Задължителната подготовка на 5-годишните деца в градина или училище, която трябва да стартира наесен, опря до еврофондовете. След като просветното министерство призна, че общините нямат готовност да изпълнят това задължение, вчера се оказа, че МОМН тепърва ще води преговори за отпускане на европейско финансиране за заплати на учителите. Това е поредната неяснота около една от най-сериозните промени в средното образование през последните години.
"Държавата търси начин да използва пари от еврофондовете за заплати на учителите, които ще бъдат ангажирани в предучилищната подготовка", съобщи Дарик радио, цитирайки просветния министър Сергей Игнатов. Министърът не уточни колко пари са необходими за целта, не обясни и защо е необходимо да се прехвърля финансиране на възнаграждения към еврофондовете. За въвеждане на задължителната подготовка тази година са заделени 9 млн. лв., а заплатите на тези преподаватели така или иначе се поемат от бюджета, защото около 74% от 5-годишните и в момента ходят на градина. Не е ясно дали ще се наложи наемане на нови учители за осигуряване на 100% обхват и кога следва да стане това.
Кабинетът официално предложи общините да имат преходен период от 1 година за въвеждане на задължителната подготовка, но на второ четене в парламента се очаква срокът да се удължи на 2 години заради липсата на готовност. Местата не стигат в големите градове, проблеми има и в малките населени места без градини и училища, които трябва да извозват рано сутрин 5-годишни деца. Заради липсата на готовност в преходния период общините няма да имат право да налагат санкции на семейства, които не са осигурили присъствието си на децата в училище.
Вчера от МОМН поднесоха и друга неприятна изненада - родителите ще трябва да плащат за храната на 5-годишните. "Родители ще плащат до 1.50 лв. за храната, държавата ще доплаща 50 стотинки, други такси няма да се дължат", обясни министър Игнатов. Така за месец разходите за хранене ще стигат до 30 лв. В същото време министерството се кани да въведе целодневно обучение на първокласници, което да е напълно безплатно. Отделно държавата финансира програма за безплатни закуски на малките ученици. Проблемът бе поставен при обсъждане на проблемите около задължителната забавачка, но така и не получи решение.
|
|