:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,775
Активни 779
Страници 31,340
За един ден 1,302,066

Децата и бедните нямат лоби в парламента

Цяла година не може да се прокара едно изречение в закон, което ще позволи на 200 деца да бъдат осиновени. А забраната върху тютюнопушенето падна в спешен порядък
Снимка: БГНЕС
Интересите на децата от социалните домове трудно се прокарват от институциите, които отговарят за тях. Тези деца си нямат и лоби - на каквото се радват например собствениците на заведения.
Как се правят законовите промени в България? Мъдро и с много мислене, ще кажат управляващите. Със здраво политическо лоби, показват обаче делата и документите на парламента.

Пример: Цяла година ще мине, докато правосъдното министерство измисли и вкара в парламента едно изречение, което ще намери дом за 200 изоставени български деца. А то гласи, че българите, живеещи в чужбина, които са вписани в националния регистър преди влизане в действие на новите правила от 1 октомври 2009 г., ще приключат процедурите си по осиновяване по старите. Преведено, това означава, че ще осиновяват деца от националния регистър като живеещи у нас. Това са около 200 семейства, чиито случаи близо година са замразени заради недомислието. Защото в приетия набързо в последния работен ден на стария парламент нов Семеен кодекс



депутатите са пропуснали да решат какво става със заварените случаи



И защо да мислят за тях - някакви си 400 българи, разпилени по света, които вероятно не ходят и да гласуват.

В същото време, месец преди да влезе в сила тоталната забрана за пушене на обществено място и в заведенията, управляващи и опозиция изведнъж намериха общ език и показаха пълно единодушие в борбата да не се забранява цигареният дим в малките заведения. Видите ли, щяло да съсипе бизнеса на хората. И чевръсто подготвиха и приеха законови промени, които да либерализират режима за тютюнопушене, като дадоха право на собствениците да решават ще се дими или няма в тяхната кръчмица. Каква загриженост за милионите убиващи се с цигари българи!

В новия Семеен кодекс има обаче една поправка, която ще спаси други стотици деца от домовете. Според нея, ако родителите в срок от 6 месеца не са се поинтересували от детето си или не заявят, че ще си го приберат от институцията, щом си стъпят на крака, то може да бъде вписано в регистъра за пълно осиновяване и без декларация от тях. Така се избягва изключително тромавата съдебна процедура, която понякога дори е невъзможна, защото родителите остават неоткриваеми. По данни на Агенцията за социално подпомагане това е позволило над 700 деца да бъдат вписани в регистъра за пълно осиновяване, поне 80% от тях са с увреждания. Досега те са били обречени да живеят в институция поради липсата на декларация, че родителите ги дават за осиновяване.

В резултат на промените в Семейния кодекс за 9 месеца на 1510 деца им е осигурена семейна среда за отглеждане - 574 са осиновени, 615 малчугани растат в семействата си и още 321 при близки или приемни родители. Впрочем въпреки видимия си ефект въпросните промени за малко да се влачат при две правителства,



забатачени на фаза проект из институциите



Допълнителна полза за малчуганите от рисковите групи е на път да доведе дребна поправка в условията за социално подпомагане, която е отхвърляна досега от две правителства - на НДСВ и на тройната коалиция. Те категорично отказват да вкарат при раздаването на детските надбавки условието да се получават само срещу документ от личните лекари, че децата са ваксинирани. Предложението на здравното министерство не се приемаше, понеже не може права да се обвързват с условия. Но и децата имат право да им се осигурят здравословни условия на живот. Далеч по-логично е обяснението, че не е имало политическа воля за промяната, защото така правителствата биха си навлекли гнева на стотици хиляди родители с право на детски. В момента семействата, които имат доход под 350 лв. на член и съответно право на помощ от 35 лв. на дете, са над 800 000, а помощта е за около 900 000 малчугани.

Правителството на ГЕРБ обаче събра смелост и детските надбавки отсега нататък ще се дават само срещу бележка от личния лекар за извършени имунизации и профилактичен преглед. "Вече ми звънят лични лекари, за да ми благодарят, защото за първи път родители от рисковите групи ги търсят лично и водят децата си за ваксини", призна социалният зам.-министър Валентина Симеонова. Прекалено е рано да се каже колко от малчуганите ще бъдат ваксинирани само заради това условие, но районните здравни центрове също имат информация, че



мярката действа и броят на ваксинациите се увеличава



Експертите на здравното министерство са убедени, че ако то беше въведено по-рано, епидемията от морбили, която събори почти всички ромски махали в страната в края на 2009 г. и началото на 2010 г., можеше да бъде далеч по-ограничена.

Същата тройна коалиция, която не искаше да обвърже детските надбавки с ваксините, се показа доста по-строга със социално слабите и въведе условието, ако здрав и прав човек в трудоспособна възраст получава 12 месеца поред социална помощ и не е започнал работа, тя да му се спира за срок от 1 година. Въз основа на него от системата за подпомагане са изхвърлени над 20 000 бедни. След жалба на Европейския център за правата на ромите, внесена срещу България обаче през 2009 г., Съветът на Европа реши, че подобно ограничение нарушава Европейската социална харта. Аргументът е, че ако тези хора не са се върнали на работа и нямат достатъчно доходи, те остават без основно средство за препитание - помощите.

Наложи се сегашните управляващи да предвидят отпадане на ограничението от 1 януари 2011 г. Те обаче вкараха друго условие - за помощите да се полага обществено-полезен труд по 4 часа за 14 дни. Преди изискването беше за 5 дни по четири часа. При отказ помощта се спира за месец, при втори - за 2 години. Така бедните няма да могат да си вземат болнични за дните, когато трябва да работят. И ще им е по-трудно да се договарят за останалата част от месеца да се трудят в сивата икономика, аргументира промените Валентина Симеонова. След два месеца действие на условието се оказа, че близо два пъти е нараснал броят на отказалите да полагат общественополезен труд бедни. При около 800 души през април те скачат на към 1800 през май. Горе-долу толкова са и през юни. Не се знаят причините за отказ, но експертите предполагат, че те не искат да работят, защото получават доходи от други места.



Кое е по-ефективно - тоягата или морковът?



При всички законови промени все се говори какво е по-добре да се въвежда - стимули или наказания. Сега на дневен ред пак е криминализирането на неплащането на осигуровки. Когато подобен текст е въведен преди десетина години, само за няколко месеца събираемостта на вноските се увеличава три пъти, твърдят експерти. Той обаче е отменен от Конституционния съд, тъй като е оформен нескопосано от юристите. Записът е, че на наказание подлежи длъжностно лице, допуснало изплащане на възнаграждение, върху което не са платени осигуровки. Съдиите приемат, че не може плащането на изработени възнаграждения да става под каквото и да е условие. Сега синдикатите искат да се плаща глоба и да се влиза в затвора за невнесени осигуровки, а бизнесът - само за укрити, т.е. първо трябва да се докаже, че е имало плащане под масата, върху което не са платени осигуровки. Но ако това беше доказуемо, сега нямаше да говорим за поне 30% сива икономика.

А колко ефективен е морковът, трябваше да се види с въвеждане на лихвена ваканция за длъжниците на НОИ. Идеята всеки с натрупани задължения към НОИ до средата на 2010 г. да може да се издължи без лихви до края на годината, беше предложена в промените в Кодекса за социално осигуряване. Тя обаче отпада заради становище на Комисията за защита на конкуренцията, според което така коректните фирми се поставят в неравностойно положение. Със същия аргумент и бизнесът беше против опрощаване на лихвите за всички, но настоява подобна ваканция да има за фирми, на които държавата е длъжник. Това беше записано в пакета с антикризисните мерки на правителството и социалните партньори. Въпреки това финансовото министерство се опъва за каквото и да е опрощаване на дългове. Но в същото време ведомството създаде схема, по която държавата не само няма да се издължава с лихви на различните фирми, на които дължи близо 700 млн. лв., ами ще им плаща със 7% по-малко.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Някои законопроекти прелитат през пленарната зала сякаш на вълшебно килимче, за други един мандат не стига.
7
2105
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
05 Август 2010 19:45
Темата за лобизма е голяма. И малко изкуствено е свързана с основната тема на статията.
А иначе материалът е добър и актуален.
-----------------------
Блогът на Генек
06 Август 2010 03:46
/:/ "Децата и бедните нямат лоби в парламента"
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
ТАКА е! Защото, при Демокрацията, ВСИЧКО е от пари, с пари и заради пари! А децата и бедните НЯМАТ пари!
06 Август 2010 09:46
Много хубава статия, най - накрая нещо без червен оттенък.
За детските надбавки трябва да се наложи по - стриктен контрол, защото сумати народ лъготи яко за да ги получава.
Пример - дама караща мерцедес за 50000 лева се оплаква в кафе на приятелка, че и бавели детските.
При педиатъра на сина ми, срещнах майка изцяло облечена в скъпи дрехи и окичена в злата като коледна елха, която също negoduwa[e, че и бавели детските и се хвалеше, че децата и бяха приети в ясла по социална квота. Наглост, та безочие.
06 Август 2010 10:57
Децата, ех децата... Кой да мисли за сирачетата, като има къде по-хубави неща за мислене - коли, почивки, ку, пардон - компаньонки. А иначе всичкото политик само за народа мисли
06 Август 2010 15:00
Лобизмът е користно ходатайство в полза на частни и корпоративни интереси. Могат да си го позволят само богатите, които плащат на определени хора за това /"лобизъм" идва от английското lobby и се свързва с активната дейност на хора и организации в кулоарите на американския Конгрес - убеждаване на членове на конгреса и сенатори да гласуват в нечия полза/. Лобисти биват и самите народни избранници, когато небезкористно защитават нечии, в това число лични, интереси. Затова лобизмът е широко известен като узаконена корупция, а в някои страни, напр. Франция, е забранен със закон. У нас пък искат да го легитимират със закон - това уж щяло да го ограничи. По-важното е, че никой в България не лобира за бедните /богатите деца нямат нужда от лоби/, унизените и оскърбените. Те не могат да си платят за услугата.
06 Август 2010 15:09
Не можах да прочета статията до край,
защото съм много възмутен.
Майната му на ограбеното, на заменките, на банките, на батко и братко ....
само защото обрекоха толкова български деца на такъв кошмар в началото на детството им - най-прекрасните години за всеки човек - всички досегашни правителства трябва да бъдат дадени на Международен Съд с обвинение за планиран национален геноцид, и да бъдат поставени там където им е мястото - в затвора!!!!

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
- Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
Няма да хвърлям жертви на вълците.
- С. Станишев
12 Август 2010 01:47
Иеята, че най-доброто за децата с увреждания е да бъдат осиновени, в България или в чужбина, е морално вредна и базирана на две (основни) погрешни предположения:
- за причините за "изоставянето" им
- за възможностите и желанията на българските и чуждестранните кандидат-осиновители да вземат дете с увреждане

В допълнение, има сигнали, че практиката с вписването на деца с увреждания в регистъра по осиновяванията е фарс. Скоро писах нещо по темата тук: http://www.svobodnablogaria.com/?p=1538



Стефан

http://www.svobodnablogaria.com
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД