Управителката на НОИ чете бавно дългото си изложение и държи микрофона на разстояние, за да не разбуди публиката. |
Докато на първото Лили Иванова просто ще пее, а зрителите могат единствено да ръкопляскат, второто бе представено като проява на НОИ в някои големи градове в страната, на която публиката бе приканена да вземе дейно участие.
За разлика от Примата осигурителният институт е новобранец в подобни гастроли, поради което съвсем очаквано е озаглавил представлението си със скучното и чиновническо наименование "Пенсионна реформа - необходимост от промени и основни параметри". Обявена като "кръгла маса", на която уж трябва да се оформи някаква дискусия и да се вземат под внимание мненията на хората, проявата на НОИ всъщност има за задача да сведе на народонаселението онова, което преди това други вече са решили. Мисията е сложна, тъй като хем трябва да оставиш у публиката усещането, че и тя е помогнала за създаването на една хубава и прекрасна пенсионна реформа. Хем в края на краищата да не променяш нищо от замисъла на правителството - пенсиите ще са си все така малки, че даже може да станат и по-ниски, ако се въведе еврото, но затова пък човек ще се труди за тях още по-дълго.
Турнето на НОИ мина през Бургас миналия четвъртък, като изпревари по този начин гастрола на Лили Иванова в града с една седмица. Като реверанс към пенсионерите, институтът бе избрал за срещата най-сполучливото място - хотелско помещение, намиращо се в съседство със СПА комплекс. Обстановка, която предразполага към релакс, а миризмата на водни изпарения подсъзнателно навява асоциации за някаква загриженост. И същевременно нямаща нищо общо със задушните и спарени театрални зали, където политиците обичат да привикват електората си, за да го омайват с обещания.
Не стига това, ами управителката на НОИ Христина Митрева демонстрира и завидно уважително отношение към гостите. Тя им даде да разберат, че има високо мнение за всички тях - очакваше да владеят немски. Още пред входа на всеки новодошъл беше набутван един
лист хартия със заглавие Anwesenheitsliste,
на който нямаше и дума на български език. Две моми задължаваха хората да си попълват в специални полета, отстрани на които беше напечатан неясно какъв текст на немски, трите имена и актуалното си занимание, защото г-жа Митрева така била наредила. Що за liste беше това, на кой немскоезичен орган следваше да се депозира и как така български институт борави с небългарски средства, никой на никого не обясни. Все пак вътре можеше да пише, че всеки доброволно се отказва от пенсия или че настоява министър-председателят да управлява до живот. И какво ли още не... Но смееха ли хората да питат?! Подплашени от това, което ги чака в оставащите години от живота им, но и въодушевени от предложението да подпомогнат реформата с предложения зрителите бързаха да изпълнят заръката на Митрева и да се настанят в залата.
Едва по-късно, и то след настоятелна молба от страна на "Сега", управителката на НОИ обясни, че анвезенхайтслисте било по поръчка на немската фондация "Конрад Аденауер". Германците станали спонсор на националното турне на НОИ, ама изрично поискали всички участници да се регистрират върху техни бланки. Иначе нямало да дадат парите. Попитана дали си представя подобна ситуация в немско - на германци някой да им бута под носа българска бланка и те безропотно да я попълват и подписват, г-жа Митрева отвърна, че не си го била представяла. "Ами така сме се поставили! И аз съм против, ама това е положението. Но правим стъпки, за да защитим достойнството си като българи. Ето, премиерът г-н Бойко Борисов постоянно работи в тази насока", каза управителката на НОИ, като демонстрира колко правилно е овладяла актуалната чиновническа риторика - името и делата Борисови да се изтъкват дори по абсурдни поводи.
Вътре в залата кръгла маса нямаше
На младата и беловласа публика бе предложено да поседне на столове, наредени точно като в театър. Най-напред всички бяха приспани от протяжното изложение на Митрева. В него тя изказа дежурните мили думи към града домакин, който не бил случайно избран, понеже населението се явявало будно и активно взимало участие във всички форуми. Това сигурно ще чуят гостите и в останалите градчета на страната. Митрева четеше от предварително написан текст, в който най-вероятно се сменя само името на актуалното населено място.
После тя се задълбочи в обяснения на щастливия живот, който водят българските пенсионери при демокрацията, особено напоследък: "Близо два пъти се е увеличила покупателната способност на средния пенсионер от 1999 г. до сега... Пенсионирането сега е по-справедливо, защото се взима под внимание целият стаж, а не само определен брой години... Това са едни добри резултати... През 2009-а пенсиите бяха увеличени три пъти при задържане и намаляване на приходите и въпреки че се влоши финансовото състояние на пенсионния фонд..." Управителката на НОИ говореше с леко глух глас, който се получава като микрофонът се държи на един метър от устата. Това постигна очаквания резултат и в залата можеха да се преброят малцина, които не се бяха унесли от галещите ушите трели. Така само избрани можаха да чуят в края на изложението, че се очаква пенсионерите в България да нараснат на 2.8 млн. души. Митрева обаче не обясни това добре ли е или зле. В заключение обяви: "Аз няма да цитирам Жозе Мануел Барозу". Докато будните сред публиката се чудеха какво ли значи това, Митрева приближи микрофона по-близо и доста по-силно покани всички да станат, защото спонсорът бил платил и за една софра. Пред помещението вече чакаха други ухилени моми, готови да нахранят гостите на това мило събиране с най-различни сладки и солени неща и безалкохолни напитки. А знайно е, че след като похапне, на човек му се и приспива.
Във втората част на публиката бе обявено, че микрофонът е неин. Старши научният сътрудник Георги Шопов каза, че ще е модератор на дискусията. Тя трябвало да продължи един час. Близо 30 минути Шопов разясняваше как точно ще преминават изказванията. Това никак не е случайно, защото тази педантичност е характерна за един служител в Икономическия институт на БАН и особено за човек, който е зам.-шеф на неправителствения клуб "Икономика 2000", грижещ се за просперитета на българската нация (както се самоописва клубът в интернет страницата си).
И тъкмо драгите гости решиха, че бъдещето на пенсионната реформа е в техните ръце, стана ясно,
че се намират в дълбока заблуда
Шопов каза, че очаква от тях предложения как да изглежда реформата. Един подир друг млади и стари ставаха и предлагаха да не се увеличава пенсионният стаж. Г-жа Митрева обаче им отвърна, че не може. Сетне млада лекторка от Свободния университет в Бургас, подкрепена и от други в залата, поиска всеки социално осигурен да има своя собствена партида. Така един ден, като остарее, ще знае колко е платил на НОИ и колко пенсия му се полага. Г-жа Митрева каза, че не може: "Как си представяте това? С високи доходи в България са само 15% от населението. Ако въведем индивидуални партиди, всички останали няма да съберат в тях пари и за сегашния размер на пенсиите у нас".
Ася Бонева - изпълнителен секретар на КНСБ, поиска броят на пенсионноосигурителните дружества да бъде намален: "Нужни ли са на България 11 такива фонда? Знае ли се, че тяхната работа струва пари? За какво са ни толкова, след като има и такива само с по няколко хиляди членове? За мен това се нарича бизнес интереси". Тогава от публиката скокна един мъж, който до този момент си шушукаше с момите наоколо, въртеше се на стола и дори събори фотоапарата на един журналист, а после му каза, че нямало страшно, защото машинките били здрави. Мъжът се насочи към сцената, грабна микрофона и каза, че всички пенсионни фондове в България били изрядни и безупречни. Той лично го гарантирал. "Нашите фондове са с най-малката загуба на доходност в цяла Европа", каза мъжът, в който репортерите познаха проф. Нено Павлов, зам.-шеф на Комисията по финансов надзор. Тя се занимава именно с наблюдение на пенсионните фондове и види се, много успешно и правилно ги наблюдава. Павлов получи най-гореща подкрепа и от председателя на Асоциацията на пенсионните фондове Никола Арабаджиев, който също се оказа сред присъстващите. Накрая организаторите от НОИ щастливо обявиха дискусията за успешна и благодариха на дошлите за оригиналните предложения, които били направили. "Ние непременно ще ги имаме предвид при реализирането на пенсионната реформа", обяви Христина Митрева.