:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,063
Активни 583
Страници 30,628
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Паркингите на парламента и на някои от министерствата са незаконни

Виетнамските общежития ще бъдат съборени, казва общинският съветник от ВМРО и шеф на комисията по обществен ред в общината Ангел Джамбазки
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Ангел Джамбазки е роден в София през 1979 г. Завършил е семестриално право в СУ "Св. Климент Охридски". От 1997 г. е член на ВМРО. В момента е общински съветник, председател на комисията по обществен ред и сигурност.
- Г-н Джамбазки, участвахте в работната група, която изготви проект на наредба за дейността на общинска полиция. Как ще се реализира тази промяна и кой ще я финансира?

- Предвиждаме, както е практиката по света, методическото ръководство и техническата екипировка да се осъществи от МВР. Това ще си бъдат истински полицаи, само че ще имат надписи "Общинска полиция". Въпросът за финансирането е най-важният за нас, защото от него зависи дали ще може да се реализира идеята във всички градове в България. Желанието на министерството е общинската полиция да бъде финансирана от съответния общински бюджет. Само че ние като съветници не сме съгласни с тази идея, защото така гражданите на София ще трябва да плащат два пъти за своята сигурност - веднъж през републиканския бюджет и веднъж - през бюджета на града. Затова предложихме дейностите по създаването и финансирането да бъдат мислени така, както се мислят дейностите в образованието - с делегиран бюджет. Да се направи сметка на колко човека се пада един униформен полицай. Например за София, според изчисленията на нашата дирекция, трябват 340-350 полицаи и би трябвало през държавния бюджет да се отпусне финансиране за тях.

- Какви дейности ще поверите на общинския полицай?

- Както всеки униформен полицай той ще отговаря за контрола върху движението. Ще следи и за спазване на общинските наредби. Когато се пращат инспекторите от Столичния инспекторат да проверяват търговци и сергии, с тях трябва да ходи униформен полицай. Сега, като отидат цивилни, събират много малка част от глобите, защото хората не се респектират.

Другото е общественият ред. Това са функциите на града. Той трябва да предложи на хората някакъв приемлив обществен ред. Това ще са и функциите на общинската полиция. Общо взето такава е и практиката в Европа - дейностите на охранителната полиция са градски, а тези, свързани с разследване, издирване, специализирани работи - на МВР.

- Какъв бюджет е необходим за столична общинска полиция, щом са необходими около 350 полицаи?

- По сегашния договор със Столична дирекция за 100 пренаети полицаи общината плаща около 3 млн. лв. на година. По наши сметки ще са необходими 10-15 млн. лв. Тук, разбира се, трябва да се предвиди техническо осигуряване, оборудване, коли.

- Преди време казахте, че общинските училища са като разградени дворове. Докъде стигна проектът за видеонаблюдение?

- Продължаваме да изграждаме пръстена от видеонаблюдение. Амбицията ни е всички училища, детски градини и социални домове да са опасани със системи, които да са свързани със Столична дирекция. Към момента училищата в осем района вече имат видеонаблюдение. В останалите се изгражда все още, защото няма достатъчно пари да се направи бързо и веднага.

- След Великден бутнахте поредното незаконно гето до метростанция "Обеля". Колко такива гета останаха в София?

- Никой не може да каже. Продължаваме да ги гоним из града. Само като тръгнете по бул. "Сливница" в посока към изхода на София, има десетки общински сгради, в които се настаняват приходящи роми от цялата страна. За съжаление ще се повтаря моделът от минали години. Ето сега в "Люлин" - между два блока бяха почнали да си строят вигвам, ние ги разрушихме бързо, заедно с районната администрация, наложихме им актове, и те си тръгнаха. Това няма да им попречи да завият зад два блока и да започнат да строят там.

- Докога ще се гоните така?

- Докато българската държава и правителство не вземат нещата в ръце. Това е въпрос на сериозно обществено обсъждане, до голяма степен е и държавен въпрос. Нито един град в България, а и по света, не може да го реши сам.

- От години се говори и за Виетнамските общежития. Намерихте ли трайно решение за тях?

- Там също има няколко варианта. По единия работим, но мястото, на което предвиждаме да изселим хората оттам, още не е уточнено.

- Какво ще се случи с общежитията?

- Те ще бъдат премахнати, защото са опасни за всички. Те са с временен статут, отдавна им е изтекъл експлоатационният период и са незаконни. И са една от малките неприятни теми на общината, които продължават да стоят. Създават огромни притеснения за околните хора, които живеят там.

- Къде ще ги изселите все пак?

- По родните им места, там, откъдето са дошли. Никой не е длъжен да осигурява жилище на някого, който просто е решил да се пресели в един град. Ако може да си купи, наеме, работи - чудесно. Но не може да дойде и да каже - искам общинско жилище.

- В структурата на общината ще има нов пост - зам.-кмет по сигурността. По-сигурен град ли ще стане София с него?

- Да. Това, че дълго време е липсвал кмет с такива задължения, е минус за града. Освен наблюдението на общинската полиция и спазването на наредбите, има една много важна част от дейността на бъдещия зам.-кмет - подготовката на администрацията и хората за реакция при всякакви кризи. Няколкото примера, с които се сблъсквам в последните години, показват, че градът е неподготвен за адекватна реакция при голяма криза. Само вижте реакцията по взрива в "Челопечене" и си представете какво ще се случи, ако не дай си Боже, стане истинско бедствие. Тук е необходима една много сериозна подготовка и обединяване на усилията на всички служби, които би трябвало да се занимават с тази дейност. В последните години те бяха много разкъсани - имаше служби на общинско подчинение, имаше министерство, по-известно като "министерство на гръмотевиците". Трябва един много сериозен двустранен план - от една страна на администрацията, която трябва да знае точно какво кога да прави. И от втора - пропагандната и подготвителна дейност сред населението. Аз съм абсолютно убеден, че по-голямата част от софиянци нямат никаква представа какво трябва да правят при възникване на подобни кризи, къде трябва да ходят, къде - не. Къде биха намерили някаква помощ, къде са опасните зони на града. Така че е необходимо да има човек, който оперативно да ръководи тези дейности.

- Общинският съвет преди време реши да се изготви доклад с незаконните паркинги и заграждения в столицата. Във вашата комисия получихте доклад с няколко посолства, а в друга за пример бе даден паркингът на "Токуда". Това ли са единствените незаконни паркинги в София?

- Този доклад го върнахме, защото беше несериозен. "Токуда" е отделен случай - възложихме на кмета да нареди да бъдат премахнати бариерите там и да потърси обезщетение за това незаконно използване на публичната-общинска собственост. Институциите, които имат такива заграждения, са много, новият доклад вече е изготвен. Те ще бъдат премахнати. Например министерствата на икономиката и на правосъдието. Но има и много други публични и религиозни общности, които във времето са успели да сложат две-три санкции и една бариера и да ползват части от града за собствените си нужди. Паркингът на Народното събрание е много интересен случай - как се е появил там? Доколкото ми е известно, този паркинг не е създаден по законния ред. Част от площада около "Александър Невски" е публично-общинска собственост, която НС е заградило и паркират колите на народните представители. Метрото е наблизо, да го ползват. Поетапно ще премахнем всички.

- И паркинга на парламента?

- Ами би трябвало.
10
2182
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
02 Май 2010 23:57
ееееееееееееее бравос най сетне открихте топлата вода. И сега кво ще направим в най кратки срокове ???????????? най вероято н нищо. Но ако бяха обикновени хора щяха да им разкажат играта
и новите са като старите, отново ни подведоха
03 Май 2010 06:29
За сто полицаи - 3 милиона годишно?
Тия ченгета да не са оборудвани със златни палки, сребърни щитове и филигранни маски с бижута?
----------------------
Блогът на Генек
03 Май 2010 07:03
Как ли стои въпросът с паркинга и бариерата пред английското посолство на ул. "Московска"? Може ли друго посолство да си затвори улица в центъра?
03 Май 2010 07:48
ами австрийското посолство ? като искат огради - да си строят като арабите извън софия
03 Май 2010 09:16
А кашпите край Шератън?
03 Май 2010 09:46
Тази идея с общинска полиция започва да не ми харесва. Отговорността се разделя. Когато има проблем, общинските ще сочат към МВР и обратното и ще си прехвърлят топката. Има си полиция, да си вършат работата. Ако не я вършат, да ги гонят от работа.
03 Май 2010 10:26
Така е , Емакс, България води в ЕС по брой полицаи на 1000 души, а никой не знае какво трябва да върши полицаят.
Той знае, че му е противопоказано да патрулира пешком, както Бобитата в Лондон и другаде, той може само да се вози в "Астра", но то пък все нямало бензин...
Е, тогава ще виси зад бюрото, но там пък нямало достатъчно компютри и друга офис техника. На всичкото отгоре идват разни навлеци да се оплакват, че ги били, че ги обрали...
Общинарите и те все си измислят някакви наредби, ама кой да ти ги чете?
03 Май 2010 12:49
Нямам нищо против общинска полиция, но назначените полицаи да са от последни випуски на училището в Пазарджик и след съкращение в щата на МВР от редови полицаи.
03 Май 2010 14:26
В Люлин има много индианци (простолюдието ги нарича ромейци), но досега не бях виждал вигвами. Сигурно не съм ги виждал, понеже Джамбазки ги бута навреме.
03 Май 2010 15:33
Ок, да си направим сметката! Трябват някъде около 350 полицая! Сега пренаемаме 100 и ни излизат 3 милиона, значи на един се падат 30 000, умножаваме по 350 и получаваме 10 милиона и половина. А по сметките ще са необходими 10 - 15 милиона. Е защо да се прави нещо което не е финансово изгодно? Общината има 5 милиона които се чуди какво да прави ли?
А и правилно са казали хората по-горе "Девет баби - хилаво бебе!"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД