Не може да искаш пари от държавата, за да се правиш на Анди Уорхол, категорични са форумците на "Сега". |
Елитарна култура няма! Култура ("culture" на английски значи "традиции и обичаи, осигуряващи оцеляването на дадена група"... В тоя контекст "елитарна" култура НЯМА! Ако някой иска да твори "елитарна" културка, има две възможности - да извади мангизи и да си я прави сам или да има някой да му плаща...
И в двата случая никой не може да изисква България да субсидира културката.
A Bulgarian in the USA
Няма как заводите и полето да не работят, да ядем чесън от Китай, а пък да искаме държавата да финансира културата. Не щото няма пари, манталитетът на елита се изроди. Къде по-лесно е да печелиш от евтина далавера, отколкото от модерни производства, за които управляващите трябва да си напрягат мозъка (дето го и нямат).
otnovo
Със смисъла на нещата се занимава третокачествената философия. Даже религиозните книги, писани повечето в едни по-безкнижовни времена, избягват така тъпо формулирани теми.
Babrak Obrama
Един народ с културни уклони не би избрал НЕВЕЖА да го управлява. Каквото повикало, такова се и обадило! Вината е колективна и взаимнопопълваща.
vyanakiev
За елитарна култура са необходими елитни автори и публика и някой да плати масрафа. Тези компоненти много отдавна не съм видял по нашите земи. А за да се появят пари за култура, ни трябват учени вместо феодални старци.
A Bulgarian in the USA
И българският народ има вина. Айде да си спомним как масово хората се радваха, че ще закрием заводите си и ще цъфнем и завържем. С каква завист гледахме към гърците, дето толкова били добре само с туризъм и никаква индустрия. Какви легенди се разправяха, какъв живот бил по гръцките таверни - ядеш, пиеш и чупиш чинии. Жартиерен манталитет, по балкански - чалгаджийски.
Ку-ку
Така нареченото елитарно изкуство в никакъв случай не е в противовес на невежеството и пошлостта. Особено като имаме предвид какво представлява самопровъзгласилият се български културен елит. Аз например често се опитвам да чета съвременни български автори и винаги оставам не просто недоволен, а отвратен.
Д-р Гилотен
Защо държавата, а не вие, творците, на елитарното изкуство?
Да, вие - творците! Заемете позиция, борете се за нея. Упорито. Постоянно. Не чакайте някой чиновник да ви замени и да свърши вашата работа. Кой, моля поименно, ще решава кое е елитарно и кое е пошло? Ако този някой, от предния ми въпрос, сгреши кое да се потиска фино? И защо държавата трябва да потиска нещо, макар и фино?
В.Лянча
Културната недостатъчност у нас е факт, но мисля, че решението не са повече субсидии за театрите или БАН. Съвременната "културна" среда е 70% електронни медии, 20% книги и 10% всичко останало. Кавичките са, щото именно електронните медии у нас и най-вече ефирните телевизии са невъобразимо пошли и вулгарни. Въпросът не е толкова в парите за култура. Колко е необходимо за един български филмов канал?
zaffirov
Гилотен, ужасно сте прав - не искам никой да потиска фино каквото и да било, особено г-н Рашидов или г-н Данаилов, който пише "Збогом". Нека се докажат творците пред нас, които искаме да ги гледаме. Не пред другите, които не искат и да стъпват на театър.
palavnik
Фундаменталната култура се прави от мъже! Фрида Кало, Колет и... (за композиторка не мога да се сетя) са просто красиви, нежни рози, случайно израснали сред исполинските стволове на секвоите Юго, Пушкин, Вагнер и Търнър.
За да има култура, трябва да се инвестира в мъжете. И да не се дава на жените им да ги бият.
Apolitichen
"...От преките ни шефове разни, които задължително предпочитат вежливите глупаци пред умните служители...."
Да разбираме, че вежливостта не е елемент от културата? А шефовете са некултурници, защото не избират служителите на културата, тия, дето "служебно" (абонирани от театъра, културната институция, а не от фирмата, където работят) посещават културните прояви всяка седмица и повтарят по два пъти в сезона, защото забравят с каква "елитарна" култура са се срещнали? |
Angel Kandiloto
Да бе! Точно срещу Библиотеката в Ефес са публичният дом и градската тоалетна!
Жана22
Палавнико, защо е така, ще ти обясни Вирджиния Улф в "Собствена стая" (A room of her own). Тъничко книжле е, докато се заключиш за час-два в тоалетната, току-виж си го прочел. Без да те усети и набие жената.
А на мен пък някой да ми обясни кое минава за елитарно, високо (highbrow) изкуство и кое за ниско (lowbrow). И наистина кой определя кое какво е, по какви критерии?
Brightman
Няма елититарна и неелитарна култура. Има съдържание (в диапазона от мисъл до емоция) и форма. Адекватна форма. Допринасящо (вълнуващо) съдържание. Или кухотевини.
Begemot
Проблемът е по принцип неразрешим. Елитарната култура винаги е била маргинална в социален смисъл. Големите творци обикновено са свършвали в страшна мизерия. Което не ги е спирало да творят. Обществото в повечето случаи се усеща след 100-200 години. Ако творецът е имал приживе късмет, си е намирал меценат - ама много рядко такъв бива държавата, последното е по-скоро изключение. За България - невъзможно.
Caramel
Субсидия за културата ли...??? Субсидията е най-лесният начин да убиеш всяко изкуство. Субсидираните артисти (художници, актьори, писатели и т.н.) обслужват само властта, която ги финансира.
Професия интелектуалец няма!
gogin
Карамеле, много си прав. Я тези за субсидираните творци да намерят какво е казал Буров за това.
Тънката лайсна
Дълго време интелигенцията беше на страната на тези, които се бореха неистово срещу намесата на държавата в икономиката, културата. Може със сигурност да се каже, че тя постигна своето. Но резултатите са пагубни за самата нея - интелигенцията почти изчезна, стопи се в пространството на "свободата". На мястото на културните дейци се появиха хора, сеещи псевдокултура. Вече нямаме надарени хора, немислещи за пари и богатство, които да обединят нацията. А тя, горката, е в период на разпад. И понеже си нямаме интелигенция, която мощно да бие камбаната, си караме по старому, вършейки ритуално самоубийство със самите себе си.
Бай Дан
Хммм, аз ще кажа само, че какъвто ни е "елитът", такова ни е и "елитарното изкуство".
Minderbinder
Елитарното изкуство е нещо от миналото. Днес всеки некадърник се опитва да пробута продукцията си за нещо велико, неразбрано и модерно, което ценителите през 3000 година ще превъзнасят.
И затова донякъде е оправдан отказът на държавата да финансира изкуството - всички т.нар. "творци" се обръщат към данъкоплатеца и му казват: "Дай пари за нещо, което не ти е ясно".
Остават меценатите. Но те плащат за нещо, което им харесва или което вече е успяло да се наложи като "изкуство" (например споменатия вече Уорхол), а не за елитарни напъни.