Петър Диков е роден в София през 1953 г. Завършва бившия Висш институт за строителство и архитектура (ВИАС). Работи в Националния център по териториално и селищно устройство. От март 2006 г. е главен архитект на София.
- Г-н Диков, вече започнаха протести в Южния парк срещу намеренията да се строят атракциони. Готови ли са устройствените планове на парковете?
- Не. Когато преди 4 г. правихме приоритетите за необходимостта от устройствени планове в София, на първо място поставихме общия план, защото наличието му дава рамката, с която по-нататък можем да дисциплинираме цялото проектиране. След това в приоритетите влизаха жилищните комплекси - поради много сериозното напрежение, което беше създадено с преуплътняване, застрояване на вътрешноквартални пространства и т.н. Третият приоритет бяха проектите в центъра на София, включително проблемите с проектирането на Ларгото. Четвърто - плановете за ново развитие - територии, които са неурбанизирани към момента, но са предвидени за урбанизация. Чак тогава идват парковете. Тук първият проблем са реконструкцията и реновирането на сегашните паркови площи. След това трябва да решим проблемите на придобиване на терените, отчуждаването. И на трето място - да уточним терените, които са предвидени за зони за атракции. И трите въпроса в момента не са на дневен ред. Нито общината има някакви огромни средства, които да вложи в реконструкция на парковете, нито има пари, а и механизъм, по който да се отчуждават терени за нови паркове. Нито има наплив от инвеститори, които да искат да строят атракциони и спортни съоръжения. Затова се забавиха.
По другите задачи обаче много напреднахме - почти сме приключили изработването на цялостни планове за комплексите. За "Младост" и "Люлин" проведохме търг и до края на годината трябва да имаме планове. Също за "Надежда", "Обеля", "Дружба", "Хаджи Димитър", "Хиподрума", "Овча купел", Студентския град. Плановете на центъра са също в голяма част към приключване. Зоните за ново развитие сега ги възлагаме, тъй като там имахме проблеми с кадастъра. Плановете на парковете ще започнем да ги възлагаме през есента и считам, че догодина по-голяма част от парковите територии вече ще имат устройствени планове.
- Планирани са няколко нови парка за София, но казвате, че има проблеми с отчуждаването.
- Не само там, навсякъде има проблеми. Механизмът на отчуждаването е такъв, че за да може да се придобият терени от общината или държавата, начините на оценка и на оспорване дават страхотно високи обезщетения. Нито държавата, нито общината могат да ги покрият.
- Какво ще се случи след приемане на плановете на парковете? Вашата идея беше да се дадат някои на концесия.
- За Западния парк тръжните документи за концесията са на финала и смятам, че ще обявим търга през лятото.
- В коя част?
- Същинският Западен парк - между "Люлин", жп линията, тунела за "Люлин" и бул. "Европа".
- Знаете, че концесия е от най-недолюбваните думи в българското общество. Как ще убедите хората, че това ще запази парка им?
- У нас сме майстори да обръщаме най-добрите намерения в изключително порочна практика. Три концесии има, които са популярни в България - концесията за водата на София, за боклука на София и за автомагистрала "Тракия". Като кажеш на хората за тези концесии, им се изправя косата. Трябва да разберем, че това, че имаме лош опит, не означава, че трябва да отречем концесиите като начин на работа. Те работят добре в цял свят. Трябва да се опитаме и у нас да го превърнем в добър опит.
- Какви условия ще поставите в търговете?
- Концесията ще е за 20-25 г. Условията пред концесионера ще бъдат поддръжка, облагородяване и охрана на парка срещу възможността да изгради в урбанизираната част на парка - за Западния парк това е бившата база на "Озеленяване" - атракционен комплекс. Никой инвеститор няма да вложи парите си, ако няма печалба. А общината няма пари да си свърши работата - да благоустрои парка, да го поддържа в добро състояние и да го охранява. Ние търсим пресечната точка между търговския интерес на предприемача, който иска да печели от атракционни комплекси, и част от печалбата да влага в поддръжката на парка.
- Смятате ли, че в сегашните икономически условия ще има кандидати, които биха се заели с такава дейност?
- Убеден съм, защото българинът не жали пари за две неща - да си построи къща и да си гледа децата. Като се започне от най-елементарните им желания да се забавляват и се стигне до образованието им. Едно време българинът е бил изключително привързан към земята си и старите българи не са продавали земя за нищо друго, освен за да изучат децата си. Сега може да няма пари да напълни резервоара на автомобила си, но ще даде пари, за да заведе детето си на атракционен парк и да му достави удоволствие. Има хляб в това нещо, но трябва да го направим така, че да има интерес.
- Сигурно ще възникнат съмнения дали няма да се преминат границите на урбанизираната територия.
- Казвал съм го многократно - няма да се пипат зелени площи. Но идете сега в тази част от Западния парк, която е отредена за атракциони. Там е едно голямо сметище, има складирани стари автомобилни гуми, паркирани коли, които никога няма да тръгнат. Има занемарени бараки, пълни с боклуци. Ако някой смята, че ако това сметище се махне и се сложи един атракционен комплекс, ще се наруши паркът, греши.
- Споменахте устройствения план на Студентския град. Какво предвижда той?
- Той предвижда осем кампуса. Внесох го преди 3 седмици. Оттук нататък всичко е в ръцете на общинските съветници. Трябва да се отчуждят много реституирани терени, за да се предпази допълнителното застрояване на тези кампуси.
- В Студентския град и в момента продължава да се строи.
- Продължава, защото процесите в строителството не могат да се спрат с магическа пръчка. Строителството е изключително инерционна дейност. Преди началото на един строеж има поне 2 г., а някои процедури продължават 5-6-7 г. Не можем да върнем обратно хода на някои процедури, които вече са доведени до строително разрешение. Така че ще я има тази инерция. Забележете, в "Младост" ни трябваха близо 4 г., за да спрем инерцията на старите градоустройствени планове и строителни разрешения. Мисля, че вече там горе-долу успокоихме нещата - има цялостен план, има регламенти и конфликтите намаляват.
- Имате ли съгласие на университетите за създаването на кампусите?
- Имаме пълно съгласие, но нямаме достатъчната им подкрепа. Сега е много важно те да ни подкрепят. Сега, след атаката на студентите и на вузовете, следва атаката на собствениците. Много от частните терени се предвиждат за зелени площи, за кампуси. Тези собственици, уверявам ви, ще бъдат изключително активни в атаките си срещу плана. Ако ние нямаме зад нас подкрепата на академичната общност, сами трудно ще се преборим, защото зад собствениците стоят много пари.
- Кръстовища на две нива ще има ли тази година? Редуцирахте ги от 6 на 2.
- За мен на този етап има едно-единствено кръстовище на две нива, което е приоритетно и трябва да се случи тази или следващата година. Това е кръстовището на две нива на Лъвов мост. Там и в момента е блокирано заради метрото, тъй че трябва да използваме това време да направим и кръстовището. Другите не са належащи, защото към настоящия момент София е достатъчно блокирана. За следващите 2 години е по-добре да си останем само с това.
- София ще има ли някога подземни паркинги извън тези до метростанциите?
- Аз съм пуснал 17 доклада м.г. в общинския съвет. Не се пускат за разглеждане. Това е въпрос към други хора.
- Къде ще е новият национален стадион?
- Три варианта съм предложил на БФС. Единият е до летището на "Враждебна" откъм Ботевградско шосе. Другият е на стадион "Славия", третият - на "Герена". Последните два предполагат комбинация между държавата и футболни клубове. Това, което съм записал в писмото до Боби Михайлов, е, че навсякъде по света модерни стадиони с големи инвестиции се правят от 2 клуба, не от един. Защото е доказано, че един клуб много трудно издържа собствен стадион. Само нашите отбори хем не си правят стадионите, хем няма да имат лиценз за международните срещи, хем не могат да си преглътнат враждите и да се разберат да построят общ стадион.
- Велоалеите в "Младост" истински ли ще са, или като тези около НДК?
- Проектът за велоалеите е на финала. Обявяваме търг. Идеята е да построим 9.5 км това лято. Те ще са цяла мрежа, но идеята е да стигат до метростанцията от всички точки на квартала. Няма да са като около НДК, а като по "Цар Борис". Не просто боя, а истински. Този път сме включили "Велоеволюция" да ни дава акъл, правят корекции. И в "Люлин" ще правим. Говорихме и с кмета на "Надежда" и там да има, защото след 2 г. и там ще има метро по "Ломско шосе". И ще се опитаме да пробием и центъра с велоалеи.
- Ще направите ли и по бул. "България", за да може министър Дянков да ходи на работа с колело?
- Не, няма как да стане. Г-н Дянков ще ходи с кола.
Има три терена за нов национален стадион
Що к'во ще правите от стария ? МОЛ