:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,076
Активни 615
Страници 2,950
За един ден 1,302,066

Здравеопазването на пазарен принцип се оказа скъпо за ГЕРБ

Въвеждането на делегирани бюджети за болниците променя модела на системата и я прави напълно зависима от държавата
Снимка: БГНЕС
Това не е строежът на поредния мол или бизнес-център, а основите на частна болница в Бургас, положени през 2008 г. Понастоящем лечебното заведение е отдавна завършено и работи усилено със здравната каса по 50 клинични пътеки.
Без много церемонене, следвайки стъпките на БСП, ГЕРБ промени здравната система на България. Скоро ще можем да се похвалим, че вместо по чисто осигурителен модел, с какъвто разполагахме последните 10 години, здравеопазването ни функционира в някаква доморасла смесица от трите основни системи в Европа.

Здравната каса ще застави болниците да работят на коренно различен принцип - делегирани бюджети. Това означава, че лечебниците ще разполагат с точно определена сума пари, над която НЗОК няма да им плаща, колкото и пациенти да приемат и отчетат. Клиниките ще трябва да се съобразяват с парите, с които разполагат, без да могат да разчитат на още. Плащането обаче отново ще е на отчетен случай, т.е. парите не са гарантирани. Досега системата функционираше на обратния, отворен принцип - колкото болни дойдат да се лекуват, толкова пари плаща НЗОК.

Нещо подобно се опита да въведе касата, докато се управляваше от представители на БСП от тройната коалиция - лимити от пари, над които не се плаща. Управляващите тогава обаче не посмяха да променят закона и се оказа, че дори и болниците да надскочат лимитите си, НЗОК няма право да им отказва пари. ГЕРБ обаче се погрижиха за това още в края на миналата година и делегираните бюджети са напълно легални. До момента касата се въздържаше да работи по тях заради масовия отпор на болниците.



Кои са добрите и кои са лошите страни



на двата принципа на плащане? На теория отворената система - парите след пациента и плащането за преминал болен, би трябвало да стимулира конкуренцията между болниците и да осигури постоянно растящо качество на медицинската помощ. Практиката обаче показа точно обратното - за 10 години "болните" скочиха двойно, а болниците се увеличиха с 1/3. "Лекуват" се хора, които нямат особена нужда от хоспитализация, отчитат се мъртви души. Лечебните заведения си осигуряват достатъчни пациенти с трикове, така че вместо качеството важно стана количеството. И ежегодно касата плаща все повече и повече, а населението е все по-болно. И тъй като цените на касата са едни и същи, независимо от тежестта на случаите, леките случаи лесно намират място в болниците, за разлика от сериозно болните.

Системата на спуснатия бюджет не позволява да се приемат пациенти до безкрай и така спира експанзивното строителство на болници и свръххоспитализацията. Това обаче може



да доведе и до отказ за прием на пациенти,



особено тежко болни, до листи на чакащи и създава среда за корупция - както там, където се определя кой какъв бюджет ще получи, така и в самата болница, за "пререждане" в листата на чакащи. Част от разходите могат да паднат на плещите на пациентите, за да се пести лимит.

Извън теорията, реалността е следната. Тази година държавата не желае да осигурява над 4 милиона души - пенсионери и деца, за които отговаря по закон. Парите за техните вноски отиват предимно във фискалния резерв, а не за лечение. Това води до близо 500 млн. лв., или около 25% по-нисък бюджет на НЗОК. И въпреки че уж болниците имат право да получават пари за всеки отчетен случай, на практика касата бави парите им с повече от месец, а когато най-накрая им плати, средствата се оказват с 10-30% по-малко от отчетеното. С други думи - касата им плаща колкото си е наумила да плати, което пък си е чист лимит. Тепърва той просто ще бъде официализиран.

Така полека-лека се променя принципът на функциониране на системата -



вместо от пазара, тя се регулира от здравната каса, т.е. от държавата



Нещо повече, на второ четене в комисия в парламента минаха и поправки в Закона за лечебните заведения, според които здравната каса ще има право да сключва договори с лимитиран брой болници, а не с всеки, който поиска. Кои да са тези болници и дали да са за активно лечение или долекуване, ще определя държавата. Това се налага, защото пазарният принцип в здравеопазването се оказа далеч по-скъп и неефективен за бедна страна като България, а всички ние плащаме не за да се лекуват болните, а за да се издържат нови и нови лечебни заведения.

Отделно, още в края на миналата година, касата окончателно се одържави - директорът се избира от парламента, а представителите на Министерския съвет в надзорния й съвет имат мнозинство.

Всичко това внася корекции и в модела, който България и кабинетът на Иван Костов избраха преди 12 години - т.нар. модел "Бисмарк", наречен на германския канцлер Ото фон Бисмарк. При него здравеопазването се финансира от осигурителни вноски, които влизат в независим фонд - обществен или частен, който ги разпределя и плаща за отчетен случай. Смята се, че това е най-скъпият модел - не може да се избегне надписването на преминали болни, издържа се отделна администрация и не се плаща достатъчно за профилактика.

Другите два модела, разпространени в Европа, са "Бевъридж" и "Семашко". При първия системата се финансира от държавата през данъците, но отново се плаща за преминал случай от специална държавна структура (например Националната здравна служба във Великобритания). Вторият в най-изчистения си вид съществуваше в социалистическия лагер - т.нар. безплатно здравеопазване, при което държавата финансира лечебната система, също нейна собственост, с директно спуснати бюджетни издръжки, плащайки за целогодишна дейност, а не за всеки отделен случай.

Понастоящем родната система може да се похвали, че е



микс между трите модела



Здравеопазването се финансира от здравни вноски по "Бисмарк", при това основно от гражданите и със символичното участие на държавата. Здравната каса обаче съмнително прилича на държавна здравна служба ала "Бевъридж", която макар да плаща на лечебните заведения за отчетен случай, ги финансира с наподобяващи "Семашко" фиксирани бюджети. Освен това, по семашковски, държавата определя кои лечебни заведения да получават бюджет, т.е. да съществуват. Е, разликата е, че те могат да бъдат и частни.

Очевидно е, че в тази странна смесица нещо е излишно - здравната каса, чиито функции са сведени до определяне на делегирани бюджети и превеждане на пари по тях. И може би в крайна сметка няма да е фатално, ако 10-годишният експеримент, наречен НЗОК, тихо приключи като отдел в министерството на здравеопазването или финансите.

ГЕРБ обаче не само не намеква за нещо подобно, а точно обратното - кани се да направи рязък завой по пътя, по който е тръгнала, и догодина да пусне частните здравни фондове, като прати част от задължителните вноски в тях. Това вече ще заприлича на коктейл "Молотов" за здравеопазването. А покрай него - и за всички нас.
135
3856
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
135
 Видими 
28 Юни 2010 21:07
Браво, Янина! Беше ме обезсърчила малко с 1-2 от последните си "включвания" по темата, но виждам, че напразно съм се притеснявал
Големият въпрос сега е, доколко въпросният "котейл Молотов" ще издържи на неизбежното му внасяне в съдилищата у нас и в ЕС. Защото държавата има правото да избере модел - добър или лош - но не и да го променя, както й скимне. А в случая даже не става въпрос за хрумки, а за съзнателно неизпълняване на задълженията й по финансирането на здравната система.
28 Юни 2010 21:48
Споко бе, свободния пазар както е известно оправя всичко. Давай БоБо, докато още сме живи
28 Юни 2010 22:47

Номерът е да сме здрави, докато сме живи.
Щото иначе майка плаче, грамфон свири.
28 Юни 2010 22:52
Янина Здравкова
Днес чудесна!
28 Юни 2010 23:15
Ами явно е, че здравеопазване на чист пазарен принцип не може да има. Вече е ясно - болниците се увеличават.. но не за да лекуват, а за да отчитат колкото се може повече пациенти и да прибират пари - всичко се надписва. Губи се смисъла на здравеопазването. То няма как да е истинска търгвоска дейност. Особено държавното здравеопазване.
28 Юни 2010 23:52
Не съм чела статията, питам четящите де се е чуло и видело здравеопазване и пазар да се сливат в едно?
Кога здравето на една нация е било чисто и просто стока?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
28 Юни 2010 23:56
Здравеопазването се финансира от здравни вноски по "Бисмарк", при това основно от гражданите и със символичното участие на държавата.

г-жо Здравкова, надявам се, че четете форума. Т.н. система Бисмарк е ефективна, само при условие, че не е задългжителна за всички. Например, тя е задължителна само за наетимния труд. Предлагам ви да направите една ретроспекция на осигурителната система, съществувала в България преди 1952г. Уверявам ви, ще се получи един много интересен материал.
29 Юни 2010 01:01
Янина Здравкова
-
Само бих добавил, че се е получил абсурден "модел" съсредоточил само отрицателни черти..
Да ограничиш плащането, но да продължаваш да плащаш на случай не е "Семашко". При "Семашко" поемаш изцяло издръжката за функциониране. Тук при "уникалния модел" има просто лишаване на хората от здравна помощ. И то в добавка към тези над милион, които са лишени от такава, поради наличието на система с осигуровки.

Редактирано от - Brightman на 29/6/2010 г/ 01:15:43

29 Юни 2010 01:11
Защото държавата има правото да избере модел - добър или лош - но не и да го променя, както й скимне.

Що бе Лянча ? Кво и пречи, ако си изпипва работите ?
-
Основният въпрос е дали системата е добра или лоша, дали се променя към подобряване или към влошаване. А не дали се променя или не.
-
Кои са критериите за добра или лоша здравна система ?
-
Най-общо - с каква всеобхватност, с какво качество и на каква цена може да осигурява здравната помощ. Ако щеш и каква профилактика и навременност реално може да осигури.
-
И тук трябва да признаем - опитът (и български и световен) показа - няма по-добра система от "Семашко", т.е. от здравната система, която имахме и в България до 1989 г.

Редактирано от - Brightman на 29/6/2010 г/ 01:17:37

29 Юни 2010 02:02
Добър текст на Янина.
Преди мен са се изказали три групи - десни, леви и ***. Именно на вторите и третите ще припомня някои правила/закони:
1. Щом човек разпределя, ще го купят. Нема начин да хвърля 10 милиона за болница и да не си напазарувам 2ма зам.мин., а зашо не и директно мин.здрав.?
2. Семашко е идиотщина, оцеляваща само в селско-индустриални затворени съветски общества. 2010 - нъц. Освен това предвижда разпределение и поддържане на лек. съсловие в условия на крайна материална и морална бедност. Искат се и доносници. И други неща (примерно лагери).
3. Това дето леля ви Анна-Мария Бойко-Борисова прави, ще се срине за няма и година. Гледайте внимателно филма - след 3 месеца ще има обратен завой, после пак, до пълно видиотяване.
4. Що мислите че лекарите са идиоти. Не казвам че няма, ама точно тия, пред чийто кабинети се редите, не са.
5. Частното ще пребъде, държавното ще олекне още до достигане на разумните нива на селска ветеринарна лечебница. Ама вие пускайте СМСи да спасявате деца с лечение в чужбина. ***

Редактирано от - sybil на 29/6/2010 г/ 10:07:07

29 Юни 2010 02:46
Преди мен са се изказали три групи - десни, леви и пълни идиоти.

Няма как да не се съглася с това, след като последният постинг попълва редичката.
-
Кви лагери, кви 5 лева, кви селски общества.
-
Системата "Семашко", означава ни повече ни по-малко заплашане на издръжка пряко от държавният бюджет, т.е. на лекаря държавата му плаща заплатата, отоплението на болницата, осветлението, осигурява му нужните консумативи, лекарства, условия за труд. Той си има работно време и си върши работата през него. Ако му дойде един пациент ще прегледа един, ако му дойдат 10 - десет, ако обаче има 100, то държавата щу плати обучението и специализацията на още лекари. Лекарите няма нужда да лъжат, защото заплатата им е твърда. Е имат и бонуси - за дежурства, квалификация и т.н.. Т.е. системата на организация и заплащаневъв всяко предприятие - държавно или частно. Май по същият начин плащат и вътре в частните болници на лекарите, а мениджърите прибират разликата от плащане на бройка, като печалба.
-
Дали обществото ще е селско или градско, съветско или демократично, отварено или затворено няма значение. Просто при отворено общество ще трябва заплатите на лекарите да са достатъчно високи за да се конкурентни на тези в чужбина. За да не бягат в чужбина.
-
При системата "Семашко", освен другите предимства - безплатно за пациентите здравеопазване достъпно за всеки, добра профилактика, липса на разхищения и т.н., могат да се осигурят най-високите лекарски заплати с еднакъв ресурс - просто защото "мениджърите", фондовете и печалбите им са елиминирани и тези пари могат да отидат изцяло за лекарите.
29 Юни 2010 02:49
Срещу системата "Семашко" могат да бъдат само тези, които разглеждат здравеопазването не като социална дейност, призвана да осигури здравето на нацията, а като бизнес и кранче за източване на свръх печалби от нещастието на хората.
29 Юни 2010 03:04
Частното ще пребъде, държавното ще олекне още до достигане на разумните нива на селска ветеринарна лечебница.

Може, може, ако управляват крадци или отворко-общественици. Доказаха, че може.
-
И с цел обръщане от мантри-заклинания към фактите, ето линк Натиснете тук към филма на Майкъл Мур "Недъзи". Особено показателно е сравнението в здравеопазването между богата Америка и бедна Куба.
29 Юни 2010 04:42
Brightman,
Наистина човек трябва да е идиот за да не види, че пазарните отношения в здравеопазването го правят изключително неефективно (предимно от финансова гледна точка, но не само). Все пак обаче, трябва да се отбележи, че генерираните свръхпечалби при пазарните отношения, имат плюса, че част от тях стимулират (и финансират) развитието. Развитието както на медицинска техника и технологии, така и на хора (медицински персонал). В нашия (БГ) случай обаче, ние спокойно можем да се възползваме от това, че другите плащат за това развитие, а ние да действаме по финансово най-ефективния начин - Семашко .


____________________________
Кредитът - модерното робство
29 Юни 2010 04:46
ако му дойдат 10 - десет, ако обаче има 100, то държавата щу плати обучението и специализацията на още лекари.

И новоизпечените лекари ще направят една показна ексхумация на 100-те пациента, за да видят от какво са починали.А, пък те със сигурност ще да са били починали от приказки като твоите брайтман...
29 Юни 2010 04:59
Кво па неверно е казал Брайтмана, а кунчев?
29 Юни 2010 05:09
ivo kunchev,
или не съм се изразил достатъчно ясно или не си ме разбрал.
Става дума не да се чака да се тупнат "стоте пациента", а системата на здравеопазване да бъде грижливо планирана и то не само с оглед на моментното състояние, а на демографски тенденции, заболевоемост и т.н.. Т.н. "Здравна карта", но не само. Става въпрос за планомерно обучение на нови лекари, за специализациите им, развитие на базата, на българска фармацевтика (не само генерична) и т.н. много неща. Става въпрос системата да бъде добре структурирана и съзнателно и с перспектива управлявана.
Щото оставена на "пазара" се очертава само след няколко години, като се пенсионират сегашните лекари, които още не са емигрирали, да внасяме лекари май от Либия.
-
Последното (за Либия) е майтап, но хич не е майтап, че ако спешно не се променят нещата няма да минем без внос на лекари. Ако тогава все още е останало здравеопазване и не сме минали изцяло на самолекуване по бабини рецепти.
29 Юни 2010 05:30
Брайти, да ти разкажа нещо. Цял живот съм си влачил последиците от едно заболяване, придобито с искренната помощ на "Новата Народна Власт" и нейната прехвалена медицинска "помощ". Системата "Семашко"? През 1978г. (тогава тази система цъфтеше) подадох документи за "разкриване настоящото състояние на пациент" пред така наречената ТЕЛК. минах необходимите изследвания и прегледи и последната инстанция беше ТЕЛК .ОБАЧЕ ТАМ НЯМАШЕ КОМИСИЯ!! Един лекар(?) седеше зад бюрото , четеше документите и от време нв време задаваше въпроси.После остави папката настрана и се загледа някъде над рамото ми. Стоя така около 5 минути.Което си е наистина дълъг период в такава обстановка.След което уважаемият доктор каза"Съжалявам молбата Ви не се приема".
Което естествено беше лъжа и той си го знаеше, но аз още живеех ехей там някъде където птичките пеят под небесната дъга...Години по късно в разговор с приятели за славното минало, ми светна! Ами той, докторът е мълчал, защото е чакал моя въпрос: КОЛКО?

Така, че Семашко, този същия "доктор" си го запази за себе си и жив и здрав бъди... Не, че останалите "системи" за опазване здравето на хората са наистина такива. Ами!!Всичко е пазар и това е най-жалкото.Лъжа и алчност на този свят царуват и това ето...
29 Юни 2010 05:53
ivo kunchev,
моите съчувствия, ама не ти е виновна здравната система "Семашко" за вероятно корумпираният доктор от ТЕЛК-а. Предполагам, че след като си бил прав си могъл да обжалваш пред комисия. Защо не си го направил ?
-
Същият този доктор, ако му помниш името виж дали не е стонал сега някой шеф на фонд. Щото от 1978 до 1989 г. би трябвало да е понатрупал началният капитал за инвеститор първи клас.
-
В момента един приятел има проблем със прешлените и се влошава. Ходи едвам и с патерици. Здравно осигурен е. Но не може и да си помисли въобще да достигне до ТЕЛК, защото няма пари да си плати изследванията. Те съответно не се поемат от НЗОК.
-
Та ако говорим за системи - при "Семашко" през 1978 г. ти безплатно и без проблем си достигнал до ТЕЛК.а и там корумиран лекар те е спрал.
-
Днес при "Бисмарк", моя приятел въобще не може да си направи изследванията за да достигне до ТЕЛК за да провери дали и той ще попадне на корумпиран лекар там.
29 Юни 2010 06:01
Възможно ли съществуването на система като "Семашко" при наличието на държава с управление, което да разчита на пазарната икономика?Нещо не се вързват двете неща.
29 Юни 2010 06:04
ivo kunchev,
напротив - вързват се идеално. В коя корпорация плащат на служителите на парче ? Плащат им заплати за работна време и бонуси.
-
Големият "недостатък" на "Семашко" е, че не може така лесно и легализирано да се краде.
29 Юни 2010 06:12
Брайти, благодаря, но наистина нямам нужда от съчувствие.чувствам се ок и работя колкото мога. В онези години опитах да взема малко от полагащото се... Номер за кола. Май шкоди бяха...
29 Юни 2010 06:21
ivo kunchev,
хубаво е, че си здрав, щото иначе следва девизът на оня частен здравноосигурителен фонд, дето пиарите му са се поизбъзикали с него - "Дал Бог живот и здраве".

Редактирано от - Brightman на 29/6/2010 г/ 06:24:12

29 Юни 2010 06:22
В коя корпораци плащат на парче
Е, точно на парче няма плащане, но има бонуси.Но и това не е най- важното.Основното нещо е корпорацията или държавата да има възможност да плаща въпреки слабия пазар, ниската покупателна възможност в момента.Тоест корпорацията или респективно държавата, трябва да има ресурси в запас , които да покрият временните недоимъци.В България такива ресурси НЯМА. От къде ще дойдат при едно твое( на партията ти) бъдещо управление?

Редактирано от - ivo kunchev на 29/6/2010 г/ 06:34:02

29 Юни 2010 06:26
Без да съм чел каквото и да си написал, отговарям: Знам, знам". Лека нощ...
29 Юни 2010 06:33
Brightman,
необходимо е обаче добре да се помисли и организира стимулирането на медицинския персонал. Част от заплатата - твърда, част като бонуси, които зависят от качеството и количеството на работата им. Трябва да се измерва и удовлетворението на пациентите и то задължително да се публикува в интернет. Както е добре известно, за да има ефективен пазар трябва участниците в него да са добре информирани. "Семашко" ще позволи да има по-добра информираност защото няма да се крият данни и така ще бъде дори по-пазарна от другите системи.


____________________________
Кредитът - модерното робство
29 Юни 2010 06:34
Кунчев ме е изпреварил с бонусите...


____________________________
Кредитът - модерното робство
29 Юни 2010 06:36
Но кредит ме събуди! Това , което предлагаш, уважаеми съществува от 50-60 години и се нарича "Книга за похвали и оплаквания"...
29 Юни 2010 06:39
ivo kunchev,
точно недостигът на ресурс изисква оптимална система, която да дава възможно най-много по най-ефективен начин. Може би не си обърнал внимание, но ако от сегашната верига отпаднат свръхпечалбите на излишните звена (фондовете, "мениджърите", ако се спре стимула към разточителство, то същите пари ще стигнат за доста по-добри здравни грижи.
-
Що се отнася да конкретният начин на финансиране на пенсионната и здравната система при управление на Либертас, то здравните и пенсионните осигуровки ще бъдат изцяло премахнати, а набирането на сумата за финансиране на здравната и пенсионната системи ще бъде пренасочено изцяло към косвени данъци - ДДС и минимален нов данък оборот. Въпрос на конкретни изчисления е, но вероятно ДДС ще достигне максимума от 25%, а данък оборот няма да е повече от 10%.
-
Като цяло това би трябвало да гаравтира повече пари за здравеопазване и пенсии, като същевременно се прави при по-ниска ставка. Ефекта се получава от разширената база на облагане и най-вече от по трудното укриване на тези данъци.
29 Юни 2010 06:49
no-credit,
"Семашко" предполага бонуси и ги имаше на практика и до 1989 г.. А улесненият отзив на пациента и публичност на впечатленията му осигурени от днешните технологии ще бъде още един плюс за системата.
29 Юни 2010 06:50
За статията -
Брайтмане,
ти си давай линкове, ама простият народ... Вчера бях при един приятел и на писах на дъската в класа му Sicko - канейки се да му предложа да го препоръча на учениците му.
А той веднага взе гъбата и го изтри.
Що, бе човеко?
"Така - вика ми - не искам в моята стая да има неприлични неща"...
Нямаше си и представа за филма, кой е Майкъл Мур, но му звучеше "неприлично".
Рисуване преподава, вярно, ама...
------------------------
Блогът на Генек

29 Юни 2010 06:51
И от кои точно менъжери ще клъцнеш процента , необходим да поддържа здравеопазването на една цяла държава?? Айде кажи им имената !ЦЯЛА ДЪРЖАВА СЕГА ТЕБЕ ГЛЕДА!!
29 Юни 2010 06:57
Настоящата система не е в полза на пациента. Налице е твърде много бюрокрация, която води до забавяне на лечението, съответно до неговото възпрепятстване. Смешно и трагично е, когато Джи пи - то е приключил с направленията за съответния период. Пациентът, горкият какво е виновен?

С въвеждане на делегираните бюджети пак ще се стигне до изкривявания, описани от авторката. Пак ще се "лекуват" здрави хора за сметка на болните. Проблемът ще се усеща най-много в края на отчетния период, когато парите вече ще са попривършили. Изводът е хората да се лекуват в началото на годината, защото след това ще става все по-трудно. Очевидна е и необходимостта от много по-сериозен контрол при разходването на Вашете пари, предназначени за лечение!

И на-важното, бъдете здрави!
29 Юни 2010 06:57
ivo kunchev,
става въпрос за бизнес телата на болниците. Частните, които ще отпаднат, а с това и цялата им дейност по генериране на печалба, т.е. на рязане на парчето от болните и държавата.
29 Юни 2010 07:01
ivo kunchev,
и не се прави, че не разбираш. "Кълцането" не финансира, то разпределя по добре средствата към действително тези, които оказват здравната помощ, вземайки го от тези, чиято цел е само генериране на печалба.
-
А финансирането ти казах - махат се осигуровките (всички- и пенсионни и здравни) и се компенсира от ДДС и нов косвен данък Оборот.

Редактирано от - Brightman на 29/6/2010 г/ 07:03:22

29 Юни 2010 07:02
Генек, и аз не разбрах EXPLAIN please...
29 Юни 2010 07:06
Нямаше си и представа за филма, кой е Майкъл Мур, но му звучеше "неприлично".
Рисуване преподава, вярно, ама...

Лошо. Май нещата в образованието са по-зле отколкото сме си ги приказвали тук.

Редактирано от - Brightman на 29/6/2010 г/ 07:07:48

29 Юни 2010 07:08
Примерно мениджърите от здравната каса може да се клъцнат смело, спомням си че без тях нещата си вървяха чудесно. Е като изключим такива случаи кат твоя, да си инвалид и лекарят да се изгъбарка с теб, и да не обжалваш след това. Дано онзи случай не ти е докарал и някаква психическа инвалидност към основната.
29 Юни 2010 07:12
а с това и цялата им дейност по генериране на печалба, т.е. на рязане на парчето от болните и държавата.

WOW! Тези доктори били големи садисти! Парче по парче го режат пациента, ако не e симпатизант на Brightman's party... Брайти нищо лично, просто скеч Прави каквото смяташ, че трябва да правиш....
29 Юни 2010 07:12
съществува от 50-60 години и се нарича "Книга за похвали и оплаквания"...

Може (макар че такова нещо скоро май не съм виждал). Плюс, в днешно време тази книга трябва да е публикувана и достъпна в интернет. Естествено, не на страницата на заинтересованата болница.


____________________________
Кредитът - модерното робство
29 Юни 2010 07:16
ivo kunchev,
скеча ти не отчита, че не говоря за докторите, а за "мениджърите". Едва ли в частните болници управителните тела са от лекари. Може да има някой лекар за цвят, но не за лекарите става въпрос. Точно обратното - парите ще се вземат от "мениджърите" и ще се дадат на лекарите. Защото има нужда от дейност по оказване на здравна помощ, а не от дейност по правене на печалби от това, че хората са се разболели и са притиснати от нещастието си.
29 Юни 2010 07:22
моите съчувствия, ама не ти е виновна здравната система "Семашко" за вероятно корумпираният доктор от ТЕЛК-а. Предполагам, че след като си бил прав си могъл да обжалваш пред комисия. Защо не си го направил ?

Брайти, аре стига с тоя Семашко. Системата хубава, виновен корумпирания доктор. Ми от къде се взе този корумпиран доктор при тази прекрасна система?
Както ти казва armani, тя може да съществува само в общества от съветски модел, където всеки получава някаква заплата и цари уравниловка. Независимо дали на теб, на мен или на някой друг това му харесва. Обективна реалност, както се казва.
При соца се търсеха връзки, някой да ти донесе дефицитно лекарство от чужбина (второ, доларово, направление). Щот системата беше прекрасна.
И тогава и сега, величията се лекуваха в специални болници и в чужбина, ако се наложи. Долари се намираха. Нямаш достъп до добра болница, освен ако не си в района й.
Бедата на нашата здравно осигурителна с-ма е, че е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА.
И вместо да ми навираш постоянно Мур, вземи се запознай и ти с действалата в България до 1952 осигурителна система.Тя не е била задържителна, действала е перфектно без компютри и интернет.
29 Юни 2010 07:28
Примерно мениджърите от здравната каса може да се клъцнат смело, спомням си че без тях нещата си вървяха чудесно. Е като изключим такива случаи кат твоя, да си инвалид и лекарят да се изгъбарка с теб,

Мда-а.. Как щракаше у "Беат" таа вечер? SA-SA и сички *утки голи!!
29 Юни 2010 07:38
парите ще се вземат от "мениджърите" и ще се дадат на лекарите.
Така де така! Земята ще изземе от помешчиците(ебати и думата) и ше се даде на селяните.чували сме го това, Брайти.И май ще го чуваме още 20 години....
29 Юни 2010 07:44
Федя,
всичко това дето си го написал (07:22:36) го има и при сегашната, не "Семашко" и не соц. система. Едно към едно. Например и сега, величията се лекуват в специални болници и в чужбина, ако се наложи. И сега лекарите вземат подкупи за да те уредят с инвалидна пенсия и пр. и пр.


____________________________
Кредитът - модерното робство
29 Юни 2010 07:45
Иво Кунчев,
в САЩ около 30% от разходите за здраве потъват за "административни" нужди. Което е прикрита от кумова срама печалба. За тази печалба и за тези разходи говори Брайтман.


____________________________
Кредитът - модерното робство
29 Юни 2010 07:47
скеча ти не отчита, че не говоря за докторите, а за "мениджърите".

Брайти, ???
29 Юни 2010 07:52
no credit, харесвам и съм съгласен с електронното название, което си избрал. В САщ ли живееш?
29 Юни 2010 07:55
Don, .
Каквато и сиситема да се приложи, все ще е същото, докато вирее такава страшна корупция!

Редактирано от - читатель на 29/6/2010 г/ 07:56:33

29 Юни 2010 08:04
Брайти, аре стига с тоя Семашко. Системата хубава, виновен корумпирания доктор. Ми от къде се взе този корумпиран доктор при тази прекрасна система?

Федя,
да не би да твърдиш, че при другите две здравни системи има по малко корупция ? По голяма и в даже в множество "легални" форми.
-
Тези, които сме над 40 и сме живели и преди 1989 г. помним "Семашко". Ходили сме редовно на прегледи и аз и родителите ми даже и в болници сме влизала (не знам дали е имало райониране, но поне не съм го разбрал, защото там където нямаше примерно новият за тогава ехограф не беше проблем веднага да ти направят прегледа другаде). И всичко това напълно безплатно. Нито съм виждал, нито съм чул някой лекар да е искал подкуп. Системата работеше перфектно. И пак може да работи.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД