Повечето европейски страни правят драстични съкращения в разходите за отбрана. Някои, сред които и Великобритания, се оплакват, че трябва да изоставят огромен дял от военното си оборудване. Досега правителствата не са направили сериозен опит да координират съкращенията. Но значителното некоординирано съкращаване на военния потенциал в Европа още повече ще подкопае способността на европейците да вземат участие в международни мисии. За да се ограничат вредите, Великобритания трябва да се консултира тясно с европейските си съюзници при настоящия стратегически преглед на отбраната и да насърчи партньорите си да сторят същото.
Ограничените бюджети за отбрана през годините вече удариха по способността на Европа да се намесва в конфликти от Балканите до Конго и Афганистан. Днес тежкият фискален натиск, създаден от икономическата криза, води до най-големите съкращения в разходите за отбрана от десетилетия дори и в най-големите европейски страни.
Франция ще съкрати ?3.5 млрд. от бюджета си за отбрана между 2011 и 2013 г. Германия се готви да спести около ?9 млрд. в следващите 4 г., като освен това обмисля да намали и армията си с 40 на сто. Британският бюджет за отбрана, който вече пострада от дефицит преди икономическата криза, също ще претърпи съкращения от 20 на сто през следващите 4 г. Финансовото министерство вече уведоми Министерството на отбраната, че ще трябва само да плаща за обновяването на подводниците Трайдънт. Ето защо специалистите по планиране в отбраната предлагат да бъдат пожертвани половината от британските изтребители редом с други съкращения.
Очевиден начин за смекчаване на удара от съкращенията по отбраната би било европейско сътрудничество в развитието и поддържането на отбранителните способности - чрез съвместни доставки, обща поддръжка на техника и дори общо ползване на техника и материална база.
Официално правителствата заявяват от години, че са решени да укрепят сътрудничеството. Но през 2008 г. само 20 на сто от доставките за отбраната в ЕС са правени съвместно. Много европейски страни все още поддържат собствените си индустрии, свързани с военноморските и сухопътни сили. А министерствата на отбраната често осъществяват собствени логистични усилия, дори и когато въоръжените им сили воюват рамо до рамо.
Из цяла Европа фискалният натиск предизвика нова вълна от призиви за повече съвместни действия в отбраната. В началото на 2010 г., когато Лейбъристката партия все още е на власт, Министерството на отбраната настояваше, че Великобритания трябва да проучи въпроса дали не може да споделя част от оборудването си с европейските съюзници. Новият министър на отбраната Лиъм Фокс многократно подчертава необходимостта да работят по-тясно с европейските страни, в частност с Франция.
И въпреки всичко това европейските правителства планират бюджетните си съкращения, като почти не се консултират. През юли Франция и Германия създадоха неформална работна група, която да проучи евентуални съвместни форми на спестяване от разходи. Великобритания попита някои от съюзниците си, в частност САЩ, дали имат предпочитания относно евентуални съкращения. Но Великобритания трябва да отиде и по-далеч.
На първо място правителството трябва да поиска да се присъедини към неформалната работна група между Франция и Германия. Тримата големи европейски играчи в отбраната трябва да обсъдят евентуални спестявания от отбрана заедно. На второ място, въпреки наближаващия краен срок на стратегическия преглед на отбраната, който трябва да е готов наесен, Лондон трябва да поиска информация от всичките си европейски партньори - за планираните от тях съкращения във военните бюджети и за сферите за евентуална конвергенция. Великобритания трябва и да насърчава своите партньори да подхождат по същия начин, когато изготвят своите планове за отбрана.
Пречките пред по-тясното европейско отбранително сътрудничество в миналото няма да изчезнат изведнъж. Някои примери за съвместни действия в индустрията ще си останат невъзможни заради различни технически изисквания, несъвместимост или неразбирателства между правителствата по въпроса как да се поделят задачите.
Но най-малкото, което може да се направи, са интензивните консултации между министерствата. Това ще позволи на правителствата да координират съкращенията. Почти всички европейски страни са членове и на НАТО, и на ЕС. От години малките страни участват в операции единствено като част от коалиции със своите съюзници. Това все по-често се случва и с големите държави като Франция и Великобритания. Правителствата трябва да започнат да съобразяват планирането си в отбраната.
---каре---
Кризата сви българската армия с 0.5%
Във време на криза българската армия успя да отбие всички атаки за съкращаване на разходите в сектора за отбрана. През последните няколко месеца военният министър Аню Ангелов афишира, че прави огромна реформа в сектора, след което отчете, че от редиците на армията са били освободени 167 души. На фона на 32 000-та ни армия това е едва 0,5% от числеността. На 26 август ще се вземе окончателно решение от военното ръководство за това как точно да изглежда структурата на армията, след което през септември ще бъде предложена на НС бяла книга за отбраната и въоръжените сили. Военният министър обяви, че ще има намаляване на числеността на армията, като това може да обхване цифрата от 3000 до 5000 души.
Редактирано от - Boatswain Spyder на 16/8/2010 г/ 20:31:32