Вяра Анкова е фаворит на влиятелните водещи - поколението на 35-40 годишните в БНТ. На снимката - Анкова със съпруга си Томас Лафчис. |
Макар и опоскана до кокал, най-старата българска телевизия изглежда все още примамлива с гарантирания си бюджет от 60 милиона лева годишно (след 10%-о антикризисно орязване на субсидията). Миналата седмица Съветът за електронни медии организира обществена дискусия за бъдещето на БНТ, която бе интересна не толкова с изказаните съждения, колкото с прозиращите зад тях намерения. В хода на дискусията се очертаха основните лобита и кандидати за нов генерален директор.
Част от работещите в медията, предвождани от Мистър Панорама Бойко Василев, заявиха недвусмислено подкрепата си за
шефката на дирекция "Информация" Вяра Анкова.
В групата на поддръжниците са още новинарите Милена Цветанска, Даниел Чипев, Надя Обретенова, Марио Гаврилов, водещата на влиятелното предаване "Референдум" Добрина Чешмеджиева. В БНТ вече върви подписка в подкрепа на Анкова. Около нея са обединени по-младите бенетейци - поколението на "четиридесетгодишните", което иска да промени овехтелите порядки в телевизията и да й придаде модерен европейски облик. Парадоксът с издигането на Вяра Анкова е, че от една страна тя олицетворява младите, а от друга се възприема като избора на статуквото и продължител на политиката, провеждана от предшественичката й. А пък Уляна Пръмова е натоварена с тежката отговорност за финансовия крах на БНТ и за натрупаните дългове към БТК в размер на 15 млн. лв. Пръмова бе нарочена и за това, че толерира източването на телевизията чрез скъпоструващи и недотам атрактивни предавания като "В неделя с..." на Димитър Цонев. Според бившия член на УС Борислав Геронтиев, който хвърли оставка заради скандалното шоу, само едно издание на Цонев първоначално гълтало 67 000 лв. След скандала цената паднала на 40 000 лв. Преди дни Уляна Пръмова официално съобщи, че в момента едно предаване на Цонев струва 20 000 лв.
"При всички положения след смяната на властта в БНТ ще бъде поискан финансов одит", уверяват застъпниците на Анкова. Дори обмислят възможността да възложат ревизията на международна одитна компания заради съмнения в безпристрастността на Сметната палата. Сегашният финансов директор на БНТ Димитър Чапанов е работил в одитната институция, преди да заеме поста в телевизията.
Съвсем не е сигурно обаче дали Анкова ще спечели симпатиите на общото събрание на пълномощниците - нещо като синдикална структура, обединяваща представители на всички професионални съсловия в телевизията. В остра декларация те обвиниха Пръмова за докараната до фалит телевизия. На Анкова ще й бъде много трудно да ги убеди, че ще тръгне срещу своята покровителка и кума си Митко Цонев. Така че освен с външната конкуренция шефката на новините ще води битка и на този вътрешен фронт.
Като най-сериозен конкурент на Анкова се спряга
юрисконсултът на ВАЦ Радомир Чолаков,
зад когото стои с влиянието си директорът "Технически средства и производство" в БНТ и бивш член на СЕМ Тома Иванов. Чолаков беше сред създателите на студентското предаване "Ку-Ку", заедно с Любен Дилов-син, Петър Курумбашев и Камен Воденичаров. Сега същата компания се готви да възкреси формата. Завършил е медийно право в Германия. През 1995 г. Хачо Бояджиев го кани за юрисконсулт на БНТ. През следващите години става последователно главен юрисконсулт, главен секретар и изпълнителен директор на медията.
На "нерасовия кон" БНТ (по израза на Мартин Захариев) е решила да заложи и Асоциацията на телевизионните продуценти, в която влизат абонираните за всички телевизионни формати Магърдич Халваджиян, Евтим Милошев, Никола Тупарев, Иван и Андрей. На дискусията за БНТ от тяхно име говори Мартин Захариев, който охули обществената телевизия като скучна, номинално несъществуваща на рекламния пазар, страшно изостанала спрямо частните оператори. На края й отправи неустоимото предложение - да въведе продуцентска система и да се отвори към външни продукции (разбирай, наши). Така заедно щели да разбият двуполюсния модел, възцарил се сред частните телевизии след масовото закупуване на канали от две чужди групировки. Тепърва ще стане ясно на кой точно "кон" залага АТП в състезанието за шеф на БНТ.
Не е изключено това да се окаже кинокритичката Люба Кулезич, която проявява отявлен интерес към сюжетната драма "Избор на генерален директор на БНТ". Мълвата я спряга като сигурен участник в надпреварата със солиден политически гръб. Засега тя не афишира открито амбициите си.
Вечният кандидат Кирил Гоцев също е възможен състезател.
Мераци за началническото място заявява и някогашният водещ на "Открито" Иван Такев, който демонстрира много близки отношения със "Синята коалиция" на последните парламентарни избори. Ако не се включи лично, то поне ще лобира за бившата шефка на международния отдел в БНТ Оли Груева, смятат запознати.
При сегашното катастрофално състояние на медията мераклиите не би трябвало да изобилстват, но са факт. Обществената телевизия си остава могъщо средство за влияние. Освен това е възможно с промяна в Закона за радиото и телевизията да й бъде дадена по-голяма финансова независимост. Окончателният списък на кандидатите ще разкрие истинския залог на състезанието.