Георги Андонов е роден на 3 април 1984 г. Той е народен представител на ГЕРБ от района на Гоце Делчев. Завършил е агрономство и е член на експертната комисия на ГЕРБ по земеделие.
- Г-н Андонов, субсидиите за тютюнджиите бяха в епицентъра на скандал в парламента. Финансовият министър отказа да даде 143 млн. лв. субсидии за този сектор за догодина, докато колегата му Мирослав Найденов не посочи алтернатива. Как хората от Родопите приемат тези послания на кабинета?
- Първо искам да кажа, че напълно подкрепям министър Мирослав Найденов, защото той предлага от догодина тютюнът да се субсидира по нова схема, , между другото, от 3 години насам се прилага в Гърция и дава реални резултати. Нейната цел е да преструктурира самият сектор, за да стане конкурентноспособен и да не разчита на премии в недалечното бъдеще. И освен това стимулира пренасочването към друг поминък. Не бива да се мисли, че някой иска България да зачеркне производството на тютюн. Напротив - верният път е да се накара не държавата, а пазарът да издържа тези хора.
- Но как може да стане това?
- Как беше досега? През последните 3 години премиите за тютюн се раздаваха по схема, въведена от ДПС. Производителите бяха задължени да продават тютюн на фирми изкупвачи. Самите фирми декларираха пред фонд "Тютюн" изкупеното количество, получаваха субсидията, която после разпределяха между производителите. Истината е, че намесата на държавата по този начин тотално изкривява пазара. От години сме свидетели на парадоксална ситуация, при която фирмите изкупуват тютюна на безценица, на цена в пъти под реалната, а загубите на тютюнджиите се компенсират от държавата чрез въпросните премии. Нека да говорим в цифри - разходите по производството на 1 кг. тютюн са над 5 лв., а забележете, средната му изкупна цена е 4.65 лв., но минималната е около 2.50 лв. за килограм. Или казано с други думи - субсидирането на сектора позволи фирмите да извиват ръцете на земеделците и да изкупуват тютюна им на половин цена. На практика обаче държавата по този начин субсидира и производителите на цигари, като им гарантира суровина на безценица.
Но най-абсурдното е, че това изкривяване на пазара съзнателно бе направено от партията, управляваща 8 години земеделието - ДПС. Премиите, чрез които хората в тези региони оцеляват, гарантираха на ДПС гласоподаватели за изборите. Редица са сигналите за източване на фонд "Тютюн". Публична тайна е, че голяма част от фирмите изкупвачи всъщност са и регистрирани тютюнопроизводители. Т.е. те изкупуват собствения си тютюн и взимат отгоре на това държавни премии. Разбира се, работи се със свързани лица, като тази свързаност много трудно може да се установи чрез публичните фирмени регистри. ГЕРБ се опита да провери кой какво е изкупувал и за какво е взимал пари предходните години, но е трудно да се хванат следите. Първо, съмнението за надписано количество тютюн с цел източване на премии може да се оправдае, като се каже, че тютюнът е тежал повече, защото е бил по-влажен, а при проверката вече е изсъхнал. И второ - голяма част от него вече е изнесен, така че складовете са празни.
- Добре, но какво по-различно предлага ГЕРБ. Идеята е отново да се дават субсидии и остава впечатлението, че просто ГЕРБ се цели в гласовете на същите хора?
- Коренно различна е схемата. Вече пари няма да се дават за изкупени количества тютюн, а семействата ще получават помощ, която е средноаритметична от взетите премии за последните 3 години. Парите ще се получават дори и тогава, когато домакинството започва да се занимава с друг поминък. Предварително обаче правителството и аграрният екип на ГЕРБ трябва да подпишат споразумение с всички браншове, в което ясно да пише, че държавната спира да субсидира бранша до 3 години. През тези 3 години трябва да се предизвика пазарът и фирмите изкупвачи да започнат да плащат постепенно реалната цена на тютюна. За да стане това, помощта за тютюнджиите ще се намалява с всяка изминала година. Идеята е те да компенсират отрязаната част от премията, като вдигат с толкова цената на тютюна. Така постепенно, а не шоково браншът ще се откъсне от зависимостта си от държавата и ще оцелява и печели само от изкупната цена на тютюна.
- Но след 3 години идват избори и отново започва битката за гласовете на тези хора. Каква е гаранцията, че тогава някой ще уважи меморандума с браншовиците. Напротив, партиите ще се състезават да обещават субсидии.
- Вижте, ако се приложи предлаганата схема, пазарната ситуация след 3 години ще е съвсем различна. И за да не звуча голословно, ето ви резултатите от Гърция, където същата схема вече се прилага 3 години. При старта й ориенталският тютюн сорт "Катерини" струваше 2.25 евро, в момента е над 4.85 евро. Този скок в цената говори, че гърците са успели да накарат фирмите изкупвачи да плащат реалната цена на тютюна.
Трябва да се признае и друго - за разлика от България Гърция през последните 3 г. не даваше пари от хазната си за този бранш, а извоюва евросубсидии. България също можеше да направи това, но не го направи, защото така ДПС щеше да изгуби контрола върху електората си.
- Замисълът е постепенно изкупната цена на тютюна да расте, но кой гарантира, че фирмите ще продължат да изкупуват суровина от България, а няма да се насочат към други държави с евтин тютюн?
- Ориенталският тютюн е най-качественият и се влага, за да могат цигарите да покрият параметрите за качество. Той се отглежда само в четири държави - Гърция, Македония, България и Турция, и то не в цяла Турция, а само в района на Измир. Преди 3 години количествата ориенталски тютюн бяха около 300 000 т. Сега са се стопили на 180 000 т. Т.е. има недостиг, а пазарната логика е при дефицит цената да расте. Намаляването на количествата идва основно заради Гърция. Ето и друг извод: схемата, която е прилагана там и предстои да се прилага у нас, е пренасочила част от хората към друг поминък.
- Гърция може да е пренасочила част от земеделците към друг поминък, но в България не се чуло ГЕРБ да посочи алтернативи.
- Това са райони, където трудно може да се отглежда друго. Но има програма за развитие на селските райони, която предлага много възможности за старт на нов бизнес с европари. Знаете, има доста атрактивна мярка за млади фермери и други за създаване на ферми с европари и т.н. Доколкото знам, през септември т.г. се очаква външни одитори да направят междинна оценка на тази програма и страната ни евентуално може да защити отделна мярка, която да субсидира преминаването към алтернативен поминък на тютюнопроизводителите. Но пак повтарям, основната цел не е да се заличи тютюнопроизводството у нас, а държавата да съумее да прехвърли издръжката на тези хора върху фирмите, които изкупуват тютюна им. И още, вярно е, че ЕС обяви война на цигарения дим, но само 25% от общото производство на тютюн в света отива за пазара на общността. Останалите 75% са за трети страни - т.е пазар за нашия тютюн има. Да не говорим, че и в ЕС въпреки крутите мерки потребителите на цигари не намаляват.
И не на последно място, ако успеем да стимулираме пазара да поеме издръжката на тютюнджиите, ще се справим и с друг социален проблем. Ще се пресече финансовата зависимост на бедните хора от тези региони с всякакви организации, които целят налагането на краен ислямизъм точно там. Публична тайна е, че от години най-различни чужди организации - ирански, ливански, либийски, сноват из Родопите, дават пари за забрадки и фереджета, разчитайки на бедността на хората. Финансовата зависимост от тези организации ще падне или поне ще се ограничи, а това е добре за цялата нация.
|
|