:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,239
Активни 543
Страници 10,142
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИИ

И това лято българинът няма да спаси родните курорти

Дори да има 10% ръст на почивките, той ще е от чужденците
снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Морските ни курорти са в състояние да привлекат много хора, защото предлагат широк диапазон от цени. Но кризата намали до възможния минимум посещенията на българи.
Масовото преселение на българи през летните месеци към гръцки и турски курорти тази година изглежда сериозно намаляло. Но дали кризата е отказала сънародниците ни само от задгранични пътешествия и те ще се втурнат да запълнят родните хотели, или просто ще си останат по домовете, е още рано да се каже. Миналогодишният опит на правителството да накара българина да спаси родния туризъм се провали. Няма изгледи тази година нещо да се е променило - оплакванията от режима на тока или от лошо обслужване все още не означават, че курортите ни са пълни.

Засега статистиката отчита драматичен спад на пътуванията на сънародниците ни в чужбина. Реализираните посещения за първите 6 месеца на годината зад граница са били 316.9 хил., което е с 35% по-малко в сравнение със същия период на миналата година. Данните показват, че спад има по всички основни дестинации. Дори любимите Гърция и Турция вече не се радват на някогашния интерес.

За сравнение през месец юни в Гърция е имало само 15 609 посещения с цел почивка или екскурзия. През същия месец миналата година те са били 41 924, т.е.



има намаление от над 62%



Спадът, който се отчита в Турция е по-малък - само 17%, но също е доказателство, че българите ограничават пътуванията си зад граница.

Според заетите в туристическия бранш има много причини за това. "На първо място те са свързани с кризата у нас и с това, че хората се притесняват да почиват в период на съкращения и безработица", припомня Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма. Другата причина е в отшумяването на първоначалния интерес да се почива в чужбина след приемането ни в ЕС. И на трето място идва икономическото положение в южната ни съседка - многобройните стачки, които на моменти парализират цяла Гърция, не са особено привлекателни. В този смисъл не помагат никакви отстъпки на хотелски услуги от порядъка на 10-15%. Защото нощувката поевтинява, но цените на всичко останало, включително и на транспорта и горивата се повишават.

Що се отнася до Турция, тя бележи спад на посещенията и от страна на други европейски народи. Европейските гости, според анализите, пренебрегват Турция заради доста нездравословното хранене в all inclusive пакетите, огромните пренаселени хотели с по 700-900 стаи и липсата на разнообразни културни и развлекателни програми.

Много показателни за това къде се пренасочват да почиват това лято българите, които са се отказали от Гърция и Турция, са данните от началото на юли. Според предварителните данни на института през юли има 5% спад на посещенията на българи в нашите курорти. Това е доста тревожна тенденция, тъй като юли традиционно е активен период за почивки и пътувания. Разбира се, за това има и други причини освен кризата. Сред тях са лошото време през юли, което отказа много сънародници да почиват през уикенда. Кошмарът от уикенда на 22 и 23 юли, когато една трета от Черноморието остана без ток за близо две денонощия, допълнително отказа много хора. Според Съюза на собствениците в Слънчев бряг само при тях, в Несебър и Св. Влас без ток са останали 160 000 туристи.

Туроператори продължават да са категорични, че тези, които все пак са решили да почиват, се насочват предимно към почивки у нас. Причината е, че по българското Черноморие



има оферти в много широк ценови диапазон



Нощувките в морските ни курорти варират от 7 лв. до 300 лв. в зависимост от условията. Според Драганов в момента най-масово се ползват и се радват на най-добра запълняемост частните квартири, чиито цени извън най-активния сезон започват от 7 лв. на вечер и в разгара на лятото достигат до 25 лв.

От друга страна, кризата превръща много хотели в равностойни конкуренти на квартирите. "За разлика от миналата година, когато хотелиерите се опитваха да привлекат туристи, като включват повече услуги в цената, сега има реален спад на цените от 10-15%", коментира Драганов. В морските курорти могат да бъдат намерени оферти от 40 до 300 лв. на стая. Масово се срещат и all inclusive пакети от по 50 лв. на вечер. За един средно голям български хотел 30% пълни стаи е вече успех, особено ако е в разгара на сезона. Все повече хотелиери по морето това лято отчитат такива резултати.

Туроператорите пък отчитат, че заради кризата са се променили и нагласите на туристите. Хората съкращават дните си за почивка и в момента средната й продължителност за българите е около 2-3 дни, коментира Драганов.

Затова и хит това лято са двудневни или тридневни уикенд пакети. Средно цената им варира от 150 до 350 лв., а през седмицата за същия период от време са с около 5% по-евтини. Според Драганов обаче въпреки по-високите цени през уикендите има търсене и хотелиерите успяват да запълнят базата си през почивните дни.

Това лято планинските курорти и дори села и градчета в наши планини имат също шанса да привлекат много сънародници. Пазарът на този тип почивки определено се раздвижи и например много спа хотели в Родопите или в Боровец и Пампорово завишиха цените си за юли и август - тези два месеца от годината на практика цените се изравняват с тези по Коледа и Нова година, когато е активният сезон за зимните курорти. Успех това лято имат и къщите за гости в Родопите и южните части на Стара планина и на места, които са близо до морето и позволяват на човек да разнообрази почивката си. Средната цена на нощувка в къща за гости в Родопите това лято например е около 40 лв., а и туристите могат да се насладят на домашно приготвена храна, барбекю и др.

Направената в началото на това лято прогноза, че



ще има ръст от 10% на посещенията в родните курорти,



може и да се сбъдне. Но причината за положителния резултат ще бъде предимно чуждият летовник. Има две основни групи чужденци, благодарение на които би бил възможен такъв резултат. На първо място това са гостите ни от съседките Сърбия, Македония и Гърция. Отпадането на визите за сръбски и македонски туристи води до сериозен ръст на туристи от двете страни. Данните на статистиката за юни показват и сериозен ръст на гръцките туристи. Миналия месец е имало 106 426 посещения с цел почивка или екскурзия, което е ръст от над 54% на годишна база.

Втората сериозна група туристи, които спасяват лятото, са руските. При тях има около 20% ръст на посещенията само за месец юни. Заети в туристическия бранш се надяват, че тенденцията ще се задържи и през август, защото много руснаци ще предпочетат почивка в България или ще удължат престоя си заради пожарите в близост до Москва.

По отношение на приходите от туризъм обаче ситуацията не е оптимистична. Очаква се спад на постъпленията с около 15% спрямо 2009 г., когато те възлизаха на 2.5 млрд. евро. Причината за спада е общото понижение на цените в българските курорти.
снимка: БУЛФОТО
Ако тенденциите в родния туризъм продължат да се развиват в сегашната посока, наистина ще трябват мощи или някакво още по-голямо чудо, за да се върнат туристите.
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Накъде поемат това лято българите, които искат да летуват - това е въпрос с повишена сложност.
102
3156
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
102
 Видими 
16 Август 2010 20:47
Въпроси:
А защо българинът трябва да ги СПАСЯВА?
Като са на наша територия - РОДНИ ли са?
Трябва ли да ми пука за печалбите на някакъв частник?
Кому ще припука аз дали имам сметка да ходя в нашенски курорт?
Кой решава къде да ходя, впрочем?
И - не е ли прекалено елементарно да цакат с "патриотична карта" по въпроси, които се решават според интересите на човека?
----------------------------------------
Блогът на Генек


16 Август 2010 22:22
ааа, предпочитам да си ходя в чужбина - спокойствие, няма мутри, простьовци и най-вече не ти искат пари и като кихнеш...
Тази зима ските във Венген ми излязоха същите пари като на Боровец и наистина карах ски, забавлявах се и си починах.
16 Август 2010 22:39
Господи , че и мили Боже ,
Родните курорти ни отнеха природата и не си плащат данъците , а ни агитират , да им мислим със съчувствено разбиране ? Хора мили , че и във Вестникари , в морални бивайте , като си пишете публицистиката , в непротиворечиво моля . И поне статистически си познавайте , "обществения матриял" в тази сфера ...

Редактирано от - beagle на 16/8/2010 г/ 22:41:42

16 Август 2010 23:05
Сърцето ми се къса като слушам за проблемите на родните хотелиери. Каква несправедливост към хората късали от залъка на децата си, за да вдигнат тези скромни хотели.
16 Август 2010 23:12
Булдозери - във фронтови строй . От Резово - до румънската граница Всичко над 3 етажа да се изравни със земята. До тогава - на Халкидики и Тасос.
16 Август 2010 23:43
Слънчев бряг се пука по щевовете от хора.Омръзна ми да слушам за слаби сезони идете и се убедете сами .ЧЕ ДАНЪЦИ НЕ ПЛАЩАТ НИКАКВИ ТОВА Е ЯСНО, но защо требва да ми спират тока по 5 пъти в Бургас(лампите мигат цяла вечер) и да мислят за режим на тока в околните селища а крадците да се нагушат още.
Там са заровени спестяванията на пенсионерите на( моят дядо), когато инфлацията от 30000лв 1989-два апартамента -1997 300 лв по малко от един телевизор.
16 Август 2010 23:48
Който иска да дава пари на мутрите и да се къпе в лайна, да ходи на българското черноморие. Аз това удоволствие ще си го спестя. А за Турция не е вярно. Пука се по шевовете от туристи, именно тази година, заради по-ниските цени и по-високо качество на услугата. Жалко но факт.
16 Август 2010 23:51
Е затова нямаме инфраструктура, пътища, здравна система.Парите от държавата бяха изсмукани узаконени и вече давност не ги лови.Чакам следващото поколение на крадците и мошениците да се появи за да поправи тази аномалия
т.е (връща се на следващото поколение)почти като в майката Природа
17 Август 2010 04:20
Що се отнася до Турция, тя бележи спад на посещенията и от страна на други европейски народи. Европейските гости, според анализите, пренебрегват Турция заради доста нездравословното хранене в all inclusive пакетите, огромните пренаселени хотели с по 700-900 стаи и липсата на разнообразни културни и развлекателни програми.

Aз като управител на 5 хотела в Турция, не съм съгласен с тази констатация.Каня автора на този материал да ми изпрати емаил , с които ще му осигуря 3 дневна почивка в Турция (на мои разноски) за да бъде в час.
17 Август 2010 06:51
Отново празни приказки. Българинът ходи на нашето Черноморие, но защо се правят статистики за заемането на хотелите? Колко жилища се настроиха и продадоха на частници по Черноморието? Защо му е на такъв собственик да плаща и хотел? Колко от тези собственици предлагат апартаментите и студиата си на други хора (роднини, познати и непознати), и защо ми е да плащам 60-300 лева за стая на вечер, като спокойно мога да мина и с 15? Колко ведомствени почивни станции има по морето и на колко % е запълнена базата им?
17 Август 2010 09:12
Динята и алин, са в час. Ако са и колеги, им желая сезон толкова успешен, колкото и при нас.
Всеки има категоричното право да почива където пожелае. Има си достатъчно народ за палатка на Иракли, за ***** и на север и на юг, тук, или в чужбина. Омръзна ми да чета и слушам за апокалипсис на юг. Неприятно е, причинява и загуби и на колеги, и на жителите на региона. Вчера слушах М. Михалева /новият и.д. на Сл. бряг/ и М. Стратиева /доскорошния/, които бяха учудващо единни, че медиите преекспонират прекъсванията на тока. Там нямат отказани резервации.
А вие почивайте, където пожелаете, но не предъвквайте едно и също, защото харесва ли ви, или не, този бранш дава 10% от БВТ /официално и преди акциите на данъчните/ и в него работят над 100 000 души. И 20-30 мутренски дискотеки, които не отчитат оборот не са му чак такъв кахър.

Редактирано от - Здравка на 17/8/2010 г/ 09:12:39

17 Август 2010 09:16
BG_TR драги комшу и колега, успешен сезон ти желая. Нищо им няма на вашите all inclusive пакети и на хотелите ви. Мрънкала, обаче наспорили и Господ и Аллах.
Хич да*н ти пука.
17 Август 2010 09:48
BG_TR, много обичах да ходя на курорт в турция, но след така наречената флотилия на свободата, ви уверявам, че кракът ми няма да стъпи повече в гадната ви страна.***

Редактирано от - sybil на 17/8/2010 г/ 11:11:36

17 Август 2010 09:50
Който говори за отлив на български туристи от Черноморието си е изгубил акъла.
От 20 юли и приз целия август по целия маршрут от София до Бургас през магистрала Тракия пътуването е адско - огромен трафик дори и през ноща.
По Подбалканския се пътува по-спокойно, но само от София до Сливен - оттам до Бургас е пълен ужас, особено пък в частта до Карнобат - не се търпи.
По-евтините хотели, квартирите, апартаментите под наем са пълни с българи, особено по-малките градчета.
Освен руснаците, по южното Черноморие има бум на румънци, върнаха се сърбите и македонците, има доста поляци и чехи, има унгарци. Има сериозен ръст на английските туристи(повечето избягали от Гърция заради стачките и прекомерната жега тази година). Продължава да се върти всякаква екзотика - евреи, испанци, французи.
Изобщо тази година е рекордна, като брой гости на Южното Черноморие.
Вярно е, че все още повечето гости по морето са доста пестеливи - няма прекалено големи обороти нито по магазините, нито по ресторантите, но това е съвсем нормално поведение с оглед на кризата, която не е съвсем отминала дори в Европа, а у нас си е направо в разгара си.
17 Август 2010 09:54
Драги ми, Де Билл, работещите в туризма сме най големите противници на каквито и да е залитания в междунароната политика на една страна, защото знаем колко вреди това на бизнеса. Т. нар. "флотилия... беше дело на благотворителни организации - ислямски и неислямски. Не си го изкарвай на турските хотелиери.


Редактирано от - Здравка на 17/8/2010 г/ 10:23:49

17 Август 2010 10:03
Натиснете тук
Айде да почетете и малко преса.

17 Август 2010 10:20
Здравка !
17 Август 2010 10:39
"Учил съм психология на туризма и знам, че има такива негативно настроени туристи, които са критично настроени към всичко. Говорил съм с такива туристи - от едни германски планини, и не знам там дали са виждали прибори за хранене дори, обаче тук изкараха едни големи претенции..."


17 Август 2010 10:53
dibo, един голям немски туроператор / не работят в БГ, за да няма недоразумения /, който продава скъпи дестинации и круизи на заможната средна класа в Германия не отчита до 10% от рекламациите за даден туристически продукт. Колегите ми там считат, ч до 10% са хората които мрънкат по каквато и да е причина, нямаща отношение към качеството на предлаганото. Това те, /немските ми колеги / считат за особеност на националния си манталитет.
Уверявам те, че в немските планини са виждали прибори за хранене. Там проблемът е друг и е наш. Ние сме, за мое съжаление евтина за западноевропееца дестинация. Не са малко западноевропейските туристи, които избиват комплекси с непрекъснати оплаквания. Криво да седим, право да съдим, има и основателни рекламации. Богат, или беден западния европеец има самочувствието на потребител с права. И понякога, дори е прав.

Редактирано от - Здравка на 17/8/2010 г/ 11:02:03

17 Август 2010 11:08
Аз за туризма в туркието гледах по телевизията един филм. В него един келнер препоръчваше на клиентите специалитета на ресторанта - печена овнешка глава. За да е по-убедителен, извади окото на овцата и го изяде. Разрева децата и изгони гостите, горкият асанчо, но откъде да знае, че са толкова чувствителни?
17 Август 2010 11:24
Meto, не дращи дивотии.
17 Август 2010 11:28
Никой не ти говори тук за местната екзотика на Анадола.
Аз съм гледала и други неща - кой какво яде по света - в Китай, например и в изисканите ресторанти господата си хапват пенис от елен, защото битува схващането, че увеличавал потентността. В същия този Китай считат нашето сирене за отвратително и неприемливо за ядене. Защо ти давам пример с Китай, ли - защото е една от най-древните цивилизации в света.

Редактирано от - Здравка на 17/8/2010 г/ 11:29:02

17 Август 2010 12:06
Здравка, благодаря за хубавите думи.От все сърце ви пожелавам успешен и печеливш сезон.
17 Август 2010 12:14
17 Август 2010 12:23
Мнението на англичаните за курортите в България може да се види тук:
http://www.holidays-uncovered.co.uk
http://www.tripadvisor.com
http://www.holiday-truth.com
http://www.holidaywatchdog.com
и т.н.
17 Август 2010 12:43
Айде,
Коментарите се отнесоха в посока заседание на Браншовата камара на хотелиерите...
17 Август 2010 12:59
Браншовата камара на хотелиерите...

от черноморския регион на Балканския п-ов
17 Август 2010 13:05
Представители на Румъния липсват, поради това, че сънародниците им се изнесоха на почивка у нас.
17 Август 2010 13:30
Не знам дали има клиенти или не, ама онзи ден ходих на един "наш" курорт и това, което донесох като впечатление бе миризмата от изтеклата мизерия по улиците от колите, прибиращи боклука от кофите, а и от самите течащи кофи. Направо отврат. Морето- мръсно, цените- до небето. Разбирам ако си купя Милка от заведение под връх Еверест да е двойно по-скъп. Не разбирам защо е двойно по-скъпо в магазин на морето. Да не споменавам цените на минералната вода- все едно са я добивали от ледник в Антарктика.
17 Август 2010 13:47
Виж, тук си абсолютно прав. Абсурдно е, цените, особено на бързооборотните стоки в магазините да имат такива драстични разлики. Там където аз работя, разликите са от порядъка на 20-50 ст за артикул, а повечето видове хляб и бисквити са на цени като в града. Считам това за приемливо, поради по-голямата отдалеченост от складовете на едро и калкулираните по-големи транспортни разходи. Не знам къде си почивал, но в бг курортите /не само в Сл. бряг/ има все повече постоянно живеещи собственици на апартаменти, които бързо се ориентират и поне при нас цените са абсолютно резонни. И има доста не само минимаркети, а съвсем прилични супер такива. В най-евтините по обяд има малки разноезични опашки.
17 Август 2010 13:47
Защото са на принципа - "Ден година храни"...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
17 Август 2010 13:54
Дамян Лазаров за резултатите от проверката на КЗП по българското Черноморие
17 август 2010 | 11:56 | Радио "Фокус", "Добро утро, България"
Дамян Лазаров, председател на Комисията за защита на потребителите- Натиснете тук
17 Август 2010 14:00
Тази година бях за 6 дни В Албена, в началото на юли. Плажът е добре, широк, добре почистен, като гост чадърите и шезлонгите пред хотела са безплатни. Храната (All incl.) беше горе-долу добра, макар и не много разнообразна, кафето - отвратително, това което мошеше да се вземе срещу заплащане в хотела - също, единствено в едно съседно магазинче го правеха добре. Нямаше никакво място за паркиране - дори и по тревните площи и градинките, та колата оставих на една алея на ок. 300 метра от хотела. Пълно е с румънци, които паркират както им падне, в ресторанта се държат отвратително - вземат цели торти, тави с банички, цяла нарязана диня - изяждат само част от храната, обикновено 1/3. Единственото хубаво в Албена е плажът, липсата на сергийки (освен на една от алеите) и сравнително големите зелени площи между хотелите. На връщане минах през Несебър и Слънчев бряг - тълпи, сергии, шум. Единствените свестни места в Слънчев бряг, където човек може да се нахрани добре и на достъпни цени са ресторант "Кондор" и Макдоналдс (ще прощавате за рекламата). Предишните 3 години бях на море в Гърция и останах доволен - и от условията, и от храната, и от обслужването, и от плажа. Тази година нямах възможност, за което съжалявам.
17 Август 2010 14:04
Категоризацията на хотел, ресторант и т.н. се вижда веднага -
А/ на входа има табелка с броя звезди
Б/ Още при влизането си вътре трябва да видите т нар. ' Удостоверение за категоризация".
Риба се лови, както знаем всички в мътна вода. И че не е луд, който яде зелника - също. Читавите в бранша страдаме най-много от тези 30%. А защо е толкова висок процента на "незаконните" обекти, сещайте се и сами, че някой някому е дал "оня плик" под масата за да вдигне кръчма със 100 места на пъпа на "Сл. бряг". Няма нищо случайно. И не в показните и широко "рекламирани" акции на НАП. КЗП и други институции е разковничето, а в изкореняването на чиновническия манталитет, родил "плика под масата".
----------------
Позволявам си да проявя малко нездраво любопитство в аванс , какво ли ще открият в столичните нощни клубове след 01.09. Ще посмее ли НАП да проверява "Син Сити" по метода на "откритото наблюдение?


Редактирано от - Здравка на 17/8/2010 г/ 14:10:43

17 Август 2010 14:11
Може и да има някакъв шанс за българското черноморие, ако:
* разрушат поне половината от построеното последните 20 години
* някой местен кмет разбере, че думата "чистота" не е някой сложен термин от физиката, без практическо приложение
* същата "чистота" би била полезна и за някой хотелски управител, но там положението е почти безнадеждно в повечето случай (виждал съм със собствените си очи в 4-звезден хотел как камериерката използва един и същ парцал да чисти мивката и тоалетната)
* да престанат да се опитват да ти продадат дори въздуха, който дишаш, само и само да направят некоя далавера
* най-добре е местните да се изселят
* а още по-добре е заедно с тях да разкарат и всичкия обслужващ персонал, барабар с продавачките, келнерките и останалата паплач
17 Август 2010 14:16
Наричаш "паплач" над 100 000 души, без да броим продавачките .
Камериерките не чистят тоалетните с парцал. За това има четки /предназначени само за това! /и дезинфекционни препарати, имащи свойствата да разтварят нечистотии и да ароматизират.
Не пиши каквото ти падне.

Редактирано от - Здравка на 17/8/2010 г/ 14:17:32

17 Август 2010 14:17
Тогава ще спра да вярвам и на очите си.
"Паплач" даже понякога е доста меко казано.
17 Август 2010 14:23
Тц, тц, тц...Много бих искала да ни споделиш, ако пожелаеш, ти в кой бранш и на каква позиция работиш и къде извън БГ почиваш.
17 Август 2010 14:41
Просто програмистче съм, щом толкова те вълнува.
Ето ти и още няколко подходящи примера от българското черноморие:
В поне 95% от заведенията и магазините НЯМА топли безалкохолни напитки. Хората с малки деца знаят какво е чувството да гледаш тъпо когато ти го кажат. Това води до следващата "забава" - да ти се наложи да отидеш на лекар. Особено ако си чужденец...

Да поговорим и за чистите и спретнати курорти. За просторните, вечно чисти, ухаещи на парфюми тоалетни. Сега има нова мода - химическите тоалетни. Лошо няма. Но явно някой е пропуснал да уведоми новите им собственици, че те също имат нужда от почистване от време на време. Честно казано радвам се когато в толаетничката има "екстри" като сапун и салфетки. Наложи ми се да посетя и "тоалетната" на къмпинг Градина. Съветвам хората със слаби сърца и нерви да си спестят подобно приключение. То е по-скоро за филм "Оцеляване на ръба". Ще пиша на Дискавъри с предложението.

За сравнение - 3 звезден къмпинг в Италия. Обществените тоалетни се чистят като на летище през 2-3 часа. Има отделно детско "помещение", да ти е кеф да си дете. До тоалетните има обществени перални и сушилни. 3-4-5 детски площадки. Безплатна анимация от сутрин до мрак. Бунгалата им са нови и чисти. Хората са супер любезни и отзивчиви. (а имат и прекрасно италианско вино почти без пари, но това е друга тема)
17 Август 2010 14:46
Здравке, не те знам в кой курорт работиш, обаче аз съм от Бургас и винаги съм се чудил, що за идиот трябва да си, за да отидеш да почиваш в Слънчев бряг...
17 Август 2010 14:53
Няма "топли" безалкохолни напитки, никъде по света. Прави са колегите, че те гледат с недоумение. Друг път си искай напитка със стайна температура / не от хладилника/, за да те разберат правилно. Аз имам хроничен фарингит. Винаги моля в заведение, минералната ми вода да не е от хладилника. Не съм получавала отказ на такава молба, никога. / Газирано не пия и не обичам, и ми вреди/.
Кат* си програмистче що си крив до степен да обиждаш толкова грозно толкова много хора?
Те /програмистчетата/ по принцип хора арабии - мноо бачкат, добре печелят...
---------------------
За нередовното чистене на хим. тоалетни си прав. Но този проблем го имаше и в подножието на Перперикон, за мое съжаление.

Редактирано от - Здравка на 17/8/2010 г/ 15:11:20

17 Август 2010 14:57
Енчо, и аз се чудя за Сл. бряг, ама места няматдо края на месеца, септември също дава добри индикации - и на север и на юг. Може би сме по-критични, отколкото е здравословно, знам ли Или е пък нашия си доказан манталитет на най-киселата в Европа, нация.
17 Август 2010 15:04
Тъй като и аз съм рахат откъм заетост и резервации, пък ме настъпихте по мазола, да ви "светна" и за друго - съгласно Закона за туризма, цените в хотелите трябва да са еднакви за всички гости, независимо от тяхната националност. Ако всичко е по мед и масло / малко и луксозни хотели като минимум/ и стандартът на обслужване се изравни на 100% като този в един немски морски, или планински курорт и вземем, че изравним цените с техните, тогава...
Тогава 1 дв стая в х-л **** = 300 евро с включената само закуска. И тук ще настане такъв вой и вопли, колко са недостъпни видите ли родните курорти за нашенеца.
--------------
Не ме разбирайте грешно - мразя мошеници, мръсни тоалетни и писюрести камериерки...
17 Август 2010 15:16
1 дв стая в х-л **** = 300 евро



Здравке,

Честито! Току що и ти прописа глупости.
Януари месец, в топ сезона бях на ски в Гринделвалд/Венген, което е едно от най-скиорските места на света.
Апартамент в шале /2 стаи, кухня, баня/ ми струваше 450 евра за 10 дена и ги платихме 2 двойки - смятай само колко ми излезе. Хотелите бяха по към 700-800 евра за 10 дена, с включена закуска за двойна стая.

Вдигайте, колкото искате цените - никога няма си разваля почивката, отивайки на нашето море или на ски. Най-накрая като драсна чертата, не само Гърция, но и Швейцария излизат по-евтино или на същата цена.
17 Август 2010 15:21
Аз съм писала за Германия, не за Швейцария, малко цени от Зюлт искаш ли?
17 Август 2010 15:22
BG_TR, момичето е младо и хубаво, та внимавай с поканите , да не чуе жена ти
17 Август 2010 15:23
Митологията си е митология.
В момента имам приятели в Гринденвавлд, плащат 74 евро за стая двойка, извън всякакъв скиорски сезон в частна квартира.
На Паничище стая двойка в съвсем приличен нов 3 звезден хотел е 30 евро.
Обаче сравняването на круши с ябълки продължава с пълна сила.
Петзвезден хотел в Банско навръх сезон се сравнява с частна квартира в забутано австрийско или швейцарско село.
Ау, колко е скъпо в България!
Ми почивай на Сапарева баня!
Две стаи с баня - 30 лв.
Чудесна цветна градина, черпиха ни кафе и ни направиха салата, а ние купихме ракията.
Дрън, дрън, и пак дрън.
Писна ми да обяснявам.
17 Август 2010 15:24
Ето малко летни цени от Давос
Натиснете тук
17 Август 2010 15:36
Натиснете тук
Ето ви и Германия - акцент на сравняване - евтините хотели, извън зимен сезон и към края на летния
17 Август 2010 15:39
А от тръбата на Слънчев бряг, Несебър и Равда, която е преди Ахелой, в морето таквизе работи излизат, нямам думи айлелеле... Виждал съм един къпещ се да изплува окичен с... "по-особен" гердан на врата, честна пионерска!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД