:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,054
Активни 618
Страници 2,928
За един ден 1,302,066
vox populi

Няма елитарна култура!

Дори и да допусне съществуването й, форумът на "Сега" е категорично против държавното й финансиране
Не може да искаш пари от държавата, за да се правиш на Анди Уорхол, категорични са форумците на "Сега".
crossfit75
Елитарна култура няма! Култура ("culture" на английски значи "традиции и обичаи, осигуряващи оцеляването на дадена група"... В тоя контекст "елитарна" култура НЯМА! Ако някой иска да твори "елитарна" културка, има две възможности - да извади мангизи и да си я прави сам или да има някой да му плаща...
И в двата случая никой не може да изисква България да субсидира културката.

A Bulgarian in the USA
Няма как заводите и полето да не работят, да ядем чесън от Китай, а пък да искаме държавата да финансира културата. Не щото няма пари, манталитетът на елита се изроди. Къде по-лесно е да печелиш от евтина далавера, отколкото от модерни производства, за които управляващите трябва да си напрягат мозъка (дето го и нямат).

otnovo
Със смисъла на нещата се занимава третокачествената философия. Даже религиозните книги, писани повечето в едни по-безкнижовни времена, избягват така тъпо формулирани теми.

Babrak Obrama
Един народ с културни уклони не би избрал НЕВЕЖА да го управлява. Каквото повикало, такова се и обадило! Вината е колективна и взаимнопопълваща.

vyanakiev
За елитарна култура са необходими елитни автори и публика и някой да плати масрафа. Тези компоненти много отдавна не съм видял по нашите земи. А за да се появят пари за култура, ни трябват учени вместо феодални старци.

A Bulgarian in the USA
И българският народ има вина. Айде да си спомним как масово хората се радваха, че ще закрием заводите си и ще цъфнем и завържем. С каква завист гледахме към гърците, дето толкова били добре само с туризъм и никаква индустрия. Какви легенди се разправяха, какъв живот бил по гръцките таверни - ядеш, пиеш и чупиш чинии. Жартиерен манталитет, по балкански - чалгаджийски.

Ку-ку
Така нареченото елитарно изкуство в никакъв случай не е в противовес на невежеството и пошлостта. Особено като имаме предвид какво представлява самопровъзгласилият се български културен елит. Аз например често се опитвам да чета съвременни български автори и винаги оставам не просто недоволен, а отвратен.

Д-р Гилотен
Защо държавата, а не вие, творците, на елитарното изкуство?
Да, вие - творците! Заемете позиция, борете се за нея. Упорито. Постоянно. Не чакайте някой чиновник да ви замени и да свърши вашата работа. Кой, моля поименно, ще решава кое е елитарно и кое е пошло? Ако този някой, от предния ми въпрос, сгреши кое да се потиска фино? И защо държавата трябва да потиска нещо, макар и фино?

В.Лянча
Културната недостатъчност у нас е факт, но мисля, че решението не са повече субсидии за театрите или БАН. Съвременната "културна" среда е 70% електронни медии, 20% книги и 10% всичко останало. Кавичките са, щото именно електронните медии у нас и най-вече ефирните телевизии са невъобразимо пошли и вулгарни. Въпросът не е толкова в парите за култура. Колко е необходимо за един български филмов канал?

zaffirov
Гилотен, ужасно сте прав - не искам никой да потиска фино каквото и да било, особено г-н Рашидов или г-н Данаилов, който пише "Збогом". Нека се докажат творците пред нас, които искаме да ги гледаме. Не пред другите, които не искат и да стъпват на театър.

palavnik
Фундаменталната култура се прави от мъже! Фрида Кало, Колет и... (за композиторка не мога да се сетя) са просто красиви, нежни рози, случайно израснали сред исполинските стволове на секвоите Юго, Пушкин, Вагнер и Търнър.
За да има култура, трябва да се инвестира в мъжете. И да не се дава на жените им да ги бият.


Apolitichen
"...От преките ни шефове разни, които задължително предпочитат вежливите глупаци пред умните служители...."
Да разбираме, че вежливостта не е елемент от културата? А шефовете са некултурници, защото не избират служителите на културата, тия, дето "служебно" (абонирани от театъра, културната институция, а не от фирмата, където работят) посещават културните прояви всяка седмица и повтарят по два пъти в сезона, защото забравят с каква "елитарна" култура са се срещнали?

Angel Kandiloto
Да бе! Точно срещу Библиотеката в Ефес са публичният дом и градската тоалетна!

Жана22
Палавнико, защо е така, ще ти обясни Вирджиния Улф в "Собствена стая" (A room of her own). Тъничко книжле е, докато се заключиш за час-два в тоалетната, току-виж си го прочел. Без да те усети и набие жената.
А на мен пък някой да ми обясни кое минава за елитарно, високо (highbrow) изкуство и кое за ниско (lowbrow). И наистина кой определя кое какво е, по какви критерии?

Brightman
Няма елититарна и неелитарна култура. Има съдържание (в диапазона от мисъл до емоция) и форма. Адекватна форма. Допринасящо (вълнуващо) съдържание. Или кухотевини.

Begemot
Проблемът е по принцип неразрешим. Елитарната култура винаги е била маргинална в социален смисъл. Големите творци обикновено са свършвали в страшна мизерия. Което не ги е спирало да творят. Обществото в повечето случаи се усеща след 100-200 години. Ако творецът е имал приживе късмет, си е намирал меценат - ама много рядко такъв бива държавата, последното е по-скоро изключение. За България - невъзможно.

Caramel
Субсидия за културата ли...??? Субсидията е най-лесният начин да убиеш всяко изкуство. Субсидираните артисти (художници, актьори, писатели и т.н.) обслужват само властта, която ги финансира.
Професия интелектуалец няма!

gogin
Карамеле, много си прав. Я тези за субсидираните творци да намерят какво е казал Буров за това.

Тънката лайсна
Дълго време интелигенцията беше на страната на тези, които се бореха неистово срещу намесата на държавата в икономиката, културата. Може със сигурност да се каже, че тя постигна своето. Но резултатите са пагубни за самата нея - интелигенцията почти изчезна, стопи се в пространството на "свободата". На мястото на културните дейци се появиха хора, сеещи псевдокултура. Вече нямаме надарени хора, немислещи за пари и богатство, които да обединят нацията. А тя, горката, е в период на разпад. И понеже си нямаме интелигенция, която мощно да бие камбаната, си караме по старому, вършейки ритуално самоубийство със самите себе си.

Бай Дан
Хммм, аз ще кажа само, че какъвто ни е "елитът", такова ни е и "елитарното изкуство".

Minderbinder
Елитарното изкуство е нещо от миналото. Днес всеки некадърник се опитва да пробута продукцията си за нещо велико, неразбрано и модерно, което ценителите през 3000 година ще превъзнасят.
И затова донякъде е оправдан отказът на държавата да финансира изкуството - всички т.нар. "творци" се обръщат към данъкоплатеца и му казват: "Дай пари за нещо, което не ти е ясно".
Остават меценатите. Но те плащат за нещо, което им харесва или което вече е успяло да се наложи като "изкуство" (например споменатия вече Уорхол), а не за елитарни напъни.
19
3410
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
24 Май 2010 23:57
най съм съгласен с Тънката лайсна.
25 Май 2010 00:04
"Дори и да допусне съществуването й, форумът на "Сега" е категорично против държавното й финансиране"
Това е лъжа.
Що се отнася до твърдението в заглавието - никога не е било обсъждано тука. Следователно, може да е мнение на редакцията, но не и на участниците във форума, като цяло.

Редактирано от - Meto ot Interneto на 25/5/2010 г/ 00:06:35

25 Май 2010 00:05
.... а пък аз се обърках из фотата ...
25 Май 2010 03:00
Малко трудно се коментира материал, който е в такова насипно състояние, но нейсе, ще си затворим очите, защото въпросите, които се повдигат са важни.
В англоезичната социолингвистика действително се прави разграничение между "High culture" и "култура" като социолингвистично понятие свързано със социализацията на индивида като член на даден социален колектив. Така "култура" може да се определи горе долу така:

“A society’s culture consists of whatever it is one has to know or believe in order to operate in a manner acceptable to its members and to do so in any role that they accept for anyone of themselves. Culture, being what people have to learn. as distinct from their biological heritage, must consist of end-product of learning.Culture is therefore socially acquired knowledge. And it is this property of this phenomenon “culture” that allows us to compare it with language. "

А "High culture" се използва във връзка с изкуство, литература, музика и всички онези дейности насочени да задоволяват по-високи естетически и духовни потребности.

Проблемът в българския термин "елитарна култура" е, че позволява да се правят внушения, които английският термин няма. Но дали е елитарна или не, културата винаги трябва да се субсидира от държавата, тъй като тя е основният канал, по който можем да предадем на бъдещите поколения това което сме наследили и това което сме сътворили.
Значи въпросът не е дали да има пари за културата или не, а как да се направи така отпуснатите пари да отиват за стойностни проекти. А тук сме изправени пред сериозен проблем, защото най-общо казано сме общество на критикари и чуждопоклонници, които не обичат да спорят с аргументи, а по политическа, естетическа или др. пристрастност.

25 Май 2010 03:32
ам то ако погледнем , от 20 години държавата не е подпомагала културата и изкуството. тва компенсирането на оборота зарад непродадени билети си е едно нищо. а пък и не само операта и тетъра са изкуство. нека да видим един пример дето е подпомогнала писател , музикант , поет или художник... май няма а ?
и защо не се дадоха пари примерно за Гюзелев и други , нито за Конкурент и Ера , нито за Милена , а Мишо шамара и паинерките намериха среда и се развиха бясно. като толкова е замиляло да държавата , защо създадоха среда за азис и турски сериали , за всичката пошлост и антикултура ? толкова трудно ли е да поканим дискотека Авария вместо веселин маринов ? ми тои и Радой Ралин си отиде без доържавна подкрепа , опс с държавна помощ... тъи де. тва помоща го разбираме вместо да подкрепим стоиностните творци , просто компенсираме оборота от билети. не съм видял скоро нито една стихосбирка от България, художниците отдавна чукат частно, писателите никога не са разчитали на държавата , ми то кво остава - едни театри, опери и 2-3 цирка , хахахах.
и кой в този гангста паради ще седне да чете Йовков , вместо да киризи бай брадър ?
25 Май 2010 04:44
Когато учех в университета, само един от състудентите ми можеше да разбере и анализира дадено литературно произведение, само един от тях участваше в постановките на студентския театър, само един можеше да води разговор с преподавателя по поставената пред нас картина на М. Дюшан, само един пописваше стихове... Тогава разбрах, че истинското изкуство е винаги елитарно просто защото много малко са избраните да вникнат в него...Не знам, може и да греша!
25 Май 2010 04:48
Предполагам, че бъркам "правене на изкуство" с "възприемане на изкуство". Изглежда, че последното може да се възпитава.
25 Май 2010 07:09
Заглавието н подборката от мнения е тенденциозно. Не останах с впечатлението, че форумът смята, че няма елитарна култура. Аз поне не съм изказвал такова мнение.
25 Май 2010 07:22
palavnik:
Предполагам, че бъркам "правене на изкуство" с "възприемане на изкуство". Изглежда, че последното може да се възпитава.


И предпоследното може. Но не всеки се интересува точно от изкуство. На някой му е по-интересно да възприема сложни машини, финансови схеми, физични теории... И в изкуството си остава на това ниво, което може да възприеме между другото, без особени усилия.
25 Май 2010 07:52
Бегемот, избирателността е нещо нормално и "елитарно" действие...Ха ха.
25 Май 2010 09:53
Ми няма елитарна култура! Как да има? Глей "България търси талант" и се радвай к`ва "култура" се лее.

Big Brother uberalles!

Редактирано от - hamer на 25/5/2010 г/ 09:54:19

25 Май 2010 10:43
***" форумът на "Сега" бил "категорично против държавното й финансиране"
Направете проста статистика на подбраните от вас самите мнения - за и против!
***


Редактирано от - sybil на 25/5/2010 г/ 11:07:08

25 Май 2010 13:25
И аз немея пред обобщението на редакцията
Няма елитарна култура!
Дори и да допусне съществуването й, форумът на "Сега" е категорично против държавното й финансиране

Не останах изобщо с такова убеждение докато четях форума от почивните дни. Така ли е прозвучало моето мнение /че и цитирано в полза на горната теза/. Препечатвам го тук цялото /въпреки някои части, привидно несвързани с темата/, с уговорката, че ако наистина на някого му е прозвучало като подкрепящо становището, че държавата трябва да абдикира от функцията си на съхранител, меценат и грижовен спомоществовател на стойностното изкуство /не единствен такъв/, то или той греши в тълкуванието на думите ми, или неумело съм се изказала. Въпросите ми се опитваха да изяснят какво се разбира под елитарна култура и кой има право да определя дали дадено явление принадлежи към елитарната култура или не?
Палавнико палав, защо е така ще ти обЯсни Вирджиния Улф в "Собствена стая" /'A room of her own'/. Тъничко книжле е, докато се заключиш за час-два в тоалетната, току-виж си го прочел. Без да те усети и набие жената.

---

А на мен пък някой да ми обЯсни кое минава за елитарно, високо /highbrow/ изкуство и кое за ниско /lowbrow/. И, наистина, кой определя кое какво е, по какви критерии? Йовков от кое изкуство е? A Andy Warhol?

То май и Шекспир минавал за чалгар на времето, нищо че след смъртта на кралица Елизабет І, Джеймс І дава на трупата му кралски патент и тя вече се нарича "Мъжете на краля". Що ли монархията, властта, държавата не e задушила деликатно Шекспировото изкуство заради плебейския му уклон?!

---

А , че Калина е по-хубава от Пенелопе Круз, по-хубава е. Но е противопоказно за читателското осмисляне на журналистически текст на БЪЛГАРСКИ да се публикуват снимките на изключително красивите им авторки непосредствено до текста. Освен ако не се търси плебейско-чалгарския ефект, целящ масите да си изплакнат очите и да видят що е то Хубава жена.

Редактирано от - Жана22 на 25/5/2010 г/ 13:28:11

25 Май 2010 14:09
Абсолютно съгласна съм с постинга на martalex за много по-широкообхватното значение на думата 'culture' в английския, отколкото е по-тясното му значение в българския език. Общото разбиране на понятието 'култура' в неспециализирания език на български включва, според мен, най-често само едно от следните: най-високите достижения на изкуството; продуктите на материално-духовното ни опредметено наследство; възпитана необходимост или навик от съприкосновение с изкуството; хигиена и устроеност на бита и вежливост на общуването ни в ежедневието.
Но какво да се прави, martalex, двата езика функционират сравнително независимо един от друг, дори и на днешно време, и не можем да се сърдим много на хора, незапознати с англоезичната социолингвистика, за това че тълкуват понятието прекалено тясно или предметно.
Мисля си, че тъй като нямаме консенусно разбиране в нашето общество що е то държава, какви са нейните функции, доколко нейното съществуване е в интерес на индивида, така и не виждаме ролята й в тази част:
Culture is therefore socially acquired knowledge - Следователно, култура е знание, усвоено /от индивида/ в процеса на /неговата/ социализация
/от цитата на martalex/ Тъй като и от степента на социализация и придобити знания от страна на сбора от индивиди зависи стабилността на цялата общност/ държава, значи е в интерес на държавата да играе ролята на канала на предаване на това знание, за което говори martalex
културата винаги трябва да се субсидира от държавата, тъй като тя е основният канал, по който можем да предадем на бъдещите поколения това което сме наследили и това което сме сътворили
Разбира се, става въпрос за случаите, когато се цели постигането на силна държава, а не просто на една силна върхушка на подтисничество, използваща, докато може, матрицата на държавата .
25 Май 2010 14:26
надявам се, че като сте ме "редактирали", наистина сте ме прочели...
25 Май 2010 16:06
Всичко, което може да се прочете в извадките от форума, няма нищо общо със заглавието, което е решила да лепне редакцията, за да уйдиса на всички дянковци и маринковци у наше село.
25 Май 2010 18:07
Признавам, че пропагандираната "масова култура" или ако щете "културата за масите" има смислова натовареност. Но пък от друга страна нима Гутенберг е причина за "масовите" тиражи на произведенията на монаха от Монте Касино или моето незнание на латински е препятствие. Защо не е писал на разговорен италиански? Използвал е езика на елита, едва ли за да се прави на интересен. Като стана дума за латински, няма значение на кое място седиш в Колизеума - представлението (реалитито) е едно и също. Културата е една - или я има или я няма - независимо от броя на читателите, зрителите, блогърите......
25 Май 2010 19:41
Какъв е смисълът от този вокс попули, като във форума всъщност се разменят идеи, по тая логика може да извадиш една глава от Властелина и да я пуснеш тука.
25 Май 2010 22:59
Подзаглавието ангажира Фор-ума , с интерпретация на данни от "мозъчна атака" . Можем и по-полезни да бъдем , ако темата "престои" ден-два в "Теми" . Помислете ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД