:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,829
Активни 799
Страници 31,394
За един ден 1,302,066
Аналогии

Падението на Европейската империя

Днешният ЕС тревожно напомня на Римската империя преди разпада й
Римската империя не си отива от този свят, без да остави наследници. Заменят я няколко държави. На снимката - колизеума в Рим.
Изглежда, че при нас, европейците, засега всичко е спокойно. Да, живеем в икономическа рецесия, но и преди ни се е случвало и сме се справяли. Разпадат се лични и търговски връзки, но и това ще преодолеем. Ако се обърнем към историята, можем да видим подобни събития. Римската империя е разцъфтявала, за да я погълне кризата, и в крайна сметка се е разпаднала. Но ако античната империя е гаснела столетия наред, в настояща Европа този процес, подпомогнат от стремителния технически и социален прогрес, може да приключи за доста по-кратко време.

Какво е общото в зараждането и падението на великите империи?



1. Войни срещу търговия



Сходствата между Европейския съюз и Римската империя личат от самото начало. Обединението на Стария континент преди няколко години стана с помощта на икономиката. Това обаче не стана изведнъж. За икономическо обединение или най-малкото за митнически съюз говорят още преди столетие индустриалците и банкерите на Германската империя.

Но всичко се случва едва след двете световни войни. Когато движещи сили стават предприемачите от двата бряга на Рейн, които искат да обединят мините с въглища и желязна руда, металургичните и машиностроителните заводи.

Зараждането на Римската империя също е предизвикано от стопански причини. 100 г. преди възникването й търговци свързват цялото Средиземноморие чрез мрежа от морски пътища.

За легионерските походи и присъединяване на нови провинции се обявяват не толкова истинските управници на Рим - сенаторите-аристократи, колкото най-дейните представители на търговските кръгове, които са ниво по-долу в йерархията на властта. За тях територията на днешна Италия била тясна. "Златният век" на Рим продължава 2 столетия, до 200 г. след раждането на Христос.



2. Огромни данъци



Европа линее в икономическа депресия, съчетание от бавен икономически растеж, стандарт не според възможностите, задлъжнялост, инфлация и безработица. Преди 10 г. всичко това изглеждаше преодолимо, но след неочаквано разразилата се световна криза всички се съмняват в това.

Първопричината не е ясна, но икономиката явно страда.

Над същия ребус умуват и преди 2 хилядолетия. Римската империя също е сложен организъм със 100 млн. жители (днес в Европа живеят пет пъти повече хора), има земевладелци, финансисти, корабособственици, занаятчийски обединения. Но и всички те не могли да обяснят защо внезапно ситуацията се влошава чувствително в сравнение с предходните години.

От III век инфлацията започва да нараства. По пазарите търговците отказват да приемат обезценяващите се монети и се връщат към натуралната размяна. Градове започват да западат, селата се превръщат в огромно запуснато пространство.

Управляващите постепенно губят контрол над велможите и не могат да ги накарат да си плащат редовно данъците. Ето защо се налага останалите да плащат повече. Непосилните налози задушават западащите търговия и занаяти.

Сходството е чисто случайно. И днес Европа решава въпроса какви трябва да са данъците, за да може хората да ги плащат, а държавата да функционира нормално с приходите от тях.



3. Неуправляема територия



Европейският съюз възниква като ексклузивен клуб на най-развитите западноевропейски страни. После се разраства, дори безконтролно. За 10 г. ЕС се придвижи на хиляда километра на изток.

Огромният организъм става тромав и неуправляем. Още повече че в Съюза влизат държави с различна степен на икономическо развитие и с различни култури.

Така било и в Рим. Първоначално завладяването на нови територии било приветствано с триумфални походи и строителството на монументални паметници.

Заповедите на императора пътували от двореца до границата със седмици, армиите се придвижвали с месеци. Намиращите се далеч от центъра управници и генерали постоянно въставали срещу централната власт. Днес те просто не използват по предназначение дотациите от Брюксел.



4. Абсолютно морално разложение



През XIX в. съвременна Европа просперира, защото елитите и простосмъртните са искали или пък са били принудени да работят много. Но този елит, готов да пожертва себе си, когато се налагало, се размива в ерата на потреблението. Тежкият труд е заменен от култа към свободното време - попмузика, футбол и съблазнителния отглас на сексуалната революция - от модата до порнографията.

Рим процъфтява именно тогава, когато аристократите, селяните и занаятчиите искали да вземат решения, да воюват и да работят. Когато богатствата започнали да се изсипват от всички страни, те стават лениви. Буйните оргии и празненства в столицата продължавали през половината дни в годината, но това подкопавало морала.

Най-ярките капризи се балансирали с насилие. Император Калигула назначава коня си за сенатор. Обществото изтърпяло това. Но съдбоносна за императора се оказва нетрадиционната му загриженост за бюджета. Хрумнало му да напълни хазната, като превърне двореца в разкошен публичен дом, в който да предлага съпругите и дъщерите на аристократите. Планът му е посечен от мечовете на въстаналите военни.



5. Нежелание да се раждат деца



Необвързващият начин на живот разрушавал традиционното семейство, върху което стотици години се основава държавата. Хората губели интерес към децата. За римските матрони раждането на дете било обременително задължение, от което се опитвали всячески да се измъкнат. Бременността разваляла фигурите им. Пък и тогава хората живеели по-малко, отколкото сега, тъй че не им стигало времето за флиртове и търсене на любовници.

Достатъчно красноречиво за мъжкия свят в онова време говори, че философът Плутарх чувства потребност да сподели, че любовта към девойките може да бъде така приятна, както и любовта към юношите.

Във философското си произведение "Към себе си" Марк Аврелий, смятан за мъдрец на престола, предупреждава читателите, че не си струва да разчитат на децата си, защото те така или иначе няма да оправдаят надеждите.

Археолозите, разкопаващи човешки останки, засипани от вулканична пепел, имат теория, която обяснява ниската потентност с хронично отравяне. Римляните се увличали по тежки вина. Но само това не е достатъчно като обяснение за упадъка на империята.



6. Преселение на народите



При господството на декадентски възгледи, които постепенно обхващат и най-низшите слоеве на обществото, не е чудно, че в империята не достигали данъкоплатци.

Това е проблем и в съвременна Европа. Континентът неумолимо запустява. Преди 100 г. всеки пети жител на планетата бил от Стария континент, днес европеец е всеки десети. На освобождаващите се места пристигат хора от Африка и Близкия Изток, от Югоизточна Азия или от славянския изток. Преди 80 г. бе тъкмо обратното. Говореше се за пренаселеност, "излишните" британци, французи и холандци отплаваха към колониите. От една страна, днес Европа приветства имигрантите, които осигуряват изплащането на бъдещите пенсии. Наивно ли е това решение - времето ще покаже. Но присъствието им вече предизвиква напрежение и ръст на ксенофобския популизъм.

В Рим се справяли с прилива на нови хора до момента, в който чужденците не се сдобили с власт. Когато стават мнозинство в армията, настъпва преломният момент. Войската се германизира и новите командващи - груби племенни вождове, получават огромни правомощия. На последния етап те вземат властта напълно и превръщат последните императори в свои марионетки.

Армията без задължително обучение и дисциплина не успява да опази границите. От 300 г. римляните не нападат, само се защитават. Войнствени монголски хуни и германски готи, вандали и франки разделят империята и въвеждат свои порядки на завоюваните територии. Овладели напълно Запада, но Изтокът успял да се отдели. Но тук съществена роля започнали да играят гърците.

Разбира се, може да се възрази, че в Европа такова нещо не може да се случи, защото тук армията е с доста ограничена роля. Но какво ще се случи, ако в бъдеще повече чужденци стават депутати, министри, градоначалници?



7. Нежелани наследници



По мнението на някои историци Римската империя не е паднала, тя просто се е трансформирала. Но дори те допускат, че това прераждане е съпроводено със значителен упадък. Белгиецът Анри Пирен дори развива тезата, че окончателният крах на античния свят е предизвикан от ислямската експанзия. Консервативните защитници на европейските ценности песимистично допълват, че за жалост това твърдение е вярно и за днешния ден.

Последната аналогия е обнадеждаваща.

Римската империя не си отива от този свят, без да остави наследници. Заменят я няколко държави. В жестоката конкуренция не успява да победи преобладаващо най-голямата и най-процъфтяваща част от старата империя - Византия. Както показва времето, по-умни се оказват онези, които живеят в покрайнините на империята. В примитивните области по северните граници, на Рейн и Дунав, а не по бреговете на Средиземно море.
 Сградата на Европейската комисия в Брюксел.
74
5263
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
74
 Видими 
05 Август 2010 19:44
05 Август 2010 19:53
Не може да се разпадне нещо, което не съществува. ЕС е хлабав съюз на суверенни държави, всяка със собствена външна и вътрешна политика.
Така, че няма страшно.
05 Август 2010 19:54
Падението на Европейската империя

"Пирен дори развива тезата, че окончателният крах на античния свят е предизвикан от ислямската експанзия."
Цялата евро-атлантическа империя я чака съдбата на римската империя.
Въпросът е кой е по страшен - глобализма или ислямизма?
За отговора на този въпрос никой няма да ни пита.
05 Август 2010 19:56
Така, че няма страшно.

Да, да - в гората няма вълци, а пък мечките са на диета и събират круши.

Редактирано от - Езоп на 05/8/2010 г/ 19:57:36

05 Август 2010 20:06
..Изглежда, че при нас, европейците..


Европейци на ботушите ми. Добре, че е Хашек...
05 Август 2010 20:31
Само да намине тъдява, и като се разлянчи..
05 Август 2010 20:32
Има и други версии за падането на Западната Римска империя пред варварите.
Например, съдовете. Оловото и отражението му върху здравето на римляните. Деградация.
А и да не забравяме, че само Западната Римска империя е паднала под варварските нашествия. Изтокът се адаптирал.
Та и сега...
-----------------------------
Блогът на Генек
05 Август 2010 20:33
Между другото - ПАДАНЕТО или ПАДЕНИЕТО?
Има разлика, все пак.
05 Август 2010 21:01
Има, като разпването и разпъването.
05 Август 2010 21:42
..Но тук съществена роля започнали да играят гърците.

Какво повторение, а?
05 Август 2010 21:44
Хубаво нещо е класическото образование, но има неща които повече стават за кръг от приятели на бутилка вино, а не за медиите. Приликите са очевидни, но и разликите са големи. Единственото безусловно вярно е, че не сме единствената цивилизована епоха, макар и единствената с компютри.
05 Август 2010 21:46
Ами много хубаво, че се правят исторически паралели, че се анализират...Остава европейците да се поучат от собствената си история, за да не я повторят.
Лошото е, че хората не се учат от собствения си исторически опит...и събитията се повтарят или като фарс или като трагедия.
05 Август 2010 21:57
Нищо й няма на статията, само един малък пропуск - липсва причина № 8 за по-бързия разпад на ЕС в сравнение с Римската империя - нашето членство.
05 Август 2010 22:08
А, не подценявай нашето членство И в старата Римска империя и неговият принос тогава.
Аларих е от Делтата , ама армията му си е от Дунавската равнина.
05 Август 2010 22:14
за статийката на братята чехи.
Не съм изненадан, че редакцията е превела статия от чуждестранния печат, оти у нас, ако журналист напише нещо такова ще остане без работа.
05 Август 2010 22:19
липсва причина № 8 за по-бързия разпад на ЕС в сравнение с Римската империя - нашето членство.

Това е някакъв невъобразим идиотизъм...
Да възприемаш собствената си държава като някакъв абсолютен маргинализиран лузър, който опропастява не само себе си, но и всички около себе си , е резултат на втрещяващо ниско самочувствие с мазохистични отенъци. От друга страна да си мислиш, че лузъра България е способен да завихря всичко и всички , и да ги повлича към разпад, пък е някаква хиперболизирана представа за зловредните ѝ възможностите и издава самочувствие от разрушителната ѝ мощ...

ПП колежке, знам, че това е много разпространен мит, не приемай това мнение лично.
05 Август 2010 22:23
за забележката на Benedicta , но моеше и с по малко думи да го кажеш
05 Август 2010 22:52
Човек от време на време може да допусне (дори и в този форум), че съществуват неща като ирония и самоирония...
05 Август 2010 22:54
Слаба ракия, доста елементарно.
Все пак повдига някои интересни въпроси, например краткият размисъл върху това как през 19 век всички бачкали като луди, пък днес, моля ви се, искат да имат свободно време. Маркузе има какво да каже по въпроса нужен ли е постоянният прогрес и защо всъщност живеем, ако цял живот се стремим към някаква поетапно отдалечаваща се цел (като влизането в комунизЪма или макроикономическата стабилност).
06 Август 2010 00:31
СЕГА, бива ли да препечатвате такива интелектуални плитчини, това няма и 20 сантиметра. Недейте така. Тепърва ЕС ще става империя, ако стане, пък след това ще пада и той по реда си. Къде е принцепса, къде е доскоро силния, а след това отслабен и превърнат във формален орган Сенат? Така, както е по времето на първия де факто император на Рим Октавиан Август. Няма го, и много други неща няма. Така, както изцяло липсва задълбочеността в разсъжденията на другарите от Чехия. Ех, Иречек, Иречек, паднало е нивото на потомците ти, ниско е като нивото на Дунав при Калафат откъм румънска страна. Да, който не вярва, да иде и да види.
06 Август 2010 00:54
Le dé clin de l'empire amé ricain последван от Les invasions barbares - канадците не са такива ливади, за каквито ги мислите - ето на усетили са накъде духа вятъра преди братята чехи.
06 Август 2010 02:45
Натиснете тук

Езоп,

Мисля, че глобализмът, с помощта на атеизма ще отвори пътя на ислямизма по чадъра на политическата коректност.

06 Август 2010 03:40
Първопричината не е ясна, но икономиката явно страда.

Само това изречение е достатъчно да илюстрира абсолютната повърхностност на статията, която може да мине за някакъв фейлетон за когото сюжетът е просто художествена измислица - фон за определени, иначе нямащи общо с него по същество, идеологически мисловни конструкции и внушения.
-
Римската империя е достатъчно подробно и сериозно изследвана и всичко се знае - и причини и събития и хронология.
-
Европейският съюз също е ясен. И бъдещето му също (няма да се разпадне, а ще върви през конфедерация към федерация). Между Римската империя и Европейският съюз общото е единствено припокриваща се територия в Европа, но даже и това не е пълно, защото Римската империя обхваща и Северна Африка и Близкият изток, но от нея отсъства, може би половината от територията на днешният ЕС.
06 Август 2010 03:44
Римската Империя е започнала да "загнива" и да се разпада и пада от момента, в който тя преминава от републиканско към монархическо/императорско/ управление!
А и НЯМА Империя, която да НЕ се е разпаднала! Причината е ЕСТЕСТВЕНАТА воля за Независимост-"центробежна Сила"!- на насилствено присъединените към Империята Нации и Народи!
06 Август 2010 03:57
Параграфе,
не си познал. Римската империя успява да интегрира народите и не се разпада от освободителни въстания, а от вътрешното развитие, което води до замяна на силата на правото с правото на силата и парите. И тогава започват "гражданските" войни - армия срещу армия и "император" срещу "император".
-
Ако можем да търсим аналогия за този разпад, то не е с ЕС, а с днешна България, където не съдът по правилата, а Бойко от коня и по свое произволно усмотрение, без тинтири-минтири и шменти капели, определя кой е крив и кой прав, кой престъпник и кой лоялен гражданин. След което лоялният гражданин бива прогласен за най-големият престъпник, ама тва са подробности от битието на Алексей Петров.
06 Август 2010 04:32
Пара , мнооо си бос по въпросо , брато.
Седни да попрочетеш И нещо друго освен Истмата.
Римската империя се е разширявала успешно до към 300 г след Христа. След това е водела само отбранителни войни.
Причината за деградацията и израждането Е притока на огромни богатства към столицата и тоталната корупция , леност и разврат следствие от това. Започвайки от върхушката , гуляйджийският начин на живот полека-лека обхваща все по- широки слоеве от римското гражданство.
По някое време не остават хора за работа и служба в армията. Тези неща са отделени за наемниците.
Които в един прекрасен ден си задават въпроса : За чий х*й ги влачим сите тия разплути пепеляви тумбаци на гърбовете си ?
Това е било началото на края на империята.
Когато чужденците работещи в ЕС достигнат определена критична маса и решат че могат да си устроят живота без администрацията на местното население - това ще е краят на Европа такава каквато я познаваме.
Процесът е съпроводен задължително с деградация и разруха за няколко века.
06 Август 2010 04:52
Липсва един много важен факт и за Римската империя и за сегашната и важен паралел. Рим запада когато обработваемата земя се концентрира в ръцете на малък брой хора, а и изобщо цялата икономика и богатства. Сега се намираме в същото положение- силно нарастване на неравенството между хората, обедняване на средната класа и концентриране на богатството в ръцете на единици хора. Това означава, че обществото се е сдобило с непроизводителна, изключително привилигерована, неспособна, корумпирана и развратна олигархия, а за всички останали хора възможностите за индивидуално развитие са ограничени при раждането им. Това е гаранция за застой.
И един друг момент, заслужаващ по-подробно изясняване е развратът и тогава и сега. И по онова време и както и сега педерастиите, егоизмът, хедонизмът, алчността, стремежът към трупане на богатства избуяват. И тогава и днес градовете се пълнят с откаченяци и извратеняци. Моралът, създаден и налаган в християнството е именно противодействие на масово разпространените безнравственост и разврат.
06 Август 2010 05:15
Съгласен. Горе-долу и аз туй казвам.
06 Август 2010 05:51
Слаба статия, плод на католическия егоцентризъм. Византия съществува 1000 години след Западната империя, и авторите задължително е трябвало да анализират и обяснят този факт.
06 Август 2010 07:23
Не може да обединяваш кон с кокошка. Не можеш да обличаш мисленето в китайски униформи. Не може да искаш да правиш хората еднакви. Това си е чист Европейски Социализъм. Сядате на една маса. Той западняка, излъскан като гол охлюв те гледа и му се убива апетита. Ти пък преглъщаш внимателно да не нарушиш некоя глава дето си "отварял" докато те пуснат на масата и на тебе не ти се яде. Па си викаш, ти си за там на Запад, а аз съм си за тука на Исто, не ти ща общежитието. За сведение Западна Европа е далеч по задръстена и промита в мисленето отколкото Источна. И това не е защото сме по-умни, а защото имаме материял за сравнение, впрегани сме и в капитализъма и в социализъма.
06 Август 2010 08:20
Империя и съюз...Доста странно сравнение, впрочем.
-----------------------
Блогът на Генек

06 Август 2010 08:37
Самото сравнение на ЕС с империя е глупост. Защото това е съюз на доброволно обединили се държави, а не територии присъединени с огън и меч, както прави всяка империя. Вярното в сравнението между Римската империя и ЕС е , че причините за разпада са съчетание от вътрешни проблеми/основни/ и външен натиск. ЕС подкопава собствената си стабилност с прекаления социализъм, който практикува чрез щедрите социални програми, които оформят голяма прослойка неработещи, но потребяващи ресурс за сметка на работещите...е, резултатът ще е , че работещите балъци ще намаляват трайно. Друг проблем са неинтегриращите се имигранти, които увеличават броя си пак благодарение на социалните помощи, но когато станат критична маса като брой, те ще променят същността на Европа по свой образ и подобие, точно защото не са интегрирани и не са приели европейските ценности.
И двата проблема са решими, остава европейците да се захванат с решението...
ПП Генек, твоят постинг се е появил след като започнах да пиша моя...не обичам да ме подозират в плагиатство.



Редактирано от - Benedicta на 06/8/2010 г/ 08:45:54

06 Август 2010 08:41
И въздигането а след това и падението на Римската Империя колкото и старомодно и тривиално да звучи имат религиозен корен !!Такъв е случая и сега !!Въпроса е ще се повтори ли историята като фарс или трагедия ?В туй е въпроса !!А статийката верно е голяма плитчина , не е истина направо !!
06 Август 2010 08:52
Ей тук западната историография пак се налага
Заменят я няколко държави. В жестоката конкуренция не успява да победи преобладаващо най-голямата и най-процъфтяваща част от старата империя - Византия.
Такова нещо, като Византия тогава не е съществувало. Това е било Римската империя. Още по времето на Константин столицата е преместена в Константинопол. И до времето на Карл Велики никой не е мислел, че Римската империя не съществува. Рим наистена е паднал под ударите на готите, но това не е означавало, че Римската империя е паднала. Императорът си е бил в Константинопол. Венеция, Равена и др. части на Италия са били под неговото владение. Основата на разделението е другаде - в религиозната власт. Първоначално християнската църква е била ръководена от 5 архиепископи - в Рим, Константинопол, Александрия, Антинохия и Иерусалим. Считало се , че те са равнопоставени. Обаче римският архиепископ започва да има претенции, че той е последователят на св. Петър, като използва един фалшив документ, уж завещан от св. Петър (нещо като мощите дето са ги намерили в Созопол). Разбира се Константинополският патриарх, който е бил подчинен на императорът не е можел да се съгласи с това, както и самият император. Така, че на римският архиепископ, който по-нататък се нарича папа се наложило да си намери свой император - и претенециите на Карл Велики са били добре дошли. Карл Велики се самообявява за Римски император и столиците му стават Аахен и Рим. След него Франската империя е разцепена на 3 - сегашна Франция, Германия и Лотарингия. След това следващите папи обявяват в лицето на германските крале, новите императори и така се формира Свещенната Римска империя на Германската нация или така наречената Западна Римска империя или 1-та Германска империя. Последните императори на тази империя са Хабсбургите и последната столица Виена и тя е прекратила съществуването си след като Наполеон завзема Виена през 1806г. След Виенският конгрес 1815г. остава само Австрийската империя, а след войната за обединение на Германия, Бисмарк създава 2-та Германска империя. Хитлер мечтаеше за Третата германска империя, която да е хилядолетна като първата. След падането на Източната Римска империя - 1454г. (която сега наричаме Византия) за неин приемник се обявява царска Русия, тъй като княз Иван 3-ти се жени за наследницата на императора Зоя. За кратко време и България по времето на цар Иван Александър е имала претенции, че е Третия Рим. Затова гербовете на Австрия, Русия са де факто герба на Римската империя - двуглавият орел, а на Германия само едноглав.
06 Август 2010 08:54
Кой би предположил че в тая тема Параграфа само с две изречения ще грабне жълтата фанелка по такъв безапелационен начин.
06 Август 2010 08:55

Gozambo:
Рим запада когато обработваемата земя се концентрира в ръцете на малък брой хора, а и изобщо цялата икономика и богатства. Сега се намираме в същото положение- силно нарастване на неравенството между хората, обедняване на средната класа и концентриране на богатството в ръцете на единици хора.

Напълно съгласна!

Затова, центърът за човешко развитие с вероятно най-добри аналитични способности е изчислил и предложил решение:

1. Данъчно облагане от 10% за суми до 25 милиона долара годишно. Над тези суми - 40% данък, а останалите 60% - задължителни инвестиции за сметка и риск на собствениците им. (Както се вижда, големите проценти ще засегнат някъде около единия процент най-богати хора, които са концентрирали най-много ресурси.)

2. Прозрачност. Пълна и повсеместна. Както за държавните дела, така и за частните. (Както каза historian, ние сме единствената цивилизация, която разполага с компютри и глобални комуникации, а това променя всичко.)

3. Елиминиране на военните разходи.

Прости и постижими неща. Ако искаме.

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 08/8/2010 г/ 19:45:47

06 Август 2010 09:01

П.П.
Казаното се отнася и за спасяването на САЩ-ската "империя" и света, не само ЕС.

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 06/8/2010 г/ 09:10:58

06 Август 2010 09:02
Всеки паралел във времето е глупава абстракция, служеща за основа на още по-глупави съждения.
Времето тече и се променя.
06 Август 2010 09:25
Абе, и аз стигнах по собствен път до някои от изводите в статията... Прекалено много станаха приликите с Римската империя, а това хич не е добре. Хайде, ние как да е, но децата и вниците...
06 Август 2010 09:37
Времето тече и се променя, не е като по окръжност. Ама не е и по права линия. По скоро е като по спирала на пружина. При всяка нова навивка има по нещо сходно с по долните. Особено ако точките са една под друга. Наистина не е много удачно да се сравнява съюза с империя, ама в някои отношения съюза се държи като империя. Завладява не с меч, а със санкции, ембарго и пари.
Понеже се помена нещо за религията. По стар католически обичай друговерците трябва да бъдат унищожавани със средства отговарящи на разбиранията на епохата. Преди са ги хвърляли от прозорците. Прави ми впечатление злобата и непримиростта на Запада към православието. Допускам че Запада предпочита да граничи с Исляма, отколкото да е разделен на православни и католици. Нали турците са на територията на Европа благодарение на Запада. Приемали са наемни турски войници в армиите си, с Кръстоносен поход вместо да освобождават Божия гроб, разрушиха и опустошиха Константинопол за да може после турците да го превземат. Отгоре на това по късно продадоха на турците модерни оръдия да разрушат стените на Константинопол. И в най-новата история унищожиха Милошевич тъй като неговото съществуване беше заплаха за ислямизацията на Югоисточна Европа.
Според мен разширяването на съюза и исляма са гроокопачите му. Разширяването е като детско балонче, колкото повече го надуваш толкова по големо и убаво става, ама и ципата му истънява докато най после се спука.
06 Август 2010 09:40
Ох, Боже! Като ви чета наред и все се надам на развитието на аеронавтиката. Само по други планети май ще е спасение, а??? Иначе...все апокалипсиси!
06 Август 2010 09:41
На мен, съвсем комплексарски, ми направи впечатление, че статията в чешкото списание започва с: "Изглежда, че при нас, европейците..." и по-нататък в текста четем:

Преди 100 г. всеки пети жител на планетата бил от Стария континент, днес европеец е всеки десети. На освобождаващите се места пристигат хора от Африка и Близкия Изток, от Югоизточна Азия или от славянския изток.

Значи, чехите са "ние, европейците" нищо, че са славяни, а хората " от славянския изток" са сравнени с хора, идващи от други континенти. Много ми е интересно, кои точно хора от славянския изток е имал предвид авторът на статията.
06 Август 2010 09:46
...Времето тече и се променя, не е като по окръжност. Ама не е и по права линия. По скоро е като по спирала на пружина..

Тц, тц, тц..глей к'во нящо е откривателството, а?
А за Колелото да ни кажете нещо уважаемий учен колега - онуй там, на Историята, де се върти ли върти..
06 Август 2010 09:47
Статията всъщност е едно диалектико-материалистически опит да се оспори властта на днешните икономисти, чиито теории лежат в основата на днешния европейски проект. Лошото е, че диалектическия материализъм е също икономически модел на историята, та с техните камъни по техните глави, както се казва.
Та другият основен стълб, на които се опира и марксистката теория, е властта.
Завоят към ленинизма е очевиден и неизбежен.
06 Август 2010 10:00
Прави ми впечатление злобата и непримиростта на Запада към православието. Допускам че Запада предпочита да граничи с Исляма

Няма такова противопоставяне Запад/православие доста отдавна. Самият Запад е и католически, и протестантски, и между тях противопоставянето е било много по-кърваво. Вярно е, че кръстоносните походи обезсилват Византия и спомагат за нахлуването на турците, ама тогава последствията не са се знаели и не са били предвидими. Все пак кръстоносните походи воюват основно с исляма. Конфликтът Запад/православие е измислен и то от православните попове, защото точно те саботират призива на предишния папа за обединение на християнството. Православните попове преекспонират различията с политически цели и желаят разделение на Европа по религиозен признак - заради власт и влияние. Не могат да се посочат някакви военни сблъсъци между Запада и православието нито преди , нито СЕГА, така че общо взето този "конфликт" е пълна глупост.

Редактирано от - Benedicta на 06/8/2010 г/ 10:02:26

06 Август 2010 10:02
Значи първо ти гепват пазарите или затварят конкурентните с помощта на послушковци като Станишев, Кунева, Грънчарова и ко.- все в името на евроинтеграцията, оставаш си с едни 4-5 % усвояемост на фондове , но твърд нетен донор чрез членски внос и после те оставят да мислиш дали ЕС ще се разпадне или не....
Не само чехите, но и немските икономисти вече считат, че тежката бюрокрация и неадекватни икономически решения, различната геополитическа ориентация, ще доведат до трансформиране на ЕС в едно малко твърдо ядро от стари страни -членки и няколко свободни електрона, някои от които ще се обединят в ЦЕФТА, а други ще прескачат от орбита в орбита.
06 Август 2010 10:12
Значи първо ти гепват пазарите или затварят конкурентните с помощта на послушковци като Станишев, Кунева, Грънчарова и ко.- все в името на евроинтеграцията, оставаш си с едни 4-5 % усвояемост на фондове , но твърд нетен донор чрез членски внос и после те оставят да мислиш дали ЕС ще се разпадне или не....

Оххх, Боже, какви лоши, подли европейци, а нашите политици са целите в бяло- не крадат, не лъжат, много кадърни са, открити и честни...и чисти като снежанки.
06 Август 2010 10:27
Причината за деградацията и израждането Е притока на огромни богатства към столицата и тоталната корупция , леност и разврат следствие от това.

Бе и това е така. И Гозамбо е прав за концентрацията на основното производително средство по онова време - земята в ръцете на малка група. Но лично за мен разпада на Римската империя има два основни фактора:
1. Римската империя е била прекалено успешна, вследствие на което става прекалено голяма. Тогава едиктите от Рим са пътували със скоростта на кон, а територията и е била доста по-голяма от Европа. Неслучайно няколко пъти се правят административни реформи, като най-известна е тази на Диоклециан.
2. Римската империя възниква, процъфтява и загива между две вълни от номадски нашественици. Истината е че до 14 в. европейската цивилизация така и не се научава да се справя с тагадъкащите на коне и камили, хора с лъкове и малки кожени шапки. През 13 в. монголите на Субутаи са щъкали на половин ден път от Виена. Въпреки че още по времето на Римската империя се появяват първите зачатъци на тактика, подходяща за лечение на тагадъкащи елементи от имперски амбиции, Рим просто изтегля късата сламка в борбата с номадите. Ако Аеций Флавий беше решил да преследва Атила до пълния му разгром, можеше и историята да е друга.
06 Август 2010 10:31
Те пък европейските политици и бюрократи - първи братовчеди на учителя Дънов....Айде, холъм- да не ти се налага да си браниш бизнеса в ЕК или пледираш по законен ред.Такива бюрократични врътки ти правят, че не можеш да разбереш дали целенасочено заради натиск по интереси от БГ или от безхаберие.
От собствен опит, а не от тра-ла-ла.
Иначе телешки възторг у българина- колкото искаш......То и затова сме на този хал.
06 Август 2010 10:34
Искам да отбележа, че Европа през цялото сис съществуване се е нуждаела от някакво обединение на цевилизованата си част. Първо е била Римската империя - тя е била гръбнака на робовладелството. След това е Германската и т.н. Византия, които са били гръбнака на феодализма, след това са Германската и Османската империи. След 1815г. следва Свещенния съюз, който се разпада следствие на революциите 1848-49г. и Кримската война. След това се образуват двата лагера, коието довежда до 1-вата, а след това до 2-та световна война, когато всички империи биват премахнати. Следват образованията НАТО и Варшавския договор, както и в икономическата част ЕС и СИВ. ЕС и НАТО са гръбнака на капитализма. Рухването на ЕС води до възраждане на социализма в редица държави под нова форма.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД