:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,775,861
Активни 476
Страници 2,735
За един ден 1,302,066
Гледна точка

Авторитарните държави успешно осиновиха и изкривиха капитализма

След финансовата криза западният свят трудно пропагандира системата на свободния пазар, а на Китай му е лесно да твърди, че само правителствата са в състояние да спасят икономиките от крах
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Президентът на САЩ Барак Обама разговаря със саудитския крал Абдала бин Абдулазис ал Сауд на срещата на Г-20 в Торонто в края на юни. Днес живеем в света на Г-20, в който Китай, Русия, Саудитска Арабия и други играчи, представляващи държавно регулираните икономики, набират сила и влияние.
През май 2009 г, когато изглеждаше, че най-лошото от глобалната финансова криза отминава, бях част от малка група икономисти и учени, поканени в китайското консулство в Манхатън да обсъдим кризата с китайския заместник-министър на външните работи Хъ Яфей. Той започна срещата с директния въпрос: "Сега, след като свободният пазар се провали, каква според вас трябва да е ролята на държавата в икономиката?"

Тонът му почти предизвика смях, но въпросът бе сериозен. Банкрутът на "Леман Брадърс" и други гиганти от Уолстрийт подчертаваха историческия характер на финансовата криза. Политици във Вашингтон поемаха отговорността за решения, обикновено вземани от борсите в Ню Йорк - така икономическата и финансова мощ се прехвърли в един момент от столицата на финансите в столицата на политиката. Президентът Буш създаде спасителната програма за 700 млрд. долара, но единствено рецесията набра скорост. Наследникът му Барак Обама предупреди, че ако Вашингтон не е действал бързо, Америка щяла да се изправи пред катастрофа. Законодателите отговориха с одобрението на спасителен план от 787 млрд. долара.

Хъ Яфей изчака търпеливо отговор на въпроса си. През следващите 90 минути аз и колегите ми защитихме свободния пазарен капитализъм, а Хъ - държавния капитализъм. Открихме някои допирни точки, но в края на срещата бе ясно, че сме противопоставили предимствата на две фундаментално различни и несъпоставими системи от политически и икономически принципи.

На срещи с далеч по-значими последствия, провеждани сега другаде по света, тази невъзможност да постигнем съгласие за най-подходящата роля на държавата ще промени начина ни на живот. Днес живеем в света на Г-20, в който Китай, Русия, Саудитска Арабия и други играчи, представляващи държавно регулираните икономики, набират сила и влияние. Когато лидерите на пазарните демокрации поставят диагноза на глобалния срив, те се изправят срещу скептичните усмивки на онези, които вярват, че свободният пазар се е провалил и че държавата трябва да играе водеща роля в управлението на националните икономики.



Как се стигна дотук?



Рухването на комунизма не беляза окончателния триумф за капитализма на свободния пазар, защото не сложи край на авторитарните управления. Китайското държавно ръководство наблюдаваше руското постсъветско развитие и научи няколко важни урока. В Пекин разбраха, че ако не успеят да генерират благоденствие, дните им са преброени, а държавата не може просто да нареди да има икономически растеж. И че само чрез освобождаване на предприемаческата енергия на огромното й население страната може да се развие, а партията - да оцелее. Комунистическата партия трябваше да прегърне пазарния капитализъм, като в същото време запази монопола си върху властта и осигури контрол на държавата върху лъвския пай от богатството, което пазарът генерира.

Авторитарните правителства навсякъде по света се научиха да се конкурират, като осиновиха капитализма. Но те знаят, че ако оставят пазарните сили да определят кои са победителите и победените в икономическото развитие, рискуват натрупалите богатство да поискат политическата им власт. Държавният капитализъм позволява на правителствата да използват различни видове държавни компании, за да управляват експлоатацията на природните ресурси, като петрол и природен газ, да са създават и поддържат огромен брой работни места. Националните петролни компании днес притежават повече от 3/4 от световните резерви на суров петрол. Правителствата използват и държавни, и политически лоялни частни компании, за да доминират в стратегически сектори като авиация, енергетика, оръжейно производство и телекомуникации. За да финансират тези компании, правителствата често използват държавни фондове, управлявани от държавата валутни резерви, които им позволяват да защитават националните валути, да контролират инфлацията, да проектират политическата си мощ. Държавните инвестиционни фондове набират капитал от различни източници. За Русия, страните от Персийския залив и няколко северноафрикански страни това са приходите от износа на петрол и газ. За Китай източникът са парите, спечелени от износа на евтини промишлени стоки в САЩ, Европа и Япония. Това, което прави фондовете различни и ги превръща в предизвикателство за свободния пазар, е, че техните мениджъри се отчитат не пред акционери, а пред политическо ръководство.

Чрез държавни компании, частни национални любимци и държавни инвестиционни фондове държавата използва пазарите, за да създаде богатство, което може да бъде насочено от политиците, както им е изгодно. И в трите случая



водещият мотив не е максимален растеж, а максимална държавна власт



и шансовете на ръководството за оцеляване. Основните действащи лица в тази история са хората, които управляват Китай, Русия и арабските монархии в Персийския залив. Но привидният успех на този модел привлича последователи и имитатори в по-голяма част от развиващия се свят.

В държавните компании и държавните фондове няма нищо ново. В Китай от десетилетия има държавни компании. ОПЕК е в заглавията на медиите в цял свят от началото на 70-те години на миналия век. Държавните инвестиционни фондове започнаха да се появяват през 50-те години на ХХ век. Разликата не е в институциите, а в значимостта им в международната политика и глобалната икономика. До края на Студената война изолацията на комунистическия свят налагаше строги ограничения в производствения капацитет на глобалната икономика, но икономическите тенденции в него имаха слаб отрицателен ефект на запад от желязната завеса. Днес всички ние сме взаимносвързани както никога досега.

Финансовата криза и сривовете на пазарите в Америка и Европа дадоха силен тласък на държавния капитализъм. Отчасти това се дължи на факта, че западните икономики все още се опитват да се изправят на крака, докато Китай отново дръпна напред със свежи сили. Сега на западния свят му е много по-трудно да пропагандира системата на свободния пазар, а на Китай и Русия е далеч по-лесно да твърдят, че само правителствата са в състояние да спасят икономиките от крах. В крайна сметка държавните разходи са от особено значение за възстановяването и на Америка, и на Китай. В Китай тези разходи укрепиха позициите на държавния капитализъм, защото повечето от парите отиват в държавни предприятия. Във всички сектори, включително пътно строителство, мостове, електроцентрали, възстановяване на поразената от земетресението провинция Съчуан и изкупуването на дялове в затруднени банки, спасителните действия на Пекин дават предимство на държавните пред частните компании. Днес много държавни предприятия с отличен баланс купуват конкурентите си от частния сектор. Пекин използва финансовата си сила, за да превърне петролните и газовите си компании в глобални играчи, като им позволява да заемат директно от огромните държавни валутни резерви в момент, когато лишените от пари в брой мултинационални компании нямат почти никакви сили за конкуренция.

Засега финансовата криза дава нови аргументи на Пекин за тезата, че просветеният държавен мениджмънт ще ги защити от естествените кризи на свободния пазар. Този експеримент вероятно ще се разпространи и другаде по света и ще продължи да набира нарастващо влияние върху глобалната икономика, докато не генерира нова, този път своя криза.



---------

*Откъс от книгата му The End of the Free Market: Who Wins The War Between States And Corporations? ("Краят на свободния пазар: кой печели войната между държавите и корпорациите")
 Държавните компании в Китай просперират. Засега финансовата криза дава нови аргументи на Пекин за тезата, че просветеният държавен мениджмънт ще ги защити от естествените кризи на свободния пазар.
87
4684
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
87
 Видими 
05 Юли 2010 22:22
=
05 Юли 2010 22:24
Днес живеем в света на Г-20, в който Китай, Русия, Саудитска Арабия и други играчи, представляващи държавно регулираните икономики, набират сила и влияние.


2 Бензиностанции и 1 Фабрика за детски играчки набирали сила ...
05 Юли 2010 22:35
В крайна сметка държавните разходи са от особено значение за възстановяването и на Америка, и на Китай.
Беил аута в Америка се видя, че не работи, нито намали безработицата нито стабилизира финансовите пазари. Единственото нещо, което стана е че страната потъна в нови дългове.
05 Юли 2010 22:37
Ачо, не плюй срещу фабриките, щото ако ги няма ще се окажеш чисто гол в празна стая.
05 Юли 2010 22:44
Китай набра сила не заради държавният контрол над частният сектор, а заради ниските данъци и евтината работна ръка, които привлякоха западни компании да преместат производството си в Китай.
05 Юли 2010 23:05
Е**ти нахалството мръсно!
Кой изкриви капитализма? Разтежът на Китай, който възприе капитализма, или мръсните мошеници от Уолстрийт, които злоупотребиха с капитализма и погазиха фундаменталното му свойство - доверието. Долни и нагли драскачи.

Редактирано от - sybil на 06/7/2010 г/ 00:03:00

05 Юли 2010 23:13
Какъв държавен капитализъм бе Товаришчи
Бензиностанциите са национализирали ресурсите си и ги продават на запада.
Фабриката за детски играчки е национализирала населението си и го пуска под наем на запада, а партииният елит играе ролята на пазвантин.
Къде го видяхте този капитализъм, по скоро става дума за някаква особенна форма на Държавен Феодализъм
05 Юли 2010 23:23
Истерични писъци на потъващи в блатото си либертарианци.
Въпросът на Мето е съвсем резонен.
Държавният капитализъм от китайски тип е противна работа, но уолстрийтската оргия с несъществуващи активи ни докара на хала, на който сме сега.
Патосът на статията: "Обама е китайски комунист. Оставете ни да крадем на воля и да ви продаваме ненужни боклуци, като вие ще ги купувате с пари, които нямате; въпреки това накрая сметката ще платите вие."
Малко рейнски консерватизъм требе.
05 Юли 2010 23:31
ачо, доста ангро говориш. при всичките си недостатъци китайската система в момента позволи на креативността и предприемчивостта на десетки милиони китайци да се отприщи. ако с национализация на населението се ставаше богат, ссср щеше да е най-щастивото място на света, както и кнр преди 1979 г.
05 Юли 2010 23:37
Пуританец, нещо нищо не ми стана ясно от постинга ти. Били разяснил мако. Хем си против Либертерианските идей, хем против Обама тип социализъм. Споменаваш за някакъв рейнски консерватизъм, за които никога не съм чувал, би ли ме осветлил малко.
05 Юли 2010 23:38
Естествено, че тези, които държат парите и управляват света ще са против Политическият (Държавният) каптализъм, защото е извън техен контрол. "Свободният" пазар по целия свят е всъщност тотален контрол на финансите и хората от шепата банкери, които държат Цялата вляст по света с малки изключения. те си предизвикаха "кризата", те си диктуват стъпките, световното шаранство ги следва.
Следващата стъпка, радетел на която е Обамата - "Световно" Правителство - разбирай пионки, поставени на власт от банкерите и повсеместен контрол.
Китай и Русия са единствените (засега) пречки, но няма да е задълго...
И след това вече капана е пълен - няма мърдане, вилата на врата по целия свят - и емиграцията вече няма да бъде спасение...
05 Юли 2010 23:50
Хайде сменете плочата, скучни сте тези дето бързате да се намърдате в удобното клише за евтиния китайски труд и западните инвестици, и с това да обясните всичко, като безспорна, и дори единствена истина.
.
То и в статията, колкото и самата да е пълна с клишета, но се споменава за "просветеният държавен мениджмънт" и се описва синергията между държава и икономика, като мотор и взаимополезност.
.
А позицията на щрауса, освен с това че главата е в пясъка (по желание, за незримост на неудобни истини), е характерна и с другото - че задника остава отвън.
05 Юли 2010 23:57
Ivankin пиенето от снощи май още те държи
06 Юли 2010 00:19
K9:
Пуританец, нещо нищо не ми стана ясно от постинга ти. Били разяснил мако. Хем си против Либертерианските идей, хем против Обама тип социализъм. Споменаваш за някакъв рейнски консерватизъм, за които никога не съм чувал, би ли ме осветлил малко.


Ми човекът е казал, че светът е гаден, кво толкова да добави. Има хора, на които им е трудно, и хора, на които им е лесно и те постоянно забелязват, че това не зависи толкова от политикогеографските фактори. А рейнските консерватори трябва да са последователите на кьолнския кмет, и това е ясно. То науката отдавна е установила, че ако смесиш буркан с мед и буркан с лайна, се получават два буркана с лайна.
06 Юли 2010 00:23
Една важна новина която нашите медии по традиция пропуснаха(Китай вече изпреварва САЩ по обема на промишлено производство):

Китай практически обогнал США
30 июня 2010, “CNNMoney.com”, США

... Промышленный сектор Китая стоит на грани обгона Соединённых Штатов, говорится в отчёте, выпущенном в понедельник.

Анализ последних правительственных чтений компанией IHS Global Insight, специализирующейся на экономических изысканиях, показывает, что промышленный сектор Китая в 2009 году почти догнал американский. Общая стоимость товаров, произведённая в промышленном секторе Китая составляет 1, 6 триллиона долларов, что сравнимо с американской цифрой в 1, 7 триллиона.
06 Юли 2010 00:23
Поставянето на Русия, Китай и Саудитска Арабия в общ кюп от едната страна на модела или е пълна некомпетентност или по-вероятно, даже сигурно за манипулационно удобство в сравнението със "свободния пазар".
-
Русия, Китай и Саудитска Арабия са толкова различни по-между си, колкото са различни и от САЩ. Русия си е просто олигархична версия на "свободният пазар", а Саудитска Арабия - феодалното издание.
-
Истинският успешен модел е китайският и той си е чист свободен капитализъм, но приложен с разум и в секторите където може да има конкуренция, т.е. където капитализмът си е на мястото и може да е реален. Защото там където няма конкуренция, а има монополи, там няма капитализъм, а още по-малко свободен пазар.
-
Каква е най общо и грубо пронципната разлика между китайският и американският модел :
-
Ако си представим пазара, като футболна игра, то тя трябва да се играе на стадион, той да е оборудван с врати, да има главен и странични съдии.
-
В китайският модел някой, който е над играта прави, поддържа и е собственик на стадиона, тревата, вратите. Осигурява главният и страничният съдия. Топката.
-
При американският модел единият отбор прави вратите, другият топката, третият подкупва съдията. И тогава, често се случва този с топката (финансовата система) да решава от време на време да я скрива, докато единият отбор обвинява другият, който е правил вратите, че не ги е направил еднакви.

Редактирано от - Brightman на 06/7/2010 г/ 00:51:53

06 Юли 2010 00:49
Brightman
06.7.2010 г. 00:23:36
Поставянето на Русия, Китай и Саудитска Арабия в общ кюп от едната страна на модела или е пълна некомпетентност или по-вероятно, даже сигурно за манипулационно удобство в сравнението със "свободния пазар".

Брайти, здравей!
Не е некомпетентност, нито манипулация. Чисто клише е. Те там така са свикнали да пишат с клишета. Имат си ги за всяка страна, и огромната маса не си позволява да излезе от рамките на клишето, не че някой им забранява, а по навик, функционално превърнал се във всеобща автоцензура, за съхранение на клишето.
.
Също и имат по-обобщаващи клишета, и това чисто механично събиране на СА, Р и К в едно, е резултат от конкретно тая им представа - "Ние (и подобните на нас наши приятели) - свободните, икономически и политически*, демократичните и пазарните; а всички останали - несвободни, недемократични и непазарни". И по тая дуалистична линия на разделение, твърде различни страни като СА, Р и К се оказват в общия кюп "други".
-----
*Тук трябва да се спомене и представата им че икономическата и политическата свобода винаги вървели заедно, сакаш има някаква универсална всеобща свобода, от която произтичат разните подвидове.
06 Юли 2010 02:35
Във вчерашния брой обяснявах на Лянча, че в рамките на икономическото си мислене никога няма да разбере как функционира икономиката. В днешната статия виждаме един американски Лянча, икономист, който с икономическите си познания се опитва да си обяснява обществени явления, които надхвърлят границите на икономиката като наука.
Ето един цитат от статията, който показва неразборията в икономическата глава и който опровергава цялата мисловна конструкция на икономиста.
"Авторитарните правителства навсякъде по света се научиха да се конкурират, като осиновиха капитализма. Но те знаят, че ако оставят пазарните сили да определят кои са победителите и победените в икономическото развитие , рискуват НАТРУПАНИТЕ БОГАТСТВА ДА ПОИСКАТ ПОЛИТИЧЕСКАТА ИМ ВЛАСТ." Край на цитата.
Опитът на развитите капиталистически страни показва, че в даден критичен момент на натрупване на богатства, т.е. на концентрацията им в малко ръце, властта преминава от държавата в съответните частни ръце. Някой може ли да обясни, как е възможно да има "СВОБОДЕН ПАЗАРЕН КАПИТАЛИЗЪМ", след като онези, които държат богатствата, държат и политическата власт? Т.е. същите тези частни лица държат политическата власт, армията, полицията, разузнаването, контраразузнаването, местните власти, конгреса. Същите хора правят законите в тяхна полза, в полза на личните си бизнеси и срещу всички останали хора и срещу тяхните бизнеси, или амбиции и планове за бизнеси.
Как е възможно авторът и колегите му да защитават пред лицето на китаеца свободния пазарен капитализъм, след като бизнесът е разделен на две- едната част, която държи и политическата власт, и останалата част от бизнеса, който е подложен на законови и политически репресии от богатите си събратя! Представете си американския едър бизнес, който държи армията, разузнаването, диктува външната политика на САЩ, прави войни, налага имперска политика, налага световен ред, то за какъв свободен пазарен капитализъм става въпрос!
Ако го попитат американския Лянча, със сигурност няма да може да отговори защо едрият частен бизнес в даден момент трябва да посяга и на политическата власт? В кой учебник по икономика го пише, че е закономерност бизнесът в даден момент да иска и политическата власт?
Според статията, капитализмът в Китай и капитализмът в САЩ се различава само по една характеристика- позицията му спрямо властта. В Китай едрият капитал още не е завзел политическата власт, а в САЩ вече я е завзел. Оттам нататък всякакви спекули с думата "свобода" са излишни. Можеш да титуловаш американския капитализъм като най-свободния, най-свободният от всички свободни, върха на свободата и пр., но това няма да отговаря на истината. Бизнес, който е взел политическата власт се нарича фашизъм в политически план, и монополизъм в икономически. Държавата е институция, която трябва да служи на всички и особено по отношение на това да внася справедливост при разпределение на ресурси и блага. След като една малка група капиталисти са взели политическата власт, те контролират изцяло държавата и използват силата на държавата да разпределят ресурси и блага в тяхна лична полза.
В този смисъл, китайската държава служи повече на целия народ, отколкото американската държава. А американската държава служи изцяло на частния интерес на шепа капиталисти и корпоративисти, които контролират чужд капитал и работят с него като със свой.
Според автора, читавото, т.е. капитализмът на свободният пазар страда, а келявото, т.е. "държавния капитализъм" цъфти!!! Няма нищо ненормално в това. Всъщност келявото е американското, където частният капитал е взел политическата власт и това е спряло развитието му. Американският капиталист печели вече не от изобретения и нововъведения, а от използването на политическата си сила. А китайският капитализъм, понеже все още не е взел политическата власт, се бори за оцеляване и прогрес само с традиционните икономически средства. Освен това в Китай държавата не е в ръцете на определен едър бизнес и това й позволява да взема решения в полза на целия национален бизнес и на всички хора, вместо само в полза на малък кръг олигарси. В Америка държавата подпомага само еврейските банки на Уолстрийт, в Китай държавата подпомага целия бизнес, всички хора, които искат да правят бизнес. Това, че подпомагали фирми на партийни апаратчици и пр. е ала-бала. Въпросът е, че това са все нови и нови фирми, които никнат като гъби, докато в Америка никаква нова фирма не може да се роди, защото държащия политическата власт едър капитал е затворил всички вратички.
Това е, другари, положението! Келявото е в Америка, защото не може една шепа капиталисти да държат и икономическата и политическата власт и развитието да продължи. Развитието спира. Спира! И ще продължи, когато от този бизнес се изземе политическата власт и държавата отново започне да работи в името на всички, в името на целия народ.
Нямам време сега да се спирам на понятията "икономическо развитие", което авторът използва като развитие изобщо, защото разбирането за икономическо развитие на практика все по-често влиза в противоречие за развитието като цяло на обществото, а от там спира и всякакво, и икономическо, и обществено и технологично и всяко друго развитие.
Нямам време да се спирам и на използвания термин- "пазарни сили", защото в устата на икономиста това звучи благовидно, а на практика пазарните сили са сили като всички други сили. Същите като "великите сили" в политиката.
Представете си Великите сили как действат спрямо малките народи, така действат и пазарните сили спрямо по-слабия бизнес. Унищожават или заробват.
06 Юли 2010 02:36
Здравей Чарли,
вероятно е така...
06 Юли 2010 03:17

World Top 10 - Gross Domestic Product Countries

* Country



* USD in Millions

* U.S.A
* Japan
* Germany
* China
* U.K
* France
* Italy
* Spain
* Canada
* Brazil



* 13, 811, 200
* 4, 376, 705
* 3, 297, 233
* 3, 280, 053
* 2, 727, 806
* 2, 562, 288
* 2, 107, 481
* 1, 429, 226
* 1, 326, 376
* 1, 314, 170

06 Юли 2010 03:38
K9,
нещата се се променили за годината с която са остарели данните ти. Май са от 2008 ? А ето 2009 г.:
По номинал в долари:
1.European Union 16, 180, 000
2.United States 14, 430, 000
3.Japan 5, 108, 000
4.People's Republic of China 4, 814, 000
5 Germany 3, 273, 000
6 France 2, 666, 000
7 United Kingdom 2, 198, 000
8 Italy 2, 090, 000
9 Brazil 1, 499, 000
10 Spain 1, 466, 000
11 Canada 1, 335, 000
12 Russia 1, 232, 000
-
По паритет на покупателната способност:
1.United States 13, 820
2.China 6, 473
3.Japan 4, 262
4.India 2, 816
5.Germany 2, 816
6.United Kingdom 2, 154
7.France 2, 074
8.Russia 1, 985
9.Italy 1, 814
10.Brazil 1, 794
06 Юли 2010 04:18
Данните ми са от 2009. Май различните сайтове представят различни данни. Да се чуди на кого да вярва.
06 Юли 2010 05:35
Гонзамо това което разправяш за америка се отнася точно за соц.система демек държавен капитализам.Една шепа червени партици притежават целата държава това се опитваш да го скриеш.Докато в америка един капиталист притежава некаква компания и в нея са собственици и работниците на тази компания с акцй процент.Каде го имаше това при социализама?Философията ти е ялова за мен.
06 Юли 2010 05:38
Американците още са ошашавени от сътресенията на борсите и финансовите си пазари та не са се сетили за верният отговор на въпроса на китайското чиновниче. А той Е:
След като свободният пазар според вас се е провалил , то ролята на нашата държава я виждаме в това да купува вашите юани 1:1.
При такъв курс китайците могат да си продават само курвите по улиците на дъмпингови цени. Всичко останало става автоматично неконкурентоспособно.
Отделно държавата може да сложи 100% мита на китайската ширпотреба. За такси , данъци , акцизи , транспортни навла и други щуротии които една държава може да измисли в отсъствието на свободен пазар даже не се разпростирам.
Ако китайските другаре още не са се светнали че именно свободният пазар даде възможност на селяшката им страна да влезе в модерният свят - толкова по-зле за тях.
Без свободен пазар не е никакъв проблем цената на китайските клефки да бъде изравнена с цената на обувките от италианските дизайнери ( произвеждани в Италия , износът на производство в Китай губи смисъл )
При туй положение само заклетите цинофили ще се поздравяват чувайки отдалече бодрото пошляпване по асфалта.
06 Юли 2010 06:19
Най-виновени са Дън и неговата котка!!
За краха на капитализъма , де !!
06 Юли 2010 06:32
Котката на Дън ли била бе ?
Аз си мислех че е на Путин.
06 Юли 2010 06:47
Кучето ми уважава хората със специални знания в частната им , тяхна си , че и тясна , любознателност . Но тук и в ясно става реч , за ефективната превенция и противостоене срещу присъщи кризисни явления в едното ни и също - капитализма , без да си го обясняваме . В своята системност едните имат Сорос и рояк подобни "електрони" на пазарната слободия , а другите имат Държавата , като универсален довереник на Обществото и ресурса му , в Пазара и въпреки него . Като тъй е редно , да поспрете със сравненията между КНР и Саудия , тъй като те са несъпоставими . Въпросът е , кой от тях интерпретира по-достоверно , системата на глобалното . На кратко , не късайте смисъла на практическото , в познавателната практика ...

Редактирано от - beagle на 06/7/2010 г/ 07:02:25

06 Юли 2010 07:54
Добре - Русия, Китай и Саудитска Арабия са "лошите", ама автора нищо не казва за норвежкия държавен фонд?
Тия икономисти дали наистина са чели Дън? ако не са, спешно трябва да ги ограмотят.
Важно е котката да лови мишки!
Щото кво стана като наскоро шефа на световен минен гигант почти го докара до фалит с една тъпа сделка за няколко десетки милиарда долара, от която банкерите гушнаха милиард-два?
Нищо. Още е шеф и сега я "спасява"
Кво стана с китайчетата на държавна служба, дето опитаха да врътнат далавера с руснаците покрай строеж на две атомни централи?
Няма ги. Намазаха въжето.
06 Юли 2010 08:04
Коулеги,
язе пък ще ви дам най-авторитетните данни. Тези на МВФ.
Те ви ги очакваните към края на 2010г. Към юли 2010 не може да се сметне по-техната формула, но нещата са подобни
Айде наслаждавайте се
Натиснете тук
06 Юли 2010 08:08
От тази дописка става ясно, че нейният афтор нито е икономист, нито пък учен. Или, ако некога е бил учен - някой го е отучил. И подобни идиотщини са само за вътрешно-американска олигофренска консумация.
06 Юли 2010 08:17
И още данни от МВФ този път по PPP който е реалния измерител на икономическата мощ на една държава изчистена от валутни манипулации и други екстри. От тях се вижда че Поднебесната диша във врата на реднеците и след 2-3 години ще ги отсвири като експрес малка гара
Натиснете тук
06 Юли 2010 08:22
Гозамбич,
Всичко вярно.
А чуденето ще продължи, защото Маркс е написал "Капиталът" и още цял легион мислители се упражняват на тази тема.
А "Социалът" никой не ще да напише. Веднъж седнах чисто любителски да нахвърлям записки на тази тема и се отвориха такива дебри, че косата ми настръхна.
Ех, да ще господин Сорос (като един Енгелс) да ми отпусне малко парички да напиша сий фундаментален труд...
06 Юли 2010 08:22
С две думи - забравете идеолигиите!!!
Всичко е пазар. Продажби и покупки. На чест, морал, съвест, идеи, балами-гласоподаватели...
А за ролята на тоталитаризмът в съвременния свят може много да се говори. като почнем от това, че най-добре уредените държави са тоталитаристки. Със закони се определя всичко. Извън законите - извън обществото.
Няма общество - има държава. Няма народ - има електорат. Няма хора - има бачкатори и потребители.
----------------------
Блогът на Генек

06 Юли 2010 08:24
Малко весело
Натиснете тук
Пьяный брокер повысил мировые цены на нефть
Нефтяной брокер в нетрезвом состоянии заключил сделок на полмиллиарда долларов
в июне прошлого года. Некий Стив Перкинс крепко выпил в гольф-клубе в выходные и не смог остановиться к понедельнику. В итоге он со своего домашнего ноутбука сделал ставки на повышение цен по 7125 контрактам на поставку нефти-сырца марки Brent: на ноутбуке Перкинса была установлена платформа для доступа к бирже webICE, которая позволяет совершать сделки через веб-браузер.
Общая сумма заключенных Перкинсом сделок составила более $500 млн. На него пришлось 69% всех торгов, которые проходили в ночь с 29 на 30 июня.
По милости Перкинса цены на нефть подскочили на $2 и составили $73, 5 за баррель
06 Юли 2010 08:33
Оттатък един ръси мъдрости как чиновниците ги мързяло да мислят - професор. Тук пък някакъв, дето написал книга "Краят на свободния пазар и т.н." - сигурно и той професор...
Явно, днес нивото е високо...

06 Юли 2010 09:20
Не се разбира нищо от статията...пълен буламач, та държавен капитализъм, та държавен капитализъм, като че ли има друг, та Сауитска Арабия до Китай и Русия..."експлоатират" се природни ресурси, но народите никогиш, те само благоденствуват от пазарната икономика с кока кола в ръка..., обаче основното: пазарната икономика не може да загине, и това е вярно, загиват само отделни нейни субекти, и предимно масата, народ, дето продава единственото което има работната си сила, но като цяло...о пазарната икономика тя е феномен, тя е жизнеутвърждаваща, "аз паднах/ фалирах/ друг ще ме смени и толкоз...А за разликата между държавно регулиране на икономиката и пазарното такова конкретен пример от нашата батбойковина, не можем да строим втора атомна централа щото нема големи пари, а къде са големите пари...еми у американците, германците, французите и прочие всички други, но не в нашия бюджет, не в джобовете на новодемократите ни бизнесмени които дават луди пари за екшъни, но не и за дългосрочни проекти с "неясни" с тяхното плиткоумие и "алчност"/печалба сега и веднага/ оценени изгоди..., като се намеси и политическата любов към изтока или запада, накъде да се завърти кормилото... по "патента" на Костофф или ПърваноФФ те ти булка спасов ден...българска капиталистическа действителност..."Няма измъкване", така пише на вратата на ада...Нейсе
06 Юли 2010 09:48
Вчера Националното бюро по статистика на Китай си ревизира данните за 2009 година. Растежа на Икономиката беше увеличен с 0, 4% до 9, 1% и БВП достига 34 050, 7 млрд юана или 5027 млрд $. От тях делът на промишленноста е 2847 млрд $ или 8541 $ по паритет на покупателната способност. На човек от населението това прави 6400 $ промишлена продукция.
Ако вземем по-горе посочените от някой данни за американската промишленост 1700 млрд $ и разделим на население от 310 млн полуваме 5500 $ индустриална продукция на човек от населението. На страницата на ЦРУ са посочени 3100 млрд промишлена продукция, което според мен е по-близо да истината или 10 000 $ на човек.
Това е реалното съотношение между двете държави. Китай произвежда и използва 54% от цемента, 46% от стоманата и 35% от алуминия в света. Растежа на промишлеността за първите пет месеца е 18, 5%.
Данните са достъпни на http://www.stats.gov.cn
06 Юли 2010 10:02
Китай набра сила не заради държавният контрол над частният сектор, а заради ниските данъци и евтината работна ръка, които привлякоха западни компании да преместат производството си в Китай.

Оттам започнаха в началото на 80-те (стратегията на Дън Сяо Пин). Неточно е твърдението на автора, че китайците са започнали реформите едва след падането на Берлинската стена.
После с натрупването на национално богатство започнаха и мащабни държавни проекти. Също и привлякоха много мултинационални компании с високотехнологични производства. Същите тези компании, срещу които антиглобалистите толкова рИвъТ. Купуваш електроника на Сименс и четеш "Произведено в Китай". Китайците привличаха и обгрижваха чуждите инвеститори, докато в развитите страни им поставяха всякакви ограничаващи условия. Защо една компания да инвестира в производство в развития свят? Няма никаква сметка: началните инвестиции за строителство скъпи, земята скъпа, работната сила скъпа, енергията и горива скъпи (натоварена с какви ли не данъци и акцизи), регулации, ограничения, огромни социални разходи...
В края на краищата (и преди съм го казвала): няма нищо лошо в това световното богатство да се разпредели по-равномерно и парите да отидат там, където се произвежда. Естествено, че ще има "ощетени", но милиарди хора печелят от това преразпределение.
Само не разбрах какво правят Русия и Саудитска Арабия в компанията на Китай, след като се говори за високотехнологично индустриално производство, а не за добив и продажба на суровини и горива.
06 Юли 2010 10:04
Салин, що не "посочиш" данните за държавния дълг на САЩ, който е почти 4 пъти относително/словом четири/по голям от "фалиралата" Гърция, ама тя няма печатница за долари нали...важното е да "вадим" числа, които ни са изгодни...Ха ха
06 Юли 2010 10:14
milco, то каквото и да извадя за сравнение все ще е в полза на Китай, просто защото той е развиваща се страна, а ние или западът като цяло сме си в застой. А доколко на мен ми е изгодно от това, за жалост никак.
06 Юли 2010 10:24
Още като студент много се смях на един "философ" - Фукояма, който беше съчинил един памфлет за "Края на историята".
06 Юли 2010 10:57
K9,
Аз за Обама нищо лошо не съм казал. Резюмирах посланието на статията. Ако казвам нещо против Обама, то би било, че не му стиска да се ориентира сериозно към рузвелтова политика. На европейските лидери като че ли им стиска малко повече, ама малко.
Рейнският консерватизъм - можеш да го срещнеш този термин, макар и не много често. В общи линии, говорим си за фокусиране върху реалното производство, за известна държавна намеса в дългосрочно планиране и контрол, всъщност все неща, които се говорят около Рейн ; -)
06 Юли 2010 10:59
Миналият месец имаше стачка в китайските заводи на Хонда.
Китайците вече знаят че за една и съща работа получават 15 пъти по-малко от японците.
Първото поколение селяни бяха готови на всичко само и само да имат хляб и покрив над главите си в градовете. Децата им , обаче ......
Така че му се види краят на китайската жевтиния. Кой е....купувал - купувал.
06 Юли 2010 11:00
Gozambo ,
Много вярно и точно!
06 Юли 2010 11:01
Shako:
Добре - Русия, Китай и Саудитска Арабия са "лошите", ама автора нищо не казва за норвежкия държавен фонд?


Някак си адски е удобно да свързваш държавния контрол и планирането винаги с комунисти, ислямски шейхове и прочее варвари. Ама светът познава и други примери.
Че борсовите спекуланти ще плачат, това, вервам, не учудва никого.
06 Юли 2010 11:02
Пекин използва финансовата си сила, за да превърне петролните и газовите си компании в глобални играчи, като им позволява да заемат директно от огромните държавни валутни резерви в момент, когато лишените от пари в брой мултинационални компании нямат почти никакви сили за конкуренция.

[/i]
06 Юли 2010 11:07
Дали ще е държавен капитализъм или частен капитализъм, плебса ще е все прекаран. Автора умишлено не е споменал , че рухването на Социализма(комунизма) забави с 20г. рухването на Капитализма.
06 Юли 2010 11:10
Статията показва ширещото се повърхностно мислене отвъд океана. Тез чичета още си мислят, че с Вашингтонския консенсус и "the golden straightjacket" на Фриедман всички страни ще се радват на благополучие. А реалността е, че докато китайците (предимно) бачкат да произвеждат неща за жълти стотинки, в западните страни хората се занимават с услуги - финанси и derivatives. Значи 3/4 свят бачка и произвежда във фабрики - а останалите се занимават с работа в офис (често напълно безполезна и високоплатена), а около тях се пръква обслужващ персонал на масажисти, чистачи, продавачи на лукс и т.н..
*
Това състояние на нещата не може да продължава. Авторитарните режими са тези които крепят положението и придържат народите си в относителна бедност. Много журналисти (американци) не могат да схванат, че ако демокрацията се разпространи навсякъде САЩ ще банкрутира зловещо. Защото тези бачкащи по 14 часа на ден за 50 cents ще си потърсят правата.
06 Юли 2010 11:23
"Китайското държавно ръководство наблюдаваше руското постсъветско развитие и научи няколко важни урока. В Пекин разбраха, че ако не успеят да генерират благоденствие, дните им са преброени, а държавата не може просто да нареди да има икономически растеж. И че само чрез освобождаване на предприемаческата енергия на огромното й население страната може да се развие, а партията - да оцелее. Комунистическата партия трябваше да прегърне пазарния капитализъм, като в същото време запази монопола си върху властта и осигури контрол на държавата върху лъвския пай от богатството, което пазарът генерира."
Може и това да са гледали, ама онова, което са видяли е, че реформите трябва да се правят от собственото ти правителство. Другият вариант е - идват едни батковци отвъд океана и ти правят реформите, както те си искат. Успеха на китайците идва оттук. Ако бяха тръгнали да прилагат сляпо либералните реформи със сигурност щяха да вегитират като нас.
06 Юли 2010 11:46
Държавен капитализъм или разюздана спекула - изберете сами.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД