Хората вече няма да могат свободно да избират своя постоянен и настоящ адрес. При адресната си регистрация всеки задължително ще трябва да покаже акт за собственост на жилището, в което живее, или писмено съгласие на собственика на апартамента, ако е наемател. Това предвиждат промени в Закона за гражданската регистрация, които Министерството на регионалното развитие и благоустройството е публикувало на сайта си. В мотивите на проекта е посочено, че чрез изискването се защитават интересите на собствениците и ползвателите на жилища.
В момента в Закона за гражданската регистрация няма изрично записано такова ограничение. Въпреки това кметовете на различни общини със свои заповеди изискват копие от нотариалния акт или писмено съгласие на собственика на жилището, когато става въпрос за наематели.
Проверка на "Сега" показа, че кметовете на районите в Столична община одобряват въвеждането на такава мярка. Например кметът на "Триадица" Евтим Евтимов обясни, че от една година с негова заповед са започнали да прилагат подобни ограничения. За наемателите в района изисквали или писмено съгласие на собствениците, или договор за наем. Евтимов се оплака, че преди това на един адрес буквално се регистрирали хиляди хора и фирми. От район "Красна поляна" обясниха, че при тях и сега съществува такъв проблем. Например имало адреси, на които има регистрирани по 50 семейства. Често някои собственици дори не подозирали, че в жилището им е регистрирано трето лице, което например укрива данъци. От район "Кремиковци" също одобряват промените.
От Закона за адресната регистрация обаче вече отпада текстът, който предвижда собствениците на жилища да могат да възразяват пред кмета на общината срещу ползването на адреса им от трети лица. Вече няма да пише и колко лица могат да се регистрират на един и същ адрес. Разпоредбата сега гласи, че в едно жилище могат да се регистрират толкова хора, така че да не надвишават повече от 3 пъти броя на лицата, които обичайно могат да го обитават. От общинските администрации обаче се оплакват, че текстът всява объркване. Доста често например в кметствата идват оплаквания на собственици, които получават писма, предназначени за хора, на които те никога не са давали под наем жилището си.
В проекта не се предвижда нов ред при промяна на адресната регистрация. Сега тя трябва да се обяви в общината в 30-дневен срок. Това става в службите ЕСГРАОН. Процедурата отнема от 3 до 7 дни, а таксата за издаване на удостоверение за променен адрес е 2.50 лв. При издаването на нови лични документи тази година много хора трябваше да платят такава такса, защото откриха грешки в адресната си регистрация и трябваше да ги коригират.
ОБЛЕКЧЕНИЕ
Личният номер на чужденците вече няма да се вписва в актовете за граждански брак и смърт. В мотивите за промени се посочва, че това са данни, с които работи МВР, и не е нужно ЕСГРАОН да ги поддържа. Според проекта няма да се изискват постоянните адреси на родителите при издаване на акт за раждане, а също и на младоженците за удостоверение за граждански брак.
Боже, в тази наша мила родина всеки с малко власт прави каквото си иска, без да се интересува от законите...
Има логика в предложенията, но все пак колко закона се занимават с тази регистрация?... Недомисленият закон за етажната собственост създаде повече проблеми, отколкото трябваше да реши...
____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…