:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,070
Активни 498
Страници 8,973
За един ден 1,302,066

Голяма загадка остава защо България членува в ЕС

Българските представители в европейските ръководни органи пазят в тайна от обществото позициите на страната и обикновено подкрепят чужди решения
Светослав Терзиев
Знаете ли защо България членува в Европейския съюз? Така си мислите... Ако знаехте, щяхте да имате поне малка представа какво тя прави там. Но едва ли са повече от дузина запознатите как България гласува за изработването на общата европейска политика, кои решения подкрепя, срещу кои е против, каква позиция заема и дали са отчетени националните ни интереси.

За нашите евродепутати от време на време се чува какво правят, защото си изработиха навик да контактуват с медиите и обществото. Миналия петък 12 от тях публично отчетоха по какви приоритети са работили през първата година от новия Европарламент. Общото впечатление е, че всеки си е избрал европейски образ, като е фокусирал вниманието си върху определени проблеми, които могат да интересуват българските граждани. Андрей Ковачев (ГЕРБ) се вълнува от участието на България в общата външна политика на ЕС, Ивайло Калфин (БСП) - от бюджетната политика на ЕС, Владимир Уручев (ГЕРБ) - от енергетиката, Филиз Хюсменова (ДПС) - от регионалните фондове, Илиана Йотова (БСП) - от социалната политика, Антония Първанова (НДСВ) - от здравеопазването и пр. Евродепутатите обаче не са изразители на обща национална позиция, защото в ЕП разделението е според политически семейства, а не по национални делегации.



Законите в ЕС се формират по две направления:



освен чрез Европарламента, който е носител на доминиращата политическа и гражданска воля в ЕС, важна роля има и Съветът на ЕС (съветът на министрите в неговите девет формата), чиито решения показват каква е преобладаващата национална и правителствена воля на държавите членки. Най-важните актове, които се прилагат незабавно във всички държави със силата на национални закони, се приемат само след съгласие между ЕП и Съвета на ЕС и по инициатива на Еврокомисията. Това означава, че евродепутатите поне трябва да знаят какво мислят правителствата.

На въпрос на в. "Сега" дали българските евродепутати са запознати какви позиции изразяват българските министри в Съвета на ЕС всички потвърдиха, че няма система за тяхното информиране. Даже постоянното представителство на България в ЕС се държи загадъчно и не им казва нито как гласуват българските министри, нито какви въпроси поставят пред другите държави, нито каква подкрепа търсят в защита на едни или други национални интереси.

"Нямаме информация от заседанията на Съвета. За една година само двама министри са искали среща с евродепутати - Николай Младенов (МВнР) и Томислав Дончев (еврофондовете). Когато човек се опита да се добере до такава информация, не се гледа с добро око на нашето любопитство", каза Илиана Йотова. Димитър Стоянов от "Атака" добави, че "ако от сегашното правителство двама министри са се срещнали с евродепутати, от предишното не е имало нито един". Думите му възмутиха бившата министърка по европейските въпроси Гергана Паси, която напомни, че редовно е запознавала евродепутатите от всички политически групи с решенията на Съвета по европейски въпроси (СЕВ) към Министерския съвет. Друг евродепутат, пожелал анонимност, каза на "Сега": "Не само ние не знаем какви позиции защитават българските министри. Навярно и те не знаят, защото редовно изпращат на заседанията на Съвета своите заместници, които присъстват като фигуранти".

Ето че България членува в ЕС, без да каже нито чрез своите евродепутати, нито дори чрез министрите си какви свои приоритети изразява и каква насока желае да даде с гласа си на общата европейска политика. А нейният глас съвсем не е за пренебрегване, защото в Съвета на ЕС



има тежест колкото Австрия и Швеция



Ако в Европарламента ни се полагат 17 от 736 места (2.5%), в Съвета имаме право на 10 гласа от общо 255, или на 4%. Не е много, но при достатъчно дипломатически умения България би могла да си поставя цели и да ги постига чрез гъвкави вътрешни съюзи с едни или други държави. Тя трябва да знае какви последици могат да настъпят за нея от определени общи решения, как да ги приложи във вътрешното си законодателство, за да не попадне под санкции, да предвижда отрано с кого може да съгласува действията си. При това трябва да има съюзници не само сред чуждите министри, но и сред евродепутатите, защото европейското законодателство минава през врата с два ключа.

По принцип държавата има структури точно за тази работа. Механизмът на вземане на решения по европейските въпроси е тристепенен. Първата степен са 31 работни групи към Съвета за европейска интеграция, където се подготвят проектите на съответните документи. Следващото равнище е самият Съвет по европейските въпроси. Негови членове са основно заместник-министрите по европейските въпроси в различните министерства и ръководителите на работните групи към СЕВ. Той заседава в понеделник, но може да се събира и извънредно. Изготвените от него документи се внасят на редовните заседания в сряда на Министерския съвет, който е третата степен в механизма за формиране на българската политика по европейските въпроси. Само най-важните и политическите въпроси се решават на това ниво, като стремежът е другите да приключват с решения още в работните групи и СЕВ. Препоръчаните от тях позиции се използват при подготовката на заседанията на КОРЕПЕР - работния орган на дипломатическите представители в Брюксел на страните членки.



Координацията по европейските въпроси



е разделена условно на вътрешна и външна. Вътрешната е с ресорните министерства и ведомства в България, като се осъществява от дирекция "Координация по въпросите на ЕС и международните финансови институции" в администрацията на МС. Външната координация е с Постоянното представителство на България към ЕС и с посолствата на държавите - членки на ЕС, като се осъществява от дирекция "Европейски съюз" в МВнР.

Главното външно звено в механизма по европейските въпроси е Постоянното представителство на България към ЕС. Висшите дипломати обаче не могат да бъдат компетентни по всички въпроси и затова разчитат на документите, подготвени от "шерпите" (специалистите) в 250-те работни групи и комисии към Съвета на ЕС. В тях участват експерти от държавите членки и дипломати от постоянните представителства в Брюксел. Там кипи основната работа, там става сблъсъкът на мнения и се оформят доминиращите позиции и компромиси.



Как обществото би могло да следи



какво се решава от негово име и за негова сметка? Формално - много лесно. На електронната страница на правителството има рубрика "Координация по въпросите на ЕС". Там се публикуват съобщения от СЕВ - каква позиция ще изразят българските пратеници на предстоящите заседания на Съвета на ЕС. Текстовете обикновено са образци на чиновническата стилистика и съдържат малко полезна информация за неспециалисти. Например на 5 юли бе решено, че на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси на 13 юли ще бъде изразена следната позиция: "България подкрепя засиленото внимание на Европейската комисия върху националните фискални рамки в рамките на превантивната роля на Пакта за стабилност и растеж, както и предложението за стартиране на процедура по свръхдефицит само при нарушение на критерия за публичния дълг." С други думи, тя не е съгласна да бъде подлагана на такава процедура само заради надвишаването с 0.8% на пределния бюджетен дефицит от 3%, защото по другия показател - дела на държавния дълг спрямо брутния вътрешен продукт, е много под пределното равнище от 60%. Наказателната процедура обаче е стартирала.



Дебатите в Съвета могат да се наблюдават



на неговата електронна страница, а как България е гласувала, става ясно от рубриките Документи/Прозрачност на законодателния процес/Явно гласуване. Там по години и по заседания може да се установи, че правителството почти винаги е подкрепяло предлаганите решения, гласувани с квалифицирано мнозинство. Щом е така, защо трябва да има такъв сложен механизъм за изработване на собствена държавна позиция?

"Прилагаме принципа решенията да се съгласуват на възможно най-ниско равнище", обясни на "Сега" компетентен по европейските въпроси източник във външното министерство. Целта е общата позиция да бъде изработена още от "шерпите", а началниците да й придадат официална сила. Изследване на Университета Комениус в Братислава (Словакия), огласено в Брюксел на 1 юни, потвърждава, че така постъпват в повечето случаи почти всички държави в ЕС. Поразително е, че откакто членува в ЕС, България повтаря много точно сумарните резултати от гласуванията на Франция: през 2007 г. - 100% подкрепа за решенията в Съвета, през 2008 г. - 99.7%, през 2009 г. - 100%. Когато е имало спорни въпроси, пак се получава съвпадение - 100% през 2007 г., 98.1% през 2008 г. и 100% през 2009 г. Трудно е да се намери обяснение, защото интересите на България и Франция не винаги съвпадат. Но все пак имаме общ знаменател - нали сме все франкофони. Същото съвпадение се наблюдава и с Чехия, но с нея пък сме бивши "братски страни"...
Снимка: Светослав Терзиев
При формирането на общата европейска политика България играе предимно ролята на съзерцател.
Снимка: Светослав Терзиев
В сградата на Съвета на ЕС в Брюксел достъпът е труден.
157
10298
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
157
 Видими 
12 Юли 2010 20:06
АЗ не съм кандидатствал никъде /дори и за раждането ми не ме питаха/.
-----------------------
Блогът на Генек

12 Юли 2010 20:35
Знаете ли защо България членува в Европейския съюз?

Умните знаем. Заради пълната неспособност на политическата ни "класа" да управлява страната. Затова и няма никакво значение кои са представителите й в ЕС, какво правят и дали изобщо правят нещо. Сегашната система гарантира изпращането на депутати в ЕП като награда за партийна служба, обикновено с доказана дейност срещу интересите на народа и почти винаги - без качества и подготовка за това, което уж работят в Брюксел. Промяната, а с нея и общественият интерес към 17-те ни депутата в ЕП ще дойдат тогава, когато там започнат да отиват хора, избирани по волята на бъдещото гражданско общество у нас. Оптимистично, такава промяна можем да очакваме след 2017 година
12 Юли 2010 21:10
Защо БГ членува в ЕУ? Само заради капризите и интересите на брЮкселските бЮрократи. Те искаха да сложат ръка на цяла Европа, за да имат завършена европейска власт. Ама по много линии им излязоха криви сметките. Верно, че имат малка сметка: БГ е нетен донор на ЕУ. Но това е работа - муха. Тях ги интересува глобалната власт: над европейската политика (това е вече реалност почти), над европейската икономика (абе нещо Ханс се дърпа, не иска да пуска гЮвеч на Георгиос, но ще се работи върху това) после да направят щатска структура (държавите - щати), да обединят хората в една нация (европейци) и т.н. Нито единна европейска политика май имат, няма да имат единна икономика, пък да накараш немеца да се сравни с българин или грък - остави и забрави.
А има и друго: те не си представяха какво блато е БГ.
12 Юли 2010 21:13
Авторът не казва нови неща.
Пише такива статии само да се ядосват читателите.
Какви национални интереси ще защитава полит-пасмината от всички боички. Те са там облаги да усвояват. Заплати, командировки, софри, банкети.
Колко килограма са политическите помияри в началото на мандатите - и колко в края? А тези с по няколко постове и повече мандати.
За да има национална позиция по общоевропейските въпроси трябва институциите да работят. Как да работят институциите като са претъпкани с баджанаци, братовчеди и "свои хора"!
"възмутила се" била Герито Солюмоновна! Шантонерка миризлива!

Редактирано от - softwind на 12/7/2010 г/ 21:14:17

12 Юли 2010 21:16
Ха, разгеле, ами ексо, бе, апо тин европаики еноси. От това по-лесно - здраве! Аз съм много за!
12 Юли 2010 21:28
То навремето и в Москва като пръцнеше някой...
12 Юли 2010 21:36
Що ли, ми много просту на ползу родата и прежде всего себе самому!
12 Юли 2010 22:00
Водете си записки.
Дарагой газ - харашо, Европейский союз - плоха.
И т.н.
12 Юли 2010 22:06
Ами като знаем кой ни представлява в ЕС едва ли можем да имаме някакви очаквания в това отношение...
Със съжаление трябва да констатирам, че подборката от другите страни също не е кой знае каква. Ама онези имат поне някаква обща политика и координация...
12 Юли 2010 22:09
Много интересно е как изглежда БГ и българите в очите на чужденците. Сега говорих с дъщеря ми, която си живее в Атланта, ама отишла в БГ да види бабите и дядовците (за 10 дни). Пък и понеже жена ми е там за 2 месеца. Дъщеря ми не е ходила в БГ от около 10 години.
Толкова е била шокирана, че искала да се връща веднага. Добре, че жената я завела на някаква екскурзия за 5 дни до Истанбул, та да мине времето. Впечатления от българите: намусени, злобни, тъпи и т.н. Впечатление от Варна (най-красивия град на БГ!!) - помия и кенеф.
Впечатления от Истанбул: много хубав град, с много приятни хора. Само дето е презастроено.
Та така с Европейската Българиа, член на ЕУ!
12 Юли 2010 22:11
Всички нейни колеги и колежки от ВТО са навън . А които са в БГ, търсят как да избягат.
12 Юли 2010 22:26
***
12 Юли 2010 23:03
Умните знаем. Заради пълната неспособност на политическата ни "класа" да управлява страната. Затова и няма никакво значение кои са представителите й в ЕС, какво правят и дали изобщо правят нещо.

Те смятат, че кльопачката по европйски директно ще ги изтласка материално във висините.
Пестенето от "европейските закуски" е пораждащото голям апетит.


Редактирано от - Езоп на 13/7/2010 г/ 14:54:06

12 Юли 2010 23:19
Това пък асеновградско недоразумение Гергана Паси, която освен да се слага на чужди дипломати и да съсипва бг бизнес по поръчка - друго не правеше, та и това ли момиченце , което заедно с Кунева бастисаха АЕЦ Козлодуй и безмитната търговия - и него за пример давате....
От такива както нея няма значение кой депутат и кой на булката сват.
12 Юли 2010 23:27
"""

Редактирано от - Езоп на 12/7/2010 г/ 23:32:37

12 Юли 2010 23:36
Голяма загадка остава защо България членува в ЕС

никва загадка не е - народът прост, избранниците крадливи - секи гледаше на ес като на кокошката със златните яйца - само да влезем и заплатите стават по 2-3-4-5-6к евро, имотите по-скъпи от тия в лондон, пък и може да се краде с пълни шепи от фондовете, а на бфб - еееех хдпат минава по капитализация GE....

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
12 Юли 2010 23:49
Това означава, че евродепутатите поне трябва да знаят какво мислят правителствата.

Пффффф, то правителството не знае какво ще мисли утре сабалям, афтора иска от дупетатите да знаят.
12 Юли 2010 23:58
Вместо да мъчим Светльовото писмо , нека се върнем у нас и се впитаме , като в защо сме аврупци и в като как се привързваме системно , към Аврупските институции . Бързо ще ни светне , че не сме в просто малоумници , а в твърде и прекомерно , в сложно биваме такива . Иначе и отделно , до един сме в редовни тарикати ...


Редактирано от - beagle на 13/7/2010 г/ 00:02:56

13 Юли 2010 00:21
На настоящия етап България беша приета в ЕС, за да могат тези които стоят зад него и чрез институциите му управляват Европа да се разпореждат и с нашата страна и народ по свое усмотрение. Нищо повече.

Редактирано от - kasapina на 13/7/2010 г/ 01:00:07

13 Юли 2010 00:23
Абе няма ли да смените темата на фоторепортажа след седмица досаждане? 4 юли не ми е никакъв празник и се вбесявам от тая нахапана ябълка дето се хили. Баста!
13 Юли 2010 00:54
Светльо, запълнил си седмичната страничка... Като депутатите, не ти се отразява престоя в Брюксел много добре, май. Добре, че не е всеки път така плоско и плъзгаво. Е има малко информацийка, колкото да не е без хич...
Кажи ни по-сериозни неща, които, сигурен съм, поназнайваш.
Нашите тава-лапачи са ни известни до болка, и тези в Брюксел, и другите у нашенско, неуспели да се доредят до европейските банки.

13 Юли 2010 01:22
Знаете ли защо България членува в Европейския съюз?

Да. Защото на ЕС му трябваше хинтерланд - заден двор, предградие - в пазарен, географски, социален и суровинен смисъл.
Знае се още от 1992.
Затова в България (не само в България, но у нас в по-голяма степен) държавата, обществото и икономиката бяха в голяма степен разрушени в периода преди "присъединяването", по две причини:
1. За да се внуши на народа някаква ужким неизбежна потребност някой друг да ни управлявал (щото ние сами сме не можели), и така ЕС да се натрапи за желана цел на народа, който в тоя си стремеж не съзнава че това към което се стреми всъщност е някой друг да го колонизира. И дори да се натрапи някакви вина у народа че не бил достатъчно "европейски" и "нормален", за да е послушен и покорен в рамките на тоя процес.
2. За по-лесното храносмилане на народ, икономика и територия като тор за други народи, и за някаква имагинерна обща европейска нация, като обслужващо и нискотехнологично звено в рамките на ЕС икономиката, и като част от териториалната експанзия на ЕС в район с немалка геополитическа значимост.
13 Юли 2010 02:41
Мараба франкофонията !
13 Юли 2010 03:24
Тази статия е свързана с предишната, че нашите евродепутати -/шията/ не знаят на къде трябва да се върти главата...
И само, който не е работил в тази сфера няма представа за колко куца /никаква/ координация става дума..
Браво на авторът, който е вникнал малко по-дъблбоко в проблема.
Аз ще допълня, че сега състава на ППто е редуциран и тези хора нямат физическата възможност да присъстват на три едноверемени заседания, поради висшите умни глави, които решиха да оптимизират разходи и да режат от най-предстваителните ни кадри, та ха сега ЧЕСТИТ ХАОС!
ДЪЛГО ОЩЕ ЩЕ СЕ ЧУДЯТ, АДЖеБА Б-Я КАКВО ПРАВИ ТАМ В ЕС И КАК ГО ПРАВИ, то не е като по Тошково време, наш човек е значи заслужава да е там...
13 Юли 2010 05:21
/:/ "...Евродепутатите обаче не са изразители на обща национална позиция, защото в ЕП разделението е според политически семейства, а не по национални делегации..."
......................................... ......................................... .........
Хиляди пъти съм КАЗВАЛ и ДОКАЗВАЛ тук, че ЕС и ЕК са "демократичен" Инструмент за реализиране и защита на ПАРТИЙНИ наднационални/ и АНТИнационални за много от Нациите в ЕС!!/ Интереси!
Това е така, защото в ЕС и ЕК Властта е в ръцете на най-многобройните, като брой евродепутати, ПАРТИЙНИ/разбирай политически, а значи и социално-икономически- КЛАСОВИ!/ наднационални Сдружения! И тези наднационални партийно-политически Сдружения реализират и консумират Власт НАД Волята и РАЗЛИЧНА от Волята на Мнозинството от Избирателите в някои или повечето Нации в ЕС!
Което ще рече, че ако в някоя или повече държави в ЕС Избирателите са избрали да ги управляват партии с определена Политика/"лява", "дясна", "среднистка".../, може да се получи така, че управляващите/ избрани от Народа заради конкретна Политика!/, под ДИКТАТА /решенията, директивите на ЕС и ЕК/ да са длъжни/?!/ правят ДРУГА Политика в държавата си, а НЕ тази и такава, за каквато са били Избрани от Избирателите! Например, в държавата "Х" Избирателите да са избрали да ги управляват "монархисти"/ или "комунисти"/със съответната им Политика!- но в ЕС и в ЕК да имат Властта АНТИмонархисти или АНТИкомунисти, със съответната им ЗАДЪЛЖИТЕЛНА за държавага "Х" Политика! Образно казано, например, в държавата "Х" изборите, по Волята на Мнозинството от Избирателите, да са ги спечелили "вегетарианците", но в ЕС/ЕК на Власт да е Сдружението на месоядните- и тяхната Воля и Интереси са НАД интересите на вегатарианците в държавата "Х"- и ЩЕ задължават Гражданите-вегетарианци в държавата "Х" да хапват месо!!! Или обратно: ако на власт в ЕС/ЕК са вегетарианците, а в държавата "Х" на власт са "месоядните", то на месоядните в държавата "Х" ДЕМОКРАТИЧНО и ПО ЕВРОПЕЙСКИ ще им бъде забранено да хапват месо?!
И к`во става тогава с Принципа/СВЕЩЕН!!!/ на Демокрацията/ и на "европейската", тоже/- че "при Демокрйацията няма нищо по-ценно, по-важно и по-високо от Волята на Мнозинството от Избирателите"?! ЛЪЖА и ИЗМАМА- ама "демократични", де! ПФУ!
Ерго, евродепутатите трябва да огласяват, реализират и защитават в ЕП/ЕК НАЦИОНАЛНИТЕ Политики на националните им Парламенти, а НЕ Политика на наднационални партийни Сдружения! Което ще рече, че всеки национален Парламент трябва да ВЗЕМА "националните" Решенията, които евродепутатите на съответната Нация ВКУПОМ да огласяват, реализират и защитават в ЕП/ЕК! Иначе НЕ е Демокрация, а е ДемоИЗМАМВАция и ДемоОСРАция-каквото е сега, де!
КАЗАХ!


Редактирано от - paragraph39 на 13/7/2010 г/ 05:26:49

13 Юли 2010 05:29
А "Некои другари и другарки", много добре знаят що са в ЕС - Натиснете тук!
13 Юли 2010 06:35
http://www.monitor.bg/article?id=252016
"Германия иска „контролиран банкрут” на бедните страни
В случай на банкрут държавата няма да може да се разпорежда със собствените си финанси, гласи още немският план. С парите ще се разпореждат „човек или група хора, които са запознати с регионалните особености на нацията“. Тези попечители ще бъдат назначавани от „Берлинския клуб“."
Ама не слушате когато ви говоря!
1. Казах ли ви че бай Ханс не иска да храни повече Георгиос (Гърция) и Хосе (Испания).
2. ЕУ не може да се справи даже с една дребна криза сам, и пак плаче на рамото на МВФ (в статията).
3. Това, държавата да не може да се разпорежда със собствените си финанси, и по времето на Брежнев го е нямало. ЕУССР - абсолЮтно!
Да ви е честито, другаре, днес полупроводници, утре цели проводници. Днес ЕУ, утре ЕУССР (че даже не утре, а днес).
13 Юли 2010 06:37
Сега един съвет към младите хора - бягайте, младежи, не само от БГ, бягайте от ЕУ.
13 Юли 2010 07:17

....освен чрез Европарламента, който е носител на доминиращата политическа и гражданска воля в ЕС...


Опитът с референдумите във Франция, Холандия и Ирландия показва, че гражданската воля в ЕС е обратно пропорционална на волята на европейския елит, който упорито се стреми да оформи ЕС в обширно пространство за свободна търговия, разсадник за ГМО и го превърне атракционен парк за американски туристи.

13 Юли 2010 07:21
Лянча, 2017 година е твърде оптимистичен срок на фона на "възходящите" процеси в обществото - демографска криза, спад в образованието, деградация на ценностната система, отмирането на едно сравнително стойностно "априлско поколение", липсата на цели и на мотивация сред младото поколение. Дано не съм прав!
13 Юли 2010 07:40
"...бъдещото гражданско общество у нас. Оптимистично, такава промяна можем да очакваме след 2017 година."
Лянча, ама защо точно 2017? Защо не е 2020, или 2030? Да не би послучай 100 годишнината на Октомврийската РеволЮция?
Такова гражданско общество може би ще се построи в територията на бившата България от някои други народи. Населението, което сега населява Република България, е неспособно да създаде гражданско общество - нито 2017, нито никога. Така че за срокове е много рано да се говори.
13 Юли 2010 07:41
Kasapina,
Точно попадение !
13 Юли 2010 08:19
Къде ще бягаш, Баба ви Яга?
Накъдето и да се въртиш - задникът ти е все отзад.
--------------------
Блогът на Генек



13 Юли 2010 08:25
Аз не се въртя, аз бягам. И ако толкова те интересува моят задник: когато бягаш отнъкъде, задникът ти е насочен натам, откъдето бягаш. Та бягам от БГ. Накъде ми е насочен задника - сети се сам.
13 Юли 2010 08:26
Интересно, дали депутати в българския парламент защитават интересите на гласоподавателите си? Не нали? Защо трябва да очакваме от същите хора в наднационален парламент да защитават интересите на пратилата ги страна?
Автора сам е посочил, че те не са в парламентарна група "България", а в парламентарна група на наднационална европейска партия, била тя соц или народна.

Още повече, че плача за неинформираността на депутатите е смешен. Който търси, той намира. Нормално е правителството да не ги смята за свои пратеници и да не им се отчита. Такава е сбърканата наднационална логика - за жалост тя е изродена в антинационална. Те сигурно много биха се радвали да са "гласа" на българското правителство, само че парламентите навсякъде са законодателен орган. Дори само заради този прост факт статията е лишена от всякаква логика.
13 Юли 2010 08:27

" Знаете ли защо България членува в Европейския съюз?"
ЗЗЗЗнам , ЗЗЗЗнам ...... ---- Но без да ям бой няма да кажа.
13 Юли 2010 08:30
Top Gun, "...липсата на цели и на мотивация сред младото поколение."
АбсолЮтно неверно! Младите имат много добра цел, и са много силно мотивирани. За постигането на тази цел са готови на къртовски труд и много лишения. Целта я описах в един мой постинг:"Всички нейни колеги и колежки от ВТО са навън . А които са в БГ, търсят как да избягат."

13 Юли 2010 08:46
Касапина ЕС беше необходимото зло преди петнадесетина години. Сега вече е сън недостижим. /формално сме членове , дефакто сме на космически разстояния от страните членки , най-вече - като ментално състояние на нацията ни /. Винаги съм го казвал - ЕС със своите структури е една опция. То е нещо като електрически уред - в ръцете на разумни хора , може да ти върши работа и да ти бъде полезен. В ръцете на идиоти - може да те утрепе тока... Та така и с нас , европейците са добре възпитани егоисти. Те ни дават шанс с членството , но виждайки , че нацията ни е видиотена - започват да ни цоцат , да ни закриват атомните централи , да ни ограничават агропроизводството , да ни изкупуват терените... и същевременно да поемат последния останал интелектуален ресурс при себе си /лекари , инженери и т.н./ Това е ползата за ЕС , затова сме формални членове.
13 Юли 2010 08:49
За заглавието
13 Юли 2010 08:52
Армията ни безсилна без ракети като възпиращо средство
Понеделник, 12 Юли 2010г. Автор: Тодор Андреев

Оказа се, че насред икономическа криза ще трябва да харчим оскъдните си средства за самолети. Пита се: защо позволихме на политиците да ни отнемат най-респектиращото агресора оръжие, за което бяхме заплатили с труда си и което гарантираше националната сигурност на държавата ни - оперативно-тактическите ракети SS-23 с възможност да атакуват цели на разстояние 400 км?!
Натиснете тук
13 Юли 2010 09:03
Късно е вече за този въпрос. Той трябваше да бъде поставен, разяснен и гласуван на референдум преди 5 години, но цялата политическа сган нямаше интерес от това. Та затова членуваме в ЕС - заради цялата политическа сган. Не е късно да поставим въпроса за излизането си от ЕС.
13 Юли 2010 09:07
На този въпрос, по-логичен би бил контра-въпрос - защо, Царят ни изпрати там?
13 Юли 2010 09:10
Лянча, ама защо точно 2017?

През 2015 изтичат преклузивните срокове на Лисабонския договор, първите избори у нас в условията на реформирания Европейски съюз се падат да се проведат точно през 2017.
13 Юли 2010 09:57
Лянча, 2017 година е твърде оптимистичен срок на фона на "възходящите" процеси в обществото - демографска криза, спад в образованието, деградация на ценностната система, отмирането на едно сравнително стойностно "априлско поколение", липсата на цели и на мотивация сред младото поколение. Дано не съм прав!

Топ Ган-е, нема "спад в образованието", ве. Повечето днешни абитуриенти, освен задължителния минимум, имат чужд език, компютърна грамотност, информация, впечатления от други страни. Какво значи "деградация на ценностната ситема" и къде я видя? Младите са си добре мотивирани, просто щото имат повече възможности. По-умните се ориентират към работа във вече многото международни структури у нас и към свой бизнес, именно в този ред. По-загубените също не са капо - гурбет, емиграция, обслужване

13 Юли 2010 09:58
Защо демографската криза да е непременно нещо лошо? Добре, ще станем 5-6 милиона. Е, и? Все си мисля, че в България има повече природни дадености и са създадени не по малко материални ценности, отколкото в 6-милионна Атланта или 16-милионен Истамбул. А къде е драмата с отмирането на "априлското поколение"? Дейната, приспособима част от него ще бъде активна и обществено-полезна поне още десет години. За съжаление, тя е малцинство, както и във всяко друго поколение впрочем. Но обществото ни само ще спечели от пенсионирането на пасивните и предимно мрънкящи "априлци". Внуците им - също
13 Юли 2010 10:05
Защо демографската криза да е непременно нещо лошо? Добре, ще станем 5-6 милиона. Е, и?

на мен също ми се струва, че не е чак толкова страшно да сме 5-6 млн. Нито Швеция, нито Дания, нито Норвегия или Финландия реват и истеризират, че са по 4-5 милиона човека. Нямат и намерение да се разплодяват като улични кучета.
Напротив - живеят много над средното ниво.
Важно е новите поколения да са добре образовани. В това число циганите - грамотни, ползващи компютър, с професии.
13 Юли 2010 10:32
..на мен също ми се струва, че не е чак толкова страшно да сме 5-6 млн..


Не, не е страшно - ако има кой да храни 3 млн. пенсионери. Ако пък някой се реши да ни осинови - кеф!, може и да се ограничим до 2 милиона.
13 Юли 2010 10:41
Ако пък някой се реши да ни осинови - кеф!,



тебе те осиновявам веднага! по-точно одедявам.
даже ще ти купувам най-читстите биохрани.
мен си ще храня с гмо (щото не съм претенциозна и капризна)
13 Юли 2010 10:42
То не е проблем, че "ще станем 5-6 милиона". Проблемът е, че вече СМЕ толкова, почти три милиона от които - пенсионери. Над един милион са хората без образование, професия или поне някакви работни умения. Остатъкът не може да насмогне!!!
13 Юли 2010 10:44
Баба Яга,
без да се сърдиш, сериозно.
Винаги съм се дразнел, когато някой отвън започне да дава акъл как да се оправят нещата вътре.
Защото ние всичките забъркахме тая каша. Но някой избягаха /или се готвят да бягат/ и оставят другите да чистят.
После щели да се върнат, когато е оправено...
Най-малкото - некоректно!
---------------
Блогът на Генек



... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД