:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,861
Активни 119
Страници 30,426
За един ден 1,302,066

Големият популизъм тепърва предстои

Историята сочи, че мащабната търговия с надежда се вихри не в началото, а в края на кризите
Снимка: "Сега"
Не популистите "яхват" народа, а той доброволно ги качва отгоре си.
С честотата на медийните си изяви Бойко Борисов е на път да влезе в учебниците по теория и практиката на успешния популизъм. Няма друго правителство, което да е било толкова объркано и не знаещо какво да стори с проблемите, но в същото време началникът му да чупи "рейтингомерите" на социолозите. С колко точно се вдига или пада рейтингът на Борисов, не е важно. Важното е, че с всяко появяване по телевизията отприщва неподправени народни емоции тип "прав си е човекът". Което пък натиря в миша дупка неблагодарните мисли за празния ефект от неговата "правота", бликнали в моментите, когато не е в телевизора.

Покрай Борисов българският популизъм като че ли изживява своя апогей. Петното "популист" е основната критика на опонентите му. Усещането за "изключителност" на популизма на ГЕРБ води до предположенията, че след падането на партията кривата на демагогията ще тръгне надолу и обществото ще се върне към някаква нормалност. Но дали е така? Толкова изключителен ли е днешният популизъм? Или той просто е част от общия пейзаж на политиката и народопсихологията ни?



Основната черта на българския популизъм



е целокупната му антиелитарност. В масовите представи долу е народът - честен, умен и неоправдан, а горе - корумпираният и глупав елит. Така е било винаги в Третата българска държава. Важни моменти са неговата антипартийност, както и аксиомата, че народът непременно взема по-добри решения от елита, но никой не го пита. Борисов е най-добрият танцьор по тази струна, но не прави нищо по-различно от царя, че и Тодор Живков.

Историята на прясно разлюбения Симеон Сакскобургготски показва още една специфика на българския популизъм. Царят обеща лесно щастие, но и да не бе обещавал, народът пак щеше да гласува за него. Драмата настъпи, когато се въплъти в реален политик, т.е. бе демитологизиран. Но фактът, че 2 милиона българи подариха душата си на човек, когото въобще не познават, само поради легендата за добрия завръщащ се изгнаник, говори, че не популистите "яхват" народа, а той доброволно ги качва отгоре си.

Във вотовете през 2005 г., а и доста по-рано пак имаше широки изяви на добре продаден и с удоволствие купен популизъм. В тази последователност Борисов е несъмнено добър актьор, но е просто един от всички. И нищо не показва, че



покупко-продажбата на надежда



ще намалее. Има общества, които постоянно качват и свалят изявени популисти. Днес Първанов прави партия, ама крие, че е такава, и всички се питаме дали ще успее? Най-вероятно ще триумфира, тъй като е продължение на популистката антипартийна традиция у нас. Ако се провали, ще е поради факта, че други изявени пропагандисти са взели по-голям електорален порцион.

Като говорим за устойчива антипартийна традиция у нас, то следва да отбележим, че тя не винаги се е проявявала като инструмент на политиката. До Втората световна война, когато партиите бяха разрешени, народът ги мразеше, но не бе въведено ноухауто на омерзения антиелитен гражданин (цар, генерал, консервативен земеделец, депутат, писал поправката "Ванко 1"), който въстава с неформално движение. "Технологията" вече е измислена и се прилага успешно. Тъй че антипартийната оран тепърва ще дава плодове. Тя бе в криза единствено в първите години след 10 ноември, когато разменната монета на популисткия алъш-вериш бяха понятия като "демокрация и пазарна икономика", неразпознати в еуфорията. След като се запознахме, партиите отново станаха обичайно виновни. Силната антипартийност е само един от белезите на българския популизъм, но ще се засилва и ще го определя.

Популизмът вирее най-много във времена на духовна и материална бедност. Така е по света, така е и у нас. Отдавна светът изпитва криза на ценностите, в момента и стопанска. Ето един интересен цитат: "Спекулациите на борсите водят до ненормално високи печалби от търговията с ценни книжа, особено в САЩ. Така се създава "мъртъв" капитал, движещ се на борсите, без да подхранва реално икономиката. Потребителите са призовавани да купуват на кредит или да теглят заеми от банките. Когато възможността да се вземе кредит се свива, се стига до съкращаване на покупателната способност и криза". Цитатът е писан днес, но се отнася до икономическия



бум преди Великата депресия



И фигурира в почти всеки учебник по история. Познато, нали? Днешната криза, макар и сравнявана с Великата, е доста по-незначителна. Но Великата отприщи на много места в Европа безконтролен популизъм. В Германия с катастрофални последствия. Чак до катастрофи сега едва ли ще се стигне, но опитът сочи, че популистите яхват конете, а пък народът им ги оседлава в края на кризите. 30-те години на миналия век са съпроводени и с доста други проблеми (класови, следвоенни и т.н.), но историята е красноречива, че краят на стопанските кризи е съпроводен с нов мощен популизъм.

А ето и още малко поуки: "Великата депресия поражда търсенето на подходящия модел за справяне. Възможни са два подхода: увеличаване на социалните разходи (пенсии, обезщетения и т.н.) с цел увеличаване на покупателната способност на хората или съкращаване максимално на разходите и стабилизиране на бюджета. Във Великобритания, Франция и Германия първоначално е възприет вторият вариант, който не съживява бързо икономиката." Стига се до политически трусове, в които най-устойчива е популистката риторика. Днес България, ако въобще има антикризисна политика, също се ориентира към втория вариант. Рефренът "няма пари за пенсии" може да е основателна причина за рестрикциите, но ще бъдем глупави, ако си затворим очите за перспективите. Свиването на бюджетните разходи ще увеличи бедността на широките слоеве, ще нарасне усещането за измама, безперспективност, неудовлетвореност. Днешният популизъм ще изглежда като детска игра.

Накрая все пак едно уточнение - доза популизъм има във всеки политик или управление. Вредите настъпват, когато бъде прекален и се злоупотребява с наивността на хората. Вреден популизъм е да обещаеш избавление за 800 дни, да храниш тълпата единствено със зрелища или да се правиш на социален, когато танцуваш с олигархията. Оптимистите биха казали, че 20 години живеем в криза и демагогия и нищо по-лошо не може да ни се случи. Може, може... Западният вятър е неспокоен, променлив, глобализацията сменя стереотипи, хората се съпротивляват. Елитите са в шах, ценности и инстинкти се объркват. Почвата е мека, популистите тепърва ще копаят за имане.
47
4581
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
47
 Видими 
02 Май 2010 22:47
..... ехооооо .... няма ли редактори? думичката е ОНЕПРАВДАН:
В масовите представи долу е народът - честен, умен и неоправдан, а горе - корумпираният ...

02 Май 2010 22:51
Т'ва тука на нищо не мяза...
Едно време каква боза имаше...ехе!
02 Май 2010 22:58
Ивече сме май, пък тиранът не пада.
03 Май 2010 00:00
Много силна статия!
Показва ясно колко глупав е българският електорат.
03 Май 2010 00:26
Параванов на снимката, с тая сплесната отзад главица, наистина мяза на помак.
03 Май 2010 02:42
Хубава статия, като изключим, че се опитва да пробута кейнсианския начин за справяне с кризата.
03 Май 2010 02:57
Все пак, "Популизмът" ли е виновен- или Демокрацията, която го позволява?! А?! Май, "Популизмът" е ПРИСЪЩ /и/ на Демокрацията- и се появява и ИЗБУЯВА при Демокрацията "когато му дойде времето"/сиреч, май, когато "НЕпопулизмът" НЕ си е свършил Работата?!/!?!

03 Май 2010 06:22
Приличен материал, но доста слаб по отношение на смелата критика.
------------------------
Блогът на Генек
03 Май 2010 06:31
"Показва ясно колко глупав е българският електорат." Моите "съболезнования" диньо, ама ние българите за щастие сме недоверчив народ и мислим че "гръцкийо" номер /да купите конь за кокошка/ нема да ви мине
03 Май 2010 07:43
Гледам - ББ заявил:
"Вдигането на ДДС е последната вратичка, с която да запушим дупката в бюджета" /по памет/.
Тоя запушва дупки с врати, а?
Сещам се за стар виц. Отива една при доктора и реве. Щяла да се жени, ама едно гадже, нали..."Няма страшно, рекъл докторът, ще те защием".
След месец пак иде и реве. И тоя я...Докторът пак шил. След месец...Докторът рекъл: "Я да турим едно ципче!".
03 Май 2010 08:31
Ами г-да джурналя, като искате да се ограничи популизЪма, то спрете да се надпреварвате да каните Борисов по телевизиите и спрете да цитирате всяка негова дума, придружена с поне три различни статии коментар какво е казал, какво е искал да каже и какво всъщност се е случило. Елементарно е
03 Май 2010 08:34
Няма друго правителство, което да е било толкова объркано и не знаещо какво да стори с проблемите, но в същото време началникът му да чупи "рейтингомерите" на социолозите.

Мисля си... верно че правителството се гърчи под напора на необходимостта от една страна и недоволството на хората от друга! Но се питам? Кое наричате "популизъм"? Това че ББ се отказва от непопулярните мерки, които е замислил? Това че се съобразява с мнението на избирателите си ли? Или това че нарича нещата не с витиеватите фрази на предшествениците си, а с простонародните им имена?
Май бързо забравихме елитаризма на тези които ни лужат вече 20 години и вече наричаме простия и конструктивен разговор - популизъм?
03 Май 2010 08:38
03 Май 2010 08:48
Мдам.... Интересно би било да се чуе:
Спамът "Наследството от Станишев"
С падането на тройната коалиция от власт избирателите показаха, че са наясно с натвореното от кабинета й "Станишев". Скоро обаче ще стане година, откакто новата власт всекидневно ги залива с едно и също съобщение - за наследството от Станишев..............
От всичко това обаче не следва очакваната яснота около "наследството", най-вече на прословутите 150 договора, заради които "бостанът е обран", а бюджетният дефицит за 2009 г. се оказа двойно по-голям от очаквания......
Така е, но след като през септември премиерът обеща, че "Възмездие ще има", каква е причината тези договори да са най-ревниво пазената тайна от сегашната власт? От месеци всички опити да се получи информация с кого и за колко са сключени срещат стена от мълчание. А идеята поне за морално възмездие за обръчите отлетя в небитието заедно с отхвърления от ГЕРБ проектозакон на СДС за огласяването им.

Натиснете тук

03 Май 2010 09:17
С радост да го изкоментираш такова едно отношение към популизма Натиснете тук
03 Май 2010 09:28
Когато
един министър на Станишев е с единия крак в затвора,
трима пътуват с пълна сила натам и
още поне двама чакат свободни прокурори,
самия съсел е следствен,
срещу ортаците му има проверки и възбрани,
наследството на Станишев е повече от ясно.
Морално възмездие ли? Я ДСЕПМ.
Неплащане на тн бизнес, разбирай кръгове от фирми е решението.
И за сега се изпълнява добре.
03 Май 2010 09:37
не популистите "яхват" народа, а той доброволно ги качва отгоре си.

Абсолютно! И вместо да се разлива вода от медии, социолози, политолози и други мерудии от сорта за яхващия, що не си дадат зор да изследват по-надълбочко това явление, което се очертава да е новия БГ "принос" към света.Пък и да дадат някаква рецептичка за тази епидемия тресяща ни вече 20 г. Щото то иначе е ясно- има ли телета, ще има и касапи!
03 Май 2010 10:05
alin
"Ами г-да джурналя, като искате да се ограничи популизЪма, то спрете да се надпреварвате да каните Борисов по телевизиите и спрете да цитирате всяка негова дума, придружена с поне три различни статии коментар какво е казал, какво е искал да каже и какво всъщност се е случило."
На 100% си прав.
Имаше един виц за Ленин и защо ходим с неогладени дрехи, та и сега...
03 Май 2010 10:59
Статията е желязна

Забележете, че Баш-популиста преди да го изберат каза на избирателя в прав текст - много си тъп и това е проблема. Самия факт, че след такова изказване беше избран говори още повече за това колко е прав.

03 Май 2010 11:00
Може и по-лошо.
03 Май 2010 11:20
бате бойко тури в малкия си джоб альо президенте
03 Май 2010 13:08

От статията:
Важното е, че с всяко появяване по телевизията отприщва неподправени народни емоции тип "прав си е човекът". Което пък натиря в миша дупка неблагодарните мисли за празния ефект от неговата "правота", бликнали в моментите, когато не е в телевизора.

Това, че ББ успява само с две-три изречения по телевизора да обърне емоциите говори колко нефелни са останалите и колко точно "реже" той. Това, че "народа бил глупав и се хващал" пък, говори колко нескопосани са нашите медии, които за двайсе години не успяха да изработят в своите зрители и читатели по-критично и обективно отношение. Прочее, лесно манипулируемия народ е следствие от продажни, подкупни, повърхностни, плитки, заблуждаващи, скриващи, необективни, накратко - политически коректни, журналистика и медии. И поради всички тези им качества, Бойко много лесно, само с няколко думи в прав текст и без заобикалки, успява да обърне и компенсира всичко. Ама така е - каквото сам си направиш никой друг, та даже и Бойко, не може да ти го направи!

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 03/5/2010 г/ 13:10:58

03 Май 2010 13:26

От статията:
В масовите представи долу е народът - честен, умен и неоправдан, а горе - корумпираният и глупав елит. Така е било винаги в Третата българска държава. Важни моменти са неговата антипартийност, както и аксиомата, че народът непременно взема по-добри решения от елита, но никой не го пита.

Ами което си е вярно то си е истина - по една или друга причина, в последните 20 демократични години, народът не е питан, а елитът ни е докарал до последните места във всички положителни еврокласации и челни места в отрицаталните такива. Факт. От което разбира се, не можем да заключим, че народа е умен - няма как да знаем, след като не е имал думата. За сметка на това, със сигурност можем да заключим дали елитът е глупав. Да, много!


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист
03 Май 2010 13:28
Популизмът е един от неизбежните рискове , които дебнат демокрацията . Почнем ли , от неговата камбанария да я гледаме и оценяваме , значи ни е прецакала ...
03 Май 2010 13:39

Иначе, поправете ме ако греша, но демокрация и популизъм май значат едно и също нещо. Само дето едното (демокрацията) има гръцки произход, а другото (популизма) - латински произход. Поради което заглавието

Големият популизъм тепърва предстои

е напълно еквивалентно на

Голямата демокрация тепърва предстои

Поне от лингвистична гледна точка.


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист
03 Май 2010 13:57
А не, Пенке, не си права. Еквивалентът на латинското 'популизъм', на гръцки е 'демагогия', а не 'демокрация'.
03 Май 2010 14:15
пенка изтребва мозъци. популизъм, другарко, вече ти обясниха какво е, но в никакъв случай не демокрация. колкото до народа, на него му е даван много пъти възможност да избира. а колкото до елита, то той е неделим от т.нар. народ. нали не си мислиш, че депутатите са родени, расли и възпитавани в Бирма.
03 Май 2010 14:18
Пенке от Прокатния , мила ,
В твърде нескопосано Ентерпретираш тезата ми , що съм турил над твойта . А че популизмът бива неделим от демокрацията , е в ясно ... Давай натъй , докато им сколосаш баланса , но внимавай да не се окажем в прецакани ...
03 Май 2010 14:23
За да сме по-точни, популизъм, въпреки латинския си корен е френска дума, възникнала покрай Великата френска революция.
Изразява три негативни и една позитивни функционални диспозиции.
1. Негативни
- хоризонтално - срещу плурализма, различието, инакомислието сред "народа"
- вертикално - срещу елита, който "не чува народа", "не защитава интересите на народа" и просто "не е народа"
- външно-вътрешно - срещу външните врагове.
2. Позитивна - самият този народ. Популизмът конструира неговият позитивен образ, като нещо единно, едномислещо, доста просто. Народът освен това е виждан като "онеправдан", "излъган", "унизен" от своя елит и своите външни врагове. Изразителят на популизма застава в позиция на защитник на този народ срещу неговите "угнетители", на "нов елит", или по скоро "нов протоелит".
03 Май 2010 14:26
Както колегата kite правилно е посочил, има и едно вторично значение на думата, което напоследък се превръща в основно - "демагогия".
Иначе, популярно определение за популизма сред политолозите е fascism light.
03 Май 2010 14:48
Попе мили , благодаря за пространното и коректно обяснение на тезата ми от по-горе . Така дръж ...
03 Май 2010 15:28
Големият популизъм не е опасен - трябва ни да се пазим от Голият популизъм ...
03 Май 2010 16:18
Не знам защо, ама като стане дума за любовта между електората и ББ, се сещам за един филм "Измъчвай ме, но ме обичай" Пита се кой кого измъчва - ако питаш ББ - той е измъченият от троегъзата, но иска народът да го обича. Ако питаш народа - той е измъчваният, естествено също от троегъзата, но пък иска ББ да го обича
03 Май 2010 16:27
Сега за Яне Янев ли да се стягаме или за някой още по-изпечен въжеиграч?
03 Май 2010 16:49
Не се аби преждевременно Тим, ще ни стегнат, като му дойде времето.
03 Май 2010 16:51
А къде забравяте Волен Сидеров я го вижте умен честен скромен красив като слънце, сутрин като стане само за народа мисли как да му е по-добре горкичките, Как може да го пропускате по -добър и печен политик от него само Борисов. За всичко става момчето и за министър и за шеф на парламентарна комисия и за Президент , леле как му иде да е Президент на тати хубавеца мушмурок симпатичен.
03 Май 2010 17:11

Гаспада! Че популизъм и демокрация имат различни значения е ясно. Аз се опитах да акцентирам на еднаквия корен на двете думи.

Що се отнася до неделимостта на елит и народ то това е едно доста удобно в случая твърдение и доста неудобно когато трябва някой да взема решения. Тогава се оказва, че не са неделими и елита трябва да взема решенията. И тогава на това му викат "лидерство". Демек, да правиш това, което ти смяташ за правилно, а не народа. Прочее и както казах, резултата е налице. Но нема лошо да се търсят оправдания де.


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист
03 Май 2010 17:55
В класическия смисъл на термините отъждествяването на популизъм и демокрация е напълно оправдано. В Рим е съществувала партията на Популарите - на народа, който се противопоставя на властта на елита или плутокрацията. Популизмът е идеологията на масите. Вече в днешно време популизмът се смята за демагогия, защото се предполага, че партиите само имитират заинтересованост от проблемите на обикновените хора, а всъщност целят нещо друго.
03 Май 2010 18:20
Не е верно, Воленчо мисли и за жените със свободно поведение тоже и за трактора мисли.......аве много мисли този чиляк, мисля че има нужда от....разтуха....така да се каже
03 Май 2010 20:42
Пено , милата ми ти ,
От цял ден , като мариач припявам , че популизъм и демокрация са различни , ама в заедно вървят и като семейство бива да бъдат оценявани , а ти продължаваш да пълниш сърце ми , със жлъчен сок . Стига мила , че и спри - кучето ми каталяса ...
03 Май 2010 22:04
Приключвам по тази тема , с неприятно за кучето ми съобщение , че Янето и РЗС изповядват Гол популизъм , който и в най-опасно хаби изключително евристичната Политическа теза , за необходимостта от провеждане на радикална Политическа реформа , чрез задълбочена подготовка , най-широко обсъждане и приемане с Референдум , на Нов Основен Закон на общия ни живот в Общество - Нова Конституция ...
03 Май 2010 22:12
Гол популизъм нещо като конкурс за мокра фланелка ли е?
03 Май 2010 22:36
А едно време, преди 2000 г., си ги мериле на "популари" и "оптимати", тия де - на Марий и Сула. "Популарят" Цезар победил и станало едно убаво...
Що пък и у назе да не стане тъй?
03 Май 2010 22:38
Грешка - преди 2100 г., почти ...
03 Май 2010 22:46
Вреден популизъм е да обещаеш избавление за 800 дни, да храниш тълпата единствено със зрелища или да се правиш на социален, когато танцуваш с олигархията


И да ходиш на лов за вуци и козли, май...
ух, ты агентино ниеден!
03 Май 2010 23:53
Васик мили ,
Сигурен съм да си сетил , че Голият популизъм се пада братчед на "Големият" , от заглавието на тази , да не кажа каква , дописка . По-лошото е , че кучето ми взе да става в по-тревожно , пред Проблематиката , която уж ни събира ...
03 Май 2010 23:56
... изведи песа да пикае !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД