КНСБ заплаши и с масови протести, ако правителството не се съгласи на диалог по пенсионната реформа. |
"Ще предложим на колегите от "Подкрепа" да напуснем заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество днес, ако не се реши да се отложи разглеждането на промените в Кодекса за социално осигуряване и да се обсъдят нашите условия", обяви пред "Сега" вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров.
"Ако се стигне до напускане на тристранката от синдикатите, преди да се гласува решение по промените в КСО, всяка законова инициатива на правителството в тази посока ще бъде незаконна според Кодекса на труда", обясни Димитров. В КТ е предвидено решенията, касаещи социалната сигурност и доходите на населението, да минават задължително през обсъждане със социалните партньори в НСТС. Ако те не ги приемат, правителството има право да прави промените еднолично. Но ако някой от социалните партньори отсъства и обсъждане няма, всяко решение на МС може да се атакува във Върховния административен съд, който има практика да го отменя.
Според юристи обаче това правило важи за решения на кабинета, но не и за закони, които се приемат от парламента, какъвто е и КСО.
Още преди месец двата синдиката обявиха, че ще водят диалог за реформи в пенсионната система само ако получат гаранции, че солидарният, първи стълб ще осигурява около 60-65% коефициент на заместване на последния доход. Целта на правителството е толкова да е общият коефициент от първия и втория стълб. Поетапно увеличаване на осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, криминализиране на неплащането им и невъзможност на работодателите да уволняват хора 3 години преди пенсия са други условия на синдикатите.
Вчера предложените промени в КСО се гледаха в надзора на НОИ. "Ако сега не се реши да се вдигне стажът, догодина ще се вдигат и възрастта, и стажът", заплаши правистът на социалното министерство Емил Мирославов.