:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,375
Активни 723
Страници 30,940
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

6 август 1990

На гърба на днешния "Макдоналдс" на пл. "Славейков", в началото на ул. "Гладстон" имаше канцеларии на някакъв "импекс" или "проект", зад витрината работеха куп чиновнички. Беше неловко да застанеш пред стъклото и да разглеждаш тая жива картина, докато те без съмнение държаха под око тротоара. Работех в сп. "Септември" и минавах оттам всеки ден. Веднъж отвътре изскокна висока млада жена, препречи плочника и се заусмихва. Били мои читателки и си говорели за мен. Във витрината, като в аквариум, колежките следяха диалога иззад пишещите и сметачните машини. То толкова беше и диалог: бях с топла баничка в ръка и с пълна уста. "Спокойно, аз съм Ели" - каза момичето и ме остави да преглътна. Имаше нещо волно и открито в нея. Рекох, че ми е приятно, махнахме си и се разминахме. Помислих, че вътре са се хванали на бас дали ще заговори поетът, но после редовно си разменяхме усмивки и по някоя приказка, веднъж-дваж надписвах книжки - пак на тротоара, дните се въртяха.

Идвах от отпуск и бях много черен - точно това ми говореше Нина Андонова на ъгъла на библиотеката (тогава още не беше библиотека). Ахкаше от тена ми, а аз гледах през рамото й, изтръпнал от глава до пети - на витрината на "импекса" висеше некролог, от който ме гледаше Ели, пак тъй



радостно и неудържимо засмяна



Ужасих се: бяха минали 40 дни. Не бях научил, не бях дори забелязал, че не я срещам, пропуснал бях да я пожаля. Сякаш за първи път (а не беше) прозирах как човек изчезва от живота на другите, от съзнанието им, от сърцето.

Качих се в редакцията замаян, покрусен. Вътьо Раковски беше в стаята, трябваше да му кажа. И тогава Вътьо ми разправи историята за Иван и Маргарита....

На младини поетът Иван Давидков имал приятелка - Маргарита. Любовта им била известна на всички, били чудесна двойка. Но в любовта всичко може да се случи. И нещо станало, после Маргарита се загубила, отишла си в Плевен и не се върнала. Животът продължил, разбира се. След много години, вече тежко болен, по време на хемодиализа, в един лекар Иван разпознал нейния брат. Попитал за Маргарита: как се е стекъл животът й. Лекарят се вкаменил: Маргарита била мъртва от десетилетия, починала още тогава, когато се и "изгубила".

Поетът бил смазан от новината, макар че каква новина било това? Не можел да се примири, че е пропуснал тази загуба, че



не я е преживял и изстрадал



Бе написал нещо за това, иносказателно, но горчиво. Нещо за Фауст и Маргарита в съвсем различен сюжет. Спомних си, че съм го чел в писателския вестник. Но не бях разгадал тайната на тази болка. Откри ми я Вътьо Раковски, вероятно за да омилостиви и опитоми онова терзание, което в този ден ми изгаряше душата.

Но защо ви разказвам това?

Днес се навършват две десетилетия, откак Иван Давидков отиде на небето. Стремежът към висота, към полет, към самите небеса, който прониква цялата му поезия, се изпълни и за него. Сякаш на онзи 6 август той най-сетне дописа своята "Небесна поема" и се вдигна в най-високия си полет. Изглежда полетът бе едно от главните състояния на този иначе набит, спокоен, с бавни жестове и слово човек. Полетът на птица, на самолет, на облак, на самото му същество. "Когато всичко в тебе изгори - писа той, - последни нека станат прах крилете." Все си вярвам, че в самия негов мъчителен, жестоко несправедлив край крилете му са били с него и той се е вдигнал над страданието, към тихото сливане с поезията и вечността. В онова небе, в което "тази нощ изгоря един самолет", а в този самолет пътувал един симфоничен оркестър и затова "пепел от мъртви симфонии кръжеше в безкрая". Някъде в този безкрай трябва да е днес и Иван, самият той симфония от строфи и рисунки.



Нямам доказателства, а вярвам....



Иван бе човек земен и достъпен, доброжелателен и много овладян. Невероятно е да го поставиш до неговите собствени стихове. Там страстите са също тъй материални, както и вещите, образите, пейзажа. Сякаш можеш да ги докоснеш, да ги вземеш за себе си. Но можеш и да си изгориш ръцете. В българската поезия той, разбира се, беше единствен - както всеки истински поет копнее да бъде. Имаше хубаво място в живота: главен редактор на издателство "Български писател". Хубаво не толкова за него, колкото за онези, които потропваха на тази врата. Защото той бе един предан на изкуството си мъж, готов да защити всеки талантлив човек. Това в онези години често бе въпрос на характер, а и на мъжество. Написа много и страхотни книги -



това бе съдбата му



Но мисля, че той отнесе Там и безброй прекрасни страници. Тази същата съдба просто ги открадна от нас.

Спомням си как завърших романа му "Сбогом, Акрополис". Живеех в "Младост" и четях предимно в автобуса. Последната страница затворих при Окръжна болница и скочих в дъжда - толкова исках да остана сам. (Случвало ми се е още два-три пъти в живота.) Вървях през локвите и под капките близо час, зад поезията на Иван виждах самия него, но романите му сякаш пишеше някакъв непознат, обладан от неведоми енергии и живописни стихии човек.

Обичаше да говори точно за живописта си, отпускаше се, увличаше се. Бях невежа, а и не познавах картините му. Ван Гог бе любимата му тема - може би защото го боготвореше, а може би защото бях донякъде годен да поддържам този разговор. Могъл съм сигурно да си направя устата за една картина. Но не ми е минало през ум, че ще ми трябва спомен от него. Дори в последните години, пожълтял и измъчен, той ми е изглеждал безсмъртен.

За края му научих не на днешния ден, а на утрешния, или дори след него. Отливах от чашата в един напечен южен градец и разказвах на бармана стихотворения на Иван. Същото това "Тази нощ изгоря един самолет", "Детски рисунки от концлагера "Терезин" и, разбира се, "Живовци". Барманът, казваше се Арсен, слушаше внимателно, после предложи да почерпи. Каза, че в края на месеца заминава за Куба и смята да остане при междинното кацане в Канада. Тогава беше така.

Ако имате някаква книга от Иван Давидков, отворете я тази вечер. Потърсете нещо за себе си. А също и в интернет. Защото аз не ви разказвах това, за да ви нажаля, а за да ви го върна. Макар и само за днес...
31
4835
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
05 Август 2010 19:43

Вечер. Време за душевни четива.
----------------------
Блогът на Генек
05 Август 2010 21:58
05 Август 2010 22:14
05 Август 2010 22:57
05 Август 2010 23:42
Днес се навършват две десетилетия, откак Иван Давидков отиде на небето. Стремежът към висота, към полет, към самите небеса, който прониква цялата му поезия, се изпълни и за него. Сякаш на онзи 6 август той най-сетне дописа своята "Небесна поема" и се вдигна в най-високия си полет. Изглежда полетът бе едно от главните състояния на този иначе набит, спокоен, с бавни жестове и слово човек. Полетът на птица, на самолет, на облак, на самото му същество. "Когато всичко в тебе изгори - писа той, - последни нека станат прах крилете." Все си вярвам, че в самия негов мъчителен, жестоко несправедлив край крилете му са били с него и той се е вдигнал над страданието, към тихото сливане с поезията и вечността. В онова небе, в което "тази нощ изгоря един самолет", а в този самолет пътувал един симфоничен оркестър и затова "пепел от мъртви симфонии кръжеше в безкрая". Някъде в този безкрай трябва да е днес и Иван, самият той симфония от строфи и рисунки.
Нямам доказателства, а вярвам....

Norman Greenbaum - Spirit in the Sky
Натиснете тук
05 Август 2010 23:57
06 Август 2010 00:04
Благодаря Ви, господин Донков. Макар че нямаше защо толкова силно да ме стискате за гърлото. И по-леко да беше, пак щях да остана без дъх. И пак щяхте да ме потопите в един възкресен спомен - за една Даниела, която имаше добра дума за всеки и на чиято приятелска ръка можеше да разчиташ в трудни дни. Когато се разбра диагнозата й, тя се отдръпна сама срещу болестта си - така, както винаги се е изправяла срещу всеки един проблем в живота си. Сама. Търсих я, обаждах й се - не можех да я забравя, не можех да я оставя. Отклоняваше молбата ми да се видим, да отида у тях. Не е искала, казаха ми после, да я виждат така. Красивата Даниела, не е искала да я виждат така. Наричах я "кара сеньора", беше си моя закачка, която тя посрещаше с разбиращата усмивка на зряла и умна жена. Почти флирт. Съвсем почти. При поредното ми обаждане ми обеща, че скоро ще се видим. Вече съм в България, каза ми, по-добре съм, ще се видим. Седмица по-късно звънна телефона ми и се изписа нейното име. Вдигнах зарадван и чух отсреща: "Обажда се синът на Даниела. Вие много държахте един на друг. Тя почина тази сутрин. Погребението й е утре." В очи, в глас, в доброта Даниела приличаше на майка ми, починала десет години преди това. Тогава не плаках -не можех, не знаех как. Сигурно затова, когато изпратих Даниела, плаках и за майка. Невъздържано, безутешно. Като дете, изгубило майка си за втори път. Защото всяко време, отделящо ни от любими хора, изглежда безкрайно. Е, само така изглежда. Краткото време, след края на което световете ще се слеят. Не само този свят се слива, г-н Донков, знаете - сливат се и този и онзи свят. Някъде малко след Комодоро Ривадавия. Малко след това.
06 Август 2010 00:45
Добро четиво! Човешко.
06 Август 2010 01:57
Прекрасно е, че в тези Бойковски времена е оцеляло парченце духовност. Поздравления за автора.
06 Август 2010 02:05
Есен
Иван Давидков

Стаята на ябълки мирише,
на дъждовно утро и на хлад
и тетрадката, в която пиша,
има аромат на листопад.

Вънка зъзнат голите дървета,
пуст, мъглив е есенният свод
и на клонка червенушка свети
като още неоткъснат плод...


PS Нощем...с добрата поезия
06 Август 2010 03:53
Пишат любовни песни



Пишат любовни песни старите поетеси,
с някаква странна нежност викат далечния миг.
Няма следи на прага. Няма над тъмни завеси
нито усмивка прощална, нито безпаметен вик.


Между писма пожълтели, четени в час на раздяла,
сгъвана и протрита, толкова обич лежи...
Само понякога, светнал в тъмния гланц на рояла,
със пеперудена плавност валс на Шопен кръжи.


Спомня за луди нощи, ласки и изневери.
Дим на камини, свещи с морава светлина.
Метната рязко на стола, свилена рокля трепери
и дъх до дъха потръпва подобно гръб на сърна...


Затуй те пишат песни, вгледани нейде далеко
с такъв неистов порив – и нежен, и жесток.
Нощният град ги зазижда – ъгъл, фенер, аптека –
както във оня кратък, трагичен стих на Блок.


Но те разбутват стените, за да спасят поета.
И всяка от тях прилича на стара, тъжна жена,
която е изтървала своята златна монета
между треви огромни, в бездънна пукнатина.


Техните бръчки потъват в строгото огледало,
с бавни талази люлеят ехото на песента.
А любовта им маха с кърпичка избеляла
нейде отвън сълзата, капнала над света.

06 Август 2010 04:49
Благодаря!
Още има хора, които обичат поезия. Даже лирична.
Бях почнал да си мисля, че съм останал сам.
Благодаря!
06 Август 2010 04:49
Колко е хубава вечерта във форума без обичайната наличност от тъповато груби и самонадеяно нахилени люде наричащи себе си прагматици, атеисти и всякакви други "исти"...
" Нямам доказателства, но вярвам!" Уважаеми г-н Донков, Вашето есе, което току що прочетох е едно доказателство. То е една трошичка, микроскопична прашинка преминаваща през слънчев лъч. И това е напълно достатъчно.Какво повече?
Благодаря!
06 Август 2010 05:11
И въпреки, че вечерта е посветена на И. Давидков, ще си позвоя да цитирам друг поет, просто трябва да го направя.Мисля, че е това което Калин е почуствал, а и всеки един човек, познал загубата...Ето и двете строфи:

I’m not crying 'cause I feel so sorry for you
I’m crying for me...


Aaron k.



Редактирано от - ivo kunchev на 06/8/2010 г/ 05:13:06

06 Август 2010 10:30
"Когато всичко в тебе изгори - писа той, - последни нека станат прах крилете."
Мисля си, Витлеем, че е добре отвреме-навреме да ни хващат така за гърлото... Не ни душат тези чувства... Навярно се мъчат да ни напомнят, че любовта и добрината са тези чувства, които ни различават от целия останал зверилник... Или поне би трябвало да ни различават...
Г-н Донков, благодаря Ви!
06 Август 2010 10:42
И днес тук има нещо малко за четене над което да се замислиш.
06 Август 2010 11:58
06 Август 2010 12:18
Благодаря, г-н Донков. И на теб, Витлеем. Истории, които те карат да настръхнеш. Поне аз така се почувствах. Има място за човещината в този наш век, но колко много липсва тя понякога.
06 Август 2010 13:01

Нямам думи
06 Август 2010 14:04
06 Август 2010 14:22
Светла им памет на всички, които сме обичали и загубили. Но днес нека да мислим повече за онези, които са изгорели за един миг в Хирошима през 1945 г. Срещу съдбата сме безсилни, но в това съдбата няма пръст.
06 Август 2010 14:56
Благодаря, другарю Донков!!
06 Август 2010 16:12
August 6, 1945
Atomic bombings of Hiroshima and Nagasaki

Натиснете тук
Hiroshima - Sandra
Натиснете тук
06 Август 2010 21:46
Покъртително и великолепно.
07 Август 2010 06:42
Благодаря на Донков и Витлеем, че връщат вярата ми в човещината.
Покъртително. А на мен ми напомня за съдбата на други Даниели- Георгиева и Сеизова, Историите на които, научих във форума.
Но няма да пусна реквием, защото животът е по-силен от смъртта. Натиснете тук
07 Август 2010 20:49
07 Август 2010 21:32
Няколко пъти се връщам тук – малко, но щедро оазисче. Заради човешките истории, заради разказа им, и стиховете. Създаденото от душата и за душите затова е вечно богатство, защото може да бъде върнато. Стига поне някой да не забрави, някой да помни.

Редактирано от - вечен студент на 07/8/2010 г/ 21:56:43

08 Август 2010 22:01
Навярно се мъчат да ни напомнят, че любовта и добрината са тези чувства, които ни различават от целия останал зверилник...

...

Редактирано от - Tool Боксер на 08/8/2010 г/ 22:05:39

09 Август 2010 01:46
Господи, бих възкликнала, променяйки онзи прекрасен стих на Христо Фотев, колко е хубаво! И колко е хубава поезията на Иван Давидков! Благодаря на г-н Донков и на всички, поместили стихове на Давидков. Бях ученичка, когато открих поезията му, купувах си стихосбирките му, сигурно имам 5-6, може и повече. Като прочетох това есе, и мен ме стисна гърлото, прииска ми се да откликна на призива на г-н Донков да отворя някоя от стихосбирките, не в интернет, а те не са ми тук. Те са в дома на майка ми. Всички бяха с прекрасни илюстрации от самия Иван Давидков. Болезнено ми се иска да докосна книгите, да "вкуся" поезията му отново. Господи, откога не съм отваряла книга с поезия. Реална, материална книга, не в интернет. Друго е чувството, друго е. Благодаря ви, г-н Донков
09 Август 2010 11:34
Нямам доказателства, а вярвам....



аз сега се върнах от Бургас и затова пиша със закъснение....другия път ще прочета разказа на Калин Донков навреме.....


Само исках да напиша....


Нямам доказателства, но вярвам.....


в смисъл че няма доказателства дали има или няма бог....или нещо друго...



но по добре е да вярваш.....


след като е бил до морето човек го разбира....
19 Август 2010 20:45
Калин Донков , който е един от моите любими автори , още веднъж показа силата на въздействие на своето перо . Иван Давидков е един голям поет !
Поклон пред паметта му !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД