:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,595
Активни 787
Страници 30,160
За един ден 1,302,066
Новатор

Перуанец варосва връх, за да възстанови ледник

С пари на Световната банка ентусиастът се надява да върне студа и снега върху скалите и камъните, които някога са били глетчер. Перу е дом на 70% от ледниците в тропиците, но глобалното затопляне вече е стопило 20 процента от тях
СНИМКА: www.flickr.com
Едуардо Голд разговаря с жители на село Ликапа, които изобщо не са се двоумели да подкрепят проекта му.
Бавно, но сигурно един изчезнал ледник в отдалечен ъгъл на Перуанските Анди връща предишния си цвят, но не благодарение на паднал сняг или образувал се лед, а на... варов разтвор. Това е първата стъпка от новаторски план, чиято цел е да се възстановят изчезналите ледници в Андите. Има обаче спор между онези, които отхвърлят идеята като малоумна, и тези, които смятат, че тя е просто и блестящо решение, което си заслужава поне да бъде изпробвано.

Световната банка еднозначно смята, че идеята на 55-годишния перуански изобретател Едуардо Голд има своите предимства. Във всеки случай изобретателят е сред 26-те победители на проведения в края на 2009 г. конкурс "100 идеи за спасяване на планетата", в който бяха представени 1700 предложения. Той няма научна титла, но старателно е изучавал глациологията или науката за ледниците. Ентусиастът е убеден, че е дошло времето



да приложи на практика своята теория



Макар още да не е получил 200 000 долара от Световната банка, Едуардо Голд вече работи по пилотния си проект на връх Шалон Сомбреро, който се намира на 4756 метра над морското равнище и на около 100 км западно от регионалния административен център Аякучо (южно Перу - бел. ред.). Впрочем Голд е основател на неправителствената организация "Ледниците на Перу" и миналата година представи идеята си пред комисията по опазването на околната среса на перуанския парламент.

В района отдавна ги няма снежните бели върхове. Четирима мъже от село Ликапа, разположено по-надолу в долината, надяват работното си облекло и разбъркват боя от три прости и екологични съставки - вар, промишлен яйчен белтък и вода. Боята се използва в Перу още от колониалните времена. Няма никакви четки за боядисване. Четиримата използват само кани, от които разпръсват варовия разтвор върху оголените скали около върха. Работата е трудоемка, мъчна, но за две седмици те са варосали два хектара. Планът е да варосат целия връх, след като направят същото с още два върха или общо 70 хектара.

Едуардо Голд може и да не е учен, но идеята му се основава на простия научен принцип, че когато слънчевата светлина се отрази от бяла или светла повърхност, слънчевата енергия се връща обратно в атмосферата и оттам в Космоса, вместо да нагрява земната повърхност. Американският министър на енергетиката Стивън Чу подкрепя подобна идея, налагайки белите покриви в САЩ - доста по-прагматично от боядисването на планина.

Албедо е мярка за отразителната способност на обектите. (Това е термин от астрономията, който изразява отношението между получената и отразената светлина от дадено тяло. Зависи от ъгъла на падане на светлината и отразителната способност на повърхността - бел.ред.) Промяната на албедото върху скалната повърхност ще доведе до охлаждане на повърхността на Шалон Сомбреро, а това от своя страна ще генерира студен микроклимат около върха, обяснява Едуардо Голд.



Студът генерира повече студ,



точно както топлината създава повече топлина. Надявам се, че бихме могли да върнем глетчерите, защото ще възстановим всички климатични условия, необходими за формирането на един ледник, твърди перуанецът. 900-те жители на Ликапа, чието водоснабдяване зависи от Шалон Сомбреро, изобщо не са се колебаели да приемат предложението на Едуардо Голд. Те не се съмняват и в предимствата, които ще донесе реализирането му.

"Когато бях 15-20-годишен, Шалон Сомбреро бе голям ледник, целият в бяло, но след това малко по малко започна да се топи", спомня си 65-годишният Пабло Парко, един от поддръжниците на проекта.

"Никога досега нивото на реката не е било толкова ниско, нощите са много студени, а дните непоносимо горещи... не е както, когато бях дете и младеж. Така че сме щастливи заради проекта. Мога да ви кажа, че тази сутрин имаше сняг, нещо, което виждаме рядко. Тука, горе нашият поминък са животните. Тука няма работа, няма посеви, когато водата е по-малко, пасищата са по-малко, което означава и по-малко животни".

Перу е дом на над 70% от ледниците в тропиците, но последните 30 години глобалното затопляне е стопило 22 процента - това поне гласи доклад на Световната банка от миналата година. Останалите ледници може да изчезнат след 20 години, ако не се вземат мерки, които да смекчат последиците от промените в климата, посочва още докладът. Последиците обаче биха засегнали не само населението на Андите, но биха се отразили драматично и върху водоснабдяването на гъсто населеното тихоокеанско крайбрежие на Перу и върху водноелектрическите централи. През май перуанският министър на околната среда Антонио Брак каза посочи, че на страната



ще й трябват годишно $400 млн.,



за да притъпи последиците от климатичните промени. Впрочем той е скептик относно проекта на Голд. "Има много по-интересни проекти с много по-обещаващи резултати, за които обаче трябват пари", поясни министърът.

Но Едуардо Дуранд, шефът на дирекцията по климатичните промени в министерството, е на друго мнение: "Всяка новаторска идея трябва да бъде изслушана и да й се даде зелена светлина".

"На местно равнище това може да има резултат, да промени тенденцията и малко да подобри нещата", смята Томас Кондъм, специалист по ледниците и хидролог, който работи за френския Институт за изследвания и развитие. Вече 15 години неговите учени наблюдават ледниците в Андите. Но според изследователя проектът с варосването ще има само местно значение и "няма да спре тенденцията в рамките на целия регион. "В Андите би било много трудно да се направи нещо подобно в по-голям мащаб."

В доклад на Британското кралско дружество от 2009 г. се казва, че технологията на геоинженерството тепърва се утвърждава, затова правителствата трябва да продължат с усилията да намалят изхвърлянето на въглеродните емисии. Но ако пилотният проект на Едуардо Голд излезе успешен и понижи температурата, той може да бъде приложен в по-широк мащаб и в най-застрашените райони на Перу.

"Предпочитам да опитам и да потърся решение, дори и без успех, вместо да чакаме положението да стане необратимо и да се захванем за работа, когато останем без ледници", споделя той.
СНИМКА: www.bbc.co.uk
Пабло Парко си спомня, че преди 40 години мястото е било ледник.
СНИМКА: www. earthweek.com
Глобалното затопляне е стопило 20 процента от Перуанските Анди.
СНИМКА: www.bbc.co.uk
Наетите перуанци варосват подстъпите към Шалон Сомбреро.
26
3962
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
27 Юни 2010 20:27
# The sun is hotter. Period. This fact cannot be denied. The sun is going through a lengthy period of increased activity that causes it to radiate more heat into space. Is it really that hard to believe that a hotter sun would lead to a hotter earth?
# Our polar ice caps are melting? Sure looks like it. But .. the polar ice caps on Mars are melting also. So, are we to believe that this is caused by man on the Earth but by the hotter sun on Mars?
# And while we're talking about ice caps melting, it's worth noting that the ice pack in the heart of Antarctica is actually getting thicker!
# Scientific data clearly shows that the Earth has undergone warming and cooling cycles for millions of years. Why, all of a sudden, does a warming cycle just have to be caused by the actions of man?
# Scientists who work on government grants are more inclined to blame global warming on the actions of man than are scientists who do not depend on continued government (political) funding.
27 Юни 2010 22:58
Горкия тип. Съчувствам му на енусиазма, но това е безумие.
Тия които го поощряват са за затвора.
27 Юни 2010 23:36
сльнце на земята
27 Юни 2010 23:48
Този интусиаст ми напомня за Банскалии, които трупали камъни на връх Вихрен, за да го направят по- висок от Мусала-само 15-тина метра им липсвали.
Ако днес БЪЛГАРИТЕ сме такива..............
28 Юни 2010 01:48
Студът генерира повече студ, точно както топлината създава повече топлина.
28 Юни 2010 01:55
Джастапраста, това за банскалее и каминете е закачка с шопите, бре.Они не са така лековерни като тебе.
28 Юни 2010 02:04
А относно тоя щтурак , перуанец, се опасявам , дали нема се намери некой амеиканец или канадец, да земе да отново да замрази THE GREAT LAKES.
28 Юни 2010 03:11
Глобалното затопляне е стопило 20 процента от Перуанските Анди.



28 Юни 2010 06:59
Пълно е с щуротии. Такива и ученик от осми клас надали би допуснал.
А тоя не го мислете - финансират го, може цял живот да боядисва върха.
-----------------------
Блогът на Генек

28 Юни 2010 07:22
Ех, да ще някой да ме финансира да пиша детски приказки за глобалното затопляне...
Хем поне полза ще има - и бездруго липсват нови приказки, преиздава се все едно и също.
28 Юни 2010 07:38
На теория перуанеца е прав. Въпроса е дали ще успее да докара нужния коефициент на отражение, че да задържи леда. Вместо да му се смеете вземете си припомнете матриала по физика от средното.
28 Юни 2010 07:51
Това е като да строиш язовир, водата или е малко или е много.
Със същият успех можеш да спреш вятъра.
28 Юни 2010 08:00
Та не викнат Кристо да им опакова върховете във фолио!...
28 Юни 2010 08:52
Всички пропускате най-важното в случая. Много хора разчитат на тези ледници за да си набавят вода, вкл питейна. Факт е, че въпросните ледници се топят, независимо от причината, и ако тенденцията продължи, а тя най-вероятно ще го направи, и тези ледници изчезнат, МНОГО хора ще останат без вода, даже и за пиене, през лятото.

Целта е да се забави топенето на ледниците за да имат все пак вода хората - по-малко, но ще имат.
Оставете глобално затопляне и глупостите дето ги е изписал К9, които просто не са проверени, а са чисти измислици. От къде ги знае тези неща - не става ясно - Проблемът в случая е, че няколко десетки милиона човека ще трябва да мигрират за да имат вода за пиене.
28 Юни 2010 09:11
swordfish
За закачката съм съгласна, но също така ми е известно, че имаще планинари, които не само от ентусиазъм, а и с убеждение за по-добро здраве, като изкачваха планински върхове носеха в раниците камък или тухла четворка.
Вярата 'дава ' сили .
28 Юни 2010 09:31
Индианците и негрите ще са челния отряд на
международното положение през XX! век!
Лесно се лъжат и са издръжливи.
28 Юни 2010 10:16
На времето в поделението един малоумен старшина боядиса с блажна боя тревата на плаца до знамето - от София идваше годишна проверка.
28 Юни 2010 10:53
Всеки луд - с номера си...
Само да не прекали и барабар с ледниците и да върне я някой тиранозавър, я саблезъб тигър...
28 Юни 2010 11:53
Iwan Wazow Глобалното затопляне е стопило 20 процента от Перуанските Анди.


В днешния брой - бисер след бисер .
28 Юни 2010 12:10
Нещо не ми се връзва . Нали преди е имало ледници и те са се стопили , въпреки белия им цвят .Не ще да им е проблема само в цвета , и да се реши само с варосване .
28 Юни 2010 13:01
Дена, не си разбрала - то е като да имаш хладилник, дето вече не студи добре, и си мислиш, че ако сложиш малко лед в него, внесен отвън, той ще стане по-студен. Това е идеята, но е съмнително, дали ще свърши някаква работа.
28 Юни 2010 15:42
Хората не си губят времето. Да вземем пример и да почерним Черно море.
28 Юни 2010 17:57
за почернене не знам, но със сигурност го правим по-кафяво ...

28 Юни 2010 18:17
The sun is hotter. Булшит. Period.
28 Юни 2010 20:00
Тъся съдружник, оварям фабрика за бели керемиди. Само де не сменят министъра , че отиде бизнеса
02 Юли 2010 02:07
Дена,
напълно права си, разбира се, че ледниците са били бели преди да се стопят. Варосването ще понижи температурата на върха, но очевидно недостатъчно, както показва разсъждението ти.

Чудно ми е също така и варта дали става за пиене Изобщо ефектът е в ПР-а и нищо друго.

Всъщност няма причини глобалното затопляне да е по линеен закон и стабилно от година на година, напротив, обикновено в природата процесите са колебателни. Нормално е да има периоди на застудяване и прегряване с обща тенденция на затопляне. Та в един период на застудяване, каквато е тази година, например - върхът да задържи сняг. Тъй че тази зима чакам статия - планът успя и догодина като се почне едно варосване на Андите Това е прогноза, съвсем сериозно говоря.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД