:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,740
Активни 556
Страници 11,643
За един ден 1,302,066
Поуки

Някои исторически митове са опасни - те вредят и днес

Германското икономическо чудо между двете световни войни е най-разпространената заблуда и за съжаление много държави продължават да го прилагат
Снимка: архив на "Сега"
Аутобаните са в основата на мита за германското икономическо чудо по времето на Хитлер.
Един от най-мощните фактори, влияещи върху човешкото поведение, са историческите митове - вярвания за миналото, които просто са погрешни. Някои исторически митове имат далекобойни и гибелни последици, защото оформят начина, по който хората възприемат не само миналото, но и настоящето, и ги карат да вземат вредни и дори опасни решения. Това изглежда се отнася особено много до икономическата история.

Да вземем обичайната представа за Голямата депресия и за Новия курс. В много отношения Новият курс е резултат от друг исторически мит: широко разпространената представа какво се е случило с германската икономика през първата половина на ХХ век и по-специално през периода между Първата световна война и Третия райх. Този мит нанесе може би повече вреда от всеки друг през миналия век.

Що се отнася до Третия райх, дори и сега се смята, че каквото и да се говори за режима на Хитлер, той е извършил



смайващо съживяване на германската икономика



След 1933 г. Хитлер и неговият финансов министър Хелмар Шахт стабилизират икономиката и успяват да разрешат кризата с огромната безработица, която подкопава устоите на Ваймарската република. Това се дължи частично на изобретателната парична политика на Шахт и частично на големите програми за държавно строителство като изграждането на аутобани. Тогава се извършва рязък завой от свободен пазар към много по-дирижирана икономика, която работи по-добре, отколкото по-рано. През Втората световна война тази икономика постига голям успех във военното производство, по-специално при министъра на военната индустрия Алберт Шпеер.

Очевидно има някаква истина в тази равносметка, защото иначе тя не би била правдоподобна. Извършва се



рязък преход към държавно контролирана икономика



Малко хора си дават сметка колко дирижирана, дори социалистическа е била политиката на нацистката държава (макар че пълното име на партията би трябвало да им подсказва това). Въпреки това общата картина е погрешна. Адам Туз убедително разсейва тази представа във фундаменталния си труд "Възмездието на разрухата: Възходът и крахът на нацистката икономика". Туз показва, че държавното строителство има слабо отражение върху безработицата и прахосва ресурси; че през 30-те години Райхът е в постоянни финансови и валутни кризи; че през 1939 г. състоянието на германската икономика е отчайващо и че това е един от главните фактори за все по-агресивната политика на Хитлер; че приписваният на Шпеер успех просто не се е случил и режимът като цяло е бил толкова сакат от икономическа некомпетентност, че военният му успех е истинско чудо.

За щастие, ако икономическата политика на нацистка Германия и нейният предполагаем успех е имала някакво влияние през 30-те години (включително и върху някои от последователите на Новия курс), след 1945 г. не е било така. Но ранната икономическа история на Германия е имала повече последици и влияние - изцяло зловредни. Когато избухва Първата световна война през юли 1914 г., германското правителство и върховното командване планират и се надяват да водят кратка и решителна война. Нещата естествено се объркват и през есента на 1916 г. става ясно, че тази стратегия се е провалила, докато в същото време британската блокада става все по-здрава. Пред лицето на поражението германското имперско правителство е овладяно от военните чрез щабния армейски генерал (и фактически началник на генералния щаб) Ерих Лудендорф. Неговата философия и политика е събрана през 1935 г. в труда му "Тоталната война". Лудендорф смята, че всички човешки и материални ресурси на нацията формират нейния военен капацитет. Всички ресурси трябва да бъдат контролирани и насочени към една цел, за да се осигури победа и оцеляване в играта между нациите. Кой трябва да го направи? За него отговорът е прост: Щом целта е победа в конфликт, трябва да бъде постигната от военните. На практика това означава планова икономика, в която всяка дейност е насочвана от генералния щаб чрез планови съвети и подробни правилници и задачи.

Главното е да се премахне печалбарството (Лудендорф неуморно проповядва срещу непатриотичните печалбари и егоистичните индивидуалисти) и да се замени със сруктурирани командни отношения. От една страна, целта е да се превърне цялата икономика и общество в армия с типичната командно-контролна структура на военните. От друга страна, целта е да се превърне германската индустрия в гигантска корпорация чрез планиране и картелизация. Важен аспект на режима, измислен от Лудендорф сякаш точно за нацистка Германия, е да се установи тесен съюз между военните, политическата и бюрократичната класа, мениджърския елит и големите корпорации или поне на част от тях.



Политиката на Лудендорф е бедствие



Производството фактически спада или е прахосано, а финансовите методи водят до хиперинфлация, която става още по-драматична след войната. Тази политика поражда засилваща се съпротива сред населението, както личи от някои гневни изблици. Все по-отчаяната ситуация води до хазартната пролетна офанзива през 1918 г. Нейният провал означава, че войната окончателно е изгубена.

Въпреки това политиката на Германия след 1916 г. дълго време не е схващана като огромна грешка дори от гледна точка на висшето командване. Вместо това е представяна за огромен успех. Изненадващо това виждане се налага още по-широко след 1918 г. - включително и сред победителите. Митът се загнездва: организацията на икономиката под управлението на Лудендорф става образец за други нации в мирно време.

Това разбиране има катастрофални последици. В Германия се превръща в основа на икономическата политика на Третия райх и дава допълнително оправдание на робския труд и систематичното ограбване на подчинените народи. В смекчена форма то има силно въздействие върху Великобритания и САЩ в периода между двете световни войни.

Но най-значително отражение има върху Изтока. Когато болшевиките идват на власт през 1917 г., нямат ясна представа как трябва да изглежда социализмът. Техният първоначален напън чрез т. нар. военен комунизъм се оказва катастрофален и е заменен от Новата икономическа политика през 1921 г. Следва широк дебат какъв модел да се приеме. Аргументът за централизацията, който сетне триумфира при Сталин, е да се възприеме предполагаемият успешен модел на германската военна икономика през Първата световна война. По този начин съветската икономика е в много отношения продукт на погрешна представа за германската военна икономика и нейното функциониране.

Неправилното разбиране за процесите в икономиката не води до незабавни последици. Но когато чрез него се оформят възгледите на политиците и обществото за историята, резултатите могат да бъдат колосални, понякога комични, но по-често трагични.



_______________

* Стивън Дейвис е програмен служител в Института за изследвания на човека
131
7807
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
131
 Видими 
12 Юли 2010 20:04
Последните пасажи ме хвърлиха в тъча. Значи Сталин не е знаел какъв икономически модел да приеме - може би демократичен, може би леко централизиран. И понеже има за пример Лудендорф, изведнъж му светва - максимално централизирана икономика. Дрън-дрън.
При комунистическа система не може да има никакъв избор на икономическата система - може да буде само супер-ултра-централизиран (както и беше). А Сталин просто е искал да намери оправдание за такъв режим, та се е оправдал с Лудендорф: "Вижте бе, моделът действа. Него ще приемем.".
12 Юли 2010 20:13
Просто човечецът е изсипал на куп някои свои мисли и решил да ощастливи света с откриването на велосипеда...
------------------------
Блогът на Генек

12 Юли 2010 20:22
а за видната дружка на сталин и хитлер в политически и икономически план - ни дума.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
12 Юли 2010 20:40
Афтора
Каша, каша, каша !
Съвсем се е объркал горкия
* Стивън Дейвис е програмен служител в Института за изследвания на човека

Добре, че е това уточнение да изясни всичко
12 Юли 2010 20:42
rki, Що бе, той човека си го казва ачик:
"Извършва се рязък преход към държавно контролирана икономика.
Малко хора си дават сметка колко дирижирана, дори социалистическа е била политиката на нацистката държава (макар че пълното име на партията би трябвало да им подсказва това)."
Така де, еднакви партии, еднакви цели, еднакви икономически модели. еднакви концлагери....
12 Юли 2010 20:42
Човечецът добре е изсипал мислите - демокрация сме, в края на краищата и всеки може да разтоварва каквото му текне. Но защо са го отпечатали, че и препечатали, ей това не мога да разбера.
12 Юли 2010 20:45
Що бе, той човека си го казва ачик:

аз за оня каманист фдр думах

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
12 Юли 2010 20:49
"Но защо са го отпечатали, че и препечатали..."
Защото е "програмен служител", който "изследва човека". Не вервам ти да си програмен служител и да изследваш човека.






Редактирано от - Meto ot Interneto на 12/7/2010 г/ 20:52:20

12 Юли 2010 20:53
Цъ, аз изследвам човечетата
12 Юли 2010 20:56
Дочувам слаби пописквания откъм ъгъла на Маркс.
Дайте по-мажорно бе другаре! Докажете му с действащи примери колко не е прав човечецът.
12 Юли 2010 21:04
Бе щом тая "разградена" и "банкрутирала" Германия успя да:
1. Завладее цяла Европа
2. Постави на колене най-могъщата империя за времето си - Британската (която владееше половината свят)
3. Разиграваше си коня из необятната Руска територия - необезпокоявана (докато не я хвана зимата и не изпукаха войниците от студ)
4. Организира олимпийските игри от 1936 с първото телевизионно предаване на живо
5. Стана технологичен лидер - чийто технологии се ползват и до днес

Не ми се мисли кво щеше да стане, ако бяха спестявали от закуски и бяха вкарали малко "ред" в държавата си
12 Юли 2010 21:14
Аз пък се опитвам да изследвам само половината - дамите. Но не ме публикуват, сигурно щото не съм доктор.
12 Юли 2010 21:17
Ачо, те даже по това Германия и СССР си приличат. Там за няколко години е направен огромен скок. СССР от разбита страна от гражданската война се изправя като индустриален и военен колос, който имаШе за цел да завладее света (ама Хитлер обърка сметките). Аз друго не мога да разбера: като СССР и нацистка Германия са си толкова близки по идеали, политическа структура, икономика и т.н., как не можаха да се разберат? Ама не, те двама диктатори не могат да живеят под едно небе!
12 Юли 2010 21:22
Ако беше гинеколог щяха да те публикуват.
12 Юли 2010 21:25
Ако бех толкова отчайващо тактичен, щех да уточня и специалността. За това не ме публикуват, а ме трият.
12 Юли 2010 21:26
При комунистическа система не може да има никакъв избор на икономическата система - може да буде само супер-ултра-централизиран (както и беше).

Глупости. Пример - Югославия.
3. Разиграваше си коня из необятната Руска територия - необезпокоявана (докато не я хвана зимата и не изпукаха войниците от студ)

Разиграваше си коня, докато само след 3-4 месеца не стана ясно, че руснаците имат много по-голям мобилизационен ресурс, произвеждат повече танкове, самолети и артилерия, а горивото е кът.
Централизирана икономика понякога дава обнадеждаващи резултати в краткосрочна перспектива (типичен пример е соц-лагера през 50-те и 60-те години), но в дългосрочна перспектива винаги последва стагнация, криза, а накрая и пълен крах. Примери с десетки държави - от СССР през Китай, та до Куба. Третия Райх просто не просъществува достатъчно време за да стигне дотам.
12 Юли 2010 21:36
Мъж и жена се запознават на парти...
-Приятно ми е, Елена - детска учителка - казва тя.
-Иван - лекар - отговаря той.
-Гинеколог?
-Не (смутено), но мога да погледна...
12 Юли 2010 21:39
"Фриймен" е списанието? Орган...Хм, орган ли? Издание на педалите?
----------------------
Блогът на Генек

12 Юли 2010 21:46
"При комунистическа система не може да има никакъв избор на икономическата система - може да буде само супер-ултра-централизиран (както и беше).

Глупости. Пример - Югославия. И China!?
12 Юли 2010 21:54
Одеситите ми се виждат разтревожени нещо.
Немската икономика не се била оправила, а одеската си се била оправила, ама чакала да избухне войната за да живнат заводите.
Да не са решили да одерат немците с още няколко милярда?
12 Юли 2010 21:57
Чуденето защо се печатат насипани накуп несвързани мисли не беше ли за сряда?

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
12 Юли 2010 22:01
Ха, ха...
Недей, че с това чудене в сряда сме с намален личен състав в четвъртък (кой за два жълти картона, кой с директен червен....).
12 Юли 2010 22:03
Да!
12 Юли 2010 22:04
Теории, теории....
Човекът деградира, остава му само мозъкът
Според китайски учени хората деградират физически, затова в бъдеще от нас ще остане само мозък, съобщава RIN.ru.

Натиснете тук
12 Юли 2010 22:09
Ейй, откога фризират за препечат и тъпи вицове?
12 Юли 2010 22:15
"Глупости. Пример - Югославия."
Югославия - комунистическа страна?! Ха-ха-ха, ти никога не си бил в Югославия по това време.
12 Юли 2010 22:19
"Глупости. Пример - Югославия. И China!?"
Хайде, подражатели на глупостите. Докато Китай беше типична комунистическа страна с нейните културни револЮции, "доменни" пещи във всеки двор и т.н., икономиката й беше пълна скръб. Когато видяха че така доникъде няма да я докарат, и зарязаха комунизъма на практика (макар че на теория си стои), тогава икономиката им тръгна нагоре.
12 Юли 2010 22:52
Намирисва на нещо евреЙско, ама много мирише...
12 Юли 2010 22:58
Че кой им разработи тези модели, идеи(експерименти) , кой ги финасира кога беха малки Хитлер и Сталин(Ленин) The Internationals
12 Юли 2010 23:17
кой ги финасира кога беха малки

ма мошетата естествено
при хитлер това финансиране бе най-успешно - и досега шивабите им връщат заема и нищо още не са погасили от главницата.
при рашките е по-сложно - там разплащането е в натура, ама нема как да изнесат находищата, комбинатите и постовете в чужбина, та затова редовно некой псевдоюдей (то други нема де), кат ходорковски или березовски дава фира. ма това са колетерал демиджис.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
12 Юли 2010 23:18
... Адам Туз убедително разсейва тази представа във фундаменталния си труд "Възмездието на разрухата: Възходът и крахът на нацистката икономика". Туз показва, че държавното строителство има слабо отражение върху безработицата и прахосва ресурси; че през 30-те години Райхът е в постоянни финансови и валутни кризи; че през 1939 г. състоянието на германската икономика е отчайващо и...
А бе тоз списовател може ли да направи логически извод от това си твърдение, а 5 реда по-надолу да пише формални глупости?
За щастие, ако икономическата политика на нацистка Германия и нейният предполагаем успех е имала някакво влияние през 30-те години (включително и върху някои от последователите на Новия курс), след 1945 г. не е било така...
Кое е вярно? Едното отрича другото?!?! За негово сведение, икономиката на Германия (ФРГ) след 1945 няма нищо общо с наследството от Райха. Икономиката се постулира през 1943 год. и се РЕАЛИЗИРА на практика след 1945 г.) на основата на разбиранията на Лудвиг Ерхард.... Тюрлю гювеч от имена, произволни интерпретации и съждения, желателно мислене и икономическа неграмотност. ... За автора

12 Юли 2010 23:20
Един въпрос с понижена трудност който може да обясни много лесно икономическият бум през онези времена. Знаете ли кой е основният инвеститор в немската икономмика след ПСВ и колко пари е налял в нея през 20те и 30те години?
12 Юли 2010 23:26
АФТОРА

Икономиката вървяла и постигнали успехи, ама то тов ане са успехи щото икономиката била централизирана и "планова". Строенето на аутобани и даването на пари директно на работниците от държавата било разхищение щото тези пари работниците веднага ги харчели, а трябвало да се дават на разни фирми които да наемат подизпълнители които да наемат други и така парите се разпределят правилно и не се разхищават.
" ... и дава допълнително оправдание на робския труд и систематичното ограбване на подчинените народи ... " робски труд за затворниците и концлагеристите? или за народа? Айде да ми обясни някой къде още преди първата световна война се използват затворници да берат тръстика, да чукат камъни и се наемат за всякакви тежки физически работи директно от управата на затворите? Какво да ги правят затворниците? Да им сложат телевизор и да им раздадат да играят на дама и домино или да ги пратят да работят за да има полза от престоя им в затвора? А и автора да ми посочи една империя която да не ограбва подчинените И/(ИЛИ) завзети народи за сметка на собствения си народ? Че нали това е част от идеята за да се създават империи и това е стимула собствения народ да се стреми да е "над останалите" като се бори именно за това. Въобще статията е писана като за идиоти и не съм сигурен дали не е от такъв или идеята е да се убеди "плебса" че трябва да има "богоизбрани" които да му казват какво да прави и той да не мисли, а само да слуша и изпълнява.
12 Юли 2010 23:26
Доста глупава статия без никакъв фактологичен анализ. Само голословни твърдения.
Не ми е ясна идеята но съдейки по автора и от къде идва най - вероятно е продукт на "консервативни" фондации от САЩ с идята да обосновават "идеологически" дерегулацията и свободния пазар, т.е. защита на монопола на корпорациите наричан "пазарна икономика"!
13 Юли 2010 00:01
Конкретни данни за водещите инвеститори:
WALL STREET AND
THE RISE OF HITLER
By Antony C. Sutton

Детердинг, Монтегю Норман и Шахт: "Проект Гитлер"
Фрагмент главы 6 из книги Уильяма Ф.Энгдаля "Столетие войны

Закулисная предыстория второй мировой войны: об ответственности Запада

Экономика финансовых трюков

Редактирано от - kasapina на 13/7/2010 г/ 00:38:31

13 Юли 2010 00:05
Стифанчо, ако го нямаше Ламанчо, не знам дали щеше да ги пише тези сега, ама нейсе.
Абе Ловки - все ме гризе един уманитарен куесчън - ти как се погаждаш с Тошето?
13 Юли 2010 00:21
Нещо не вдянах какво иска да каже тази статия - има увод към някаква теза, ама самата теза я няма... Било вредно нещо си, ама защо, ама как не става ясно... Някакъв слаб интелектуален гърч на дребен неолиберален мислител може би, или пък просто са забравили да преведат половината статия?

13 Юли 2010 01:01
Някой другари много им се иска да приравнят Национал "Социализма" на Германците от 30 със Социализъма на СССР или Комунизма в КУБА, пък дори и с извращението на Социализъм което ние преживяхме.
2 те системи няма нищо общо таварищи!
Не случайно 1вите който е погнал Хитлер са били Комунисти, Пролетари и Социалисти.
Национализации, ТКЗС-та и Шумкарски тарикатлъци не съм чувал да е имало.
13 Юли 2010 02:26
Борман:
- Майн Фюрер , много комунисти започнаха да се записват при нас.
- Не се притеснявай , геносе , между нас и тях разликата не е голяма.
13 Юли 2010 05:14
Леле какъв бълвоч е тази статия - голословни повърхностни идеологически заклинания и никакви верни факти. Май авторът не си е направил труда, дори бегла да проучи периода и конкретиката. Или цели друго, разчитайки, че ще попадне на неосведомена публика. Е, неговата може и да е такава, но тук в България, все още не е чак толкова изпростяла.
13 Юли 2010 06:00
А стига бе !!!
Ми тогаз кой избра БоБо за Премиер ???
13 Юли 2010 06:11
"Национализации, ТКЗС-та и Шумкарски тарикатлъци не съм чувал да е имало."
Да де, те затуй после по-лесно излязоха от блатото след войната.
Има една малка, но съществена разлика между комунизма и национал-социализма: национал-социализмът имаше като главна цел поробването на чужди народи за благото на своя народ, а комунизмът имаше за основна цел поробването на собствените народи.
13 Юли 2010 06:41
Разликата между социализама на Хитлер и Сталин е че при Хитлер можеше спокойно да се равива дребния и средния бизнес демек дребната буржоазия която беше гръбнака на икономиката.При Сталин това не беше възможно да съществува друг експлоататор освен държавата.Но неможеше да проуме е че колкото повече експлоатираш работника толкова той повече ще крадне и саботира.Освен това с по малка покупателна способност каква економика ще очакваш?
13 Юли 2010 07:21
"Института за изследвания на човека" да не е сестринска организация на фондация "Институт за Пазарна Икономика"? Като гледам кадрите и там се подбират по липса на сиво вещество. То бива голословено, ама поне една, две графики, малко данни, нещо..па било и на баба му съветите. А то дара-бара. Ловък вица го бива- мерси.
13 Юли 2010 07:24
Оппаа..
Тукатка е поредния епизод от борбата между силите на разума и силите на доброто

Редактирано от - valentor на 13/7/2010 г/ 07:27:26

13 Юли 2010 07:31
Старий Хъше, "Освен това с по малка покупателна способност каква економика ще очакваш?"
Грешиш, понеже разсъждаваш от твоята камбанария: развита икономика, според теб, означава повече блага за хората, повече храна, повече и по-хубави къщи за хората, по-добър живот за хората.
Според комунистите, добра икономика е която дава повече метал, за да се правят повече танкове и оръжие за завоЮване на целия свят; по-добра химическа промищленост която да дава повече "взрьí вчатка" и други такива продукти; по-добра обувна промишленост за сапоги на солдатите и т.н. Хората не са последната грижа за комунистите, те изобщо не съществуват за комунистите. Хората са винчета, които са важни само като част от военната машина. Та тази комунистическа икономика Сталин е развил много бързо и много добре. Просто заводите са построени върху костите на хората, на милиони скелети.
13 Юли 2010 07:45
Ма сериозно ли не е ясно, защо статията е препечатана и представена и у нас?! Не ми се вярва... Твърде очевидни са аналогиите с дирижираната икономика.
13 Юли 2010 08:06
Касап ефенди, прочетох с интерес: "Закулисная предыстория второй мировой войны: об ответственности Запада". Значи, чета аз и се чудя: нещо много ми прилича на "Наръчник на агитатора". Нищо не се казва за ролята на Ком. Интернационала за възхода на Хитлер, примерно. После погледнах откъде са почерпени тези ценни сведения:
1 Громыко А.А. Внешняя экспансия капитала. История и современность. М.: Мысль, 1982. С.84.
2 Цит. по: История дипломатии. М.: Изд-во Политической литературы, 1965. Том III. С. 357.
За по-младите, които не знаят кой е Громико:
"Андре́ й Андре́ евич Громы́ ко — крупный дипломат и государственный деятель СССР, в 1957—1985 годах — Министр иностранных дел СССР, в 1985—1988 годах — Председатель Президиума Верховного Совета СССР."
Та по времето на статията му - 1982, той е бил "Министр иностранных дел СССР". И от него ние чакаме да ни разясни справедливо ролята на западния капитал, но и на Сталин за издигането на Хитлер. Има много да чакаме.
13 Юли 2010 08:19
Касап ефенди, ето ти нещо, дето не е писано нито от външния министър на СССР, нито от Рибентроп (Министър на Външните работи на Хитлер), та може повече да му се има доверие:
"http://www.mediatimesreview.com/september 05/Totalitarism.php
Комунизмът и нацизмът – бедствията на века
Но и днес отговорността на СССР за започването на войната е все така прикривана. Продължават да се омаловажават тайните клаузи на пакта от август 1939-а, премълчава се и втория пакт, от септември 1939-а, по силата на който СССР оказва решителна икономическа помощ на нацистка Германия, улеснявайки нахлуването й в Западна Европа. Съветските архиви не оставят никакво съмнение по въпроса – Сталин не само е бил очарован от съюза си с Хитлер, за да разгроми ненавистния му британски капитализъм, но е и смятал да се възползва от ситуацията, за да ликвидира Полша, както и направи."
13 Юли 2010 08:26
На тази статия май само заглавието й е вярно.
И какво означава "програмен служител"?
За Института за изследване на човека е ясно...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД