:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,291
Активни 631
Страници 3,165
За един ден 1,302,066

Българската икономика е "Трабант", а гръцката - "Фиат"

Но фиатът е катастрофирал, а трабантът върви
Георги Ангелов
Гърците все още живеят в някаква илюзия и сякаш не осъзнават в колко тежко положение са се поставили. Което им гарантира продължаващи страдания, защото, когато не се вземат мерки навреме, след това излизането от негативната спирала е много по-трудно.

Но това, разбира се, си има и добрите страни, тъй като ще им помогне да преживеят своя катарзис и да се осъзнаят. А освен това ще помогне и на други страни, като България например, да разберат защо трябва да се внимава с дефицитите и популизма.

Последните прогнози показват, че заради бюджетните проблеми Гърция ще остане в рецесия поне 2-3 години по-дълго, отколкото останалите страни в ЕС, а големите дългове ще тежат като воденичен камък върху страната десетилетия напред. Това е цената на разпускането на бюджета и постоянното отлагане на реформите.



Естония е пример за точно обратната на гръцката политика -



в тази прибалтийска държава, за чиято икономика се говореха и пишеха страховити неща през 2006-2008 г., взеха мерки много рано, като не просто намалиха бюджетния дефицит, а въобще не позволиха образуване на голям бюджетен дефицит. Според прогнозите Естония щеше да има над 12% бюджетен дефицит през 2009 г., но благодарение на взетите мерки дефицитът беше само 1.7% от БВП, най-нисък в цяла Европа.

В Естония бяха започнати важни реформи на пенсионната система, на здравеопазването. В резултат песимизмът на инвеститорите към страната изчезна и бе заместен от оптимизъм. И не просто от голия оптимизъм на икономическите прогнози, които рязко се смениха с положителни, а се върна рекордният интерес на чуждите инвеститори - фондовата им борса е отбелязала растеж от 45% за 6 месеца, износът рязко се увеличава, страната е на път да влезе в еврозоната, лихвените проценти рязко спадат, след като рязко се бяха увеличили заради кризата. Не че пред естонската икономика няма рискове, но правителството е доказало, че когато се наложи, може да вземе необходимите мерки.



България все още е в неясна позиция



- през 2009 г. страната ни се разглеждаше като втора Естония, после започна да се държи като втора Гърция, напоследък има известно осъзнаване. Засега сме в средата, но не в "златната среда", а в неопределената среда, което въобще не е добре. Люшкаме се в крайности между ограничаване на разходи и в същото време раздаване на пари за тютюнопроизводство, спортни зали, музеи и пр. Да, положително е, че конвергентната програма бе одобрена от Брюксел, но трябва да се надяваме тя да се изпълнява с всички предвидени в нея мерки.

Също така, ще е добре да се затегне бюджетната дисциплина и бюджет 2010 г. в крайна сметка да бъде балансиран. Това ще помогне да се избегне процедурата по свръхдефицит и накрая да влезем в механизма ERM II. Но най-много ще помогне на инвеститорите, предприемачите и кредиторите бързо да сменят негативното си отношение към страната и съответно да се отбележи сериозен икономически растеж.

Най-добрият начин бюджетът да се балансира, разбира се, не е вдигането на ДДС - тъй като това не решава проблемите, а само ги прехвърля върху частния сектор и домакинствата. Най-добрият начин за бюджетна стабилност е да се повиши ефективността на публичния сектор и



с по-малко средства да се получава повече резултат.



Разбира се, мнозина у нас и най-вече синдикатите продължават да виждат България и Гърция само в сравнителен план и да не осъзнават, че по-високият жизнен стандарт на Гърция е нещо ирелевантно в контекста на кризата. За тяхно улеснение ще си послужа със следната аналогия: Нека си представим, че България е "Трабант", а Гърция е "Фиат". Фиатът е по-добра кола от трабанта, без съмнение. Но гръцкият "Фиат" е катастрофирал. Ето това е поуката, която трябва да си вземем. Не да обсъждаме дали фиатът или трабантът е по-добра кола, а да осъзнаем, че е лошо да се катастрофира. Защото, за да се движиш напред, първото условие е да не си катастрофирал.

Гърция е по-богата страна от България, но е катастрофирала икономически. И ако ние водим същите икономически политики като Гърция, тогава ние също ще катастрофираме. И ще станем още по-бедни.
70
7275
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
70
 Видими 
03 Май 2010 23:14
Авторът подценява византийството на гръцкия тарикатлък, който е качествено различен от българския. За един народ, който е имал табан суратлъка да излъже европа с 350 милиарда евро, няма непостижими неща. Само им гледайте сеира. В смисъл икономическият просперитет на гърция е сериозно недоразумение, което едва ли някога се е дължало на други причини, освен субективни. В правилното време, на правилното място.
Гърция, оставена сама насебе си, за нула бройки би се превърнала в страна и икономика от третия свят.
Българските политици 20 години реваха като магарета европа да опрости поне част от външния дълг, който не надхвърляше 10 милиарда; на тия ще им опростят 350. като византийците няма втори нигде по света. Крадци, ама нагли. Тия 100 години безплатно да работят и да се хранят с шишарки като kатериците няма да могат да изплатят 350 милиарда. Българските социалисти могат само да им завиждат (което, гледам, и правят) Но...тъй върви светът....
03 Май 2010 23:28
какъв трабант ?????? ние ако се сравним с каруца пак ще е добре. Но след геноцида който продължава и в момента на Невдянков отиваме към по-ниска степен. Всеки внася и препродава а производството едвам крета а икономиката се гради върху стабилно производство
04 Май 2010 00:10
Защото, за да се движиш напред, първото условие е да не си катастрофирал.
Нещо не го разбирам това момче. Може би защото са ме учили, че първото условие за да се движиш изобщо е да можеш бързо да се поправиш, изправиш. По пътя дупки и изненади много. Но ако не си знаеш колата, може пак да се закъса, само защото си взел оборотомера за датчика на бензина, по съвет от някоя фондацийка.
най-много ще помогне на инвеститорите, предприемачите и кредиторите бързо да сменят негативното си отношение към страната и съответно да се отбележи сериозен икономически растеж.
Все пак целта на бюджетната дисциплина преди всичко е да се помогне на гражданите на държавата. Не за друго, ми да си плащат бързо данъците/задълженията. Същото се отнася и за упражняването на правата. Като го докараме до инвестиции, ще пратим бълг. посланик да обясни на американския сенат как трябва да се гарантира печалбата на бълг. инвестиции, сиреч да се оплюскат правата на американските граждани.
Най-добрият начин за бюджетна стабилност е да се повиши ефективността на публичния сектор
При висока ефективност на публичния сектор и слаба ефективност на бизнеса може ли да има стабилност!? Кой ги шепне тези догми в ушите на младежите!? То е ясно, че какъвто ни е бизнесът, такава ни е и публичната администрация, ама се чудя на икономическите консултанти - колко, кой от техния продукт (прогнози, анализи) е довел до иновация или някаква полза за обществото. Да, да последния път в САЩ взеха от данъкоплатците и дадоха на закъсалите банки да си раздадат бонуси... и пак фалираха.
04 Май 2010 00:52
УВО 2010 за поне 15% от държавни служители. Червените с предимство. Това е единственият път. Всичко останало са ала-бала-лизми и самозалъгване, че един българин (не особено производителен и образован) може да да издържа още седем, двама от които му се карат че работи малко и цялия този абсурд да води до икономически просперитет. Та алегорията с трабанта - работи му само единия цилиндър, ръчната е блокирана в положение "стоп" и му даваме зор да ускорява по нагорното. Аре двама да слезнат да будат, а? Пък като купиме мерджана пак ще се повозим. Примерно де, ако е рекъл господ.
04 Май 2010 00:57
Пък като купим мерджана пак ще се повозим.
По-добре би звучало: Пък като сглобим мерджана ще го продадем ... с печалба дори и на германците.
04 Май 2010 01:38
Че "Гърция е по-богата страна от България" е било абсурдно твърдения не само за времето на Алеко, но и до 70-те години на 20 век.
04 Май 2010 02:43
Българската икономика не е никакъв Трабант, а ми си е чист Москвич 403, при това жълт.
04 Май 2010 03:44
Кабрио , автоматик и със стереосистма B&O.
04 Май 2010 06:46
Мда, а аз се самопроизвеждам суперекстрахиперултраглавен икономист на Институт по всякакви нАуки и демонологии, вселенски център по всичкология...
---------------------
Блогът на Генек

04 Май 2010 08:00
старши икономист "Отворено общество България"
04 Май 2010 08:10
Ако ще България и Мерцедес да е - без двигател (реална икономика) на къде ? В последно време колкото по-мощна става аудио уредбата, толкова по-слаб става мотора. И колкото по-лъскави стъклата, толкова повече ръждясва всичко останало.
04 Май 2010 08:13
Тоя май бие и Боко по ТВ изяви. И какво означава "ст.икономист в Соросово общество" ?
04 Май 2010 08:25
Експертите на Отровено общество трябва да се четат внимателно и всичко написано от тях да се изпълнява на обратно. У нас те са главните идеолози на рушенето и мизерията. Който иска да продължаваме да мизерстваме докато
окончателно изпаднем от европейските стандарти, критерии и нормативи, да продъжава хипнотизирано да ги слушка. Оценките до миналата година бяха че ако продължаваме така, 64 години ще догонваме третата европейска класа. И това преди да почнат финансово-цирковите номера на недоразумението Дянков.
А за Естония най-добре е да не се измислят приказки като за 1001 нощ, а да се питат някой от близките им съседи. Те ще ви кажат най-добре какви са им на естонците ...успехите.
04 Май 2010 08:26
Бее, това - за колите - хубаво...Мъ нйе ли редно преди да седнем зад кУрмилото, да изкараме "шофьорски" курсове?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
04 Май 2010 08:35
Извинете , кой финансира това обединение " Отворено общество"? Колко да членовете му ? И има ли кяр някой от тези момчета?
04 Май 2010 08:37
Естония бюджетни разходи към БВП – 45.6%, България – 40.7%
Естония бюджетни приходи към БВП – 43.6% - България – 36.9%
Естония бюджетен дефицит към БВП – 1.7% - България – 3.9%
Естония данък върху доходите 21%, България 10%
Естония увеличи ДДС на 1 юли 2009 от 18% на 20%
04 Май 2010 08:53
Но това, разбира се, си има и добрите страни, тъй като ще им помогне да преживеят своя катарзис и да се осъзнаят.

Хъхъъ. Отговорен по доставка на катарзиса: оберкатарзисмейстер фрау Меркел, с ботуши до под глутеуса, бич и щурмбанфюрерски пагони. Шнелье, шлицен, их шприцен
04 Май 2010 09:10
Не искам да се заяждам с автора и неговите познания по Трабанти и Фияти, но се обясняват последиците, а не причините...Знаем, че в диагностиката най-важното е да намериш първопричината, та тогава да лекуваш болестта...Обаче в нашия случай първопричината е меко казано табу, затуй ще продължаваме да лекуваме с морфин при болки или с гилотиниране на главата при косопад...Олекна ми...
04 Май 2010 09:12
Galia2, по първите две точки данните са стари. В момента нашето изпълнение е малко над половината от заложеното. Това са уникални нива за страна от ЕС и вече се коментират не само от близките ни съседи. Това е и истинската причина немските финанцексперти да ни откажат категорично дори за чакалнята в еврозоната.
04 Май 2010 09:37
Dedovec, oанните са за 2009 г. и не са стари. Но от тях ясно се вижда, че ние имаме по-висок дефицит от Естония, не защото имаме по-високи държавни разходи, а защото имаме много ниски приходи. Каква е прогнозата за 2010 ще разберем утре, когато се очаква ЕС да публикува доклада си за европейската икономика.
04 Май 2010 09:43
В тукашната майчинина се приема , че има население от 7, 9 млн., а във ФАЛИРАЛАТА южна съюзничка че са 11, 26 млн.. На тях има ДАВАТ 110 млрд. “ за три годин” , а още ще им додават-последните няма да ги броим.
Излиза че ако туземната “република” сЪ изфалира, по съюзнически трЕбЕ да ни дадат има –няма 77 млрд.
СЕДЕМДЕСЕТ И СЕДЕМ МИЛИАРДА ЕВРА !
Добрутро, другарЕ .

Редактирано от - valentor на 04/5/2010 г/ 09:45:09

04 Май 2010 09:46
Докога ще обръщам внимание на вестник "СЕГА" на обстоятелството, че този "старши" икономист всъщност е бакалавър от УНСС и с мненията си представлява само и единствено ФОНДАЦИИ "ОО" и "ИПИ", където е и единствения му "стаж" ? Именно поради това не трябва да бъде вземан насериозно.
Аз лично отдавна не чета написаното от него, но за съжаление Дянков продължава да го прави !
Неолибералните магарета се надушват и през океани !
04 Май 2010 10:10
Нелепа заблуда е да се вярва на мита, че България - някога, когато и да било - е била по-богата от Гърция.
През 70-те години на 20 век, за които споменава Фичо, само един-единствен грък - Ари Онасис - е бил по-богат от цялата България.
Не по-малко абсурден е новия мит, който се налага сега - гърците са на умирачка и ще обедняват все повече и повече, докато ние - горди с малкия си дефицит и здравия валутен борд - бутаме ведро трабанта към бензиностанцията горе на баира.
04 Май 2010 10:19
Българската икономика е "Трабант", а гръцката - "Фиат"
Но фиатът е катастрофирал, а трабантът върви

Фиатът ще го изчукат отпред, отзад - отвяскъде и пак ще тръгне ако ще и със скърцана ...
Обаче ако Трабанта катострофира - никой няма да се занимава да го изчуква
Затова трябва строга фискална политика и никаквли нео либерализми и пр онанизми - ножа е опрял в кокала и трябва да се реже; ако сами не вземем мерките - друг ща ги вземе вместо нас и ща ни чукат дълго без вазелин!
04 Май 2010 10:25
Полковник - не си прав! До ВСВ, по точно до 1939 Българската икономика е много преди Гръцката, после обаче в България се настани социализъм, а в Гърция се разви капитализъм и ние се превърнахме в дрипавия бедняк на Европа дето се е хванал за палците със свалени гащи, воняща уста и празна глава!
04 Май 2010 10:26
Това момче - автор на статията - някога работило ли е? Имам в предвид - работило ли е в реалната икономика? /защото четенето и писането на книжки също е работа/
Има едно правило: Преди да си направил и един хляб не давай акъл, как се прави хляб!
Та искам да кажа - не ми е интерсен този автор. Неприятен ми е като някой неосъществен ментор.
04 Май 2010 10:33
Болгар, хубаво е да си патриот, на фактите са други. Още отпреди войната Гърция си има корабоплаване, туризъм, финанси, както и милиони богати гърци пръснати по света (казват му "диаспора", с ударение на последната сричка) които непрекъснато вливат пари в страната си. Ние това го нямаме. Гърция има културен елит, какъвто нямаме.
И двете страни имат еднакво неразвита промишленост, като те имат по-слабо селскостопанско производство.
04 Май 2010 10:33
Това момче - автор на статията - някога работило ли е?
Абе то ако е по този критерий, половината раздел "Наблюдател" трябва да се закрие

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
04 Май 2010 10:42
Полковник, в случая патриотизма не играе роля. Факт е че преди войната Българската икономика е била във възход и развитие при това сериозно по напред от Гръция и Турция. Факт е също така че след 45 год социализъм и 20 г бандитизъм сме в плачевно състояние - не само икономиката, всичко ни е съсипано - като се почне от менталита и се стигне до великото отражение на бита и културата ни: Big Brother Family - това сме ние дето имаме многовековна история, но сме нисши духом само след някакви си 45 г.
04 Май 2010 10:48
Това момче - автор на статията - някога работило ли е?

А пък аз се сещам за един, дето също не беше работил, но управляваше държавата...
04 Май 2010 11:06
Хей по-горните! Цитирайте ме с целия абзац!
Това момче - автор на статията - някога работило ли е? Имам в предвид - работило ли е в реалната икономика? /защото четенето и писането на книжки също е работа/
04 Май 2010 11:10
Пък щото има и такива дето трябва да ги държат надалеч от всяка работа, щото ако я подпукат - дупце да ни е яко.Макар, че вече сме в тоз сичуейшън, надеждата умира последна.
04 Май 2010 11:11
Когато абзацът е на същата страница, не винаги го цитирам целия - важно е да е ясно на кого отговарям. Ама ако искаме човек да е работил реално нещо, за да може да изразява мнение, ще трябва да отрежем повечето учени и журналисти

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
04 Май 2010 11:40
Бирник, не знаех че е бакалавър. Ми то, всяка уважаваща се блонди е поне с две магистратури зад гърба /модерната "патология"/. Унгарският евреин сигурно е много стиснат...да не му даде пари за едно виШУ. Тц тц тц
04 Май 2010 11:43
Вероятно - имайки предвид младостта му и от колко години го гледаме да дава акъл и указания - този младеж не е бил в реалния бизнес и не се мазал с реални лайна а само е учил и след това - писане на проекти и даване на интервюта.
Но такъв е животът, който не може да стане професионалист, става специалист, който не може да успее като бизнесмен, става икономист, или в краен случай преподавател по икономика в университета.
04 Май 2010 11:45
Това момче не е учен. То е специалист в манипулацията на общественото менение. То хвали Естония за ниския дефицит, но никога няма да информира, че Естония е увеличила ДДС през 2009, като част от програмата за справяне бюджетния дефицит.
04 Май 2010 11:46
Аполитичен, не му се чуди на момчето; то иска да се разкарат всички чиновници от държавната администрация и то, самото, в екип с други такива като него да пише нормативни актове, финансови обосновки, да "съветва" правителството, за което да не му се плаща заплата, щото не е свикнало, а да му се плаща по пазарни цени за консултация.
Между другото, Дянков при Светла Петрова в събота каза, че в момента(демек в събота след 18.00) екип от 70 души му прави анализ на евентуалните приходи от покачване на ДДС - ставката. Да не би това момче да има пръст в тая работа?
04 Май 2010 11:46
Какъв фиат, какви пет лева?
-----------------------------------
И не я мислете Гърция, тя винаги, от времената преди Байрон, е галеното дете на християнска Европа....
-----------------------------------
Даже Чърчил се пазари със Сталин, жертва България и си извоюва Гърция 1945, ако и повечето гърци да бяха червени андарти и да воюваха за комунизъм тамън 7 години 1945-1952 (армията на ген. Маркос).....
......................................... ...
Ако сега Гърция не се оправи със 110 млрд.ЕВРО, ще дадем още толкова, ако трябва...
-------------------------------------
Гръцкият народ го знае горното и затова извива ръцете на правителството....
-------------------------------------
Мислете за себе си, щото ако загазим и 110 лева няма да ни дадат......
04 Май 2010 11:56
Ако гледаме размерите на двете икономики, по-адекватното сравнение е между Фиат и циганска каручка. Първата прави годишно 260 млрд евро, другата - 34 млрд евро, т.е. 8 пъти по малко Колкото и да си тракаме по европейския паваж, Фиатът ще бъде ремонтиран и ще продължи напред, преди даже да сме се доближили до него.
Далеч по-умното би било да слезнем от хилядолетното возило и да намерим нещо с мотор, вместо да трупаме изоставане.
Но тогава няма да са ни нужни доморасли кръчмарски икономисти, които се увличат по злорадство срещу една страна, където отиват нашите гурбетчии - а не изпраща гурбетчии тук!
Доскоро същият автор разправяше, че не бива да обсъждаме мерки за насърчаване на икономиката, каквито прилагат САЩ, Германия и т.н., защото те били големи страни и можели да си го позволят, а ние сме малка. Сега твърди обратното - размерът нямал значение. Девойките обикновено казват това от учтивост, но от жена и либертарианец можеш ли да очакваш логика?
04 Май 2010 12:42
Не стреляйте по аФтора, толкова може а и той семейство храни...... надявам се добре.....
04 Май 2010 12:46
Това момче не е учен. То е специалист в манипулацията на общественото менение.

Ми според мен бъркаш - от години с любопитство наблюдавам развитието на Гошко и непредубеденото ми изследователско мнение е, че непоколебимо си вярва. Той е... абе нещо като Дянков, ама с човешко лице...
04 Май 2010 13:01
Гърция има 240 млрд евро БВП, 120 МЛРД евро бюджет(2009).Ние имаме 17 млрд лева (лева, не евро) заложени приходи за тази година, които няма да успеем да изпълним.Ако не ме лъже паметта имаме заложен към 34 млрд лева бвп, който също няма да се реализира.При 300млрд евро дълг, имат 1.25 заеми спрямо бвп на г.база.По същият показател, който иска да сметне, при 37 млрд евро(евро) какъв е нашият коефициент.И това е спрямо БВП, при бюджет се удвоява.
При тях се реже 13та и 14та заплата, годишни премии и какво ли още не.Това спестява милиарди на бюджета.При нас се реже и без това свитата до 300-400 лв заплата на държавният служител, който като го изхвърлят на улицата няма къде да отиде.
Тоест, те има от къде да режат.Ние само мизерстваме, и се чудим на наглоста им, как не искат да си губят привилегиите.
04 Май 2010 13:17
Приходи няма, но затова пък с широки пръсти се изхвърлят милиарди по оперативните програми. Не е вярно, че няма средства! Много са, но не се изплащат и впоследствие се връщат. Не мисля, че дори некадърността е способна да причини това, едва 1-2% от тези пари да се използват. Това може да е само некадърност, водена от зла умисъл.
04 Май 2010 13:24
Оперативните програми са така направени, че проектите на практика винаги трябва да се префинансират. Тая зачукана държава няма мижавите кинти, необходими дори само за подготовката им, пък какво остава за префинансиране. На предното правителство му отне точно 4 години, да разбере тая проста истина. Таман да отлепат и дойде новото правителство. С него започваме от нулата и, както са я подкарали, не е ясно дали въобще ще им стигне времето за подобни прозрения...
04 Май 2010 13:36
Е, как няма да се усвояват 1-2% като всичко оперативно минава през София. Докато е така и тези проценти са задоволителни. А и куп измислени ведомства и агенции получават грешни пари от бюджета за да може процентите да не надхвърлят това ниво. Е как да тръгнат нещата поне с парите от Брюксел ?!?!
04 Май 2010 13:40
БирникЪ, французите казват - Шерше Айн Ранд
04 Май 2010 13:44
Мале!
Сега го прочетох..
Поговорката "Купи си Фиат да те е яд", вече напрай почти 45 години, а вий тукана още спорите.
Бива ли така?
04 Май 2010 13:47
Ако продължиме с метафорите, да обърнеме внимание и на пистата.От известно време България стъпи на бързия европейски аутобан.
Значи по това трасе с "тарабант" ние сме в състояние на покой.Според мен авторът а и обществото са се фиксирали прекалено в теми като кризата, бюджетния дефицит и реформите в администрацията, а трябва да се погледне малко отвъд този хоризонт, за да излеземe от това състояние.
Да кризата съществува но това е нормално състояние на световната икономика., само че този път в по голям мащаб.За последните 100 години като явление е регистрирана около 10 пъти в Европа и Азия.Стопанският спад обикновено има цикличен характер и служи за „приземяване” на очакванията на някои играчи, които имат прекалено оптимистична оценка за перспективите на техния бизнес и инвестиции.Нещо като профилактика на икономиката.
Инвеститорите не се интересуват и от нашия бюджетен дефицит нито от реформи в администрацията, нито от ДДС ставка.От последната се интересуват пигмеите в бизнеса, които не са нужни на България.А пък този дефицит а и по-голям е необходим на икономиката за да оздравее.А и съкращенията на доказали икономическата си несъстоятелност структури са неизбежни в съвремените условия.Дали ще са сега или след година, това не е съществен въпрос.
Да пробваме да изместим фокуса от клаксона към двигателя.Мисля, че вече е на дневен ред друг дебат. За приоритетите на нашата икономика, както и за стимулиране на производството и за осъществяване на политика на протекционизъм, доколкото е възможна за една отворена икономика.
04 Май 2010 13:47
Купи си беемве, ако ти се реве
04 Май 2010 13:48
Ахиле, за много от програмите фирмите и общините са си намерили 10-те % съфинансиране. Само че какво правим, когато половин-една година чакаме ОДОБРЕНИТЕ 90%? Които държавата няма право да използва за друго и без това? Които просто си седят някъде и администрацията или я е страх, или има нареждане да не бута? Какво правим? или спираме проекта (ако е в началото), или фалираме, защото междувременно сме взели заем за тези 90%.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД