Преди дни органите на реда в Русия съобщиха за завършването на специална операция за ликвидирането на банда, която нападала и убивала милиционери в неспокойния руски регион Приморието. По време на акцията двама от заподозрените загинали, двама се предадоха. Те били открити на 11 юни в град Усурийск, където наели квартира в триетажна изоставена къща. Двама от блокираните - Андрей Сухорада и Александър Сладких, се застреляли сами, съобщи началникът на местното управление на милицията генерал-майор Андрей Николаев. "Следствието ще установи дали и как двамата са починали. Има две версии, че те са загинали по време на щурма на сградата, в която се били скрили, или са се самоубили", заяви неговата подчинена Аврора Римская. По-късно бе публикувана експертиза, според която младежите наистина са се самоубили. Другите двама, Владимир Илютиков и Александър Ковтун, се предали, след като преговаряли с майката на Ковтун, брат му и адвокат. Преди това 20-годишният младеж извикал, че се страхува да се предаде, защото щял да бъде веднага убит от милиционерите. Всичките младежи били от неизвестното доскоро селце Кировский и на възраст между 20 и 24 години. Според местния журналист Дмитрий Климов малко преди кървавата развръзка единият от групата отправил тревожен SMS на своята майка:
"Мамо, сбогом, нас ни обкръжават!"
Тази история буквално взриви руското общество, което изнемогва от продължаващия произвол на руските органи на реда, независимо от многогодишните опити на МВР да се изчисти от корумпираните ченгета. Няма седмица, през която медиите в Русия да не разкриват страшни престъпления на униформените, като в много случаи се стига до убийства на невинни граждани, схеми за изнудване на големи суми пари и цели организирани банди от хората в пагони, които понякога действат по-брутално и от руската мафия. Така в края на май от Приморския край започнаха да постъпват съобщения за нападения срещу милиционери от страна на група младежи. На 27 май в Далнереченския район в село Ракитное с своя кабинет бе намерен застрелян местният квартален милиционер Александър Карасев. От отдела били откраднати пистолети, милиционерска униформа и други специални средства. Два дена по-късна в съседния Яковлевски район неизвестни открили огън по патрулна кола на милицията, при което бе ранен един от органите на реда. През нощта на 8 юни в село Хвалинка била направена на решето друга кола на КАТ, при което бяха ранени двама милиционери. По-късно от МВР заявиха, че групата е била отговорна в нападения срещу униформени във Владивосток през февруари т.г., когато бе убит един милиционер, а друг тежко ранен. Правоохранителните структури и представители на местните власти дълго време се въздържаха от коментари за случващото се в Приморието. Само депутатът от фракцията на руските комунисти в Държавната дума Владимр Беспалов заяви на 9 юни, че въоръженият конфликт в областта е
заради корупцията в местната милиция
"Хората вече не издържат и открито показват своята омраза към нея и особено към КАТ. Негативното отношения на хората към милицията е достигнало критична точка", каза той. Според редица руски журналисти като Дмитрий Климов форумите в интернет открито съчувстват на младите хора и разбират техните мотиви за нападенията срещу милиционерите. Руските медиите дори кръстиха младежите - "приморските партизани", тъй като малко преди това в интернет се появи съобщение, че групата нарича себе "горски братя" и се обявява за борба с корумпираната власт.
Представители на МВР подчертаха на 11 юни, деня на разбиването на групата, че резултатите от следствието показват, че "тези хора са извършили престъпленията си не заради някаква идея, а просто, за да навлекат ужас на обществото". "Те искаха да се почувстват господари на живота и при това да не изпуснат своя користен интерес", заяви представителят на милицията в региона Аврора Римская. Тя разкри, че са били задържани още двама младежи - Роман Савченко и Максим Кирилов, които помагали на своите приятели с храна и информация. От МВР предполагат, че групата може да има и други помощници. Руското издание на американското сп."Нюзуик" съобщи, че на 12 юни представители на администрацията на руския президент Дмитрий Медведев са провели спешно съвещание заради събитията в Приморието и тяхното отразяване в медиите. По думите на един от сътрудниците на управлението по вътрешна политика тогава било решено по отношение на задържаните оцелели заподозрени
да се употребява термина "бандити"
Почти веднага след това началникът на управлението на милицията в Приморието Андрей Николаев съобщи, че в тайни скривалища на партизаните били открити предмети с фашистка символика и радикални литература. "Това не са никакви борци за справедливост, а просто са нападали милиционерите, за да вземат оръжията им, които по-късно използваха при свои нападения срещу обикновени граждани", допълни Аврора Римская. "Те са обрали редица квартири, откраднали са коли и са извършили редица палежи в няколко района в областта", допълни Римская. Тя обаче не може да цитира жалби на хора или да покаже други доказателства в подкрепа на тази теза пред журналистите. Малко преди това някои медии съобщиха, цитирайки милиционерски източници, че младите хора били свързани с наркодилъри, които си отмъщавали на милицията заради нейни акции или пък били част от банда бракониери и контрабандисти, които също били недоволни от органите на реда.
На 13 юни, ден след тайното съвещание в Кремъл, в селцето Кировский, където живеят партизаните, се състоя спонтанен митинг на местните хора. Над 200 души организираха шествия по центъра на населеното място с цветя в ръцете. На него били събрани 26 000 рубли за погребенията на Сухорада и Сладких, след което започнали да се събират пари за адвокатите на другите четирима задържани. Повечето хора отново повториха, че действията на техните земляци била
ответна реакция на побоищата,
издевателствата и заплахите, на които били подложени местните младежи от страна на милицията. Бащата на Роман Савченко - Владимир, дори съобщи, че в селото почти всички жители са настроени много негативно спрямо милицията. Те са убедени, че "младите партизани" решили да действат заради изтезанията и боят, който им бил нанесен от местните милиционери, където младите хора били докарани по подозрение, че са извършили различни престъпления. На 17 юни Следственият комитет към прокуратурата предяви обвинения на Владимир Илютиков и Александр Ковтун, че са извършили нападения срещу представители на милицията. Те са заплашени от 12 години лишаване на свобода или дори доживотен затвор. На другите двама участници в групата, Роман Савченко и Максим Кирилов, ще бъдат повдигнати обвинения в съучастничество, съобщиха руските медии.
Малко след събитията в Приморието подобни нападения бяха извършени в Пермска област, където неизвестни нападатели атакуваха пост на КАТ в Маревския район, което било много необичайно за региона. Маскирани хора в камуфлажни дрехи открили огън срещу патрулиращите милиционери, при което смъртоносно бил ранен един от тях, който по-късо починал. Нападателите взривили една от колите на КАТ и отмъкнали автомат. Властите обявиха награда от пет милиона рубли (130 000 евро) за всеки, който даде ценна информация за кървавия инцидент. Засега не е ясно дали става дума за криминално нападение или на някого от местните и в този район му е дошло до гуша от рушветите и произвола на катаджиите. Едно е сигурно, че ако подобни нападения се увеличат в бъдеще и масовото недоволство на руснаците от произвола на милиционерите ескалира, то подобни истории ще станат трайна тенденция в Русия.