:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,755
Активни 797
Страници 30,320
За един ден 1,302,066
Интервю

Бюджетен борд - да, таван на банковите лихви - не

Дългите платени отпуски на чиновниците трябва да изчезнат, твърди председателят на БСК Божидар Данев
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Божидар Данев
Божидар Данев е председател на Българската стопанска камара от 1993 г. Завършил е Техническия университет в София. След това работи в Института по кибернетика при БАН. Защитава дисертация в областта на управлението на социално-икономически системи. Работил е и като управител на Софийска фондова борса.


-Г-н Данев, май не сте във възторг от стратегията за развитие на българската икономика, която министър Трайчо Трайков представи преди дни?
-В нея няма хоризонт, няма ясни цели. Разбираме само, че ще ставаме входна врата на Китай към Европа.
-А според вас тази цел е погрешна?
-Смятам, че докарването на китайския бизнес в България е нещо като ГМО в земеделието. Защото китайската икономика е партийно управлявана икономика, със субсидии в ред отрасли, с много агресивна политика към външните пазари. Да, Китай привлече много чужди инвестиции като огромен пазар, а в същото време износът на страните от ЕС за Китай е по-малък, отколкото за Швейцария.
-Вие сте скептичен, защото се притеснявате, че китайският внос удря нашите фирми, но стратегията залага на друго - привличане на китайски инвестиции в производства и инфраструктура у нас и от наша територия обхващане на пазара на целия ЕС.
-В това има резон. Защото, ако поне 30% от стойността на даден продукт е добавена в страна от ЕС - например монтаж или др. допълнителни операции, стоката може да се признае за европейска. Това би могло наистина да привлече китайски инвеститори у нас. Разбира се, това е въпрос на детайли и уточнения. Китай не признава голяма част от международните споразумения. Освен това според стратегията България може да бъде място за въздушния транспортен поток. Но кои летища могат да поемат тази роля?
-Идеята е България да привлече китайски компании като концесионери, те да инвестират и да развиват наши аерогари?
-Кои? От големите ни летища само пловдивското не е дадено на концесия. Може би русенското, то е безкрайно остаряло като инфраструктура. България има потенциал в други области, но това не личи в разработката. Най-важното е да излекуваме българската икономика от големите дисбаланси. Двигател на това може да бъде високотехнологично селско стопанство, вкл. възстановяване на напояваните площи, високопродуктивно зеленчукопроизводство. Имаме чудесна база - добрата почва, която е с дълбочина 60-100 см и е чиста, понеже 20 години не бяха употребявани тежки химически средства.
Друго важно направление е дълбочинната преработка - например преработване на медта в изделия на електропромишлеността. За да не се получава такъв парадокс - България, която е световен износител на мед, прави и продава генератори за Канада, но влага в тях медни кабели, внос от Индия.
Трето, високотехнологичните индустрии. Сега има някакъв уклон България да се развива като голям кол център на някои големи чуждестранни инвеститори. Имам предвид друго - развитие на прецизно машиностроене, оптика и т.н.
-Одобрявате ли поправения бюджет 2010?
- Тази актуализация на бюджета няма да оправи приходната част. А залага и повече разходи. В същото време не се изпълняват мерки, които ние предложихме - за затягане на контрола върху ДДС и акцизите, за осигуряване на приходи от приватизация и концесии, за емитиране на облигации на вътрешния пазар, за налагане на бюджетен борд...
- По подобие на валутния борд?
- Точно така - желязна дисциплина, държавата да харчи толкова, колкото е успяла да събере, колкото приходи, толкова разходи, нито лев повече. Няма пари за 100% заплати? Ще се плащат, за колкото има пари, и за пенсиите, и за всичко друго.
- Звучи много драстично?
- А по-добре ли ще е да стане като в притчата за човека, който трябвало да избере между 3 наказания - да изближе 1 кг сол, да изтърпи 100 тояги или да плати 100 жълтици - ще ядем сол, ще ядем бой, а накрая ще трябва да се лишим и от парите.
Не бива да се надяваме на чудеса. Възстановяването на икономиката е много крехко - за април има 36% ръст на износа, за май също е над 30%, но индустриалното производство почти не е мръднало.
- Запознахте ли се с идеята на "Атака" и Волен Сидеров за таван на лихвите по кредитите?
- Тавани на лихви не може да се слагат. А и моментът е изключително неподходящ за експерименти. Банковата ни система вече е под вода - официално лошите кредити са 13%, но като сложим и преструктурираните, които са потенциално лоши, делът на проблемните кредити става 30%. В същото време цените на имотите се сринаха, обезпеченията се обезцениха и банките по никакъв начин не могат да си покрият вземанията. Ето защо не бива да клатим финансовата система с експерименти, с тавани на лихвите и прочее.
Но държавата има други лостове да влияе. Например, като поставя изисквания, когато избира банка за обслужване на бюджетни сметки. Прави конкурс, посочва какви са допустимите такси или комисиони и банките се състезават в тези рамки. Такива тавани и лимити може, но държавата да регулира лихвите - забравете.
- Ще се измъкнат ли скоро от капана фирмите, на които държавата дължи стотици милиони левове от миналата година?
- Издължаването върви бавно - от 600 млн. лв са изплатени 100 милиона. Администрацията трудно издава необходимите документи. Най-новият шлагер сега е, че държавата може да ви загуби договорите и ако това се случи, не ви плаща. Това сполетя строителна фирма във Видин, която има да взима 4 млн. лева, но договорите са се изпарили.
А правораздавателната ни система е такава, че не можеш да осъдиш държавата и общините, не можеш да блокираш сметките на община, която ти дължи пари по обществена поръчка, това е положението. Затова фирмите преглъщат и чакането, и отбива от вземанията, в момента въпросът е да оцелеят, по-добре все пак да получат нещо с дискаунт, отколкото нищо.
- Как ще приключи драмата с огромните отпуски и обезщетения?
-Чистенето на отпуските е маргинален проблем. Друго е важно - защо са допуснати такива натрупвания. Факт е, че реалният сектор няма такива рекорди, каквито има в администрацията. Шефът на борбата с градушките събрал 800 дни отпуски! Явно не е имал нужда да почива. Зимно време той какво работи? В бюджетната сфера има отпуски до 60 дни годишно, при положение че в предприятията са по двайсет и няколко. Това е ясен знак за гигантски деформации, които трябва да се излекуват.
-Как?
-Просто е - изравняване, сближаване на отпуските. Нека има някакви добавки за онези, които полагат тежък физически труд или други специфични условия, но не може разликите да са в пъти. Погледнете учителите какви отпуски имат. Когато говорим за заплатите в тази сфера, трябва да се отчита и колко ваканции и отпуски имат, колко са работните им дни.
В повечето предприятия се спазва технологична дисциплина и задължават работниците да излизат в отпуски. Трябва да има ред и ясни правила и ако те не се спазват, да се глобява работодателят, ако той е виновен за натрупването, или самият служител да си губи правото на отпуск, ако не го е използвал в нормалните законови срокове.
-От БСК предложихте на министъра на икономиката да му подарите електронен административен регистър. Каква е ползата от такъв регистър?
-Ние го въведохме пробно в община Сопот. Разработихме софтуер, инсталирахме го, обучихме хора да работят с него. Всяко заявление, което влиза в администрацията - за лиценз, за разрешително, за съгласуване, се вкарва в системата и всеки може онлайн да провери движи ли се преписката в срок, кой е отговорник, дали няма "предреждане" на заявки и т.н.
Това може да се направи във всяка община и всяко министерство. Така за първи път ще има и точна база за оценка на администрацията - ефективно ли си върши работата. Сега има такива абсурди - срокът за разрешение за промяна на предназначението на земята е 14 дни, а комисията, която разглежда такива преписки, се събира веднъж на 2 месеца, ясно, че никой няма намерение да спазва срокове.
-Вие първи предупредихте, че ВЕИ проектите - за ток от слънце и вятър, са новият спекулативен балон, който се надува опасно. Как трябва да действа държавата, за да не стане като с презастрояването на курортите и срива на цените, последвал имотния бум?
- Наистина се надува нов балон - немски, китайски, американски, всякакви ивеститори напират с ВЕИ проекти, точно както се рояха англичани, ирландци, руснаци по Черноморието.
Знаете, че големият наплив сега е заради гарантираното изкупуване и високите цени на "зелената" енергия. Само че трябва да има стимули за всички видове ВЕИ - не само за слънце и вятър, а също и за биомаса, за термални източници.
Трябва да има и повече гъвкавост в изкупните цени. В зависимост от технологичното развитие, при което инсталациите поевтиняват, цените да се намаляват, а не да се гарантират много високи за 15-25 години напред.
- А трябва ли да се пускат перки и слънчеви централи в нивите?
-За мен интелигентното решение е изобщо да се забранят фотоволтаичните мощности върху земеделски земи, защото за разлика от вятърните те увреждат непоправимо земята. Под фотоволтаиците и бръмбар не може да намерите, те унищожават цялата площ, докато под перките земята може да се обработва.
10
2397
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
18 Юли 2010 22:14
"Божидар Данев е председател на Българската стопанска камара от 1993 г. Завършил е Техническия университет в София. След това работи в Института по кибернетика при БАН."
Аман от неусрели инженери, които се правят на икономисти ! Докога в България хобито ще бъде по-важно жт професионалната квалификация и опит ?
Та, мерси Божидарко, от зелена тиква семе не вземам !
18 Юли 2010 22:24
Пикачу мили , защо толкоз в критично ? Човекът е в "казионен преходник", следващият Президент може да му качи някой-друга "планина" , а и не забравяй , че представя работодателите ...
18 Юли 2010 22:30
По въпросите за ВЕИ.
Щяло да се пренасели с фотоволтаици и ветротенератори, видите ли ?! Както станало с презастрояването на Черноморието.
Е , и ?!
Като е презастроено, това значи именно , че остава нещо построено, при това с много по-добро качество от мухлясалите алпииски селски колиби, или трагичните овехтели гръцки хотели.
А ВЕИ имат една лоша черта, която не се харесва на руското ядрено лоби, (чийто рупор се явява и въпросният инженер Божко), а именно че се намесва в енергийният пазар в региона, правейки ни по-независими от руските енергийни ресурси.
Божко , ти защо не се просълзи за стотиците хиляди декари обърнати на буренак и пущинак през 20 години турско управление в земеделието, а сега се сети за фотоволтаиците и за бръмбарите под тях? Май , защото бръмбарите в главата ти бръмчат някак си , на чужди езици.
18 Юли 2010 22:31
Валутен борд+ високи банкови лихви = свиване на икономическата активност = висока емиграция.
Световното банкерство си има верен радетел на интересите си в България.
Нито Чехия, нито Унгария са в системата на валутния борд и са далеч напред по всички макро показатели.
Валутният борд бе въведен от Софиянски като временна мерка в излизането от кризата на Виденов.
Само страни от Азия, Латинска Америка и Африка са чести клиенти на тази система на МВФ.
-------------------
Таван на банковите лихви пък е в пряко съотношение към валутния борд.
Подчинена политика-ниски банкови лихви.
Опити за "самодейност" предизвикват високи лихви и икономическа разруха.
За автора
19 Юли 2010 00:32
В САЩ има таван на банковите лихви, например кредитните карти. Ние обаче от край време си я караме по руската система. Парадокс, да го е** и то на гол БГ‌ задник.
19 Юли 2010 02:22
В ЕС таван на лихвите няма, но има престъпление "лихварство" в наказателният кодекс на всяка държава, поискат ли ти лихва 4 пъти по висока от официалният лихвен процент на централната банка се намесва полицията и някой банкер излиза от банката с белезници....
19 Юли 2010 09:33
Другарю Данов, ад стига поръчкови статии!!!!
19 Юли 2010 11:07
Eто какво казва Уикито по въпроса за таваните на лихвите по кредитни карти в
U.S.
Credit Card Act of 2009
This statute covers several aspects of credit card contracts, including the following:

* Limits over-the-limit fees to cases where the consumer has given permission.
* Limits interest rate increases on past balances to cases in which the account has been over 60 days late.
* Limits general interest rate increases to 45 days after a written notice is given, allowing the consumer to opt out.
* Requires extra payments to be applied to the highest-interest rate sub-balance
19 Юли 2010 12:09
Пикачу -


ПП: интересно е как интервюираният госпобин се е задържал на този пост цели 17 годинки, независимо от промените в правителствата през всичкото това време ? Не ми изглежда гениален специалист - икономист (споделям първия пост на Пикачу), значи има други качества, помогнали му за това професионално дълголетие ... Май всеки се занимава с това за което НЕ е учил
19 Юли 2010 16:31
БСК все пак е NGO освен това удобно, за което този има решаващата роля. така че ще си изкара доживот. присъствах на една от многобройните кръгли маса на тема "Кво да праим докато кризата мине?" (поне така им викам). всички представители на браншови организации имаха противоположни искания - един искаше протекционизъм, друг улеснения за чуждите инвеститори, трети намаляване на администрацията, четвърти искаше от администрацията и митниците да следят световните борсови цени към датата на влизане на стоката т.е. или ново звено или допълнително натоварване с несвойствени дейности; някой се извика че в криза контролните органи трябвало да си затварят леко очите, но друг за неговия си бранш отдавна чакал държавата да почне строго да следи и наказва всяко нарушение. та бизнесът като цяло хич не е наясно кво иска и отгоре на тва никой не е склонен на компромиси. а разните му обединяващи организации като БСК само просят пари от държавата за да спрат бизнес-воя вместо да помирят вътрешните си разнобойни интереси и да излязат с нещо общо.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД