата си, отглеждайки ги да бъдат тревожни, неавантюристични, или по нейните думи "парникови убийци на радости, вързани за мама халюциниращи опасности". Няма според нея рационално обяснение защо едно поколение, израснало в непрестанни игри навън, ходило само на училище и правило куп други неща без родителски надзор, трябва да забранява същите тези неща на своите деца. "Но днес 10 е новото 2. Инфантилизираме децата си до пълно невежество", казва Скенази, която няма нищо против предпазните колани и седалки в колите, каските за велосипед и всички други рационални придобивки на детската безопасност. Но когато водеща журналистка съветва родителите да снимат всяка сутрин децата си преди училище, та в случай на отвличане да имат под ръка снимка за полицията, това вече е прекалено.

Вероятността детето ви да бъде отвлечено и убито от непознат е 1 на 1.5 милиона. Така че истеричният въпрос "Как да го пусна сам до магазина?" е по-редно да стане "Как да го пусна сам при роднините?" (80% от децата, жертва на насилие, са пострадали от приятели или роднини). Или в колата с вас (над 430 000 деца всяка година са жертви на пътни инциденти).



Записки от фронтовата линия



Страхът е нещо като родителски вирус: невидим, силно заразен, перфектно създаден да разруши спокойствието ви. Но страхът от физическа опасност поне подлежи на някаква рационална аргументация, докато страхът от провал е почти невъзможен за унищожаване. Този страх подтиква родителите да искат повече домашни в предучилищните класове, повече часове по езици и пр. Отчасти този страх се храни от демографията. Сегашното поколение родители чака повече да създаде брак и има по-малко деца. Семействата никога не са били толкова малки, което означава че генетично яйцата ни са в по-малко кошници и затова ги закриляме много по-усърдно. Родителите хеликоптери се срещат на всяко ниво в обществото, във всички етнически групи, казва Патриша Сомърс от Университета на Тексас в Остин, правила проучване по въпроса. Вече имаме и баби и дядовци хеликоптери, естествено.

Други изследвания ни напомнят за значението на игрите като особено важен "протеин" в емоционалната диета на детето. Ако не беше така, казват учените, едва ли играта щеше да е оцеляла при всички животински видове през всички хилядолетия - вероятно като подготовка за порастването и тренировка на лидерски умения, общуване, гъвкавост, устойчивост. Д-р Стюарт Браун, психиатър и основател на Националния институт за играта, отбелязва, че новопостъпилите инженери в една от лабораториите на "Калтех" не притежават умения за решаване на проблеми, въпреки че идват с отлични оценки. След като си дават сметка, че всички от по-старите поколения са разглобявали часовници, сглобявали касетофони, правили макети, мениджърите във фирмата включват в интервютата за работа и въпрос какво са играли кандидатите като деца. "Когато търсим кое създава познание, памет и благополучие в живота - твърди Браун, - играта е толкова важна, колкото и всеки друг фактор". Американската академия по педиатрия предупреждава, че намаляването на времето за свободна игра може да доведе и до здравни рискове - за някои деца този забързан и натоварен ритъм е източник на стрес и напрежение и дори може да доведе до ранна депресия. Да не започваме въобще темата за затлъстяването сред децата.



Помнете, грешките са полезни



Много образователни експерти търсят начини как да кажат на родителите кога да отстъпят на заден план. Линията тук е много тънка, тъй като поредица изследвания обвързват ангажираността на майки и бащи в образованието на детето с по-добри оценки, по-малко проблеми със зависимости и по-големи шансове и добро представяне за университета. Ако трябва да се избира, казват учителите, по-добре супервъвлечени родители, отколкото невидими. Предизвикателството е да се улучи точната мярка.

Всеки учител може да разкаже история за ученик, който е трябвало да претърпи провал, за да осъзнае, че с това светът няма да свърши. Само че днес учителите са изправени пред съвсем различна действителност - когато майки и бащи са задкулисните автори на домашните работи и усърдни лобисти. Директорката на едно основно училище в Канзас се принудила да сложи табелка на входната врата "Не приема", след като забелязала, че масата на рецепцията е затрупана от забравени кутии с обяд и тетрадки, донесени от родителите. Чашата преляла, когато един ден в училището влетяла задъхана майка с гердан, който трябвало да придаде завършен вид на тоалета на дъщеря й. Уж интелигентни родители, но сме ги виждали да правят ужасно глупави неща, въздишат учителите.

Нормално е да се приеме известна доза "кръжене", когато става дума за малки деца, но все повече тази неотклонна грижа се наблюдава чак до гимназията и колежа. Учителите вече говорят и за родители "Стелт" - те не кръжат непрестанно, но от тях винаги може да се очаква изненадващ удар, точно когато се набират участници за училищния театър например. За тях последният клас е съдбовният час. Много родители възприемат оценката на детето на кандидатстудентските изпити като оценка за самите себе си като родители, отбелязва Мадлин Райниър, декан на университета Уиламет в Орегон. Понякога пък в университета става още по-страшно. Затова някои висши училища имат специални съветници за родители. В Итака например са сложили на сайта си няколко точки: "Посещения (но не много чести); Общуване (но не много често); Не се тревожете (прекомерно); Очаквайте промяна; Доверете им се."



Какво да направим



Сред най-мощните оръжия във войната с хеликоптерната бригада е бумът на сайтове за родители, където всеки може да влезе и да затвърди усещането си, че понижаването на очакванията не означава непременно предаване на детето. Можете например да поръчате бебешка фланелка с надпис "Ще проходя когато си искам". Естествено, за да се възстанови балансът, литературата по темата доближава по обем другата - с обратен знак.

Водачите на тази революция обаче внимават да не прекаляват със съветите. Понеже на родителите вече им е дошло до гуша от съвети. Пък и една от важните цели на този бунт е точно да позволи на майки и бащи да бъдат несъгласни и да следват различни пътища. Хората все си мислят, че има някаква тайна формула за родители и ако прочетем достатъчно книги, похарчим достатъчно пари и се напрегнем до краен предел, ще я открием и всичко ще бъде наред. Какъв ужас! Нека всеки си запуши ушите, затвори очи и открие своята лична семейна формула.

Средностатистическото хлапе днес притежава 150 играчки. Започнете оттам. Изхвърлете счупените. Раздайте онези, които вече сте надраснали. А също и онези - мигащите, шумните, които играят вместо вас. Целта е да се отървете от 75% от всичко онова, което задръства детската стая. Запазете само класиките - те оставят почти всичко на въображението.

И накрая, нека си позволим известно смирение. Може да се тръшкаме и мятаме, но накрая всичко това може би няма да има чак толкова голямо значение, колкото си мислим. Авторите на "Фрийкономика" Стивън Дабнър и Стивън Левит анализират напредъка на петокласници и установяват, че няма значение колко родителите четат на децата, колко телевизия гледат малките и дали мама ходи на работа. "Посещенията в музея са толкова продуктивни, колкото и посещенията до магазина - твърдят двамата в статия за USA Today. - Когато повечето родители посягат към книгите за добри родители, вече е твърде късно. Много от значимите неща тук са решени отдавна - какво е образованието на родителя, какъв партньор си е избрал той и колко време е чакал, за да има деца".

Ако приемем това със смирение, сигурно ще ни е по-лесно да последваме съвета, даден от писателя Д.Х. Лорънс през 1918 г.: "Как да започнем да обучаваме детето. Правило №1: Оставете го на мира. Правило №2: Оставете го на мира. Правило №3: Оставете го на мира. Това е цялото начало."

Естествено, на него му е било лесно да го каже. Д.Х.Лорънс няма деца.
СНИМКА: ИМПАКТ ПРЕС ГРУП
---
Снимка: Импакт прес груп
---
26
7376
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
02 Май 2010 23:08
.... те сега "мамите" ще съсипят това писание ..
03 Май 2010 00:55
Съвета, даден от писателя Д.Х. Лорънс през 1918 г.: "Как да започнем да обучаваме детето. Правило №1: Оставете го на мира. Правило №2: Оставете го на мира. Правило №3: Оставете го на мира. Това е цялото начало."

Ромите са открай време последователи на "писателя Лорънс"
03 Май 2010 06:31
Ааа, пускай ги на воля в прерията. Което оцелее - оцелее. Тъкмо ще се научи да пали огън с клечки, да се храни с бръмбари, да оцелява сред диви кучета и хора...
П.П. Отде ги намирате тия статУйки за разтуха на манхатънци?
--------------------
Блогът на Генек
03 Май 2010 08:11
Те и спартанците така мислеха, ама сега ...къде са спартанци?
03 Май 2010 08:17
Че сме полудели, полудели сме, ама биваше ли така направо в очите да ни го кажат?
03 Май 2010 08:25
Ммда, старши, и аз съм на мнение, че "Родителите сигурно са полудели" трябваше да бъде "Мамите сигурно са полудели"
03 Май 2010 08:34
Тази статия е светъл лъч в мрака на политически коректното егалитаристко майчинско общество, новият техно-матриархат, в което съвсем неусетно се е превърнала Западната цивилизация и войната срещу мъжкото начало, което е призвано да поема риска, да експериментира и да генерира жизнеспасяващи идеи.
Крайният ефект от новия матриархат е свръх-защитетни деца, свръх-разглезено потомство, срив в подчинението на авторитетите, т.е. кастриране на мъжкото начало, свръх-консуматорщина (мама все се страхува детето да не остане гладно), невротични алогични страхове от какви ли не въображаеми опасности, унищожаване на разликите между мъже и жени, възхвала на лезбианството и хомосексуализма, размахвани като хоругви на похода срещу различията между мъжкото и женското начало, на което се гради цивилизацията.
Резултатът е криза от свръхконуматощина, липса на идеалисти, готови да рабоптят за каузи, бум в момичешки банди и умопомрачаващо насилие, извършвано от деца (у нас е около1/5 от насилията), срив в мъжкото начало, проблеми с дисциплината в училище, недостиг на затвори за възрастните, липса на мъже, които да бранят царстото на майките от изродщините на възпитаните от тях самите пишман мъже и отказ на новите мъжкарани да раждат деца. Те искат силиконови цици и повече медийно внимание!
03 Май 2010 08:42
Извинявайте, но ми се струва, че статията малко прекалява.
Не че поставеният проблем не е остър, но специално у нас учителите плачат повече от НЕЗАИНТЕРЕСОВАНОСТ на родителите.
А иначе и нездравите амбиции си ги има, но те са проблем номер две или три.
03 Май 2010 08:48
В тоя смисъл, Сократе, ние сме общество от ХХII век. Или от преди новата ера.
Защото родителите пращат децата на гардероб в училище и хич не им пука дори били ли са там.
А за претенциите - да. Всеки родител знае, че неговото дете - най-умното дете в цялото тричленно семейство - е подценявано от даскалите. И по презумпция е агресивен и претенциозен.
03 Май 2010 09:10
А другата група мами, Тим? Която поради посредственост се идентифицира единствено и само с изтърсачетата и с това, че е майка, посветена на "пиленцата", "съкровищата" и т.н.? То също е болезнено смешно състояние.
03 Май 2010 10:30
Ай майките в кенефа.
03 Май 2010 10:37
А за бащите защо не кажете нещо? Или тяхната роля се свежда единствено до оплождането? Малко прекалено е това непрекъснато реване от страна на някои представители на мъжкия пол. Просто се включвайте в отглеждането на децата, а и не гледайте на мъжете - даскали като на неудачници... Иначе на децата ще им липсва мъжкия модел на поведение. (Но в нашия, средиземноморски регион , психиатри и психолози отдавна твърдят, че съществува "матероцентричен" модел на поведение. )
03 Май 2010 11:08
За какво ви е четене на еждневници - Тим Ви стига, друго Ви не требе.

Що за опит отговорността за префърцуненото днешно общество да се прехвърли само на майките? Или пък жените?
А татевците що блеят баирите?
Страхът е водещ в днешното общестево- от 11 септември, от иконом.криза, от комшията-изнасилвач, от тинтири-минтири. Докато бабите ни са се срахували от градушката, която е водела до глад, ние се страхуваме от краха на банките.
Вероятно и за него жените са виновни. А има и татевци дет са дважди по-шашави от мамите. И те хич не са малко
03 Май 2010 11:42
Е, аз отдавна го разбрах: децата се оправят по-добре без моите съвети...
03 Май 2010 14:33
Не знам дали се дължи на естествената еволюция, но откъде накъде петгодишния ми син ми заявява, че като пораснел, искал да кара Ферари, при условие, че баща му няма (и може би никога няма да има) повече от най-обикновен джип, и то VW???
03 Май 2010 14:45
Ей тука нещо интересно, не съм си мислел, че някога ще го споделя с някой:
"Посвещава се на децата от 60-те, 70-те и 80-те години на 20 век

Ако сте били дете тогава, като погледнете назад, ще ви бъде трудно да повярвате, че сте успели да доживеете днешния ден. Ние се возехме на коли без предпазни колани и без въздушни възглавници. Креватчетата ни бяха оцветени в ярки бои с голямо съдържание на олово. На шишенцата с лекарства нямаше секретни капачета, вратите често не се заключваха, а шкафовете в къщи не се заключваха никога. Пиехме вода от улични чешмички, а не от пластмасови бутилки. На никого дори не би му хрумнало да кара колело с каска. Ужас, нали!
С часове си правехме самоделни колички от дъски и лагери, намерени на някое бунище, и едва когато вече летяхме по нанадолнището си спомняхме, че сме забравили да им сложим спирачки. Сутрин излизахме от къщи, играехме по цял ден и се прибирахме, когато запалваха уличното осветление – там където го имаше. И през цялото това време никой не можеше да разбере къде сме. Нямаше мобилни телефони, представяте ли си!
Няколко човека ядяхме един сладолед и пиехме лимонада от една и съща бутилка - и никой не умря. Нямахме компютри, 3D игри, компактдискове, GSM-и, 160 канала кабелна телевизия, интернет и на тълпи ходехме на кино, защото нямаше дори видео!
Затова пък имахме приятели. Излизахме от къщи и ги намирахме. Ако някой ни трябваше, отивахме у тях и се виждахме с него. Просто така, без предварително обаждане! Сами в този жесток и опасен свят. Без охрана. Как изобщо сме оживели?
Измисляхме сами игрите си, крадяхме череши и ги ядяхме с костилките – и на никой костилките не му прорастваха в корема. През междучасията се пръскахме с вода от многократни спринцовки и бутилки от „Веро”. Нашите постъпки си бяха наши собствени и ние бяхме готови за последствията. Порязвахме се, ходехме в синини и натъртвания или си чупехме кокалите – но никой никого не съдеше. Смятахме, че за всичко сме си виновни ние самите. Представата, че можеш да се откупиш от ченгетата или да се скатаеш от казармата практически не съществуваше. Родителите от онези времена винаги вземаха страната на закона, можете ли да си го представите?
Да-а-а, такива бяхме, а ето какви станахме:
1.По погрешка въвеждаме системната си парола на микровълновата печка.
2.Имаме списък от 15 номера да се свържем със семейството си, което се състои от 3 човека.
3.Пращаме e-mail на колегата, който седи в съседната стая.
4.Губим контакт с приятелите си, които нямат електронна поща
5.След края на работния ден се връщаме в къщи и отговаряме по телефона така, сякаш още сме на работа.
7.Изпадаме в паника, ако излезем от къщи без мобилен телефон и се връщаме да го вземем.
8.Щом се събудим сутрин, първата ни работа е да влезем в интернет, още дори преди да си изпием кафето."
03 Май 2010 14:45
Да се въведе изпит по стрелба с прашка, по стояща, бягаща и летяща мишена.
Да се въведе изпит по игра на фунийки
Да се въведе изпит по самоделни взривни устройства (миниум и бронзи).
Това за момченцата, за момиченцата - не знам...
03 Май 2010 15:29
havamal
Върна ме много години назад. Всичко, което се написал е/беше истина. А днес съветвам внука си да не тича, за да не се изпоти. Ако пък се случи, баба му винаги има суха блузка в чантата. Защо станахме такива?
03 Май 2010 16:09
играта е толкова важна, колкото и всеки друг фактор
Колкото повече игра, толков по-висок БВП!
Не си спомням баба ми да се е страхувала от градушката, що винаги диверсифицираше риска , без да е губила време в УНСС. Но се страхуваше от разбойници както ние сега от/за банките.
А татевците що блеят баирите?
Блеем в къщи (успокоявало женските нерви , не им изкарвало акъла). По баирите учим децата да решават проблеми (лов, риболов) или да поемат рискове като играем с тях (челик и други хвърляния/спускания с опасни предмети ).
03 Май 2010 16:48
А на мене първата ми работа като стана е да погледна прогнозата за времето
А на въпроса ви, как сме оцелели.......я пак? Ние всъщност оцелели ли сме? Ами кво ша кажете за СПИН, за Свински грип, Птичи грип, множествена склероза, алцхаймер, устойчива на лекарства туберколоза, затлъстяване като за световно........ я пак? КОЙ БИЛ ОЦЕЛЯЛ????
03 Май 2010 16:55
О, те черешите и вишните въобще нямаха никакъв шанс да узреят.
03 Май 2010 17:08
Учителите вече говорят и за родители "Стелт" - те не кръжат непрестанно, но от тях винаги може да се очаква изненадващ удар, точно когато се набират участници за училищния театър например.

И при нас има "стелтове", само че при завършването на отрочетата си.
03 Май 2010 19:07
Нищо ново под слънцето, генерализиране и противопоставяне на "гениалните" дърти срещу "развалените" млади.
03 Май 2010 19:22
Пък може да е друга гледна точка към "гениалните" млади срещу "развалените" дърти?
03 Май 2010 21:17
Реших да прочета статията , защото ме грабна оригиналното и заглавие. Естествено, разочаровах се като видях, че не е писана от наш журналист.Уви стигнах само до половината на тая статия.Твърде много не пасва на реалността в българия.Верно американците ги имат тези проблеми, а ние от друга страна се правим на американци , но нека запазим подобен тип статии за след 50-60 години , когато ще сме деградирали до тяхното ниво в този аспект. Този , който я е превеждал , си е изгубил времето за мен.


П.С. "Кметът на едно градче в щата Кънектикът се съгласил да изсече всички дървета по една улица след оплакване от майка, че някой орех може да падне в домашния басейн, където се къпе нейният алергичен към ядки син." - американците са абсурдни , но чак пък толкова...да не би басейнът да се намира по дължината на цялата улица ? тав е по-скоро някоя журналистическа измислица с цел разкрасяване на разказа.
03 Май 2010 22:30
Натиснете тук
Ако мислиш че и това е некакъв хамерикански хумор........
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД