:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,328
Активни 522
Страници 10,231
За един ден 1,302,066
Предизвикано

Иманярската мафия може да се пребори и без спецсъд

Защо МВР се хвали, че има подробна информация за трафика на ценности, а не внася обвинителни актове
Снимка: МВР
Антимафиоти показаха това лято, че нямат милост към дилърите на културни ценности. Очакват се процесите в съда.
Прокуратурата също се включи в летните археологически скандали. След новината, че в Канада са заловени 21 000 български антични предмета, пренесени от неизвестен контрабандист, прокурорът от ВКП Николай Соларов обясни: "Известни български археолози работят "на двата фронта" и подпомагат иманярството и трафика на антики". И добави, че има немалко археолози, засечени чрез специални разузнавателни средства в разговори с трафиканти на културни ценности. Запитан обаче за имена, прокурорът каза само, че са известни. И заплаши, че в тази малка държава имената винаги излизат, благодарение на добрата работа на полицията. "Въпрос е на доказване и на време", обеща Соларов.

Разкритието на прокурора за археолозите престъпници не е изненадващо. Но прозвуча досущ като атаките на вътрешния министър Цветан Цветанов срещу корумпираната съдебна система, който обяснява неудобните за МВР съдебни решения с нечитави съдии. Обвиненията обаче увисват, когато се види, че въпреки всички възможности, с които МВР разполага, срещу съдии почти няма повдигнати обвинения, още по-малко пък има присъди. Затова както Съюзът на съдиите, така и Асоциацията на българските археолози призоваха разследващите органи да си свършат работата и да уличат заподозрените. А не да хвърлят сянката на съмнението върху всички. Още повече, че и Наказателният кодекс, и Законът за културното наследство бяха променени така, че държавното обвинение да може по-лесно да си свърши работата.



Може да се почне например от прекупвачите,



дилърите и хората на по-високо ниво, които имат досег с големите колекционери у нас и в чужбина. Последните промени в НПК позволяват стари специални разузнавателни средства да бъдат приети за доказателство по новообразувани дела - например данни от подслушване за лице, което не е било обект на съответното разрешение и разработка. При предишните разпоредби на закона това лице не можеше да бъде пипнато. Но сега може. И ако някога някой трафикант се е договарял с учен, чиято вина е нямало как да се докаже, днес спокойно би могло да тръгне разследване и срещу археолога.

Има достатъчно законови възможности да се провери и произходът на печалбите на дилърите и на колекциите. Полицията вече атакува шумно рекламиран търг за произведения на изкуството. Досега от тази акция не излезе нито фалшификат, нито крадена картина, но очевидно практиката може да бъде променена, ако съществува желание.

Прокуратурата може да направи още нещо - да протестира, когато



съдията очевидно се предоверява на оценките на вещите лица,



че задържани антики не представляват културна ценност или са фалшиви. Прокуратурата твърди, че има десетки случаи от последните години, при които съдилища неправомерно са връщали на преносителите им антики, задържани при опити за контрабанда. Но защо обвинителите, които заедно с МВР имат ресурс да разобличат съдии, влезли в схемата, не го правят?

Подобен случай имаше във Видин - експерти бяха осъдени за умишлено снижаване на стойността на 5000 антични предмета, заловени на границата. Две исторички - едната от видинския музей, а друга - от Националния археологически институт с музей при БАН, пресметнали, че пратката струва около 2000 лв. И прокурорът подписал постановление пратката да се върне на приносителя, който твърдял, че някой му дал пакет да го занесе в Мюнхен. Петорна експертиза обаче доказа, че цената на десетките монети, императорски глави и солници е многократно по-висока - 1 144 000 лв. Случаят приключи с условни присъди за вещите лица. Но не е известно да има поне наказан съдия, затворил очи пред такива вещи лица. При положение че схемата е ясна за държавното обвинение.

И още едно припомняне - през 2006 г. главният прокурор



Борис Велчев нареди ревизия на иманярските дела,



тръгнаха и ревизии по музеите из страната. Тогава от прокуратурата твърдяха, че имат СРС-ата, по които протичат хора на високи нива в музейното дело. Не се е чуло обаче да има осъден шеф на музей, дори само за безстопанственост, а не за участие в организирана престъпна група.

Но за ефекта от всички ревизии и закани красноречиво говори фактът, че все още не е посочен дори прокурорът, виновен за изчезналото дело срещу брата на бившия обвинител №1 Никола Филчев - Ангел Борисов. Той е бил разследван заради пратка от над 3000 сребърни, медни и бронзови римски монети, апликации, фрагменти, накити в самолета от София за Ню Йорк. Делото е за контрабанда в особено големи размери и за неразрешен износ на паметници на културата. Разследващите стигат до Ангел Борисов и на 22 декември 1997 г. му повдигат задочно обвинение, защото по това време той е в САЩ. Има постановление за неговото задържане, което е изпълнено през 1998 г. на ГКПП-Калотина. Но по-късно друг прокурор прекратява делото, защото не били събрани достатъчно доказателства. И Борисов напуска страната, а после изчезва и делото срещу него. До днес нито преписката е открита, нито е известно да има наказан за потулването й.

Очевидно от ревизията и заканите на прокуратурата да сложи край на иманярските набези още няма резултат. За това говорят постоянните съобщения на МВР за конфискувани старини. Обичайно сред задържаните винаги има някой с висящо дело за антики.

Ако всички тези мерки се претворят в дела, ще има присъди и без да се налага да се създава специализиран съд, за да се пребори иманярската мафия. Въпросът е има ли политическа воля за това?
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Антични монети, върнати ни от съдебните власти на Италия.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Прокурорът Николай Соларов и Божидар Димитров, който бе шеф на НИМ, преди да стане министър, си сътрудничеха срещу кражбите на антики от България.
15
6364
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
16 Август 2010 20:36
Освен брата на Филчев - други имена?
А така - някои, някой, някакви, незивестни...
Море добре си се знаят - Божков, Димитър Иванов, Божидар Димитров, Боян Радев...
----------------------------------
Блогът на Генек


16 Август 2010 22:57
От хиляди години съществува "иманярството ". В древността, "иманярите" са наказвани със смърт, но това не ги е спирало! Едва ли предвидените в закона- недоносче санкции ще ги спрат сега.
Проблемът може да се реши лесно:
- обявяват се археологическите обекти с национално и местно значение, обозначават се с табели и се ограждат, при нужда се поставя охрана. Търсенето и разкопките в тези обекти се извършват от археолози. Всички останали извършващи подобна дейност в обявените и обозначени обекти се съдят по бързата процедура
- в нормалните държави търсенето на старини с металдетектор е хоби. Всеки, който има такова хоби, заплаща годишна такса, като при лов и риболов и има право да търси извън обозначените територии.
- създават се аукциони за легализиране на пазара с антики. Всеки, притежаващ такива, ги предлага за продан, като музеите имат право на първа откупка. Неоткупените предмети, собственикът има право да продава на свободния пазар, като при реализирането им дължи съответен данък.
- дава се право на музеите да продават част от фонда си, като получените пари се използват за откупки.
16 Август 2010 23:17
Иманярската мафия може да се пребори и без спецсъд
- Мафията сигурно ще се справи и без съд, но за всеки случай е добре да си го купи или да си го създаде...
16 Август 2010 23:37
Интересно, някой прочете ли какво съм написал по- горе ? Или всеки си пише, каквото е чувал тук- там.
16 Август 2010 23:40
Ето част от статията на изключително " компетентен " журналист:

"Очевидци разказаха пред Дарик, че на подобен търг преди време именно в старата столица се е продавала древногръцка монета, наречена електрон – тя е смесица от сребро и злато и в момента в света има едва няколко десетки броя от нея. Цената и достига 6 хиляди евро, а музеи и антиквариати на запад дават огромни суми, само за да я притежават.

Според информация на Дарик в момента в България има две подобни монети - едната се намира в антикварен магазин във Варна, а другата в частна колекция на наследниците на известен български възрожденец."
17 Август 2010 03:24
nero77,
в България не можеш да оградиш територии за археология, защото за разлика от някой други страни, у нас тя извира отвсякъде. Но може да се направи друго - да се легализира частната археологическа инициатива за да се реши всъщност единственият важен въпрос за археологията - информацията, която сега иманярите унищожават. Досегашните иманяри да могат да инициират, извършват и се включват в разкопки свободно, спокойно и легално, при единственото условие - да копаят последователно и внимателно и да документират. Защото не е толкова важно какво си намерил, а и къде си го намерил.
-
Особено важно е всички находки да се обявяват. Ако данъчното облагане е пречка а това, то нека находките да са освободени от данъци. Сумата би била пренебрежимо малка за бюджета, но културната загуба от скриване на находната значителна.
-
Нека музеите в страната - и държавни и частни да имат първи право на изкупуване, но дори една културна ценност да бъде изнесена, то когато се прави легално и спокойно, когато произходът и е ясен, то това е реклама и от полза за имиджа и туризма на България, а не загуба. Когато някой види в музей в чужбина нещо от България, то противно на твърдението на Божидар Димитров, че тогава нямало що да идва в България да го види, то ще дойде за да види мястото и страната от където е това, което го е впечатлило. Да види и други неща.
17 Август 2010 07:35
Добре, че иманярите са най- големия враг на държавата.Всичко друго върви по мед и масло.Каква е тази българска черта когато основните проблеми ни се изплъзват, губим ги, ние започваме да търсим нове врагови но по- безобидни
и лесно удошими и...излизаме герои.Бравооооо.
Логика на бедната душа, мишока.Как в другите страни всичко е сложено на масата, законно- купуваш, продаваш, ние търсими врагове във всички области на живота.
Ще ви кажа- просташка психика, психика на елементарния човек, на нагаждача да се хареса, че нещо прави.Затова сме на тоя хал вече 20 год.
Другите страни къде отидоха, а ние не, че нищо не направихме ми дръпнахме 100 год. назад от 1989г.Жей това можем, това направихме.
Затова помагайте на Б.Борисов да направи нещо човека, личи си, че има желание, а не му пречете.Вижте какво направихте 20 год.- кражби, лъжи, убийства, тотално разсипване на икономиката.И....да не забравят някаи, че след 1 год. идва ред да се разгледат договорите за масовата приватизация, кой какво е изпълнил и какво е окрал, съсипал и продал а господа.....
17 Август 2010 08:13
Защо МВР се хвали, че има подробна информация за трафика на ценности, а не внася обвинителни актове


Не знаете ли?!Защото са съучастници!
17 Август 2010 10:10
Не мога да повярвам!!! Мракобесният прокурор Соларов, който е винаги на страната на колекционерите - истинските престъпници, купуващи и присвояващи културно-историческото ни богатство, намери нов враг на държавата. Вече съм сигурен, че това правителство ще свърши в Централния софийски.

Diver N

Редактирано от - Chreston на 17/8/2010 г/ 10:12:21

17 Август 2010 11:15
Веднъж да съм съгласен с Brightman.
НАЙ-СТРАШНОТО при иманярството, е че безвъзвратно се унищожава историята.
Въобще не ми пука дали някоя находка ще утиде в музей или в чатна колекция и кой колко ще се обогат. НАЙ-ВАЖНОТО е да се съхрани информацията, която тази находка носи за поколенията!
В тази връзка наистина трябва да се помисли по регламентирането на частната археологическа инициатива!
17 Август 2010 14:45
"в България не можеш да оградиш територии за археология, защото за разлика от някой други страни, у нас тя извира отвсякъде."

Поредната заблуда, повтарянна до втръсване...... . Ограждат се и се обозначават само обекти от "национално" значение за да не се случва това, което се случи с Рициария/ако въобще на някой от пишещите му е ясно за какво иде реч /
Колкото за "поразиите" на иманярите по нивите от които "извира археология", помислете каква част от архитектурния слой унищожава копаещия с лопата и каква унищожават тракторите при дълбока оран....
Темата е обширна и за съжаление се "напоявава" с мнения от хора, които са много далеч от истината...

На никого не направи впечатление горния ми постинг с цитираните журналистически глупости - електрон е сплав от която са сечени монети, а не тип монета.....
17 Август 2010 16:21
помислете каква част от архитектурния слой унищожава копаещия с лопата и каква унищожават тракторите при дълбока оран

Там където тракторите си орат от години, то няма какво да унищожават. И става въпрос за унищожаване не на зидове, а на информация, т.е. кое, къде, на каква дълбочина, в кой пласт, в какво разположение си го намерил. Има ли около него други "неценни" предмети и обстоятелства и т.н..
-
Нека всеки да може да копае, но да го прави открито, спокойно, внимателно, документирано. Защото ценното не е примерно една мраморна глава, (тя си е просто мраморна глава, дето всеки скулптор може да ти издяла по поръчка), а информацията, че тя е била еди къде си, при еди какви си обстоятелства, в еди кой си археологически пласт и в съчетание с другите "неценни" находки и писмени извори ти дява една картина на епохата от която произхожда. Дава ти историческо познание.
-
Затова - не трябва да се преследва иманярството затова, че копае, а затова, че унищожава историческа информация.
17 Август 2010 16:37
"Затова - не трябва да се преследва иманярството затова, че копае, а затова, че унищожава историческа информация."
А не е ли по- лесно да се "приобщят" иманярите ? Мисля, че няма да е проблем
17 Август 2010 17:14
nero77,
ами няма друг начин на приобщаване, освен да почнат да копаят, като археолози и по правилата на археологията.
17 Август 2010 19:03
Виц: Набедили Гарабед, че е открил съкровище, милицията го арестувала, започнал разпитват със "специални средства". Гарабед отрича, моли се да го пуснат поне за два дни да свърши някаква работа вкъщи, защото жена му сама не може се справи - резултат никакъв. Накрая Гарабед написал една бележка, скрил я в едно сапунче и помолил да го предадат на жена му. Следователят се досетил веднага, отворил сапунчето и измъкнал бележката, на която пишело: Такухи, съкровището, дет го зарових в градината, да го изровиш и скриеш на по-сигурно място! След два дни изпратил второ засекретено по същия начин съобщение: Помогнах ти с квото можах, сега можеш и сама да посееш картофите в градината!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД