:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,118
Активни 616
Страници 2,992
За един ден 1,302,066
Предупреждение

Добре е, че се спасява икономиката! Но може ли да се спазват и законите?!

С голяма част от антикризисните мерки държавата ще плати повече, отколкото ще спести
Снимка: Борислав Николов
Правителството ще създаде доста работа на Конституционния съд с необмислените си антикризисни мерки, които противоречат на много от законите.
Антикризисните мерки все повече заприличват на нещо средно между сценарий на филм на ужасите, психиатрична епикриза и наръчник за това как да се нарушават законите с идеална цел. Един ден се решава, че натрупаните отпуски ще се чистят за няколко месеца, на следващия ден това се отрича, а на третия ден се приема, че те ще могат да се ползват до 2012 г. ДДС пък се качва на няколко часа - с 1-2-4-5 процента... Докато се открие, че данъкът е като "пръст на спусъка на зареден пистолет с пуснат предпазител". Да не говорим за болничните, които според въпросните антикризисни мерки ще се плащат ту от работодателя, ту от работника, ту от двамата заедно, ту няма да се плащат изобщо. Или пък за идеите за масови уволнения, съкращения, ликвидации, преструктуриране.

Но дори да допуснем, че



хаосът е просто вид дискусия,



то е наложително да припомним, че каквито и мерки в крайна сметка да се приемат, те задължително трябва да са в рамките на конституцията и останалите закони. Затова е парадоксално, че някои от мерките задължават държавата просто да спазва законите - например в раздела "Мерки за възстановяване на финансовата дисциплина в държавата" е записано: "Възстановяване в законовия срок на ДДС и акцизи към фирмите". Какво по-голямо признание, че и в момента държавата и нейната администрация газят действащи закони?

Други от дискутираните идеи са противозаконни и може да се окаже, че накрая държавата ще плати много повече, отколкото ще спести. Да вземем например идеята за т.нар. данък лукс - по-висок налог за скъпи коли и имоти. Като оставим настрана прогнозата как всички скъпи коли изведнъж ще се окажат с германски и американски номера и данъчно регистрирани в тези страни, то няма как да не попитаме какви са тези юристи сред управляващите, които не предупредиха навреме, че този данък не може да бъде въведен в средата на годината. И че има решение на Конституционния съд, който вече веднъж е разглеждал казуса и е забранил точно тези местни данъци да се пипат след началото на съответната данъчна година. Нещо повече. Ако някой си беше направил труда да прочете въпросния акт, то можеше да види и още интересни неща. Като например как тогава КС е забранил петорното качване на данък сгради. С аргумент, че така "данъкът не служи на идеите за насърчаване на стопанската инициатива и за защита на стопанската дейност, залегнали в чл. 19, ал. 1 и 3 от конституцията", т.е. не може по този начин да се пълни хазната, защото ще се затрудни бизнесът. Какво пречи и сега да каже същото за по-високия данък "лукс". Пак в това решение е записано, че не може да се плаща данък върху различни оценки. Все неща, които могат да поставят изначално под съмнение въпросната мярка. Така че дори на инат данъкът да бъде въведен, ако бъде оспорен пред Конституционния съд и той го отмени,



държавата ще трябва да го връща с лихвите.



Същото е положението и с качването на ДДС. Ако някой го оспори, изобщо не се знае какъв би бил изходът в КС.

Или пък да вземем чистенето на отпуските. Повече от очевидно е, че след като те вече са изработени, то няма как или да не се използват, или да не се платят. И че всяко анулиране, пък било то и до края на следващата година, е незаконно, противоконституционно и противоречи на международни актове, по които България е страна. Тя и логиката е много проста - нито хората могат за този период да изчистят отпуските, нито може нормата да е с обратно действие и задна дата.

В общи линии сходна е историята и с болничните и кой точно да ги плаща. Защото да караш човек, който внася куп осигуровки, включително и срещу заболяване, да си плаща сам за това, че се е разболял, е повече от абсурдно.

Голям проблем може да се окажат и всички закани за съкращения, ликвидации, преструктуриране. Първо, защото всяко уволнение ще носи съответното плащане на натрупани отпуски и на обезщетения. От друга страна, мнозина ще оспорят уволненията си в съда, а практиката е в 90% от случаите да се отсъжда в полза на уволнения работник. Така че и тук се залага голяма бомба - ще се платят повече пари, отколкото ще се спестят.

Затова е добре всички мерки да се обмислят внимателно и най-вече от гледна точка на това какво ще се случи, ако те бъдат оспорени - в Конституционен съд, в административни, граждански или трудови съдилища. Защото в противен случай ударът ще е двоен - финансов и морален. За какво ни е държава, която не спазва конституцията и законите?
24
4140
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
03 Май 2010 23:39
...пожарникари и милиционери толкова могат ... наесен - следващите ...
04 Май 2010 00:49
Е, те идеите са дошли от Най-добрия икономист в Източна Европа и екипа му, да не мислиш, че бате Бойко или ЦЦ знаят кви данъци има...
04 Май 2010 00:53
.... добре е, че този Форум има модератор - щях да ти излея на пет реда мнението си за "най-добрия икономист" ....
04 Май 2010 00:54
няма как да не попитаме какви са тези юристи сред управляващите, които не предупредиха навреме
А юристите на синдикатите, бизнеса или на опозицията предопредиха ли? Или направо да питаме "Каква е тази държава, в която юристите не знаят законите?"
04 Май 2010 01:32
.... за "юристите" имам седем реда благословии .... пусти правила ....
04 Май 2010 04:57
то няма как да не попитаме какви са тези юристи сред управляващите,

Поне г-жа Искра е разпознаваема от всички страни
04 Май 2010 06:52
Законо е врата у поле...
Пък и в името на целесъобразността законите може да се прегазят.
Я за извънредния милиционерски съд колко "ура"-та се изляха...
--------------------
Блогът на Генек

04 Май 2010 08:42
"КС е забранил петорното качване на данък сгради. С аргумент, че така "данъкът не служи на идеите за насърчаване на стопанската инициатива и за защита на стопанската дейност, залегнали в чл. 19, ал. 1 и 3 от конституцията""

А какво да кажат общините и гражданите когато има дупки по улиците? и нямат пари за поддръжка? И после защо навсякъде е мръсотия и всичко е разбито. Няма логика данък сгради на имот 100000 лева да е само 100-150 лева на година - какво може да се направи с тези пари? Колко дупки могат да се закърпят по улиците? А основни ремонти? А почистване/не говоря за сметоизвозване/.


Този аргумент е направо безумие. КС чете конституцията като дяволът евангелието. На тоя принцип - всеки един данък може да се атакува.. а може и да не се атакува.. както им хареса на съдиите. Всъщност кой данък спомага за насърчаване на стопанската инициатива?


КС е недоразумение. Да не говорим, че в България няма прецеденти и ако питате 2 пъти едно и също КС може да получите коренно противоположни отговори. Всъщност това се отнася и за всеки съд в България.
04 Май 2010 08:59
"данъкът не служи на идеите за насърчаване на стопанската инициатива и за защита на стопанската дейност, залегнали в чл. 19, ал. 1 и 3 от конституцията"

Всъщност КС би трябвало да погледне по друг начин - ако няма достатъчно пари за поддръжка на инфраструктурата на селищата.. наистина ще се наруши стопанската инициатива, щото инфраструктурата се разбива и това наистина пречи на държавата. Щото веднъж разбита инфраструктурата се създава наново много трудно.
04 Май 2010 09:21
Всичките антикризисни мерки, предприети от Рузвелт по времето на "Голямата депресия" са били антиконституционни.И, въпреки това, са изкарали държавата от най-тежката досега криза.Така че аз лично нямам нищо против докато се излезе от кризата да има тук-таме незаконна мярка, но нека тя да бъде смислена и да си струва погазването на закона.
04 Май 2010 09:27
Всичките антикризисни мерки, предприети от Рузвелт по времето на "Голямата депресия" са били антиконституционни.И, въпреки това, са изкарали държавата от най-тежката досега криза.

кво не прави пропагандата

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
04 Май 2010 09:53
"Не стреляйте по пианиста! - Той толкова си може"
Не ругайте Дянков - той толкова си може.
Старши и аз добавям няколко странички ... ...
04 Май 2010 10:34
И какво излиза? Данъците няма да се вдигат, съкращения няма да се правят... Някакви други предложения за връзването на бюджета???
04 Май 2010 10:38
Конституцията и законите върху нея в последните 20 години ни докараха дотук. Съвсем законно ни изтребиха.
Аз повече не ща законно да ме унищожават, па останалите кой как си го пожелае.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
04 Май 2010 11:44
Някакви други предложения за връзването на бюджета???

Вържи попа...
04 Май 2010 12:09
КС е забранил петорното качване на данък сгради.

Къде може да се прочете това решение?...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
04 Май 2010 12:53
Михалчо, пътят към ада е постлан с добри намерения. Наруши ли се веднъж закона, по-нататък е лесно. Както е казал един наемен убиец проблемът е първото убийство. После ти става навик
04 Май 2010 12:59
Конституцията и законите върху нея в последните 20 години ни докараха дотук. Съвсем законно ни изтребиха.

Не Кайли,
простотията в собствената глава убива най-много, щот квот си направиш не може и господ.
*
Политическатат фекалия и помия пипнаха и оправиха Конституцията и законите за да могат да запазят ръководната роля с цел приземяване, присвояване и усвояване. Един от резултата е пълната победа но простотията и сиромашията в нашата страна.
*
Та ако не щеш законно да се забрани ни такива индиви като тебе да приказват, да се правят, че мислят и да не им се позволява да гласуват.
04 Май 2010 12:59
Някой мили "демократ-конституционалисти" , биха сетили "антикризисните" мерки , но само в условията на извънредно положение ...
04 Май 2010 14:22
Михал, има една хипотеза, че всъщност участието на САЩ във ВСВ ги спасява от кризата - нови заеми, военни доставки, нови работни места и т. н. Защото доколкото знам тези мерки на Рузвелт имат временен успех и през 38-ма кризата се задълбочава наново.
04 Май 2010 16:14
kaily 04.5.2010 г. 10:38:59
Конституцията и законите върху нея в последните 20 години ни докараха дотук. Съвсем законно ни изтребиха.

Точно обратното - неспазването на Конституцията и законите ни докара дотук. Конституцията и законите се прилагат от властимащите, а в България властимащи се оказаха тези, срещу които трябваше да се прилагат Конституцията и законите и съответно това не стана и продължава да е така.
04 Май 2010 16:17
Конституцията и законите са рамка, която трябва да се спазва. Каква е гаранцията, че подплатените с сладки приказки нарушения на законите, уж в името на по-доброто, всъщност не са нещо точно обратното и пак ни ограбват? Няма такава гаранция разбира се и затова е Конституцията и затова са законите, които би трябвало да ограничат или даже да спрат грабежа.
04 Май 2010 17:35
"...Голям проблем може да се окажат и всички закани за съкращения, ликвидации, преструктуриране..." И какъв е проблемът ? Вероятно само и единствено в главата на автора !... Променят се щатните разписания , съкращават се излишните и ... толкова ! Да видим тогава кой съд ще промени това !
Хей , Петре , жена ти да не е от мамунките на клона , наречен държоавен бюджет, та си се загрижил толкова ! Не се притеснявай , няма да я върнат на работа!
04 Май 2010 17:48
Мерките все още остават по сериозни от писанията на критиците им

Редактирано от - пишурко на 04/5/2010 г/ 19:05:54

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД