Морските ни курорти са в състояние да привлекат много хора, защото предлагат широк диапазон от цени. Но кризата намали до възможния минимум посещенията на българи. |
Засега статистиката отчита драматичен спад на пътуванията на сънародниците ни в чужбина. Реализираните посещения за първите 6 месеца на годината зад граница са били 316.9 хил., което е с 35% по-малко в сравнение със същия период на миналата година. Данните показват, че спад има по всички основни дестинации. Дори любимите Гърция и Турция вече не се радват на някогашния интерес.
За сравнение през месец юни в Гърция е имало само 15 609 посещения с цел почивка или екскурзия. През същия месец миналата година те са били 41 924, т.е.
има намаление от над 62%
Спадът, който се отчита в Турция е по-малък - само 17%, но също е доказателство, че българите ограничават пътуванията си зад граница.
Според заетите в туристическия бранш има много причини за това. "На първо място те са свързани с кризата у нас и с това, че хората се притесняват да почиват в период на съкращения и безработица", припомня Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма. Другата причина е в отшумяването на първоначалния интерес да се почива в чужбина след приемането ни в ЕС. И на трето място идва икономическото положение в южната ни съседка - многобройните стачки, които на моменти парализират цяла Гърция, не са особено привлекателни. В този смисъл не помагат никакви отстъпки на хотелски услуги от порядъка на 10-15%. Защото нощувката поевтинява, но цените на всичко останало, включително и на транспорта и горивата се повишават.
Що се отнася до Турция, тя бележи спад на посещенията и от страна на други европейски народи. Европейските гости, според анализите, пренебрегват Турция заради доста нездравословното хранене в all inclusive пакетите, огромните пренаселени хотели с по 700-900 стаи и липсата на разнообразни културни и развлекателни програми.
Много показателни за това къде се пренасочват да почиват това лято българите, които са се отказали от Гърция и Турция, са данните от началото на юли. Според предварителните данни на института през юли има 5% спад на посещенията на българи в нашите курорти. Това е доста тревожна тенденция, тъй като юли традиционно е активен период за почивки и пътувания. Разбира се, за това има и други причини освен кризата. Сред тях са лошото време през юли, което отказа много сънародници да почиват през уикенда. Кошмарът от уикенда на 22 и 23 юли, когато една трета от Черноморието остана без ток за близо две денонощия, допълнително отказа много хора. Според Съюза на собствениците в Слънчев бряг само при тях, в Несебър и Св. Влас без ток са останали 160 000 туристи.
Туроператори продължават да са категорични, че тези, които все пак са решили да почиват, се насочват предимно към почивки у нас. Причината е, че по българското Черноморие
има оферти в много широк ценови диапазон
Нощувките в морските ни курорти варират от 7 лв. до 300 лв. в зависимост от условията. Според Драганов в момента най-масово се ползват и се радват на най-добра запълняемост частните квартири, чиито цени извън най-активния сезон започват от 7 лв. на вечер и в разгара на лятото достигат до 25 лв.
От друга страна, кризата превръща много хотели в равностойни конкуренти на квартирите. "За разлика от миналата година, когато хотелиерите се опитваха да привлекат туристи, като включват повече услуги в цената, сега има реален спад на цените от 10-15%", коментира Драганов. В морските курорти могат да бъдат намерени оферти от 40 до 300 лв. на стая. Масово се срещат и all inclusive пакети от по 50 лв. на вечер. За един средно голям български хотел 30% пълни стаи е вече успех, особено ако е в разгара на сезона. Все повече хотелиери по морето това лято отчитат такива резултати.
Туроператорите пък отчитат, че заради кризата са се променили и нагласите на туристите. Хората съкращават дните си за почивка и в момента средната й продължителност за българите е около 2-3 дни, коментира Драганов.
Затова и хит това лято са двудневни или тридневни уикенд пакети. Средно цената им варира от 150 до 350 лв., а през седмицата за същия период от време са с около 5% по-евтини. Според Драганов обаче въпреки по-високите цени през уикендите има търсене и хотелиерите успяват да запълнят базата си през почивните дни.
Това лято планинските курорти и дори села и градчета в наши планини имат също шанса да привлекат много сънародници. Пазарът на този тип почивки определено се раздвижи и например много спа хотели в Родопите или в Боровец и Пампорово завишиха цените си за юли и август - тези два месеца от годината на практика цените се изравняват с тези по Коледа и Нова година, когато е активният сезон за зимните курорти. Успех това лято имат и къщите за гости в Родопите и южните части на Стара планина и на места, които са близо до морето и позволяват на човек да разнообрази почивката си. Средната цена на нощувка в къща за гости в Родопите това лято например е около 40 лв., а и туристите могат да се насладят на домашно приготвена храна, барбекю и др.
Направената в началото на това лято прогноза, че
ще има ръст от 10% на посещенията в родните курорти,
може и да се сбъдне. Но причината за положителния резултат ще бъде предимно чуждият летовник. Има две основни групи чужденци, благодарение на които би бил възможен такъв резултат. На първо място това са гостите ни от съседките Сърбия, Македония и Гърция. Отпадането на визите за сръбски и македонски туристи води до сериозен ръст на туристи от двете страни. Данните на статистиката за юни показват и сериозен ръст на гръцките туристи. Миналия месец е имало 106 426 посещения с цел почивка или екскурзия, което е ръст от над 54% на годишна база.
Втората сериозна група туристи, които спасяват лятото, са руските. При тях има около 20% ръст на посещенията само за месец юни. Заети в туристическия бранш се надяват, че тенденцията ще се задържи и през август, защото много руснаци ще предпочетат почивка в България или ще удължат престоя си заради пожарите в близост до Москва.
По отношение на приходите от туризъм обаче ситуацията не е оптимистична. Очаква се спад на постъпленията с около 15% спрямо 2009 г., когато те възлизаха на 2.5 млрд. евро. Причината за спада е общото понижение на цените в българските курорти.