:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,930
Активни 341
Страници 30,495
За един ден 1,302,066
Метаморфози

Лобистките съблазни прелъстиха и ГЕРБ

Последният шанс за победа над тютюневото лоби бе новият здравен министър, но и тя внезапно получи амнезия
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Социално-политическата обстановка, по думите на новия здравен министър Анна-Мария Борисова, не позволява изхвърлянето на пепелниците по обществените места.
Темата със забраната на тютюнопушенето на обществени места е идеален пример за това, че в ГЕРБ действието изпреварва мисълта. Но само на пръв поглед. По-сериозното вглеждане показва, че и партията на Бойко Борисов не може да устои пред лобисткия натиск и съблазни. Така цигареното лоби победи в битката си с желязната логика на европейските аргументи.

Спомнете си как от твърди защитници на забраната за пушене на обществени места, която трябваше да влезе в сила от 1 юни, преди два месеца герберите изведнъж съзряха заплаха за туристическия сезон и бизнеса на ресторантьорите, и то баш по време на икономическа криза. И за капак извадиха чисто българския аргумент -



кой ще ти спазва тая забрана



Защото на Балканите и в частност в България е така - забраните са написани, за да се прескачат. Но за да изглежда всичко по-достоверно, депутатите отклониха разговора към квадратните метри на заведението. Какво ще се случи, ако са 100, и какво - в случай, че са 50 кв. м. С телена мрежа ли да ограждат местата за пушене или с бетонна стена? После си признаха, че няма никакъв критерий за въпросните 100 квадрата и че на изискването за отделно помещение за пепелиране тутакси може да му се намери цаката - просто собственикът на заведение от 190 кв. м примерно може да го раздели на две по-малки и пак ще се вмести в "критериите".

Сред лирическите отклонения по темата е и къде да се пуши и до колко часа. "Има логика - след 22 ч. работят предимно баровете и дискотеките", рекоха премъдро гражданите на премиера. Какво обаче би станало с ресторант с работно време до 23 часа? До 22 ч. той ще посреща спокойно непушачи, а след това ще трябва да ги гони или да ги изолира в "бяла стая".

ГЕРБ привнесе и известна доза екзотика в темата "Как да спасим цигарения бизнес". Заведенията с разрешителен цигарен режим да плащат по-високи данъци. Какви - тепърва ще се уточнява. С колко ще се вдигат те - също. Странно, какво стана с аргумента за икономическата криза, в която ресторантьорите не бива да бъдат притискани? По-високият налог би бръкнал много по-дълбоко в джоба на бизнеса, отколкото ако се въведе пълна забрана за пушене. Данните показват, че в страните, където има подобни забрани, посетителите по заведенията не намаляват след преодоляване на шока от мярката. В Турция например не може да се пуши на закрито, но пък това не й пречи да е сред най-успешните туристически дестинации. Също толкова ялова е и идеята (на Кирил Гумнеров от "Атака") да се намалят данъците или да се дават финансови стимули на "чистите" заведения.



Всичко това е красиво на думи,



но трудно осъществимо. Изисква време, промени в закони, обсъждания по комисии и в пленарната зала. А Европа не чака и не вярва на намерения в бъдеще време. Със сегашните увъртания само ще се удължи агонията.Освен това хората на Бойко Борисов трябва да знаят и още нещо - в държавите с полузабрани (като например Гърция, където важи правилото за пушене в заведения до 70 кв. м), те най-лесно се нарушават.

Последен шанс здравият разум да надделее непушачите видяха в лицето на новия здравен министър Анна-Мария Борисова. В първия си ден на министерското кресло тя бе пределно ясна - "навсякъде в културния свят пушенето във всички учреждения е забранено, във всички питейни заведения и ресторанти е забранено". Уви, напразни надежди. И при нея връх взе "социално-политическият момент" (каквото и да означава този израз в случая), който наложи отстъплението й. Това амнезия ли е или раздвояване на личността? Нека лекарите отговорят.

На дебатите в парламента "за" или "против" отмяна на пълната забрана за пушене прозвуча смислен апел. Тунчер Кърджалиев от ДПС призова поне колегите си доктори да гласуват срещу скандалните поправки, защото иначе ще се откажат сами от двете букви "д-р" пред името си. И от Хипократовата клетва. Никой не го чу. От ГЕРБ внезапно оглушаха? Забравиха повелята на лидера си да не повтарят грешките на предшествениците и да не се поддават на съблазни. Но на съблазните трудно се устоява.

Какво знаем за ефекта от забраните

Макар да не сполучи в България, тоталната забрана за тютюнопушене понатрупа стаж в други страни, а с годините се понасъбраха и изследвания за ефектите от тези ограничения. Какво знаем за резултатите дотук? Ирландски учени от независимата международна мрежа за изследователи "Кокрейн Колаборейшън" обобщават 50 изследвания от цял свят по темата. Заключенията им са публикувани в "Бритиш медикъл джърнъл" и "Гардиън".

31 от анализите се вглеждат в последиците за пасивните пушачи и тук заключенията са единодушни - във всички страни забраната за тютюнопушене намалява излагането на тютюнев дим, особено на хората в ресторантьорския бизнес. Изводите са подкрепени и чрез анкети, и чрез химически анализи на слюнка. Точно тези химически анализи показват намаление във вторичното поглъщане на тютюнев дим между 40 и 90% за тези служители.

15 изследвания проучват излагането на тютюнев дим у дома. При мнозинството от тях промяна не се наблюдава, докато 4 проучвания установяват, че след забраната за обществени места пушенето у дома също намалява. Нито едно от изследванията не регистрира увеличаване на пушенето у дома в резултат на забраните за обществени места.

Няма твърди доказателства, че забраните намаляват броя на пушачите. 8 изследвания показват слабо понижаване, а при 2 промяна не се наблюдава. Тук обаче се отчита проблем при методите на учените, затова заключенията не се приемат за чиста монета.

8 са изследванията как забраната влияе на навиците на пушачите и при 7 от тях се отчита намаление в общото потребление на тютюн. Като най-значителен се приема ефектът от забраната върху здравето. При всички 10 изследвания върху тази връзка се наблюдава спад в болничния прием на пациенти с инфаркт след въвеждането на ограниченията. 10 от 12 изследвания на ефекта върху белите дробове отчитат, че хората се оплакват по-рядко от затруднения с дишането и кашлица след влизането в сила на забраната. Тук обаче обхватът на проучванията е заетите в ресторантьорския бизнес.

Доколко може да се вярва на заключенията? Обобщеният доклад естествено е толкова добър, колкото са отделните изследвания. Не е възможно да се докаже, че точно забраната за тютюнопушене намалява инфарктите, тъй като те се влияят и от други фактори. Но все пак е интересно, че тук всички 10 проучвания са единодушни.

Какво означават изводите? Много пушачи в другите страни приветстват забраните, защото искат да се откажат от цигарите и ограниченията им помагат. Положително е, че учените не установяват увеличение на пушенето у дома в резултат на публичните забрани. Тук съвсем отделна категория са работещите в ресторанти, барове и други заведения, за които предимствата са безспорни и най-отчетливи.
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
За много заведения у нас задължението да се осигури въздух за непушачите се изчерпва с този надпис.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Неголяма, но упорита група непушачи протестира няколко дни срещу намеренията на ГЕРБ да вдигне забраната за тютюнопушене.
Снимка: Борислав Николов
Депутатът от ГЕРБ Емил Димитров (десният) е сред основните лобисти за отпадане на забраната срещу пушенето на обществени места, тъй като самият той има фирма за търговия с цигари.
13
3398
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
03 Май 2010 01:06
Чрез фрее смок, към ГМО лок
03 Май 2010 05:31
И при нея връх взе "социално-политическият момент" (каквото и да означава този израз в случая), който наложи отстъплението й. Това амнезия ли е или раздвояване на личността? Нека лекарите отговорят.

Моля да не се бърза. Лекарят, който и' трябва (психиатърът), отскоро е заместник
03 Май 2010 06:27
Добра статия, но закъсняла. Нужна беше поне миналата седмица, в разгара на дискусията.
------------------------
Блогът на Генек
03 Май 2010 08:36
Също елементарно решение на проблема - заведенията, в които ще може да се пуши да монтират добра вентилация. Разбира се не с вентилатор-полилей и отворена врата
03 Май 2010 09:28
Лобистките съблазни прелъстиха и ГЕРБ
Съюзът И е напълно излишен, тъй като става дума за закономерност по отношение на всяка управляваща партия.Тя идва на власт, овладява и упражнява държавната власт, зада преразпределя и разпределя общественото богатство в своя полза.Няма изключения по света.
03 Май 2010 10:58
Трябваше да се забрани пушеното на обществени места!
Трябва да се вдигнат цените на цигарите още поне 3 пъти!
Като намалее консумацията на цигари, тютюнопроизводителите сами ще почнат да отглеждат други култури!
И няма какво да излизат с номера - "пушенето е мой свободен избор". ОК, но не може свободния избор на пушача да пуши да нарушава свободния избор на непушача да не пуши!
03 Май 2010 11:31
Хм, ма той Лъчо се бил обгрижил отсекъде бре!
03 Май 2010 12:04
Данните показват, че в страните, където има подобни забрани, посетителите по заведенията не намаляват след преодоляване на шока от мярката.

Даа, а някой тук писа, че ако се приеме подобна забрана пушачите ще ходят по частни купони и непушачите ще се избием да ни поканят.
03 Май 2010 12:26
Лобистките съблазни прелъстиха и ГЕРБ

И лобистка статУйка... За хляба, колкото - толкова.
03 Май 2010 12:38
"А Европа не чака и не вярва на намерения в бъдеще време"

А от колко време в Европата е забранено (и забраната се спазва) пушенето в държавни учреждения, офиси, и т.н.? Е, няма да постигнем за месеци това, което по-дисциплинираните нации са постигнали за десетилетия Този филм вече сме го гледали

Между другото, сега пушенето зад щанда при магазини за хранителни стоки разрешено ли е? Понеже вчера отворих вратата на една ужасно задимена дупка. Е, затворих я от външната страна. Ако бях съвестна гражданка, може би щях да потърся и намеря телефона на "санкциониращите органи", ама ми писна. Вече съм доволна и от това, че напоследък не виждам спящи върху месарския щанд бездомни кучета.
03 Май 2010 12:49
Данните показват, че в страните, където има подобни забрани, посетителите по заведенията не намаляват след преодоляване на шока от мярката.

Тези показателни данни естествено са дълбока тайна, която не трябва да се разкрива пред простолюдието. Официално публикуваните данни пък твърдят, че 1/3 от заведенията хлопват кепенците доста скоро след пълните забрани за пушене. Колко от останалите стават "частни клубове" организиращи "частни партита" също е интересно за научаване. Колко непушачи имат клубни карти също не се отчита, за да се пази здрав морала и да се подкрепя трезвеността.
03 Май 2010 13:21
Що да е закъсняла статията? При неоспоримите аргументи на Вожда - 'знаем се българите, кой ще ти спазва забрани' (с желязната подплата на лоби интересите), няма откъде да проникнат дори и несъкрушими аргументи, от каквато и трибуна да са изказани.
03 Май 2010 20:32
Не е вярно това в заглавието! Сегашните не са като "предишните"!
А сериозно: За ефекта от забраните за пушене вече съм разказвал във форума как преди време в Бъркли, Калифорния не ми позволиха да пуша до един ОТКРИТ басейн, където бях отишъл да поплувам. Междувременно отказах цигарите, с което много се гордея, но докато на пушачите в САЩ гледат като на прокажени /защо ли нищо добро не сме в състояние да прихванем от тях?/, то у нас се водят всенародни дебати, в които дори някои интелигентни хора сериозно се палят и издигат спора по неуспялата забрана на пушенето в затворени публични места, до въпроса за правата на човека, за неговата свобода и пр. високи материи. Важното и маловажното в България устойчиво са си разменили местата, за да може всеки плиткоумен депутат да гласува за каквото му платят там или за каквото му наредят тези, които са го уредили в парламента. А и за да има електоратът за какво да дебатира. Защото той по-сериозен проблем няма.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД