Валери Йорданов е роден през 1960 г. в Перник. Завършил е висше образование във ВОВУ "Васил Левски", след което и Академията на МВР през 1993 г. Същата година е назначен в "Криминална полиция" към Второ РПУ в София. До 2006 г. се изкачва през всички ръководни нива до началник на "Криминална полиция" в СДВР, където работи до м. г., когато бе назначен за шеф на цялата дирекция. По случай 131-годишнината на МВР вътрешният министър Цветан Цветанов го повиши в старши комисар.
- Г-н Йорданов, много ли са натрупаните неизползвани отпуски в СДВР? Ще наруши ли изчистването им обслужването на гражданите?
- Като данни не е възможно да се изчисли. Имаме заповед да ги чистим по график, така че да не се отрази върху работата ни с обществото. Но тези, които ще останат, за да покриват почиващите, ще се натоварват повече. Няма как. Натрупването е най-вече заради голямата натовареност на дирекцията.
- Това бе и едно от основните оплаквания на столичните полицаи по време на протестите - че постоянно имат извънредни мероприятия, за които не получават адекватно заплащане. Има ли го този проблем?
- Чувал съм го това. Възможно е някъде да се направи пропуск, но се стараем на следващия месец да коригираме, ако има забавяне. По инструкцията извънредният труд, който се полага в работните дни, се компенсира с допълнителен отпуск, а в празничните дни - се заплаща почасово.
- Така не се ли оформя порочен кръг - за извънреден труд се дават отпуски, които сега не могат да се изчистят?
- Да, това също е сред причините да се натрупат отпуски. Но това е следствие от незаетия щат. В момента столичната дирекция работи с близо 1000 полицаи по-малко. Не говоря за административни или други служители. 80% от вакантните места са на униформени, които трябва да са на улицата. Когато планираме едно мероприятие, не можем да паднем под една минимална бройка служители, които да го пазят. А оттам се получава и натоварването. Наистина се получава един порочен кръг - по-малкото хора изискват повече ангажираност на тези, които в момента са на работа.
- Не се ли увеличи напливът на кандидат-полицаи покрай кризата?
- Да. На конкурса, който приключи миналата седмица, за 185 места се явиха близо 1000 кандидати. Горе-долу 1 към 5, което е добър показател. На предишни конкурси бройките са били 1 към 2.5, 1 към 3. Надявам се, че не само възможността за държавна работа привлича младите хора. Иска ми се това да е така и заради повишаването на рейтинга на полицията.
- Тъй като вече сме в летния сезон и доста хора от София ще отсъстват, предвиждате ли пореден бум на обирите?
- Конвенционалната престъпност е наистина сериозен проблем. Миналата седмица беше задържана една такава група крадци. Двама останаха задържани от съда, един, който е осъждан, е под домашен арест, а четвъртият излезе под гаранция. Едва ли тези хора ще се занимават сега със земеделие. Коригираме маршрутите на патрулите, които да влязат по-навътре в жилищните комплекси. Продължаваме и работата по подобни групи, за които имаме сигнали. В момента се работи по 4-5 банди...
- Наблюдавате ги, или вече сте започнали с арестите?
- Дишаме им във врата, както се казва. Това е много отворен процес - хващаш една група, но по една или друга причина част от нея остава навън, продължаваш да работиш по тях. После се прехвърляш на друга група. Няма как в един 2-милионен град да няма такива проблеми.
- А банковите обири - имаше много случаи в началото на годината, но засега няма разкрити?
- Работим по два сигнала. Има конкретни лица, които проверяваме, но не искам да изпадам в подробности. Мисля, че ще стигнем до положителен резултат. Без да прехвърлям вината, може би в резултат на кризата част от банковите институции се опитаха да пестят от охрана. За съжаление всяка такава промяна се отразява върху качеството на охраняването. Имаше изнесени работни места на банките, където стои служител без охрана и борави с хиляди левове. Затова и направихме среща с охранителните фирми и шефове на банки. Мисля, че успяхме да реагираме в тази насока. Но някои лица използваха момента.
- Наскоро с ГДБОП ударихте две наркобанди. Каква е ситуацията на наркопазара в София след обвиненията срещу Стефан Бонев-Сако, Красимир Маринов-Големия Маргин и Златомир Иванов-Баретата?
- Зле е от гледната точка на дилърите и босовете - не им даваме да работят, много ги заключваме. От наша гледна точка има положителна тенденция. За първите шест месеца от 2009 г. са регистрирани 737 престъпления, свързани с дрога, задържани са 562 души. За същия период т.г. са регистрирани 873 престъпления и има 732 задържани. Не бива да се пропуска по-добрият синхрон в работата ни с ГДБОП и ГД "Криминална полиция" - ударихме сериозни групи, предстоят и други, които планираме да задържим. Наркотиците са най-големият бич - там аспектите са два. Чрез продажба на наркотици се акумулират средства. И за да си набави някой наркотици, трябва да извърши престъпление. Немалка част от кражбите от автомобили, дърпането на чанти, синджири, побоищата се извършват от лица, които се стремят да си набавят средства за наркотици.
Говорихме с колегите да подобрим ефективността с по-добър обмен на информация между районните управления по отношение на лица и места, където се разпространява дрога. Успяхме най-накрая да направим звената "Криминален анализ" във всяко РПУ с център в СДВР. Това е една доста стара идея, която не знам защо беше оставена повече на книга. Колегите, които я ползват, вече виждат какъв е ефектът.
- Подобрихте ли работата с информаторите? Докато беше главен секретар, зам.-министър Павлин Димитров доста разкритикува един отчет на предшественика ви Николай Янев заради слабата работа с информаторите.
- Без да се различава моето мнение от това на зам.-министъра, бих казал, че придобиването на всяка информация изисква последваща информация. Никога няма достатъчно информация. Има насоки в този аспект, но тук вече сме зависими не само от организацията си. Тук говорим за стимулиране на хората, които дават информация, тъй като по отношение на заплащане сме доста ограничени. По-скоро наблягаме на получаването на информация от гражданите, които имат личен интерес от подобряването на обществения ред. Доста трудничко е да склониш един човек да дава информация.
- Но все пак напоследък се появиха доста анонимни свидетели по "знакови" дела, които искат да дават информация.
- Това е точно в резултат от действията на министерството. СДВР също има пръст в тази работа - подобряване на комуникацията, връщане на доверието.
- Смятате ли, че има опасност такива свидетели да си разчистват лични сметки чрез полицията, или от стремеж да заемат мястото на този, когото "топят"?
- Римляните са казали: "Разделяй и владей!" Винаги го има този елемент, затова и много внимателно подхождаме към такива сигнали - да не се получи така, че полицията взема страна. Но този, който мисли да ни качи на сърфа, обикновено пада - вълната го бута и него.
- В един свой анализ Центърът за изследване на демокрацията отбеляза, че наркорайоните в София съвпадат с територията на РПУ-тата. Има ли го още този момент?
- Има едно размиване напоследък в тази насока...
- Няма вече т. нар. фирми?
- Те могат да се кръстят и "Черните пантери", ако искат, но след задържането на по-значимите групи тук в последните месеци се забелязва стагнация по линия на дрогата. Отиваш да си купиш, ама няма. Или ти пробутват някаква мешилка, която е абсолютен боклук, защото е много разредена. Но това все пак е ниша в престъпната дейност, която няма как да остане празна.
- Неотдавна зам. главният прокурор Валери Първанов разкритикува полицията, че обработва местопроизшествия като в 19-и век и основно разчита на самопризнания и данни от очевидци. Прав ли е?
- Мисля, че това по-скоро звучи цветисто. Със сигурност търпим критики. И ние допускаме грешки, защото, където има човешки фактор, субективизмът няма как да не се намеси. Но за последните години в столицата изключително много се е увеличил броят на експертизите, които се извършват. Дори не смогваме да плащаме на вещите лица. Немалък дял имат и специалните разузнавателни средства. Така че самопризнанието... Ако бяхме във времето на инквизицията - да, сигурно е било супер доказателство... Самият факт, че имаме задържани по линия на наркотиците, кражбите, грабежите, организираната престъпност и по линия на финансовите престъпления, говори, че Първанов ни е скастрил малко незаслужено. Друг е въпросът защо делата се бавят толкова в съдебна фаза, но това са едни теми, в които не искам да бъркам.
С познание се изказва за дрогата...
"Полицаите отделят малко време на магистралките..."
"Заловена е голяма пратка дрога. Всички полицаи оцениха високото й качество..."
------------------------
Блогът на Генек