Въпреки мораториума върху строителството в междублоковите пространства, градинките и тревните площи в столицата заплашително се топят пред очите ни. Реститути и фирми бързат да оградят терените си, преди да са влезли в сила новите устройствени планове. Главните архитекти подписват на конвейер разрешителни за строежи, преди да хлопне мандалото и да секнат комисионите. Повечето устройствени планове на столичните квартали са в процедура на одобрение и времето притиска и даващите, и вземащите.
Една хубава сутрин и жителите на кв. "Мусагеница" в Студентски район осъмнали с поредния асфалтиран терен на мястото на довчерашната тревна площ по протежение на бул. "Г.М. Димитров". Преди няколко седмици собственикът на терена - "Берета секюрити" ЕООД, решил да си направи паркинг пред стрелбищния комплекс, чиято сграда също е закупена от общината преди 8 години. Местните жители се разбунтували, свикали събрание, сформирали организационен комитет, който да провери случая. В подробния устройствен план на квартала подобен паркинг не фигурира. Не са отбелязани и двете "устия" към най-оживеното трасе на бул. "Г.М. Димитров" - входът и изходът към гаража. Затова пък зелената площ още в скицата е отписана и обозначена като частен имот. Но паркинг, и то с излаз на булеварда, в скицата не фигурира.
Проектът е дело на главния архитект на София Петър Диков. По същия начин в новия устройствен план липсвали още няколко градинки и междублокови пространства в кв. "Мусагеница", пожертвани за "уплътняването" на квартала с ново строителство и удовлетворяването на реституционни претенции по закона "Лучников". Местните жители се разбунтували срещу подмяната и засипали кмета на община Студентска с протестни писма и възражения. Кметът ги уверил, че е на тяхна страна, но не можел да се пребори с наложените "отгоре" промени. Девет от незастроените терени в "Мусагеница" ще бъдат отдадени за подземни паркинги според градоустройствения план. Местните хора са убедени, че частниците ще застроят и надземните нива и ще забранят достъпа до тях. "Тъй като нуждите на района от паркоместа са сравнително задоволени, очевидната цел на проекта е промяна в статута на зелените площи, които и без това не достигат в столицата", пишат те в протестното си писмо до кмета. Според хората отредените за паркинги терени изобщо не са съобразени с потребностите на квартала. Така например не е решен ключовият за квартала проблем с паркирането около онкоболницата, където всеки ден спират автомобили от провинцията и често собствениците им стават жертва на безпощадните "паяци".
Жителите на "Мусагеница" са твърдо решени да водят битката за зелените си площи докрай, но бунтът им срещу новопръкналия се паркинг постихнал, като се разбрало, че собственикът се занимава с охранителен бизнес и продажба на оръжие.
Предисторията
Сградата на стрелбищния комплекс е придобита от "Берета секюрити" ЕООД чрез покупка от Община София през 2002 г. В момента към стрелбището е надстроен и голям оръжеен магазин. Управител на фирмата е Десислав Делев, който притежава дялове в още 13 фирми, повечето за търговия с бойно и ловно оръжие. Как и кога фирмата се сдобива с терена, върху който сега строи паркинг, не става ясно. От фирмата обясняват, че земята е закупена от общината по силата на решение от 5 февруари 2005 г. и после апортирана в друго дружество на същия собственик. Справка в сайта на Столична община показва, че на въпросната дата заседание не е имало. Упоритите ни опити да получим обяснение по случая от главния архитект на София Петър Диков завършиха без успех.
В същото време собствениците разполагат със строителна виза за изграждане на паркинга, издадена от районния кмет на община Студентска на 21 март 2010 г. Скоро след това - на 14 април, се сдобиват и с разрешително за строеж, нищо че има мораториум върху застрояването на зелените площи в столицата, приет в края на миналото Народно събрание. Техническият директор на "Берета секюрити" ЕООД Иван Табов твърди, че всички процедури и законови разпоредби са спазени. Имало и разрешение от КАТ за излазите към големия булевард "Г.М. Димитров", въпреки че така се затруднява движението. "Наясно ли са протестиращите срещу нашия паркинг, че плащаме всяка година 22 хиляди лева данък?", коментира Табов пред "Сега". Като заслуга на фирмата той изтъква факта, че е построила само паркинг, а е могла да вдигне нова кооперация.
Всъщност проблемът пред по-крупно строителство върху земята е друг - отдолу се намира важен колектор за електричеството на квартала, който трябва да бъде преместен, за да започне градеж. Това обаче струва твърде скъпо и затова собствениците се задоволили само с паркинг. Засега. "Имаме разрешение за преместване на колектора. Имаме и работен проект, но въпреки това предпочетохме нещо, което е за благото на квартала", обяснява и техническият директор Табов.
Развръзката
Случаят намира и политически отзвук. За адвокат на организационния комитет на недоволните съкварталци се оглавява бившият депутат от НДСВ Минчо Спасов. Негови съпартийци неотдавна предприеха акция по засаждане на дръвчета върху терена, за да спрат асфалтирането му. "Те трябва да знаят, че не е е редно да се садят дървета върху чужд имот", коментира Табов и ги обвини в самоуправство.
Преди месец Минчо Спасов подаде сигнал до главния прокурор по случая с искане да разпореди проверка законна ли е собствеността върху терена, кой и как е издал разрешителните за строеж върху зелена площ и има ли длъжностно престъпление по тази процедура. Преди дни Софийска градска прокуратура вече е заръчала проучване на случая. Основанията за това са две. Първо, разрешителното за строеж на паркинга на "Мусагеница" е издадено след решението на 40-ото Народното събрание за налагане на мораториум върху строителството върху зелени площи и междублокови пространства. И второ - има висяща процедура за оспорване на градоустройствените предвиждания в квартала. При условие, че самите служители на общината обаче съдействат за незаконното строителство, шансът за успех на столичани в битката срещу бетонирането на последните зелени петна в кварталите е обречен.
Имаше един разказ. Събрание на кооперация. Какво да правят на празната площ отпред.
Един вика:
- Градина.
Друг:
- Паркинг...
Трети:
- Беседка...
Онзи пак:
- Паркинг...
Четвърти:
- Детска площадка...
Вторият пак:
- Паркинг...
- Бе, стига с тоя паркинг...
- Че какво толкова да обсъждаме? Каквото и да решим - пак паркинг ще стане...
-----------------------
Блогът на Генек