В Сапарева баня всъщност няма баня. Тази, която е била построена още през 1924 година и се намираше в началото на градчето, сега е в ремонт. Той се проточи доста и не е ясно кога точно ще приключи. Затова пък туристите могат да разгледат друга една забележителност, издигната в по-нови времена. Тя е на почти три етажа в срещуположния край на курорта, снабдена е с три соларни панела, а майсторите отвън разказват, че вътре се изгражда и луксозна сауна с дърва. Работниците се суетят около нея по цял ден, но отдалеч се вижда, че собствениците имат вкус и кризата явно ги е подминала. Това е къща, ама каква къща само - снажна и боядисана в свежи цветове. Откроява се сред всичките постройки наоколо. За съжаление туристите могат единствено да я гледат, но не и да я ползват, защото не е обществена, а е за лично потребление на семейството на кмета Сашо Иванов. Тя е едната от новите им придобивки, откакто Иванов е взел властта в Сапарева баня. Ако искат да видят и другата, курортистите ще трябва да се разходят чак до морето. В презастроената зона между Равда и Несебър семейство Иванови са се сдобили и с един апартамент.
Кметът не отрича нищо от това. Пък и да отрича, едва ли някой от съгражданите му ще повярва - в малките населени места всички знаят всичко за всекиго. Затова той е предпочел да си признава, но да омаловажава: "Ама това е стара къща. Още от 1984 г. е. Сега просто направихме една малка пристройка. Знам, че разни хора говорят зад гърба ми, че струвала баснословни суми. Едва ли не един милион лева. Това са глупости. Увеличили сме само с 3 кв. м, остъклили сме една тераса. При това не е правено с мои пари, а със средства на съпругата ми. Тя продаде едни имоти. А апартаментът до Несебър е изцяло на името на съпругата ми. Тя го купи. Той даже не е на първа линия и въобще не е от онези скъпите. Струва само 30 000 лева. Съпругата ми имаше тези пари от дейности на своята фирма".
Въпросната съпруга се нарича Силвия Иванова и е дала от името си първата сричка на фирмата "СИМА", на която е съсобственичка. Втората идва от Малинка Минчева - нейната съдружничка. Тъкмо "СИМА" обаче може да се окаже съдбовна за кмета Иванов. Не само защото очевидно помага за семейните покупки тук и там, а понеже бе причина три партии, които в Сапарева баня са в опозиция, ама в момента управляват държавата, да му поискат оставката. На Разпети петък местните лидери на
СДС, ДСБ и ГЕРБ снеха доверие
от градоначалника и призоваха прокуратурата да се занимае с управлението му, което те обявиха за шуробаджанашко.
Кметът не гледа сериозно на тези вопли.
И трите партии нямат пукнат общински съветник в градския парламент. А и Сашо Иванов не е член на нито една от тях. Той впрочем не е член на никоя партия, макар на изборите СДС и ДСБ да го подкрепиха. Зад кандидатурата му на независим се наредиха още НДСВ, която има мнозинство със седем съветници. Но най-лична подкрепа в момента му дава една възлова за региона партия - "Нашият град". Тя иначе е създадена във Варна и е близка с ТИМ, но за Дупница и околностите е партията на братя Галеви, които, както е известно, не са братя. Затова пък са най-лични персони в града на Сашо Иванов, защото техният дворец се намира в село Ресилово, което е част от община Сапарева баня. "Нашият град" има трима съветници, които подкрепят кмета във всичко. Заедно със съветниците от НДСВ всяка докладна на Иванов може да разчита да бъде гласувана безпрепятствено. От разпечатките се вижда, че често докладните се радват на пълно мнозинство, защото към гласовете се прибавят и останалите трима съветници, които са от БСП.
Да се върнем обаче на "СИМА". Освен че е семейна, фирмата е здраво свързана с община Сапарева баня. Седмица преди да се отрекат от Иванов, тримата местни опозиционни лидери поискаха от кмета да разкрие кой е печелил поръчки в общината и в списъка лъсна именно "СИМА".
Кметът Иванов омаловажава и този факт:
"Фирмата е регистрирана, преди аз да вляза в администрацията. Тя не е моя собственост, а на жена ми. И последната обществена поръчка, която е печелила, е била преди да влезе в сила Законът за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси. Но тук в Сапарева баня обичат да заиграват с нея". В списъка на обществените поръчки обаче личи и друга сричкова фирма - "ВАМА", именувана също на едни роднини. "ВА" идва от Валери, а "МА" - от Маргин. Той е синът - съсобственик, а бащата Георги Маргин му се явява негов съдружник. По някаква чиста случайност единият заместник-кмет на Сапарева баня се казва и той Маргин, ама Васил и се явява съответно брат и син на собствениците на "ВАМА". Кметът Иванов обяснява, че не вижда нищо смущаващо и при това семейно дружество. В края на краищата Сапарева баня е малко градче, нормално е всички да са си роднини. "ВАМА" е получила поръчка да построи басейна в училището на града - нещо, което тя прави и до момента. Също съвсем случайно договорът с нея е сключен на 20 декември 2008 година, буквално в последния момент, преди Законът за конфликт на интереси да влезе в сила от 01.01.2009 г. 20 декември е дори събота, неработен ден, но в общинската администрация на Сапарева баня вероятно са загърбили почивката, за да изготвят договор за благото на населението и преди всичко на роднините сред него. Според Иванов лансирането на тези две фирми било знак на истински местен патриотизъм: "По-добре ли щеше да бъде фирми от други части на страната да печелят поръчките в нашата община? Нямаше да е морално да пренебрегваме местните дружества. Аз съм гарантирал равнопоставеност на всички местни фирми".
В един момент Иванов заявява, че откакто законът влязъл в сила, специално
фирмата на съпругата му
вече нямала никаква работа и изпаднала в дълбока криза. Дори се наложило да уволни една част от работниците и да пусне другата в неплатен отпуск. В друг момент обаче, когато обяснява за покупката на апартамента на морето, кметът изведнъж казва, че "СИМА" всъщност и сега извършвала дейност, само че в София. Лидерът на ГЕРБ в Сапарева баня Росен Тимчев пък твърди, че семейната кметска фирма и в момента активно работи в общината. "Иванов казва, че тя вече не изпълнява обществени поръчки, но премълчава, че фирмите, които сега печелят обществените поръчки, са я наели масово като подизпълнител за обектите си. Разходете се и попитайте работниците за коя фирма се трудят. Всички ще ви кажат, че за кметската. Когато го попитахме за това, той ни отговори, че няма информация кои фирми са подизпълнители", казва Тимчев. Кметът признава с половин уста, че е възможно някое от спечелилите общински поръчки дружества действително да има бизнес със съпругата му. Ама го казва така, сякаш става въпрос за фирма и неин собственик, които са толкова далеч от него, че даже не им следи бизнеса. "Възможно е да са наели техника от "СИМА", но не и за подизпълнител", казва Иванов.
В общинската администрация на Сапарева баня има само още един заместник-кмет. Това е Радка Георгиева. Тя пък е втора братовчедка на другия заместник - Васил Маргин. Кметът Иванов твърди, че няма нищо нередно в това. "Навремето, когато аз бях единият заместник-кмет, тя беше другият. Г-жа Георгиева е професионалист, бяхме се сработили в екип още оттогава, затова, когато мен ме избраха за кмет, реших да я взема за мой заместник". Последният важен човек в кметския екип винаги е главният архитект на общината. В Сапарева баня това е Даниела Владимирова. Тя е сестра на Борислав Владимиров, който по времето на нейното назначаване в общината бе депутат от НДСВ. Както се вижда, Сапарева баня е малко градче, но пък си има кмет на толкова много роднини.
Амчи дедо Симеон отдаде ленните си "права" върху Сапарева Баня на некой си Огнян Герджиков, известен царедворец. Въпросът днес е кога ще им потърсим сметка, и на двамата?
Редактирано от - В.Лянча на 04/5/2010 г/ 13:11:54