:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,514
Активни 733
Страници 31,079
За един ден 1,302,066
Сметки

В бюджета има 81 млн. лева за борба с бедствията, но е тайна как се харчат

Местната и държавната власт оправдават безотговорността си с кризата
Снимка: БГНЕС
В началото на юли в Кърджали се проведе национално пълномащабно учение "Защита 2010", ръководено лично от вицепремиера Цветанов, чието министерство пое бедствията след закриването на министерството на Емел Етем. Три седмици по-късно наводнения сполетяха Съединение, Пловдив, Смолян, Варна. Защита нямаше. За да се получи информация от заседанията на комисията по бедствия, се оказа, че е необходимо специално разрешение на министър Цветанов.
За последните пет години не е ясно кое бе повече - водата, която се изля от небето, или празните приказки за наводненията. Оттече се и Емел Етем, но на нейно място не се появи нищо по-добро в предотвратяването на бедствията.

Пак има нерегламентирано изпускане на вода от язовирите, отново "Напоителни системи", които стопанисват едни от най-големите водоеми, са ни лук яли, ни лук мирисали, когато приливни вълни заливат селища и реколта по поречието на реките. И няма кой да каже спазени ли са свободните санитарни обеми.

В същото време речните корита и деретата са пак непочистени от бедстващите заради кризата кметове. И по традиция никой не се вълнува от съдбата на истински бедстващите избиратели. Освен медиите - колкото една телевизионна емисия време или една вестникарска страница сълзлив репортаж.

Погрешно е да се смята, че кризата е оправдание да не се предприема нищо за изграждане на диги и поддържане на отводнителни съоръжения. А с безпаричието да се прикрива безотговорността на местната и държавна власт.



Пари, поне на книга, има



Фондът за бедствия към МС беше захранен с 81 млн. лв. и няма данни да е бил отклонен от финансовия министър за запушване на пробойни в бюджета.

Но вече преполовихме годината и не дава информация какво се случва с този фонд и дали вече има правилник за работата му. Преди около два месеца още нямаше. Тогава председателстващият го вицепремиер Цветан Цветанов увери депутатите, че много бързо ще го рестартира. От него се очакваше дори повече - да извади на светло виновниците за изтичане на милиони от фонда за бедствия към фирми на ексуправляващите. И да върне част от парите в бюджета. Но акция "Потоп" така и не се случи.



И до днес работата на комисията за бедствия тъне в мъгла



Никой в държавата не знае заседава ли и какви решения взема. Емел Етем поне публикуваше решенията и протоколите на сайта на Министерския съвет. Така разбрахме, че предизборното обещание на Ахмед Доган да построи път от Рибново до Осеново е осребрено с 11,4 млн. лв. от фонда за бедствия, а други 9 млн. лв. глътна отсечката между Девин и Фотиново. Имаше посочени дати за бури, когато метеорологичната прогноза сочеше слънчеви дни. Освен това лъсна феномен, при който порой потрошава керемидите на джамията, но остават сухи и читави съседните училище, детска градина и читалище.

Продължава ли тази традиция, така добре отработена от кадрите на "Гражданска защита" по места, които на практика изготвят протоколите за бедствията? И това не знаем. В интерес на МВР е, към което премина борбата с бедствията, да хвърли повече светлина. На сайта на МС от миналата година не се публикуват решенията на комисията, а от пресцентъра на МВР обясниха, че могат да се получат по закона за достъп до информацията, след като лично Цветанов разреши.

Зад цялата тази бюрократична машина се крие нещо много тревожно - бедствията отново са превърнати в арсенал за политически битки. Идват местни избори и драмата на останалите без дом от потопа хора може успешно да се използва за бял или черен PR. Обикновено най-потърпевши са в ромските махали, където при всеки проливен дъжд рухва по някоя къща. Там няма канализация, а боклуците задръстват каналите за оттичане на речната вода. Кметовете първи се притичват при бедстващите, но обикновено сочат като виновник държавата. Тази картинка с тюхкащи се и заканващи се кметове я гледаме вече пет години. Някои от тях ги преизбраха през 2007 г. с обещания да вземат мерки срещу бъдещите наводнения. И на това ниво си останаха.



По закон кметовете трябва да имат заделени пари в общинския бюджет за бедствия



В Пловдив например, който често се превръща във Венеция, не е ясно защо все още не се ремонтира подлезът при Централната гара и не се поправи дъждовната канализация. Евгений Маринчешки, кметът на Съединение, в което тези дни бяха наводнени 500 къщи, безпомощно обясни, че това се случва за пети път в резултат на изпускане на вода от водоеми. Това е престъпление, но кметът още не е решил да даде ли виновните на прокурор.

Наводненията са доходоносен бизнес у нас и никой в държавата няма интерес да удари този "сектор". Кметове успяват да се доредят до апетитни хапки от фонда за бедствия, които разпределят на свои фирми, заобикаляйки елегантно изискванията на закона за обществените поръчки. Освен това откриването на всеки ремонтиран обект е потенциално предизборно мероприятие. Държавата пък печели предимство, като изобличава некадърните и корумпирани кметове или най-малкото ги държи в "ръцете си". Застрахователите също се облажват от всеки потоп, защото тогава се засилва притокът на клиенти. Това, че въпросът със застраховките остана висящ толкова години, също е показателен. От една страна, хората не застраховат имотите си заради ниските доходи и още по-ниска култура на безопасност. От друга - застрахователите се измъкват с всевъзможни трикове, за да не покрият изцяло щетите. От трета страна, държавата уж покрива някакви щети, но всъщност проявява двоен стандарт към пострадалите, защото няма ясно разписани критерии кога дава пари за възстановяване на пострадал имот. А и фургоните на Емел Етем ръждясаха и вече не стават за употреба. И скоро ще трябва да се купуват нови.

Ако продължава така, скоро политиците ни ще управляват две Българии - едната под вода, а другата - над. И без това избирателите търпеливо мълчат като риби вече пет години. Може би пак се чака Брюксел да попита на висок глас - защо се захванахте със световните бедствия, като номинирахте ресорен еврокомисар, преди да изплувате от собствената си тиня?
5
2021
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
28 Юли 2010 23:06
Вчера си ходих на село да видя наште как са. Тъкмо беше приключила акцията на Цецо срещу комарите в крайдунавските общини, съгласувана и с румънските партньорски служби. Беше пълно с комари. Баща ми е пчелар, аз бях чел по нета, че пчеларите били предупредени да вземат мерки, защото препаратите избивали и пчелите. Той каза, че никой за нищо не го е предупреждавал, освен мен (аз като го прочетох, му пратих един SMS, щото предположих, че може да са забравили), ама пчелите никога не са били толкова жизнени, миналата седмица бил вадил мед и утре (днес, демек), пак ще вади. Каза, че сигурно съдебната система се е намесила, Цецо изловил комарите и пчелите, ама те са ги пуснали. Оплака ми се, че много градушки имали тая година. Аз се сетих, че пролетта правителството се хвалеше, как са осигурили необходимите средства за борба с градушките, купено е каквото е необходимо и тая година, за разлика от предишни, градушки няма да има. Баща ми предложи да отидеме до полигона да го разгледам, било гола поляна (или бетонна площадка, не съм сигурен какво точно каза, а в крайна сметка не ходихме да го видиме), сигурен беше, че са усвоени средствата за закупуване на ракети и прочие консумативи, ама и да са купени реално, с ръка или с прашка едва ли могат да ги изстрелят. Впрочем, акциите срещу градушките Цецо също ги беше съгласувал с румънските партньори .

Редактирано от - хикса на 28/7/2010 г/ 23:59:18

28 Юли 2010 23:48
Ето една възкритична стстия на Добри Божилов.

Натиснете тук
29 Юли 2010 07:03
Традиция и приемственост-както предишните.А те били крадливи.Малей, излиза, че и новите са такива.
29 Юли 2010 11:38
Никаква тайна не е.Отиват във фирмите на нашите хора.
30 Юли 2010 22:01
Натиснете тук
Натиснете тук
Натиснете тук
Ако прочетете указаните публикации, ще видите явното противоречие в "праволинейната" политика на управляващите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД