:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,078
Активни 635
Страници 25,643
За един ден 1,302,066
Анализ

Общата шапка над БНР и БНТ ще ги обезглави

Колкото ДАНС стана ФБР, толкова и медийният холдинг ще мяза на Би Би Си
Снимка: Борислав Николов
Този път Георги Лозанов може сам да се удостои с антинаградата "Големият брат" за потъпкване на плурализма в медиите.
Ден след като отложи конкурса за избор на нов шеф на БНР, шефът на Съвета за електронни медии (СЕМ) Георги Лозанов хвърли в смут медийната гилдия с поредната си невчесана идея - обществените медии БНР и БНТ да се слеят в нещо като холдинг. Скандалното предложение бе изръсено ей така, между другото, като нещо подразбиращо се. Сякаш става дума за козметична операция, а не за радикална промяна на медийния пейзаж.

Лозанов дори начерта стъпките за реализацията на пъкления план - първо широко обществено обсъждане на темата навръх 24 май, после спешна промяна в Закона за радиото и телевизията, след това предсрочно оттегляне на сегашния шеф на телевизията и избор на приемника вече по новия закон. Междувременно бе забавен и конкурсът за директор на БНР. Съвсем по сценарий Уляна Пръмова призна, че действително се кани да сдаде поста в края на май.

Впрочем Пръмова има интерес по-скоро да си тръгне от БНТ в сегашната трудна ситуация. Телевизията натрупа 8.2 милиона лева дългове към БТК и едва смогва да покрие текущите си разходи. Всъщност оттук произтича и главното опасение за бъдещето на двете медии. БНР е в относително добро финансово здраве въпреки кризата и няма нито лев задължения. В същото време телевизията изнемогва, а спешно й трябват пари и за цифровизацията. "Нищо чудно да източат радиото, за да спасят телевизията, като на края ликвидират и двете медии", смятат противниците на сливането.

Към момента няма никаква яснота по какъв начин ще се обединяват двете обществени медии. Според мъглявите представи на шефа на СЕМ от цялата работа трябва да се пръкне някакво българско Би Би Си или поне "Дойче веле".



Да, ама сборът на БНТ и БНР не прави автоматично Би Би Си



Колкото ДАНС прилича на ФБР, толкова и въпросният холдинг ще мяза на британския медиен еталон. Благовидният етикет цели да прикрие поредната нечестива политическа маневра за овладяване на двете медии. "Би Би Си е напълно отделена от държавата институция - като църквата", коментира разликите директорът на БНР Валери Тодоров. "Сливането на двете медии без определянето на добър мениджърски екип и без ясно финансиране може да има обратен ефект", предупреди и шефката на телевизията Уляна Пръмова. И двамата посочиха, че тези медии са собственици и на сградите, и на излъчвателните програми, докато у нас не е така. "Никъде в европейските директиви няма изискване за подобна униформизация на обществените медии. Напротив, навсякъде се посочва, че трябва да се отчитат националните особености", категоричен е Валери Тодоров. А дори и там, където радио и телевизия са под една шапка, двете медии се развиват отделно. "Със сливането по никакъв начин не се решава най-важният проблем на двете обществени медии - финансирането", смята шефът на радиото. Като напълно абсурдни пък бяха отхвърлени предложенията на депутати от ГЕРБ радиото и телевизията да се помещават в една сграда.



Законови абракадабри



Идеята за сливане на БНТ и БНР рискува да забърка страхотна юридическа каша. Без промяна в Закона за радио и телевизия замисълът не може да бъде осъществен. А поправката ще отнеме поне два месеца. Според осведомени управляващите ще я прокарат по спешност заедно с "антикризисната мярка" за намаляване на състава на СЕМ. Няма как обаче това да стане до 27 май, когато се очаква да бъде оповестено името на новия шеф на БНР. Същевременно изборът на нов радиобос става безпредметен, ако двете медии ще минават под общ мениджмънт. Едно е сигурно - Съветът за електронни медии няма правомощия да отменя конкурси за началническите назначения в БНР и БНТ, както не може да променя и правилата за провеждането им. Наблюдатели не изключват СЕМ да прибегне до стария изпитан трик от 2001 година, когато регулаторният орган (НСРТ) не избра нито един от тримата кандидати за поста директор на БНР и "назначи" поета Иван Бориславов за шеф на радиото, което вдигна медията на стачка. Тогава Георги Лозанов пак бе член на съвета и според свидетели - основен двигател на шашмата. Още тогава се разчу, че постът всъщност бил резервиран за тогавашната пресдиректорка на парламентарния шеф Йордан Соколов - Поля Станчева, но неизрядни документи я спънали и медийните регулатори прибегнали до аварийния Бориславов. Не е изключено същият сценарий да бъде проигран отново и на директорското кресло в БНР да бъде "настанено" поредното политическо протеже на управляващите като и.д. до промяната на закона. Но дори и всички процедури да бъдат спазени, остава фундаменталният въпрос - ще бъде ли спазван законът?

"Моите лични опасения са, че ако новият закон, който ще разпише този брак, не заработи, както не заработи и досегашният, ще обрече телевизията и радиото на катастрофа", е отговорът на Уляна Пръмова.

Отвъд техническите и юридически неудобства обаче има един много по-съществен аргумент срещу окрупняването.



Сливането на БНР и БНТ е във вреда на плурализма.



В момента двете медии представят различни гледни точки към събитията, разполагат със собствени кореспондентски мрежи, градят свой облик.

Сега си представете, че общото ръководство реши за по-икономично да съкрати половината кореспонденти, като задължи останалите да предават информация и за двете медии. Ще бъдем лишени от различни интерпретации на събитията, едни и същи наблюдения ще се въртят до втръсване по радиото и телевизията, което си е своеобразна цензура. Когато преди години в Швеция решават да приложат същия експеримент и да слеят обществените радио и телевизия, парламентът излиза с категоричното заключение, че това застрашава плурализма в страната.

Ако към това добавим и факта, че с последните промени в медийния закон бе разрешено на собствениците на рекламни агенции да кандидатстват за телевизионни лицензи и да участват в конкурсите за мултиплекси, заплахата шепа олигарси да си поделят медиите в България става съвсем реална. Печалбите им ще бъдат обезпечени с подобаваща политкоректност. Да не забравяме, че всяка диктатура започва от медиите. Обикновено се почва невинно - с услужливото пърхане на разни уж интелектуални папийонки. После идват "полицията на мисълта" и "Министерството на Истината"...
Снимка: Велислав Николов
През ноември миналата година премиерът откри в БНТ нов нюзрум. Държавната телевизия е в много тежко финансово състояние. Директорът й Уляна Пръмова смята да напусне, преди да й изтече мандатът.
Снимка: Борислав Николов
През пролетта на 2001 г. тогавашният НСРТ назначи Иван Бориславов за шеф на БНР и това предизвика огромни протести на журналистите. Какво им се готви 9 години по-късно?
Снимка:Архив
През 2007 г. след два мандата начело на БНР Поля Станчева сдаде поста на Валери Тодоров. Шефът на радиото се обяви против сливането на обществените медии.
30
3717
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
02 Май 2010 22:37
Койа е казал че трябва да се получи нещо полезно?
Просто пляскаме по водата, ден да мине, друг да дойде, да става течение, пърдон, движение...... нещо да се претака ......
02 Май 2010 23:08
Има ли го в ЕС обединение на държавно радио и телевизия? Има го почти навсякъде! Ще се спестят ли пари? Да! Има ли безброй частни радиа и телевизии? Има!
Иначе някой може да попита защо изобщо трябва да има държавни радио и телевизия?
02 Май 2010 23:17
не държавно бе!
обществено... ти да не живееш у НРБ-то? БСС държавно ли е?
02 Май 2010 23:53
... честно да ви кажа: ПУКА МИ ... само да не са на турски ...

Редактирано от - Старшината на 02/5/2010 г/ 23:54:23

03 Май 2010 00:54
Не мисля, че е подходящо да се използва думата 'мяза' в статия в уважаван вестник. Създава някаква мизерна атмосфера, все едно човек чете Труп или слуша Слави Трифонов. Иначе и аз като Старшинката - на кой ли пък толкова му пука...
03 Май 2010 01:14
Щом са на държавна (бюджетна) издръжка, значи са държавни. Иначе могат да се наричат както си искат - обществени, интернационални, междупланетни....
03 Май 2010 01:59
Какъв е смисъла от тази боза, която е публикувана тук!?Незабавна приватизация и на двата мастодонта!

03 Май 2010 02:43
***
БНТ и БНР са ДЪРЖАВНИ/национални/, а НЕ "обществени" медии в България!
Обществените медии ЗАВИСЯТ от Обществото, а държавните медии- от управляващите държавата!!!
В "демократичната" НЕнародна/след 1989 г./ Република България НЯМА реални "обществени медии"- БНТ и БНР са държавна собственост и финансиране медии, КАЗИОННИ и "слугински" на Властта медии са, а НЕ "обществени"!

Редактирано от - sybil на 03/5/2010 г/ 10:52:58

03 Май 2010 06:24
И как да му обясниш на неграмотния претенциозник, че става дума за държавно-обществени медии? А приватизацията им е просто тъпотия - ненапразно всички бели държави субсидират подобни.
А някакъв "умник" беше предложил и БТА да сложат в кюпа. Остава и БАН да прибавят. Може и БДЖ - за по-лесно.
------------------------
Блогът на Генек
03 Май 2010 09:27
Кой знае - може би на Георги Лозанов му се е присънил някогашният КТР (Комитет за Телевизия и Радио), начело на който седеше Батето! Ами тогава остава само да отгатнем кого готвят за ново Бате.
03 Май 2010 09:49
Общата шапка над БНР и БНТ ще ги обезглави

Една идиотщина повече или по-малко едва ли ще преобърне представата ни за тотално безхаберие.
То пък и едни глави са навирили и в двете медии!Послушковци, ама май и това не стига.
03 Май 2010 09:55
Аха, съгласен. Названието няма особено значение. Субсидията - има. Парите по принцип имат значение. И обединението с БТА всъщност не е никак лоша идея. Щото иначе някой би казал, че от БТА изобщо няма смисъл.

Батето някога вършеше нелоша работа като шеф в тази област. При него пуснаха някои по-интересни западни сериали. Е, наред с това човека из**ка всичко що носеше пола... И не беше само той. Даже до неотдавна се носеха едни такива хммм... вицове... че новите служители в БНТ и БНР сега били два вида - деца на Батето и деца на Хачо. Почти нямало други.
03 Май 2010 10:01
Няма опасност от "обезглавяване" на БНР и БНТ, не съм чул нещо дето цица бюджетни пари да е осиротяло откъм шефове.
Виж, добре би било да поотънее в снагата малко тая двуглава ламя, че 3000 лапачи са им малко вповече, мисля аз !
03 Май 2010 10:05
В крайна сметка, щом може едно частно радио да излъчва музика и новини денонощно с 12 души персонал, барабар със счетоводителя и чистачката, ще могат и националните медии да се посвият до 100-200 човека. Хем ще им хартисат пари да финансират родна кинопродукция и пиеси, а не да праскат турски сапунки в праймтайма.
Бях се наканил най после да посетя Турция, но вече ми втръсна да гледам Босфора по сериалите и май пак ще пропусна !
03 Май 2010 10:10
БНТ отдавна се обезличи. Все едно я няма.
Кадрите й изтекоха, а липсващата гражданска- и ниската политическа култура на кукловодите я държи "наведена".
Докато радиото има силни кадри и ясна - гражданска позиция.
И е приятно да се слуша.
Независимо от голямото разнообразие, когато пътувам или работя слушам основно Хоризонт, радио Варна (също много добро) или Христо Ботев.

Съсъпването на радиото ще бъде престъпление!
А точно това се цели с тази рокада.
Няма друго обяснение.
На мафията узурпирала Цялата власт в България й пречи наличието на медия, която излъчва нормалност. А не им лиже подметките за рекламки.
03 Май 2010 10:22
Ще има КВИЧАНИЕ ВЕЛИКО!
Хубаво би било журналистката Горанова да турне една табличка
ГЛЕДАЕМОСТ и още една СЛУШАЕМОСТ.
Да види данъкоплатецът за КАКВО се харчат парите му.
03 Май 2010 10:25
ПАК идат избори.
А народа е тотално обезверен и деполитизиран.
Треска я тресе мафията, че може да стане провал с политическата играчка, която така лесно й осигурява легалното ограбването на народа донор.
Ето защо гледаме война за тотален контрол върху инструментите за дресура на общественото мнение.
Виж постоянните опити за контрол върху интернет, средствата за следене, и т.н.
Те губят почва.
Затова ще пробват Всичко.
03 Май 2010 10:26
Името Уляна не прощава!
Намерих една табличка за гледаемост на ТВ програми.
БНТ е на 33 МЯСТО
... с церемонията за 3 Март!

Натиснете тук
03 Май 2010 10:28
тотален контрол върху инструментите за дресура на общественото мнение.
КАКВА дресура бе душа!
Уляна е докарала БНТ на 33-то место с церемонията за 3 март!
Всичко е бездарие!
К'ва дресура...
03 Май 2010 10:30
в момента БНТ и БНР са едни от малкото останали по-различни медии в ефира. Предлагащи публицистични предавания и няколко гледни точки. Странно, но частните медии се представят като много по-наведени към всяка нова власт и сервилни. Да не говорим за тоталното им изпростяване и опростачване. А това да сравняваш националното радио с обикновено частно е нелепо. Докато при едното става въпрос за сериозна журналистика, репортажи от горещите точки, анализи и интервюта, организиране на концерти и продуциране на български изпълнители, при другото се въртят около 50 песни всеки ден и се сменят 2-3-ма неграмотни и инфантилни водещи.
03 Май 2010 10:38
до Huqin:
а това, че рейтинга на Азис е най-висок в сравнение с останалите БГ изпълнители, означава ли всички трябва да слушаме него?
това е една от разликите на държавните медии с частните - по-голямо внимание към моралните норми, отколкото към рейтингите. и отговяряне на интересите на цялото общество - а не само на масовия вкус.
03 Май 2010 10:41
***
БНТ било елитарна телевизия!
Божкееей, Боже!

Редактирано от - sybil на 03/5/2010 г/ 10:51:53

03 Май 2010 11:18
Как се мери тая гледаемост - в София?
Аз това го наричам "синдром на жълтите павета".
Ставащото извън София е случайност незаслужаваща внимание.

Извън големите градове няма кабели, гледа се ефир 2 или 3 програми.
Какво 33-то място?
В голямо село до Варна съм, кабела едва крета с около 120 абоната (леко се закрепи и заради децата че искат интернет), а Булсатком да имат още 100.
А другите не смятат, че трябва да дават пари за нещо което може и без пари...
10-15 лв им идва много (!!?!).
И щат не щат са на БНТ диета.
Как да не е манипулация?
03 Май 2010 11:33
Няма никаква опасност за плурализма. Това, че сега и в БНР и в БНТ различни хора обсъждат един и същи обществен проблем, не означава че сме свидетели на плурализъм. Тяхната гледна точка е една и съща. Частните медии не гарнтират ли плурализма, или само държавните го осигуряват? Ако е така да бъдат разкрити още държавни медии. Аргументът "плурализъм" е смешен, когато се разглежда сливането на двете медии. Има хляб в идеята за сливането, тя трябва да бъде осъществена умно и внимателно. Кореспондентската мрежа също може да бъде оптимизирана. Смешно е да се твърди, че щом кореспондентите са много, това значи различни гледни точки.
Смешният плач на генералните директори на БНР и БНТ е израз само на техните комплекси за величие и страх, че Тодоров няма да бъде преизбран. Което и не бива да се допуска. Авторитарният стил на Тодоров при управление на радиото е по - опасен за БНР отколкото сливането на БНР и БНТ.
Най - важното при евентуалното обединение на двете медии е запазването на свободата на журналистите да творят без цензура и какъвто и да е надзор.
03 Май 2010 12:17
В "демократичната" НЕнародна/след 1989 г./ Република България НЯМА реални "обществени медии"

Аха, щото преди имаше. И хич не бяха казионни
03 Май 2010 12:17
Централизацията цели цензура. Иначе нищо не я налага. Бас ловя, че след централизацията администрацията ще набъбне, а няма да се съкрати.
В момента БНТ и БНР са различни една от друга и твърде различни от останалите медии, при все слабостите им. В БНР можеш все още да говориш, в частните радиа всичко е музика, най-вече дебилна.
БНТ дава авторско кино всеки петък, българско всеки понеделник и т.н. НТВ дава Биг Брадър, а БТВ - Слави.
Петър Волгин и Бойко Василев струват повече от Цветанка Ризова и Ани Цолова...
03 Май 2010 14:32
Обърнете внимание на последния абзац. Там е истината и нея коментирайте.
03 Май 2010 16:25
едни и същи наблюдения ще се въртят до втръсване по радиото и телевизията, което си е своеобразна цензура.


Ми то си е и сега така вече 20 г. - медиите винаги са с победителите. Кой ги гледа, слуша и чете медиите на опозицията Едва свързват двата края.
03 Май 2010 21:19
БНТ и БНР може и на последно място да биват в класациите , но когато требе информация с държавния щемпел , тях ще отворя за нея . Убеден съм , останалото поселение не мисли в различно , а всяко друго , че и учрежденското покрай него , остава в кухи амбиции , не на подходящото място . Нашето Общество се нуждае от значително по-евтини медийни официози , които и в същото време , да лидират в професионализъм и качество . Дано сте разбрали , че разсъждението ми не е просташко . Просто казвам , че щото беше - требе да свърши в тази посока ...

Редактирано от - beagle на 03/5/2010 г/ 21:45:22

03 Май 2010 23:59
Тук мирише или на лично отношение към автора на невчесаната идея или му липсва етикетчето в долния десен ъгъл:"Платено съобщение".А хипотезите за личното отношение могат да бъдат и цинични, и вулгарни и кви ли не, едва ли не.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД