:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,675
Активни 490
Страници 549
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Пълни със селяни градове

Страната ни би могла да е добър декор за някакво антиутопично фентъзи от холивудски тип, в което сюжетът е по добре усвоена схема. Няколко оазиса на цивилизацията и просперитета са се оградили с високи крепостни стени, а наоколо е море от хаос и разруха. От градовете крепости периодично излизат добре екипирани и въоръжени подразделения, за да се наказват полудивите шайки наоколо. Пък наоколо - о, наоколо се шири природна и социална джунгла - бунт на всеки срещу всичко, регрес и връщане с размах в обятията на примитивното...

Следва да си дадем сметка, че тъкмо възможността за подобни аналогии е основен дисонанс в страната ни. Тя е най-зримият и ярък признак, че не сме като всички; поне като онези, които харесваме.

София, още няколко големи града, крайбрежието и десетина планински курорта са относително просперираща, с явни следи от облагородяваща човешка дейност и съпътстващите я капитали част. Пътищата, свързващи сегментите на тази част, са сравнително добре поддържани. Тази част от страната ни наподобява условията в най-развитите региони на света - е, с уговорки, но наподобява.

Има обаче още една друга България,



тя е тъжно и обезсърчаващо място



И по площ е доста по-голяма от първата. Там из буренясали дворове, градини и ниви на воля се размножават само мишки, гущери и смоци, там прилепи увеличават колониите си из полусрутени къщи, там няколко вехти и болни пенсионери анахорети са единственият признак за човешки живот иззад някой случаен дувар, а пътищата там приличат на епидемия от някакъв нов вид шарка, поразяваща не хора, а асфалт...

Единствените, които противодействат на обезлюдяването там, са динамични, но не бих казал жизнерадостни малцинствени общности. Те доминират из по-голямата част на тези, очевидно видели и по-добри дни региони. За съжаление тази доминация не носи особено благополучие нито на околната среда, нито тям. Тъкмо напротив - явява рядък пример как еволюционният процес от ловно-събирачески към земеделски общини може да се обърне наопаки - пак към ловно-събирачески, и по точно - към отчаян лов и събирачество на чужда собственост из западнали махали и ниви...

Как се стигна до тази втора България, е разговор дълъг и сложен. Нашата градска култура се разви малко насила, тя има имитационен характер, беше продукт преди всичко на петилетковата индустриализация и обезлюди селата, но без да напълни градовете с граждани, а с нещо друго. Напълни ги главно със стресирани носталгици. (Имаше един филм - "Селянинът с колелото", по тази тема, добър поглед.) Днешните потомци на тези носталгици отреагират фрустрацията на бащите си с графити като "Селяни, умрете!" по софийските стени и дувари. Те не мразят всъщност селяните - то какви селяни, къде са ги виждали. Те мразят себе си като група с отсъстваща идентичност, като присад, бучнат малко насила в непонятен и негостоприемен ствол и вегетиращ там.

Към Освобождението България беше аграрна, земеделска страна. Съответно такова беше преобладаващото население. А селянинът има особено консервативно мислене. Той се отнася с подозрение към всички, които живеят не от получени чрез собствения им труд плодове на земята. Ако донякъде разбира занаятчиите - ковачи, терзии, дюлгери и т.н., то професии като артисти, адвокати, политици и прочее го изпълват с недоумение и скепсис. И е убеден, че от града може да дочака само пореден гяволък, с който да му се отнеме част от произведената от него реколта или цялата. Да не го упрекваме особено за тези му убеждения, защото



често се е оказвало именно така



Но навлизането на науката и техническите й достижения в селото не убеди това консервативно съсловие в предстоящите революционни промени на труда му. Локомобилите и вършачките направиха така, че младите поколения се спасиха от убийственото блъскане на нивите от сутрин до вечер. Само че колективизацията не даде на този естествен процес да развие малки като процент, но качествени като състав индивидуални общности, които естествено да заемат нишата на съвременното високотехнологично фермерство. Преди всичко човеците за това ги нямаше.

Ходил съм в подобни ферми в страни като Франция и Италия, дори в Словения - и ми е мъчно за нас. Те са собственост на млади, енергични, усмихнати люде, доста заможни при това. Къщите им са оборудвани с всичко, което притежава гражданинът, но имат и нещо повече - големи градини, големи гаражи, птици по дърветата, спокойствие и чист въздух. Работят сериозно, за сериозни пари. Когато приходите им, непредставими за нашия днешен селянин, спаднат малко по една или друга причина, се вдигат на бунтове и стачки, които сериозно плашат всяка власт.

За съжаление нашенските момци, които трябваше преди десетилетия да се превърнат в техен еквивалент, които маршируваха под звуците на "Върви, народе възродени" и които се изучиха според кредото "Учи, мама, за да не работиш", се оказаха по волята на съдбата в разкрачено положение между неприсъща и неусвоена градска култура и изгубен земеделски рефлекс. Затова сега гастарбайтерстват по фермите на испанци, италианци и англичани.

А потиснатите им деца дирят без успех житейски смисъл и превъзходство в това, че са родени в голям град, че пушат трева и шарят стените със спрей...
214
13012
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
214
 Видими 
24 Май 2010 23:28
е дотука доведе Демокрацията, много точна статия.
24 Май 2010 23:52
Демокрацията няма нищо общо!
Мързелът - да!
24 Май 2010 23:55
Ламбовски, точно казано!
24 Май 2010 23:55
Демокрацията няма нищо общо!
Мързелът - да!
Ама пък е къде по-приятно и по-самоуспокоително да обвиниш за нещо демокрацията вместо собствения си мързел или тъпотия!

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
25 Май 2010 00:07
Бива горе-долу, само де БЛ не трябаше копира "гургузебъла" от кОлтурната "страница" на Л.Крумова - Темата "Селянинът с колелото" е толко много пъти разнищвана, че вече стана банална.
25 Май 2010 00:43
... добре е да се види и това до края: Натиснете тук
25 Май 2010 00:45
Статията
25 Май 2010 00:50
Г-н Ламбовски, епа оно според вашата статия излази че у София гражданьте са са само два файтона - болшинството от останалите са нашенци от трънско
25 Май 2010 01:02
Да бе !! Последните думи на раненият смъртно в една от войните мой прадядо уста Коста , син на уста Кръсто , син на уста Георги са били :"Кажете на жена ми да изучи децата !"
25 Май 2010 02:16
Обществения модел не предполага да има независими хора, които да разклатят власта.
25 Май 2010 02:22
Пак "народопсихологията" виновна.


Като не знаем какво друго ни пречи все нея обвиняваме, или в краен случай "многото робства".
25 Май 2010 02:31
Верно че демокрацията доведе до тук.
Преди имаше жителство.
Който гъкнеше против режиът го пращаха заточение на село без право на връщане в града, а селяните идваха в града по заслуги към партията. Някои станаха преподаватели в университетите, други прецедатели ма министерски съвети...

25 Май 2010 02:33
Гарамеле, още преди комунизЪма мнозинството ни министър-председатели са били родени в населени места, които по днешни стандарти са си села.
25 Май 2010 03:44
Добра и много точна статия! Ще допълня само, че селянинът с колелото стана селянинът с беемвето, но е по-прост от оня.
25 Май 2010 04:24
OLDMAD Manrico
---------------------------------
Преди време разговярах с един провинциалист и от устата ми се изплъзна, че провинциалистите трябва да си седят у дома, а не всички да идват в София. И тогава той ми отговори победоносно:»Ами Бил Гейтс!» Вижте как без да иска моят събеседник ми даде блестящ отговор на въпроса да идват ли провинциалистите в столицата ни или не – нека да идват с уменията, с възпитанието и с парите си, подобно на Бил Гейтс, но не и с мързела, с простотията, със злобата и с нахалството си. Амин, дай боже!
25 Май 2010 05:48
garamel
25 Май 2010 06:03
Е, няма що, чудо на чудесата е да живееш в София.Сбъркан град.Неподходящ за мегаполис. Не мога да се сетя за столица , която да не е на вода, ама може Тирана да не е
Думата селянин има две основни значения, които изобщо не кореспондират помежду си. Селянин може да бъде роденият трето поколение в града, а също и роденият трето поколение на село. Да бъдат селяни е голямото желание на много разочаровани хора, а пък подозрението на много други, че са именно такива е големият срам и мъка на битието им.
Прочие, не лошо да си селянин, стига да съумееш да се опазиш от селяндурщината...
25 Май 2010 06:20
Стефан Стамболов от Самоводене, Георги Димитров, Васил Коларов, Тодор Живков, Жельо Желев, Георги Първанов-нас само селяни ни управляват. Те колят и бесят наляво и надясно. Трябва да им се признае превъзходното чувство за ориентиране "накъде духа вятъра". Няма по-големи кариеристи от селяните. Така мисля.
25 Май 2010 06:39
Иво, "Не мога да се сетя за столица , която да не е на вода,":
Под вода имаш предвид море, или някоя локва? Щото ако имаш впредвид море, рядко столица е на море (много трудна е защитата й).
25 Май 2010 07:27
Братислава , Прага , Будапеща , Виена , Белград ако и българската беше там румънците щяха да обгазяват Столицата !!
25 Май 2010 07:30
Мързелът, го има само в България, щото българите-ратайчета по света не са мързеливи, о... не?! хитри са що, ще копа за два лева у селото си, като може за 5 по толкоз евро да "строи демокрацията" в Италия, Португалия, Испания, дори и в Гръчко...Та мърелът е голяяям проблем...Ха ха.
25 Май 2010 07:33
Между другото, София е на вода в най-буквалния смисъл, намира се върху блато. Пробвай до изкопаеш някаква по-дълбока дупка и тя веднага ще почне да се пълни с вода.

А по темата - човек като се опита да пише за нещо, което е виждал само на картинка, като, например, хората и какво правят, като се срещнат с други хора, обикновено излиза дивотия.

Редактирано от - хикса на 25/5/2010 г/ 07:35:41

25 Май 2010 07:44
Ами какво искате, след като данъците за един апартамент от 100 хиляди евро е 200 лева на година, що да не идват всички в градовете? И естествено улиците ще бъдат оправени като за толкова. И никой няма да пази, щото като не си дал нищо/не е твое/ що да пазиш.
25 Май 2010 07:58
Правете разлика между СЕЛЯНИ и СЕЛЯНДУРИ!
А за жителството...София е станала толкоз ти още при социализЪма.
Изтеглят някой другар на работа в столицата, привика той верни люце - да се обгради с тях, те извикат родата и...Сега реват, че София се напълнила със селяни.
Хайде холан!
------------------
Блогът на Генек

25 Май 2010 08:11
Аз като човек със селски проиход бих могъл да ви кажа какво виждаме ние жалките провинциалисти в столицата - липса на елит на нацията, материални ценности задоволявани предимно чрез корупционни практики. Това преобладава, но не може да се обобщава все пак.
25 Май 2010 08:46
Мчи то с отчаяни носталгици дето вярват само в плодовете на "реалния сектор" е пълен всеки уважаващ себе си форум. А напушените пъпчиви патриоти висят на гроздове от черешата. И в този смисъл да, демокрацията е виновна. Даде компютри на раята.
25 Май 2010 08:50
Тъкмо напротив - явява рядък пример как еволюционният процес от ловно-събирачески към земеделски общини може да се обърне наопаки - пак към ловно-събирачески, и по точно - към отчаян лов и събирачество на чужда собственост из западнали махали и ниви...

Абсолютно съгласен, с това уточнение че цивилизационният регрес не е толкова рядък феномен. Например ескимосите, аборигените и амазонските индианци - всички те са преминали вторично към ловно-събирачески бит. И лошото е че веднъж върнали се към подобно съществуване общностите изключително трудно излизат от него. Сравнително до неотдавна цивилизационните мерки включваха пехотни карета, военна музика и бодлива тел. Ама къде останаха вече свестни военни оркестри...
25 Май 2010 08:50
Проблемът е идеологически и той ни учеше, че селяните са класова прослойка.
Поради тази причина истинските селяни бяха унишожени.Гордостта на независимият, с достойнство и собственост, селянин, беше превърната в нарицателното "селяндур".Друга причина, е че селско стопанство без субсидии не може да има.
И все пак, както беше казал някой:-"Момчето можеш да извадиш от селото, но селото от момчето никога"!

Редактирано от - Diver N на 25/5/2010 г/ 08:54:15

25 Май 2010 09:02
Аз съм харесвал статиите на Бойко ама този път се е олял.
Нашата градска култура се разви малко насила, тя има имитационен характер, беше продукт преди всичко на петилетковата индустриализация и обезлюди селата, но без да напълни градовете с граждани, а с нещо друго. Напълни ги главно със стресирани носталгици. (Имаше един филм - "Селянинът с колелото", по тази тема, добър поглед.)
Тук има известна истина изостаналите страни са принудени да развиват имитационна култура и икономика), но процента на тази истина е много малък (според така наречената fuzzy logic). Има една друга истина, която е с по-голям процент, че именно след 1944г. в селото настъпи една революция. Дотогавашните селяни с малки нивици, които не можеха да изхранват семействата си и повечето от тях бяха ипотекирани, започнаха един напълно нов живот. Какви локомотиви и вършачки. Още в 50-те години навлязоха комбайни, дотогава непознати у нас и започна ударна механизация на селското стопанство. Това освободи една голяма част от селяните и те се ориентираха към градовете. Имаше един бурен устрем за получаване на знания, голяма част от инженери, писатели, културни творци дойдоха от там. Повечето от форумците сигурно още държат цървулите на бащите и дядовците на горния рафт на гардероба (образно казано). Голяма е вероятността и Бойковия дядо да е от село. Аз съм писал, че докато още през 1814г. селското население в Англия остава 40%, а десетина години по-късно то става 14%, то през 1944г. у нас то бе 85%. Просто нямаше как това население да не се намали, защото с въвеждането на механизацията то оставаше без работа, а не можеше да се произвежда ръчно скъпа селскостопанска продукция, когато механизираната обработка в другите страни я правеше евтина. Така вече 60 000 дка се обработваха машинно само от 6 мехнизатори (става въпрос за зърнените култури). Това налагаше и ударна индустриализация на една изостанала държава, за да може това население да има работа. Някъде към 80-те вече и в селата навлизаха цехове, а селата все повече заприличваха на малки градчета. Големият разгром на селското стопанство настъпи след 1989г., осбено след връщането на земята в реални граници, на разни хора, които никога няма да я обработват. Ликвидационните съвети де факто ликвидирайха българското селско стопанство, , а от там западането на селата и малките (а и не много малки градове).
25 Май 2010 09:05
Селяни си има и сега - и на село, и в града.
Опасни са други - СЕЛЯНДУРИТЕ!
С които е пълно в градовете. Макар че налазиха и селата.
Селяндурът е хибрид между селянин и гражданин, взел най-лошите черти на двамата.
И не бива да се смесват селянин и селяндур. Спомнете си още съдията във вълчия кожух как говори на Андрешко.
25 Май 2010 09:10
Защо ли ми се струва, че обсъждането на тая тема е ужасно закъсняло - малко странно е наистина толкова честото споменаване на село, селяни, селяндури и ругателството на тая тема в ежедневието.
Явно проблемът е в това, че макар че селото в България е мъртво, темата за изтръгнатият от корените си народ си е напълно жива. И какво имаме предвид като наричаме ближния селянин. Явно не това, че довчера е копал земята, което явно не е така.
Явно имаме предвид болното общество, в което живеем и това че можем да проявим загриженост към кучета и котки, но не и към хора.
25 Май 2010 09:14
на Манрико пак мързел му се превижда Само като погледнеш какво се направи преди 1989г., как мостът на Дружбата се построи за 2.7г., а сега 2-рият не могат да го построят за 20 години - да не говорим за всичко друго, което се построи - съвсем не става въпрос за мързел. Само вземи какво произвеждаше селското стопанство тогава и го сравни с какво сега ще разбереш , че не става дума за мързел, ами за тотално сбъркан модел. Много хора сега искат да работят ама няма работа, ей това не може да му влезе на Манрико в главата. Тези същите селяни сега вместо да работят в България се потят в Гърция, Испания и къде ли не. Това съвсем не говори за мързел. Манрико благодарение на социаллизма взе, че научи нещо си в IT технологиите, инак чакайки селото да се промени еволюционно сигурно щеше да пасе патките на дяда си.
25 Май 2010 09:15
По принцип наистина в Германия в селата хората живеят сред птички, зелени градини, цветя...затова и недвижимите имоти там са по-скъпи....но пък най-малкото има пътища, влакчета от Мюнхен до почти всяко населено място наоколо, велоалеи до гарите..от населението в селата там, не повече от 5-10% работят в земеделието, останалите просто са си богаташи.На село живеят от Бони М, на село там е Горбачов, на село живят Щефи Граф и Бекер, както и Шумахерите(автомобилиста и футболиста)и Бекенбауер си е от село..Но пък наистина има разделение между селото и града-богатите от селото и гражданите-градските мъже с мустаците и градските жени с бели забрадки..
В българия сравнително заможните са малоумни и се трупат в градовете, явно такъв живот по им харесва...

25 Май 2010 09:26
Тук се пробутва "ма-а-алка" манипулация, в действителност София (главно) и по-големите градове се препълниха с провинциалисти в последните 15-тина години.
Но пък приходящите са желани от работодателите, защото имат по-малки претенции, много са агресивни в работата си и кариерата, а да не говорим за държавните служби - при всяка промяна на властта в министерствата и агенциите се довеждат близки и познати на ръководството, на депутати, на министри и т.н.
По-лошото е, че при следващата смяна властта едните се заменят с други, пак главно от провинцията и така се върти ...
25 Май 2010 09:26
Ликвидацията на българското село започва с убийството на Александър Стамболийски през юни 1923 г. Комунизмът го довърши, а превратът на 10 ноември 1989 г. окончателно го унищожи.
25 Май 2010 09:34
Много добра статия, макар и по-скоро описателно-сравнителна.
25 Май 2010 09:38
Демокрацията няма нищо общо!
Мързелът - да!


Сега-аз имам ок.80 дка, имам и къща в едно село, от там е баща ми, майчиният ми род пък си е градски от преди Освобождението-живели са прапрадядовците ми в град Плоещ.Земята ми я разорават сега някакви агрохолдинги(говори се че са ТИМ) заявяват я и взимат евросубсидии..против циганите не ме е мълзяло и съм си направил огради, ама те и през високи огради минават.Наистина пътят е разбит, няма канализация, но пък телефон и водопровод има-не ни е мързяло и навремето, помня, с наш труд копахме, та да се прекарат-аз още ученик една ваканция помагах, когато се нареждаха тротоари помагах.Рядхо си ходех на село-все пак аз съм раждан, възпитан и израстнал в Пловдив имах си да уча, но там на село си ми харесваше-спокойно, зелено, в горите има гъби, на язовира риба...Смятам се за работлив, но не виждам какво мога да направя-ами аз бях против ликвидационните съвети, и против кражбите на ромите съм и против ТИМ съм.Нямам идея сам да се боря, но не от мързел-аз каквото можах, направих-гласувах и агитирах за Атака.
След 5-6 години ТИМ ще отидат в съда, ще кажат че има давност-те 5 години са владели и ползвали земята, ще доведат и свидетели и ще си изкарат нотариални актове, ще ми вземат земята.В София определено не ми харесва, и едва ли някога ще ида да живея там, имах все пак период на работене там..

Редактирано от - samuil на 25/5/2010 г/ 09:46:31

25 Май 2010 09:48
Когато един индивид израстне с привелегии, той не може да разсъждава безпристрастно и справедливо. Такива хора си личат. Деформацията остава за цял живот. А месторождението и родителите си никой не избира сам, нали? Те са привелегии по рождение. Или обратното. И никой от нас няма заслуга за това.
25 Май 2010 09:51
Ламбовски
Може би авторът заслужава едно потупване по рамото за това, че търси корена на проблема, но е тръгнал откъм клоните по върха.
Като определено градски човек (предполагам поне от три поколения), той няма как да знае , че никой селянин не си е оставил имота доброволно, а му беше насилствено отнет. Така както след това в началото на 90-те му бе насилствено върнат.
Тук е разликата между нашите комунисти, които се силеха да излязат с едни гърди пред братята болшевики, (та било то и в простотиите) и партиите управлявали източния блок през изминалите 65 години.
В цитираната Словения, дребният и среден фермер не бе притесняван и синът му не побягнат в големия град гледайки с ужас назад. Затова и малкото кооперативи след преврата нямаше нужда да бъдат оплячкосвани и изравнявани със земята , както направиха агентите на ДС Филип Димитров и Иван Костов. А дребните и средни фермери станаха големи и...усмихнати.
25 Май 2010 09:52
А тезисите на Гоце по темата? Какви са?
25 Май 2010 10:02
Ликвидацията на българското село започва с убийството на Александър Стамболийски през юни 1923 г. Комунизмът го довърши, а превратът на 10 ноември 1989 г. окончателно го унищожи.
Не знам какво точно е допринесъл Стамбоклийски, като изключим, че оземляваше селяните за сметка на кулаците, при което земята още повече се раздробяваше. Дргата му заслуга беше, че погна агрономите и де що имаше някакъв зачатък на интелигенция на село с прослувутите си оранжеви отряди. Инак някои дето не знаят какво е ставало си пишат ей тъй наизуст. Най-голяма производителност селското стопанство имаше по времето на комунизма, и тогава селата имаха най-добро развитие. Това са фактите, а всичко друго са фантазии, пишат си това, което им се иска да е било, а не това, което е било.
25 Май 2010 10:12
Ахъ. Французите немат никаква производителност на село щот не са дорасли до ученически , студентски и войнишки бригади. Кат вкарат Чуждестраннио Легион у кукурузяко и току-виж догонили производителността на ТКЗС-тата от татово време.
25 Май 2010 10:19
Въпросът е сериозен защото следващите поколения губят здравите си селски корени и стават поколения на гетото на големия град, с мозъци промивани от ултра алчни и безцеремонни медии, следващи примера на дребни престъпници и келеши от квартала. Единствения разумен отговор на властта е ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЯ. По законодателен и административен път следва да се преустанови инвестирането само в големите градове и с икономически мерки /данъчно облагане, държавни такси, забрана за строежи/ инвеститорите да бъдат принудени да отидат в по-ненаселените раойни и в по-малките градове. Ако се наложи трябва да се премести и държавната администрация в друг български град. Това обаче изисква управляващите да мислят за тези въпроси, а те мислят най-вече за себе си. Втората мярка с много по-малък шанс за частичен успех е изграждане на добра ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА. Ако няма напредък по тази тема, скоро почти всички ще живеем в големи, грозни и скъпи гета, а в останалата част от страната ще ни е трудно да виреем, защото може и да не разбираме езика на местните жители.
25 Май 2010 10:19
Какво се оплаквате, че селяните отиват в градовете?
А къде да отидат? Правителствата прокарват политика всичко да минава през София и после се оплакват, че по малките населени места нямало било инициатива - Ами това е като да блъснеш баба си по стълбите и да я питаш защо бяга.
След като и за най-дребното нещо си длъжен да питаш в София /по изискване на някой "софиянец"/ няма какво да се чудите.
Кажете какво сте направили за малките градчета и села и тогава се сърдете!
25 Май 2010 10:21
Марксе, а хората що бягаха от село, като било толкоз хубаво там. Що се натискаха за софийско жителство, а не молеха партийни секретари да им позволят да са от малцината избрани да живеят на такъв рахат. И къде отивах приходите от ТКЗС, и що хората правеха пари от пет-шест декара за лично ползване, а не от кооперативния бостан.
Зарежи мастурбацията, тя не води до задоволяване.
25 Май 2010 10:21
Селяните напъплиха градовете защото са придатък на гражданите от селски тип, обикновено завършили в Маскве
25 Май 2010 10:22
Хубава статия. А това което е казал демократът за комунизма и предратът на 10 ноември е правилно. Вярно, че със създаването на ТКЗС навлезе масово и механизацията. Но също така е вярно, че механизацията вече беше започнала да навлиза, и щеше да навлезе и без ТКЗС-тата. Може би по-бавно, но така или иначе, щеше да я има. Но при комунизма нещо, което веднъж е създадено, ако не служи за военни цели, не се развива. Та така и земеделската техника - в края на 80-те си беше на нивото от началото на 60-те, само тук там имаше т.нар образцови ТКЗС и АПК - там имаше признаци за модернизация. Но % на ръчен труд си беше твърде висок, без зърнените култури. А всички искаха в града, на никой не му се работеше на село, останаха само бабичките и циганите да работят по полето и оборите. За това имаше и ученически, студентски и пр. бригади, за това се появи и акордната система и т.н. След това се появиха ликвидационните съвети, където разни другари, някои боядисани в синьо, а други не, оглозгаха каквото беше останало и започнаха внос на сухо мляко от Китай, на зеле от Македония и домати от Турция. И сега, като минавам през Сърбия, цъкам с език и се чудя защо ням един квадратен метър пустееща земя. За западните държави, където не е имало нито комунизъм, нито ТКЗС-та изобщо не се чудя. Там ми е ясно защо от земеделие се печели.
25 Май 2010 10:25
Имаше и един друг чудесен филм по темата - "Дърво без корен" с Никола Дадов и Невена Коканова.
Авторът е пропуснал едно прилагателно към "селяните" от Испания, Италия и Словения, а то е, че освен млади, енергични и т.н. са и начетени (изучени), но работещи за разлика от нашата поговорка "Учи, за да не работиш"!
25 Май 2010 10:36
Статията ми хареса.
И преди съм го писала: липсата на приемственост е тази, която разруши селското стопанство. Фермерството трябва да се предава от баща на син, виждала съм 12-13 годишни момчета да карат трактори за да помагат на бащите си. Защото кооператорите работеха в ТКЗС за мизерно заплащане и доплащане в натура, но основните си сили и труд хвърляха на "частното", в собствената градина и за отглеждане на животни, с което си допълваха доходите. ТКЗС-то беше общо и на никой не му пукаше особено, важното беше да се изкара от частното. И като куриоз, като бяхме на бригада част от момчетата правеха набези из бостаните. Председателят на ТКЗС-то ни предупреди да не ходим из частните бостани защото хората се оплаквали, ей къде бил кооперативният, да ядем колкото искаме.
Преди 1989 г. селското стопанство се крепеше на труда на ученици, войници и студенти. Имаше един виц за бай Тошо в южните щати на САЩ, където му казали, че събирали по четири реколти. А бай Тошо ги попитал кога учат техните ученици и студенти.
25 Май 2010 10:37
Айде сега - селяни, селяндури, култура, демокрация, мързел и други мерудии.
От акъла иде и от простотията.
За втори път ми се налага да пиша - през 94 мръднах да Чехия.Точно изгледах тука резултата от ликвидационните съвети - оборите бяха останали на темел, а тук там "трудолюбив фермер" се напъваше подир пръднята на впрегнатото си в рало магаре, щото и "комунистическите" трактори бяха отишли за скраб.
Смаян изгледах едни подредени големи блокове при чехите и като запитах - тез не ги ли е подпукала демокрацията ми обясниха, че и Хавел се опитал с такива мурафети да действа, но му показали селяните среден пръст и са си устроили кооперациите, както мислят за добре.Който иска собствен "агробизнес" - нарочно използвам термина на една долетяла отвъд гьоля кукумявка - ей там на края на блоковете - действай!Стада - на ти полагащите се 5 крави и си ги завирай където щеш.
През 49 родственик заминал за Чехия на акъл да ги учи в селското стопанство.
Сега дори и да дойде чех да ни учи как стават тия работи - няма кой да го разбере. От акъла сме си патили, патим и ще има още.
Продължаваме с хъс да викаме осанна на управляващи глупендери.
Другото всичко е следствие.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД