Депутатите от ГЕРБ Красимир Ципов и Анастас Анастасов (от ляво на дясно) са на мнение, че няма да има нищо извънредно в предлагания от тях спецсъд. |
Както "Сега" писа в събота, спецмагистратите ще се занимават с процеси за организирана престъпност, отвличания, трафик на хора, присвояване на евросредства. Този съд ще разглежда и делата срещу членове на правителството, депутати, областните управители, кметовете, шефовете на държавни агенции и комисии, както и магистратите, когато са обвинени в присвоявания, измами, изнудване, стопански престъпления, престъпления по служба, подкуп или документни престъпления.
Както всеки първоинстанционен съд и новият, който ще е един за цялата страна, ще има съдебни заседатели. Те ще се предлагат от Столичния общински съвет и ще се определят от общото събрание на съдиите от апелативния специализиран наказателен съд, който ще е втората инстанция.
Ако промените в НПК и Закона за съдебната власт бъдат приети до средата на ноември, Висшият съдебен съвет трябва да назначи шефовете на специализираните структури, а до края на годината и съдиите и прокурорите в тях. Правителството трябва да осигури сгради до 1 ноември.
За спецсъдиите ще се иска най-малко 10 години стаж, от които поне 5 като съдия по наказателни дела, прокурор или следовател. Изискването за апелативното ниво е съответно за 12 и 8 г. стаж. Заплатите на спецсъдиите на първа инстанция ще са като на апелативни магистрати, а на втората - като на върховни. В момента основната заплата на апелативен съдия е около 2500 лв., а на върховен - около 3000 лв.
Законопроектите са подписани от Искра Фидосова и група от 114 депутати. Тя обясни пред "Сега", че освен нея сред авторите на проекта са шефът на вътрешната комисия, а вече и зам.-шеф на парламента Анастас Анастасов, Димитър Лазаров и Красимир Ципов от ГЕРБ. По думите й проектът е изпратен за мнение във Венецианската комисия към Съвета на Европа, откъдето отзивите били положителни. "Няма нищо извънредно в спецсъда, включително и във възможността подсъдни на него да са хора с имунитет като депутати и магистрати, тъй като те ще бъдат съдени само за най-тежките престъпления като участие в организирана престъпна група за трафик на хора, отвличания с цел откуп и др.", коментира тя.
По думите на Фидосова от правосъдното министерство са запознати с всичките им идеи и ги подкрепят. През май обаче правосъдният министър Маргарита Попова категорично отхвърли възможността в обсега на спецсъдилищата да попадат хора с имунитет и членове на кабинета. Подобно мнение изразиха и съдии, както и шефът на Висшия адвокатски съвет Даниела Доковска.