:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,419
Активни 605
Страници 3,293
За един ден 1,302,066
Реформа

Родният чиновник най мрази да мисли

Само с рязане на щатове в администрацията никаква реформа няма да стане, трябва да има и стратегия
Тодор Танев
Преди време ръководителка на звено в Министерския съвет описа проблемите с държавната администрация така: "Съвестните обикновено са плахи, а инициативните няма как да не правят грешки. Така че тези два типа трудно се задържат в администрацията." Мързеливите обаче се задържат по-дълго, защото са инертни и консервативни - промените ги плашат, харесва им статуквото. Те си стоят здраво в администрацията и с годините усвояват всички тайни на приспособяването. Лоялността към обществото и държавата превръщат в сервилност към началника, а новаторството наричат "саботаж". Такива хора по принцип оцеляват и така поддържат установената организационна култура в администрацията. Тя се гради на два постулата: "Началникът да каже какво иска, ние ще кажем защо не може да стане" и "Всяка инициатива се наказва".

За да се разбие този модел, не е достатъчно в държавната администрация да има просто "оптимизиране". Трябва да има



целенасочена стратегия за подготовка на лидери,



участващи във вземането на важни решения.

В България в момента уж тече мащабна административна реформа, резултатите от която ще въздействат върху всички ни много по-дълго и по-дълбоко от всички шумни акции днес. Но някак си обществото не знае за тази реформа. В началото на годината специалният съвет по административната реформа, състоящ се от заместник министър-председател, заместник-министри и главни секретари, обяви, че прави поголовен стратегически преглед на документи и структури - всички министерства, самия Министерския съвет и второстепенните разпоредители с бюджета. Обявената цел е "модерна държавна администрация" чрез "осъвременяване на нейната организация, високо качество на услугите, отговорност за всеки похарчен лев, резултатност на водените политики".

Но документите, които придружават инициативата, създават усещането, че става дума за оптимизация, разбирана като съкращаване на броя на служителите. Оптимизацията обаче не е панацея, ако обхваща отделните функции и численост, но не и държавните разходи като цяло. Не е ясно дали изобщо някой пише стратегия за тази оптимизация, а поне теоретично без такава стратегия не може да се проведе дълбока административна реформа. Затова съм твърдо убеден, че



оптимизацията ще мине през голям брой проби и грешки



Пробно през първата половина на 2010 г. 10-членни комисии прегледаха щатните структури на министерствата на труда, образованието, здравеопазването и културата. И стигнаха до общоизвестните факти - има много дублирания на структури, излишни щатове, неясни пълномощия, източване на средства и т.н. На последвалото заседание от 15 юни съветът за административна реформа установи ползата от извършения преглед и даде ход за тотално осъществяване на инициативата в останалите държавни структури, която ще приключи през декември. Но не е ясно какво ще настъпи. И не е ясно дали онези, които провеждат реформата, разбират за какво става въпрос.

По принцип всяко ново правителство у нас разчиства администрацията, като поставя на по-висшите длъжности свои хора. Но членството ни в ЕС поставя нещата на съвсем друга плоскост. В България цари наследеният модел на линейно управление, удобен за политиците, който третира администрацията единствено като бюрокрация, изпълняваща предварително взетите от партиите стратегически решения. Европа обаче е пространство на общи политики в отделните ресори. Това предполага коренна промяна в отношението към администрацията навсякъде. Със старото отношение общи политики не могат да се правят.

А да стане администрацията отговорна, означава да взема стратегически, а не само оперативни решения. Политиките се формират от многолики мрежи, съставени от всички, които са заинтересовани от решаването на даден социален проблем, далеч не само централната власт, както е у нас. В ЕС правителствата са само част от решаващите. Друга част са администрациите, трета - частните и гражданските организации по линия на публично-частните партньорства, непознати преди.



Целта не е администрацията да ходи на вечни "тренинги",



а да участва в политическото управление. Но у нас ръководителите в администрацията не се обучават на стратегически умения. Такава е заварената организационна култура, която стратегията на реформата не атакува. Затова в сегашната администрация е като в армията - за чиновника няма нищо по-страшно от това да мисли.

Съкращаването на администрацията винаги работи като мярка, но проблемът е, че след всяко съкращаване следва назначаване и това са процеси, които се повтарят всеки мандат. Работещи са само онези промени, които са осъзнати като смислени и са възприети от самите ръководители на съответните структури.

Тук се сблъскваме с два незаобиколими въпроса. Първият е кой определя какви са конкретните резултати за конкретния служител в работата на неговото звено в администрацията. Вторият е кой оценява постигнатото. Във всички страни имат проблеми с въпросния подход на "оценка на изпълнението, обвързана с резултатите", а ако добавим и размера на възнаграждението, нещата стават още по-сложни.

В този смисъл предложеният от министър Симеон Дянков нов метод за определяне на заплатите на служителите в държавната администрация - 75% постоянно възнаграждение, 25% бонуси - съдържа рационални моменти. Той установява граници между основното възнаграждение и възможните добавки за постигнат резултат, осигурява легитимност и прозрачност на съотношението заплата - добавки.

Но такава система не е универсална. Тя може да работи при някои администрации - например при онези, които събират данъци и такси. При други обаче непременно ще се формализира и ще създаде конфликти. Промяната в оценяването следва да премине през създаването на нов, адекватен класификатор на длъжностите в администрацията, нова наредба за прилагането му, промяна на типовете компетентности в системата за атестиране и още редица детайли от системата за длъжностите, атестирането и заплащането в администрацията.

Администрацията е продукт на обществото. Ако обществото е нездраво, няма как да бъде здрава администрацията. Изцелението обаче тръгва от нея, защото даже да имаме всичките пари на света, без добра администрация нищо няма да постигнем.



* Авторът е един от създателите и дългогодишен ръководител на катедра "Политология" на Софийския университет. Специализирал и преподавал в САЩ и Холандия. Автор е на книгите "Политическата култура" и "Политическите стратегии".
40
3474
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
05 Юли 2010 21:46
"Молчать, не рассуждать!"
Чиновникът е там, не да мисли, а да изпълнява заповедите на шефа.
-----------------------
Блогът на Генек
05 Юли 2010 22:15
Ма и когато шефът не може да мисли...Или само си мисли, че може да мисли...Или не му пука дали мисли.... Или мисли не за това, за което трябва да мисли... Те тогаз си е...
то само с мислене не става... Аман от умни мисли и хора, дето си мислят, че като са казали една умна приказка, са си свършили работата... Тия, дето могат мислят, или само говорят, или не ги допускат до реалното управление. Тия, дето са "екшън" по принцип, като че ли нарочно ги подбират или да не мислят, или да могат да мислят по други въпроси, т.е. да не са компетентни по въпросите, за които освен че трябва да формират мнение и стратегия, трябва да планират и да осъществяват конкретни действия. мъка!
05 Юли 2010 23:34
Целта не е администрацията да ходи на вечни "тренинги",
а да участва в политическото управление. Но у нас ръководителите в администрацията не се обучават на стратегически умения.

Като изключим мераците за някое и друго обученинце на администрацията по специалността на автора, от което се набива на очи, че стратегията не е никак обща, а си е съвсем конкретна и частна, то предлаганото е пълен абсурд, който или трябва да подмени демокрацията и ролята на изборите с бюрократизъм брюкселски тип или професионалният политически неутрален принцип на изграждане на администрацията и да я направи изцяло придатък към всяка управляваща партия и ни върне във времената на Бай Ганьо, когато със смяната на правителството са се сменяли и всички надолу, включително и до селският пъдар. И така на всеки няколко години.
-
Администрацията със своята политическа неутралност и универсалност си е точно, каквато трябва да бъде в една демократична държава, където не бюрократите, а изборите, правителствата и парламентарните мнозинства решават политиката.
-
Проблема на това правителство (а и предните) не е, че администрацията му е лоша, а че то няма стратегия, ясна политическа визия и програма за действие.
-
Ако една партия, парламентарно мнозинство и правителство знаят, какво искат и са в състояние да управляват държавата, то тази администрация е чудесна да прокара педантично и без възражения всяка политика, която избирателят е пожелал.
06 Юли 2010 00:51
Тоз ще да е на гоцэ Стратего човек.
06 Юли 2010 00:53
В държавната администрация цари високоинтелектуален, нископлатен и безсмеслен труд!!!! Това не е моя мисъл, но поздравявам човека, който го беше казал - съвсем точно и на място!!!
06 Юли 2010 05:22
Обичайте си държавата в лицето на нейните чиновници.
Това не съм го аз измислил а е призив от ланшна статия във в.Сега
06 Юли 2010 07:02
Безмислен труд! Да правят каквото искат, стига да не пречат на бизнеса. Обаче те ПРЕЧАТ! Създават хиляди пречки и пречат!
Колкото по-малко чиновници - толкова по-добре. Вече съм стигнал до извода, че ако се съкратят половината чиновници - в държавата ни ще стане много по добре.
06 Юли 2010 08:12
"Родният чиновник най мрази да мисли"

То от мисленето на професори като тоя сме я докарали до това дередже...
06 Юли 2010 08:17
Енчооооо,
немецът мисли седнал, англичанинът прав, руснакът над водка, българинът - после...
-----------------
Блогът на Генек

06 Юли 2010 08:37
Само с рязане на щатове в администрацията никаква реформа няма да стане, трябва да има и стратегия

Абе че само със съкращения не става - не става, ама нали отнякъде трябва да се почне...
06 Юли 2010 08:51
Хайде да дадем конкретни факти Имам фирма, която практически не работи. Пращаме писмо до НАП да питаме нужен ли е отчет. Оттам ни отговарят, че не е нужен, Във същото време от агенцията по вписванията искат такъв отечет????? И видяхте какви опашки се извисиха. Агенцията по вписванията е към Правосъдното министерство, а НАП е към Финансовото - за чий му е на Правосъдното министерство този отчет. Данните могат да се вземат от НАП, където са подадени данъчните декларации и те ги имат в електронен вид. Глобите, обаче, са солени. Представяте ли какъв обем работа е четенето на тези отчети (ако въобще се четат), какъв обем хартия е изразходвана, колко гори са изсечени за тази хартия (повече отколкото заменките), колко човекочасове са загубени. Искам да закрия фирмата - неможело трябвало да я презапиша, т.е., да платя около 30 лв., тогава щели да я закрият.
06 Юли 2010 08:54
С оглед на горното, а и в унисон със статията искам да отбележа, че механичното съкращаване на щата няма до нищо да доведе, ако не се отимизира администрацията и не се премахнат всички дублиращи се функции.
06 Юли 2010 08:57
Заради това казвам, най-добре всеки трети, по сегашните списъци за заплати да бъде освободен. Така ще имаме 33% съкращения и по закона на вероятностите ще бъдат освободени и 33% от вещите в оцеляването мързеливци. Щото при всеки друг начин - тези с връзките ще останат на 100% и ще си заминат само работещите.

Така даже може да се направи и 50% съкращаване на чиновниците.
06 Юли 2010 09:35
Mrx++,
това за което пишеш е от компетенцията на парламента.
Не чиновника определя текстовете на законите.
Щом нещо ти пречи, пиши на "народния си представител" и той да го внесе в правната комисия.
Да отпадне от закона задължението ти да представяш отчет и готово.
Чиновника по места няма никаква вина за малоумията вписани от депутатите в този или онзи закон.
Лек ден.

06 Юли 2010 10:01
Родният чиновник най мрази да мисли

Ами че то това е един от основните принципи на ШОПА : най - мразим да мислим
06 Юли 2010 10:14
Добра статия. Важен въпрос, но отговора е непълен.
Защото в аспекта Оценка на работата на служителя липсва най-важното - фактора полезност.
Изпълнение на задълженията е безцветен показател. Описанието на длъжността е рамково. Там се говори за дейност, а не за качество. Ходи ли еди кой си на работа - ходи. Значи всичко е наред. В такива администрации първостепенния въпрос е дали си отишъл на време на работа и дали не си тръгваш по-рано. Три закъснения по 15 мин - мъмрене. Порнография.
.
А всяка организация трябва да има цел на своята работа. Дългосрочна задача. Предназначение. Purpоse.
Официално обявена, разбира се. За да може и отвън да се вижда ПОЛЕЗНОСТТА на отделните играчи.
Всеки проект има, кратко или дългосрочен.
Иначе е глупаво, нали така?
Даваш им заплати да правят нещо там, да ... управляват. И очакваш някак да управялват Добре, нали?
А какво е Добро управление?
То се разбира само по себе си? НЯма такова нещо.
Всяко нещо си има измерител.
06 Юли 2010 10:15
Тук се сблъскваме с два незаобиколими въпроса. Първият е кой определя какви са конкретните резултати за конкретния служител в работата на неговото звено в администрацията. Вторият е кой оценява постигнатото.
Тук се вижда как г-н професорът, д-р Тодор Танев, все още не е стъпил на фундаменталния въпрос - Кой определя конкретните цели, чието изпълнение би дало отговор на другите въпроси.
Ако се подходи от позицията "да стане администрацията отговорна, означава да взема стратегически, а не само оперативни решения", означава, че собствената стратегия, ако и да е извън Закона, става цел на администрацията. При субективно определена цел, изпълнението/оценката на резултатите е субективно - "Аз съм най-добрия"
Типичен пример е конкретната статия - Какъв разултат е постигнал проф. Танев в преподавателската си дейност с тази статия? И струва ли си статията, има ли полза за обществото? Понеже явно отговорите са негативни на тези въпроси, следва заключението, че професорът няма стратегия. Сиреч клони към типа на "инертните и консервативните, които промените ги плашат"
Все си мисля, че непознаването на материята (закони, икономически зависимости, тенденции в развитието на науката и обществото) водят до посредствени резултати, а не липсата на стратегия. Все пак всяка една стратегия трябва да бъде ресурсно обезпечена (финансовото става с бюджета на държавата, а не по волята на чиновника или обучаващия го в случая).
Ей на и Mrx++, непознавайки материята (търговски отношения, договори, гаранции), се е закъхарил за хартията и четенето. А има и електронна версия. Четенето е избирателно, а в електронен вид му се вика "база-данни". Търговсият регистър, както и телефонния указател, колкото пъти да бъдат прочетени, нито един път няма да се брои за прочетена книга.
06 Юли 2010 10:18
Според мен чиновникът обича да мисли. Но не за това как да ти свърши работа, а обратното.
06 Юли 2010 10:25
брееей, големи шпецове се навъдиха в тая дръжавица. нема тема, по която да не се изтропат компетентно.
06 Юли 2010 10:29
това е един от основните принципи на ШОПА : най - мразим да мислим
Шопът, като здраво стъпил на земята човек, с този израз "най - мразим да мислим" деликатно отпраща многословния стратег, който се опитва да го вкара в безизходна ситуация - да се върши работа без да са ясни очакваните резултати. Изразът следва да се тълкува: Като нямаш идея и не знаеш какво да правиш, не ме карай да мисля върху глупости.[/b]
06 Юли 2010 10:32
Седим си и си пием, и докато си пием си мислим, и по едно време се усещам че само си мислим
06 Юли 2010 10:35
Аз пък няколко години съм работил като чиновник и виждам темата от по-друг ъгъл.
Разберете, че чиновникът управлява тази държава. Добре, зле - той го прави. Правителствата се сменят, шефовете се сменят, зам. шефовете - тоже. Но чиновникът държи папката, знае кое как става и движи работата.
Я си представете, че бъде сменен целият чиновнически апарат. Ще настане такъв безумен хаос, че направо би трябвало да закрием държавата.
И преди да ме атакувате - НЕ КАЗВАМ, че управлява добре. Но така или иначе, той го прави. Не правителствата и не шефовете.
06 Юли 2010 10:45
Много вожд, малко индиянец!
Да се реже администрацията поне на 50%.
Много търтеи, бе. Пари нема.
06 Юли 2010 10:54
Сократ-май - "Я си представете, че бъде сменен целият чиновнически апарат. Ще настане такъв безумен хаос, че направо би трябвало да закрием държавата." - ами не съм сигурен, че ще трябва да закрием държавата. Мисля си обаче, че без да премине този "хаос" държавата няма да се оправи. Щото сега всичко е на самотек и потъваме ли потъваме. И все с точно това оправдание не се прави нищо. И се правят неща просто защото са се правили преди 30 години - ако питаш за смисъла никой няма да може да ти отговори.

Съкращаване на всеки 3ти или всеки 2ри по списък. Сигурен съм, че на много малко места ще има проблеми. Даже ще се разбере, че без цели отдели държавата ще си работи по-добре.

06 Юли 2010 11:00
Алабала,
Подкрепям идеята за съкращения. Но преди всичко съкращения на среден и нисък ръководен кадър. Нека останалите шефове и зам. шефове се научат да работят, а не да командват.
06 Юли 2010 11:04
Доста безмислена статия. Трябва човек малко да поработи в тази администрация, за да разбере поне част от причините администрацията да работи така и техните следствия. За съжаление израза "Всяка самоинициатива се наказва" е много точен, но той е следствие на някакви причини. Пълна глупост е разбира се и че "за чиновника няма нищо по-страшно от това да мисли", което и показва дълбоко неразбиране на тематиката на статията. Всеки като мен, който по някакви причини е имал професионален контакт с чиновниците и с тяхната дейност, е наясно, че "системата" прави чиновническия труд такъв какъвто е, а не личните действия на чиновниците. За да се промени нещо там, трябва да се промени системата, което очевидно няма да стане, защото шефовете в сисетмата не го искат.
06 Юли 2010 11:09
ГЕРБ очевидно не са наясно, че съкращенията ще влошат доста нещата. За да има съкращения ПРЕДИ ТОВА трябва да има предпоставки тези съкращения да се извършат и на първо място това са съвременни информационни системи. Колкото до самите съкращения, в последно време се нароиха прекалено много "управленски кадри" от всякакво ниво, които задушават системата и поне 3/4 от тях трябва да се разкарат и да се назначат още кадри на по-ниските нива в йерархията. Това разбира се няма да стане, защото тези "управленци" са храненици на различните политически партии.
06 Юли 2010 11:33
"системата" прави чиновническия труд такъв какъвто е

Точно така.
В една мафиотска държава системата е така нагласена, че иска от чиновника да е сив и безличен, и безгласен. И безгръбначен. Да, той знае "как стават нещата" и само заради това все още имаме държава.
Но защо никой не му иска "нещата да стават по-добре"?
А точно така би трябвало да е.
Всяка структура на администрацията на всяка ниво трябва да има ясно заявена цел на своята работа, добре видима отвън, т.е. с явен обществен резултат. Тогава и само тогава всяко назначение или уволнение ще трябва да се мотивира според приноса на служителя спрямо целта.
Всяко съкращение без такова съобразяване ще е самоуправство и вредителство вътрху интересите на държавата.
Пример - в една община, Н-к отдел или управление "Архитектура и благоустройство" каква му е задачата? Не може ли да е Подобряване пространствените условия за живот на гражданите на общината? И второ - по-ефективно разходване на общинските средства за ТАЗИ ЦЕЛ?
Шефа на транспорта и инфраструктурата - оптимизиране на транспорта към по-добро обслужване на гражданите?
Н-к Управление финанси - да повишава ефективността на разходване на общинските пари?
Мислите, че това се подразбира?
Като бивш общински служител мога да ви уверя - няма такова нещо.
06 Юли 2010 11:39
Положението отдавна е следното:
В колектив от 10 човека, 8 са с връзки и 2 /двама/ работят.
Сократя и Алабалата предлагат да ги съкратим тия двамата.
И да видим какво ще стане.
Ще стане следното, ФРЗ /фонд работна заплата/ няма да падне защото тези двамата са с най ниските заплати. Ефект нула.
От друга страна работата ще се забатачи и от софия идиотите ще изпратят съобщение в провинцията че има свободни две щатни бройки.
което пък ще предизвика смях в залата, защото вече прости няма и всеки знае че се търсят магарета които да вършат работата на връзкарите.
Хора, административните постове са начин за разплащане !!!
Не го забравяйте.
Езно време мафията перяла парите като просто ги проигравала в казиното на човека на когото трябва да се плати нещо.
Сега държавата ползва тези благи постове за да се разплати с тези към които е поела ангажимент.
Примерно, къде ще работи спругата на наш човек ?
Ами в администрацията разбира се.
Ничо ще досега е била продавачка в плод зеленчук.
Айде стига толкова.

06 Юли 2010 11:48
Да вземем финансиста, повече ефективност на харченето какво ще рече - с едни пари да се свършва повече работа. Значи, финансиста трябва всяка година трябва да план за оптимизиране на разходите и после да го изпълнява. Да кара подред от най-големите разходни пера, анализ на ефективността, резерви. Ревизии на дейността, текущ контрол и т.н. Някой да е чул някъде разходите за сметосъбиране и т.н. да намаляват?

06 Юли 2010 11:51
А, Кемпес, и аз съм наясно. Точно това искам да се избегне.
Другото е чисто механично съкращение, чийто ефект си описал много добре.
06 Юли 2010 12:00
Друг пример - дали организацията наричаща себе си ГЕРБ има цел?
И каква е тя?
Отваряме програмата Натиснете тук
Там където трявба да е Главна цел четем:
"БЪДЕЩЕТО, КЪМ КОЕТО СЕ СТРЕМИМ
... ... осигуряване от държавата на възможности за развитие на
стопанската инициатива на всички равнища.
Това няма да се случи, ако не бъде съчетано с ускорен ръст на реалните доходи и по-добро финансиране на основни социални сфери и развитие на общодостъпни публични услуги. Само така може да се постигне това, което българските граждани желаят - чувствително подобрение в качеството на живота на хората и доближаване на българските до европейските стандарти на живот."
??? дали може или не може... но това което гражданите искат НЕ Е ЦЕЛ на Герб, нали?

А каква е ЦЕЛТА? Ето:
"НАШАТА ЦЕЛ Е ДА ПОСТИГНЕМ ПРОМЯНА
Основната цел на управленската политика на ГЕРБ е промяна, която да се изрази в модернизация на обществения, политически и икономически живот в страната в съответствие с европейските норми и
стандарти. ..."
Да-а, но..., промяната не може да е цел, тя е средство. А модернизацията е общи приказки, не е състояние, което да е измеримо.
Ето как стоят нещата с управленческата грамотност на управляващата партия.

Та, как, прочее ще мерим успеха на това управление?

Редактирано от - дъртреалист на 06/7/2010 г/ 12:03:16

06 Юли 2010 12:18
В сайта на министерския съвет отваряме "Програма на правителството на европейското развитие на България" Натиснете тук
Казваме си, ето, тук не може без посочена Цел.
Не може ама може. Има само приоритети.
Т.е. тинтири минтири.
НЯМА КОНКРЕТНА ИЗМЕРИМА ЦЕЛ
който му се чете - да чете
06 Юли 2010 12:35
Много общо е казано "чиновникът". Както навсякъде, и тук има нюанси. Колегите по-горе вече са ги нахвърляли. Но да почнем от най-ниското ниво - чиновниците, които работят по разни общински или държавни служби срещу 350-500 лева на месец. Какво мислене си очаква от тях по дяволите? Това обикновено са или жени в предпенсионна възраст, налегнати от тежките проблеми на оцеляването, или млади ентусиасти, на които това е първото им работно място, дошли тук с мисълта да натрупат малко стаж (не опит) и да отхвърчават нанякъде, или хора, които по някъкав начин си докарват допълнителни доходи - корупция, мамини и татини дечица и т.н. Никоя от тези категории никога и никъде не е и няма да мисли за работата си. Дори и да започнат да получават 5 пъти по-високи заплати, пак няма да мислят - едни ще попаднат в плен на инерцията си, а другите просто нямат нужната апаратура. А не, че мразят да мислят. Следващата категория са експертите на по-високо ниво - в диапазона 550-1000 лева заплата. Те са по-малко на брои, вършат работа, която бих нарекъл по-експертно насочена. Всъщност, това са пчеличките на администрацията, тези които освен да работят, трябва и да влагат мисъл в работата си. Тук положението е малко по-различно от долния етаж, защото има и хора, които наистина могат да мислят, и го правят. Но пък тук важи принципа, че на 10 чиновника 2 мислят и работят, т.е. те го правят и за другите 8, които после се кичат с чуждите лаври. А защо тогава тези 2 да го правят? В определен момент и те напускат в търсене на нещо по-добро. Остават обикновено тези, които са в режим на активна имитация на бурна дейност във фактически условия на нищоправене и умеят да се докарат пред ръководството. Ръководството, което е на най-високо ниво, т.е. непосредствено под политическото ръководство, пък се счита за най-компетентно, най-добре платено, и може би, най-ерудирано. Но пък то е сковано от страх да не би с промените в политическото ръководство да бъде издухано. Което също пречи на работата му. По тези изброени причини си мисля, че проблема на чиновниците не е на първо място нежеланието да се мисли. Проблемите са както структурни, така и организационни, също и чисто човешки. И ги има не само сред чиновниците, а сред частните фирми. Където са не по-малко остри, защото и там става дума за пари, и то повече пари. Поне като заплащане.
06 Юли 2010 13:11
А родните политици направо си умират за мислят... но иначе да, чиновниците сигурно са виновни за всичко, щото като се огледаш наоколо всичко ни е наред - партии, парламент, синдикати, съдебна система, бизнес, земеделие - всичко работи като часовник... и как няма да работи с тези ясни и прости закони, които се спазват от всички...
06 Юли 2010 13:19
Чиновници ни трябват, но ние имаме служители.
Първите са хора с чин - и с всичко свързано с него: морал, съвест, трудолюбие.
Вторите са изпълнители на волята на този, комуто служат. Не народа.
На България й ТРЯБВА чиновници, няма как в модерния свят без тях.
Но...но у нас се развъдиха шуробаджанаците. И съответно спада КПД-то на държавата и системата.
И съкращения да се правят - ще орежат именно чиновниците. Служителите ще останат.
06 Юли 2010 15:42
Затова българинът трябва да създава повече работа на чиновниците в Страсбург, които пък да бъркат дълбоко в народния джоб в полза на потърпевшите. Това вероятно (но не сигурно) ще събуди овцете от дълбокия сън, след като някой и друг българин стане милионер на техен гръб...
06 Юли 2010 15:57
В стататията е маркиран един от огромните проблеми на държавното управление. Дъртреалист е прав, но това важи не само за герберите! Управлението на герберите е един от вариантите на функциониране на "матрицата майка", определяща поведението на БГ администрацията. Нека занимаващите се със софтуер да проверят, колко програмни продукта са закупени, за да оценяват ефективността на администрацията и колко от тях се използват!? Може лесно да се досетите за резултата. Та важното в случая за стратегичесото мислене и стратегирането е, че ефективно усво(присво)яващите обществени ресурси не се нуждаят от ефективна администрация. Те се нуждаят от томо(тоно)ве хартия, влезли в административен оборот, за да се измъкват, с адвоктаски номерца, от съдебната система. А ако и това не сработи, се въвежда в действие "матрицата майка" и тя блокира с нови искания за доказателства самата съдебна система, естествено с томо(тоно)ве хартия. Е, това също е стратегия, която също обслужва обществото, но във всички случаи, избрана от "матрицата майка" част от него. А кои са избранниците за обществените благинки? Това е тема за прокурарско продължение. Защото, някой да е осъден за изгорелия архив на БВТБ (сегашна Булбанк)? Там също са работили държавно платени чиновници. Весникарите и Татяна Дончева ни поднасят мита с куфарчетата, за да се легитимира най-гигантската кражба в БГ историята - парите на българското общество.
Авторът на статията не споменава нищо за легалната, но стоящата в сянка администрация, формирана по терка на вземащите решения. Това са експертите към политическите кабинети, така наречените съветници. Това вече е институция, равняваща се по статут с апарата на ЦК на БКП, но се сменя с всеки мандат. ТА, каквито и важни стратегически мисли да се родят в главата на висшите администратори, те биват подлагани на администрационното облъчване на тези експерти и в резултат - мутиране на стратегическата мисъл в частно личностен интерес или в този на "матрицата майка". И тя трябва да се храни, нали!? А българското общество е свикнало, то може, мокро, гладно уморено от реформи, да дочаква следващите избори за да се зареди с нова доза илюзия, за по доброто в следващите. След което отново разбера, че те също са деца заченати от "матрицата майка". И за да завършим оптимистично - нека се се заредим с поредната доза надежда за тяхната еволюция в посока не само за лична, но и обществена рационалност.
06 Юли 2010 16:27
В този брой на Вестника , а и под тази дописка , ясно се откроява тежка необходимост от Политическа оценка на Обществото , за работата на Административната система на Държавата ни и функционирането на нейната Политическа система , през годините на прехода към капитализъм , който следва и да приключим . Господ ли да чакаме да я даде , Професор Тодор Танев или ви е в друга идеята ? Добре е , за туй да ни осветлите , че и като как да го станем в най-точно . шамаросван , че и сефте ...

Редактирано от - beagle на 06/7/2010 г/ 16:30:15

06 Юли 2010 19:22
То добре, че не мислят, щото ако мислеха ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД