:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,604
Активни 391
Страници 478
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Шефовете на МВР и МО се разпореждат като феодали

Реформите в сектора за сигурност са прерогатив на изпълнителната власт, смята експертът Николай Слатински
Снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Николай Слатински
Доц. д-р Николай Слатински е експерт в областта на националната сигурност. От 2002 до 2006 г. той беше в екипа на президента Георги Първанов. Доцент е по международна и национална сигурност. Беше депутат от СДС от 1990 до 1994 г. В момента чете лекции в УНСС, Военната академия "Г. С. Раковски" и Академията на МВР.





- Г-н Слатински, в момента върви поредната полемика между президента и главнокомандващ армията Георги Първанов и министъра на отбраната Аню Ангелов. Този път скандалът е заради началника на служба "Военна информация". Отново се повдига въпросът да бъде променяна конституцията, за да се изясни как се процедира след отказ на президента да подпише предложение от МС. Според вас коя институция трябва да загуби правомощия и да отстъпи - изпълнителната власт или президентството?

- В тази полемика последното, което води президента, е националната сигурност. Президентът постепенно се превръща в политик (заедно с Доган) от задкулисен, псевдоолигархичен тип. Той се опитва скрито да кадрува в ключови сфери на сигурността и съдебната система. Ако наложи свой човек, ще може да се среща с него на 4 очи и да трупа чувствителна информация и неформална власт.

Президентът злоупотребява с формалното право, дадено от конституцията, да назначи директора на Служба "Военна информация". Не напразно предложението се прави от МС и указът му се приподписва от министъра на отбраната.

Президентът няма апарат, с който да контролира дейността на тази служба. Той не може да отговаря за дейността на директора й. Президентът не може да му възлага задачи директно. И накрая, дейността на новия директор ще бъде с хоризонт, който надхвърля изтичащия втори и последен мандат на президента. Дори това е достатъчно президентът да се въздържа от прояви на инат и от деструкции.

Що се отнася до конституцията, то тук нещата са много сложни и нямат пряка връзка с този частен случай. Конституцията е сред главните причини сегашната ни държава да не може да работи нормално в условията на новите европейски норми, а да генерира хаос, корупция, отказ от правосъдие.

- Как според вас трябва да приключи този конфликт? Военният министър трябва ли да си подаде оставка, след като не може да си говори с главнокомандващия? Това не застрашава ли националната ни сигурност?

- Правителството и военният министър трябва да проявят характер, търпение и спокойствие. Те трябва да гледат напред и по-малко да се занимават с човек, който слиза от политическата сцена. Дори дестабилизирано от президента, военното разузнаване може да работи, реформите и кадровата политика в него са прерогатив на правителството. От липсата на диалог министър - президент несъмнено губи страната, но повече губи президентът, защото правителството има работен орган в сферата на националната сигурност - Съветът по сигурността към МС, докато така президентът допълнително ще парализира единствения от множеството си съвети, който е "вписан" в конституцията - КСНС, Консултативният съвет за национална сигурност.

- Усетихте ли някаква промяна в работата в сектора на отбрана и сигурност? Има ли повече прозрачност в работата на МО?

- Като екипи - министри и зам.-министри на силовите ведомства - това правителство превъзхожда последните няколко. Въпросът е обаче в друга плоскост и има три измерения. Първо, МО е претоварено с разплащания, които трябва да прави заради безумни доставки на недооборудвани платформи - вертолети "Кугар" и "Пантер" за 750 млн. лв.; транспортни самолети "Спартан" за 180 млн. лв.; кораби втора ръка за над 100 млн. лв. В сравнение с нашите съюзници страната ни поддържа една от най-скъпите за данъкоплатеца системи за отбрана. Ние сме далеч от политика на ресурсно осигуряване, при която водещо перо в разходите за отбрана трябва да бъдат инвестициите в българския войник: в неговата сигурност, във въоръжението, екипировката, средствата за индивидуална защита. Второ, тежък проблем при това правителство е, че то не знае за какво му е властта, накъде да води държавата. Неговият мениджмънт е инстинктивен и пропаганден. Трето, макар и в много по-слаба степен, но и МВР и МО боледуват от болестта, особено ярко проявяваща се при това управление - когато всеки ръководител на държавно ведомство се разпорежда като безконтролен феодал.

В този смисъл дори и при факта, че този министър на отбраната е образован, компетентен човек, ако не се промени философията за употреба на властта, резултатите ще са половинчати. Прозрачно може да бъде силното управление, а не силовото.

- Смятате ли, че е нормално да се водят преговори за придобиване на нов изтребител за армията ни, а да се крие от обществото, че това би струвало на данъкоплатците над 1 млрд. долара?

- Естествено, не смятам - нито че имаме 1 млрд. долара, нито че може да се водят такива разговори зад гърба на обществото и на парламента. Аз предлагах на президента да свика КСНС за ресурсното осигуряване на националната сигурност, където се заделят огромни ресурси, но той отказваше да стори това. А с мълчанието си за сделки, чрез които изтичаха грешни народни пари, всъщност стана съучастник в сбърканата политика на т.нар. "модернизация" на БА.

- Как ще коментирате факта, че в момента един човек се грижи за гражданския контрол в Министерството на отбраната? Само зам.-министър Августина Цветкова е гражданско лице. Може ли да се осъществява нормален контрол по този начин?

- С цялото ръководство на МО сме работили по проекти за граждански контрол и практики за прозрачност и антикорупционно поведение. Въпросът не е във формалната страна на контрола, т.е. как се контролира, а в съществената - какво се контролира.

Гражданският контрол е на ниско ниво не заради управляващите, а заради управлението - защото липсва модерна, устремена към бъдещето, европейска по форма и национална по съдържание политика, която да бъде контролирана.

- Забелязали ли сте, че новата власт в армията иззе и функцията на неправителствения сектор в областта на отбраната?

- Слаб е този неправителствен сектор, който позволява на властта да му изземе функциите. Или е настроен слугинажно, обслужващо, облизващо.

От една страна, това е, защото, българският народ започва да сваля гарда, да отпуска ръце, да се поддава на пошлостта, ориентализацията, започва да се страхува, да развива нелиберални нагласи. От друга страна, ние имаме управление, което смята, че повече държава означава повече държавност, което има командно-административен нагон, убедено е, че без известна доза тоталитарност, сила, здрава ръка, плюс "малце кьотек" няма как да се въведе ред в "тази държава".

За мен е еднакво контрапродуктивно и да се обявява държавата за вредна и излишна и да се превръща тя в регулатор на всички обществени отношения, в неокастрена тояга, която да удря през ръцете.
40
4046
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
30 Август 2010 20:19
Безсилието на всемогъщите, воилля - пак и както винаги, от тук до края на света!!
Какво ни се казва отново, и отново, и отново, и отново за енти пореден път?? - нужни са реформи, риформи, рокформи, рерофефоформи, фурми.
Е, господа смотани политици и г*золижещи пишман специалисти по националната сигурност, не ще може да отречете, че вашата некадърност, маскирана като фамозна експертизност, ДОКАРА БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ ДО ПОД КРИВАТА КРУША, ама вие пак като едни 100 % дебили едно си баете, едно си знаете - все още гражданския контрол в БА бил слаб (нищо че се признава уклон към цивилен тоталитаризъм в менестереството на отбараната - поредния нашенски политически оксиморон!!!), това и други подобни основания все още нещо си налагАли НОФИ РУФОРМИ да са беле проведяли !?!?!? Пълна манджа с грозде!!! АЛОУ! ДОКОГА БРЕ, ЕЛЕМЕНТАЛИ с ЕЛЕМЕНТАЛИ???? До пълното сапаткясване на "сектора по сигурността" и в частност на БА ли?? ААММААНН от вас и ПФУ!!!

Редактирано от - Tool Боксер на 30/8/2010 г/ 20:46:09

30 Август 2010 21:10
"За мен е еднакво контрапродуктивно и да се обявява държавата за вредна и излишна и да се превръща тя в "регулатор" /кав.на песа ми/ на всички обществени отношения , в неокастрена тояга , която да удря през ръцете ."
В казаното от г.н Слатински , по-горе има още един , уместен за цитиране негов пасаж , за Конституцията ...
Тази "подтема" е важна . Засегнах я по същество вчера , под дописката с казуса "Стоян Мавродиев" , с намек за сравнителен анализ между системите на управление в три характерни периода от новата история на страната - този на Борис III след 19.05.1934г. , този на Тодор Живков след 8-я конгрес на БКП и днешния период с "президентски регулатор" в Системата . Фор-умът мълчи , вероятно и поради невникване в материята . А е реч за вътрешно и външно регулиране в Системата на управление на общия ни живот , като цяло . Днешната Конституция маркира тези функции , но не ги осигурява в работата на Системата . Всеки Президент поставя въпроса под формата на искане по-широки правомощия , но резоните му се разтварят в словоблудие и търкания между институциите . Необходима е Нова Конституция , която да скрепи Качествено нова Структура на политическото ни общуване в Обществото - с Двукамарен парламент . Оттам и качествено нов Модел на изпълнителната власт - Президентско управление от френски тип . В своята системност , това , което споделям съдържа иманентно , както вътрешно за отделните компоненти и тяхната система , така и външно за нея - структурно изразени механизми , на регулиране и саморегулиране на Системата , като цяло . Такава , саморегулираща се Система на общия ни живот , ще "датира" резултата от прехода ни към капитализъм към днешното ни време , а не към времето на 19 - майския преврат , както е в действителност ...
30 Август 2010 21:34
Както винаги, щом нещата опрат до конституцията стават сложни.
Прости остават само придобитите имоти от омбдурмана и топ безделник на републиката.
30 Август 2010 21:40
Удивително!
До 1990, когато е бил на 34 години, г-н Слатински е бил програмист в Перник и ЗТМ Радомир(неработещ изчислителен център). След това е станал депутат до 1994 година.
Следователно е започнал да се самообразова по науката "Международна и Национална Сигурност" най-рано на 39 годишна възраст.
Станал доктор по науката и доцент по науката "Международна и Национална Сигурност".
След това започнал направо да преподава същата наука в Академията на МО, Академията на МВР и в УНСС.
След 7 години упорито самообразоване и преподаване става съветник на Главнокомандващия на Българските въоръжени сили.
Наистина удивително!
30 Август 2010 21:42
В добавка , постингът ми по-горе е в най-пряка връзка със эаглавието на Моркин , но е в друг изказ и при друго ниво на абстрахиране . Иначе и вероятно , не е трудно да съпоставим и анализираме дори , "регулативните" функции в Системата , на Монарха тогава и тези на Президент Първанов днес ...
30 Август 2010 21:42
дейността на новия директор ще бъде с хоризонт, който надхвърля изтичащия втори и последен мандат на президента

Ами точно затова Гоце иска да сложи свой човек...нали след мандата си няма да излиза в пенсия, я?
30 Август 2010 21:56
Пак платено съобщение от МО.
Съгласно Коституцията на РБ (чл.100, ал.1) Президентът назначава по предложение на МС. Което означава, драги ми Моркин/Слатински, че ако не е съгласен с предложението на МС, той просто не го реализира, т.е. не назначава, защото правото е негово. Дали има разписана процедура за съгласуване или не, Не. Няма. До сега се е работело по етични правила. Ако МС са искали да няма конфликт с президента, да са си съгласували предложението преди да му дадат публичност. То тази работа в момента е малко като циганската. Ще си взема булката, която харесвам, без значение че тя не ме харесва. И всичкия резил по пазарлъка ще е за сметка на несъгласния. Ами така де. Аз силата ли съм или ...
А отговорът на Слатински на въпроса
"Как ще коментирате факта, че в момента един човек се грижи за гражданския контрол в Министерството на отбраната? Само зам.-министър Августина Цветкова е гражданско лице. Може ли да се осъществява нормален контрол по този начин?"(тук вероятно Моркин е имал предвид мъдростта, че няма бивши военни, бивши ..., защото, ако само Цветкова е гражданско лице, излиза че е нарушена Конституцията на РБ)
"-Гражданският контрол е на ниско ниво не заради управляващите, а заради управлението - защото липсва модерна, устремена към бъдещето, европейска по форма и национална по съдържание политика, която да бъде контролирана"
дори не се нуждае от коментар. Все пак, когато Слатински говори с главата си е един нормален политик.
[/b][/i]
30 Август 2010 22:09
Бийгъл,
може да имаш и 3 камари, но политическата атмосфера ще е същата, а именно, че нямаме нормални политически партии, които да обединяват хора с близки икономически/идеологически интереси. Това личи много ясно при НДСВ и ГЕРБ, където има лидер (с отклонения) и около него - сбирщина. В такива партии нещата не се развиват отдолу-нагоре и на йерархични нива, а направо отдолу тръгва една Алексиева и няма нито една партийна структура, пред която тя да се отчита, а трябва вече тя да направи извънреден гаф, за да попадне в полезрението на Шефа и той да я скастри. Не казвам, че БСП, СДС и ДПС са нормални партии.
30 Август 2010 22:25
Гражданският контрол е на ниско ниво не заради управляващите, а заради управлението - защото липсва модерна, устремена към бъдещето, европейска по форма и национална по съдържание политика, която да бъде контролирана.


30 Август 2010 23:16
Васик ,
Твърде сериозно считам , че стартира ли РеалниЯ процес на Реформация , през реален старт на Политическа реформа с акцент върху дълбоко преструктуриране на системата на политическото общуване , към Нормализиране на Политическия спектър /достоверно сближаване с класиката/ , считай , че подобното "кадрово изтръскване" ще даде резултат и в Нови структури на съобразяване с "другите" , както и на обективно "взаимно пречене с контрол " и сам разбираш в нататък . Колкото и да не се поддава на детайлно проектиране , Общият процес на всичко това ще е рационално доловима конструкция , която ще може да бъде и "възприемана" . Всичко е въпрос на смела практика и трупане на полезен опит . Не съм наивен , но и без ОФ-самонавивка особено в Обществото , няма да мине . Един опонентен ми юнак получава ортикарии , като чуе за работа с хората и "масите" , но не се ли случи и такава , ще е по-лошо . Така мисля ...

Редактирано от - beagle на 30/8/2010 г/ 23:22:26

30 Август 2010 23:21
Дух-Куче, с тоз "мат'рял" няма да има "Реформация" - не го ли разбра най-сетне!
30 Август 2010 23:24
Понякога и на в тъй ми иде , Олде мили , но в такива случаи все ми иде един от афоризмите на Жоржи Амаду от "Пастири на нощта" - Човек не може да спи с всички хубави жени на света , но трябва да се постарае ...
31 Август 2010 02:02
beagle,
без да съм сигурен, че разбирам твърде сложните ти за мен мисли, то ще ти кажа - няма нужда от никаква реформация. Има нужда от нормализация. А тя е възможна и с тази Конституция и с нова, но не приета сега (защото гарантирано ще е по-лоша и ще закрепи сегашното дъно). Дали ще е една камара или две зависи дали ще искаме единна или федерална държава.
31 Август 2010 02:05
Човек не може да спи с всички хубави жени на света , но трябва да се постарае ...

И кое го налага ? Куче, куче, кучеее...
31 Август 2010 02:48
" тежък проблем при това правителство е, че то не знае за какво му е властта"
Позволявам си да не се съглася. Бегъл поглед върху историческото развитие на банковите извлечения за състоянието на сметките им през последните години ще убеди всекиго че прекрасно знаят за какво им е властта!
31 Август 2010 03:03
BRIGHTMAN,
/:/ "...Дали ще е една камара или две зависи дали ще искаме единна или федерална държава..."
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
НЕ е задължително държавата да е федерална, за да е Парламентът й двукамарен(например, Полша)!
31 Август 2010 03:19
Параграфе,
има и камара на лордовете, но тук говорим за съвременният смисъл на камарите. А той е общо взето да съчетае равното представителството на населението и равното представителство на територията. Тогава едната камара се формира от депутати избрани от райони с приблизително равен брой население (или спрямо населението), а другата от равен брой представители на регионите, независимо от населението им.
-
В България втора камара е ненужна и излишна. Стигат ни братя Галеви и други местни феодали за да им засилваме представителството. И в момента основната част от корупцията и феодализацията се развива в общините, благодарение на засиленото местно самоуправление.
-
България е единна държава с единна територия и трябва да се управлява унифицирано и на базата на единни принципи и национална политика. Управлението на една страна, като единна държава не е недемократично, когато управляващите са избрани демократично.
31 Август 2010 06:18
"Конституцията е сред главните причини сегашната ни държава да не може да работи нормално...."
Хммм, ми кой я "твори" тая Конституция, ве, аланкольо?
31 Август 2010 06:56

Не перефразирайте Амаду!
Изразът е - "Човек не може да спи с всички жени, но поне трябва да се постарае".
С всички, а не само с хубавите.
31 Август 2010 08:44
Амадуту пък е перефразирал Портос, който вика, че не можеш изпи всичкото вино, но си струва да опиташ.
31 Август 2010 08:57
Лейтенант Шмид, пропускаш дребния факт, че г-н Слатински е завършил в необятната съветска страна, от там към висшето получаваш и знания по военни науки поне за полковник
31 Август 2010 08:58
Самоцелно зорене и самонасилие, при това с отрицателни последствия за състоянието. Трябва да пиеш единствено толкова вино, колкото ти се пие и когато ти се пие.
31 Август 2010 09:02
А ако ти се пие по много и винаги?
31 Август 2010 09:10
otvrat,
принципът не е нарушен. Не е важно колко, а колко искаш и можеш да изпиеш. Колкото и да е много никога не е всичкото. Количеството е ограничено от размера на стомаха ти и от това, че денонощието има само 24 часа.
31 Август 2010 09:14
Най-невярната постановка, която е залегнала в целият съвременен икономикс е за ограничените ресурси и неограничените потребности. Потребностите са си съвсем ограничени....когато потребяваш, разбира се. Иначе алчността, глупостта и трупането могат да се неограничени. И всеки ден го виждаме.
31 Август 2010 09:47
Шефовете на МВР и МО се разпореждат като феодали
Поведението им е нормално, нали началник им е Луи българското слънце.
31 Август 2010 09:49
Не просто "могат да са ...", Брайтмен, те СА неограничени - алчността, глупостта и трупането...
31 Август 2010 11:40
Братя Стругацки в "Понеделник започва в събота" имат един великолепен епизод - професор Вибегало, който създава прототип на идеалния човек, който задоволява всичките си потребности.
Благодарение на предупрежденията на честните и умни учени и мъдрото решения на А-Янус и У-Янус, експериментът се провежда на военен полигон, а не в зградата на института.
Геният - консуматор след като изсмуква всички материални ценности на зрителите на експеримента, в т.ч. и шапките и панталоните, започва да всмуква и увива времепространтството около себе си. Светът е спасен единствено благодарение на някой от маговете(май беше Витка Корнеев), който хвърля във вихъра един пленен джин, който убива гения - консуматор.
31 Август 2010 11:44
Их, че завладяващо...чак дъхът ти спира...
31 Август 2010 12:34
"От 2002 до 2006 г. той беше в екипа на президента Георги Първанов. " Статията свършва тук.
31 Август 2010 12:44
Брайтман мили ,
По самата даденост на мирогледа , който си възприел , ти биваш от тотално неспособните , да приемеш позицията на песа ми . Като прибавим и "широките празноти" в подготовката ти по тези , съвсем не от любимите ти "частни" въпроси , какво да очаква то от теб , Приятелю , освен единственото - да не се държиш като глупак-носител на истина от последна инстанция . Човек да се чуди , какво има в главата ти , а какво остава за едно просмъртно куче , Господи , което не ти заповядва , а само те кара да мислиш в Системно . И не ни стигат "социалните" капиталисти , ами и либерастични със все им сила , ни се манифестират ...
31 Август 2010 13:54
Какви феодали? Най-много управители на кухнята, властно нареждащи кой да измие пода...
31 Август 2010 14:36
Генек мили ,
Проучванията ми показват , че туй , в което думаш , за Правлението на общия ни живот е почнало да се манифестира в по-ясно , от времето на 19.05.1934г. , когато Борис III е lсетил , че с тази политсистема /като нашата в днес/, България не би могла в кротко да изпълнява задачите , проектирани й за готвената война . До подир Сталинград , когато и наший Фюрер я сетил , но с вариант за "живо участие" , напротив СССР хармията . Точка за "народния" Цар и активите му от тогаз и всякак използването им от С2 , днес . История да имаш , а тя в никак да не ти помага ?. Баф злополуката , а и "сполуката" , що ни натуриха в началото на Дългия поход от 1989г. , със селям на Китайчето . Иначе , този мой постинг , моля и проф. Георги Бакалов да зачете , преди да хвали Монарха . А най-иначето е , че с цялата му нелепа ирония , в точно туй "организационно" софтобстоятелство , се вмества и Прекрасният късмет на нашите евреи и цигани - да оцелеят ...

Редактирано от - beagle на 31/8/2010 г/ 14:58:19

31 Август 2010 16:09
Светът е спасен единствено благодарение на някой от маговете(май беше Витка Корнеев), който хвърля във вихъра един пленен джин, който убива гения - консуматор.

Уточнение - Роман Ойра-Ойра.
31 Август 2010 16:15
Гражданският контрол е на ниско ниво не заради управляващите, а заради управлението - защото липсва модерна, устремена към бъдещето, европейска по форма и национална по съдържание политика, която да бъде контролирана.

Значи, ако една политика не е модерна, устремена към бъдещето, европейска по форма и национална по съдържание, тя не може да бъде контролирана, така ли ? Ех, г-н Слатински, голяма излагация на Нац. Мат. Гимназия (пък и на ТИИЦ-Перник). Добре, че поне не сте завършил Мат.Фак. на СУ
31 Август 2010 16:21
Удивително!
До 1990, когато е бил на 34 години, г-н Слатински е бил програмист в Перник и ЗТМ Радомир(неработещ изчислителен център)
......
След 7 години упорито самообразоване и преподаване става съветник на Главнокомандващия на Българските въоръжени сили.
Наистина удивително!

Г-н Лейтенант,
На фона на удивителната кариера на един министър председател (също май доцент и д-р) и на неговия заместник - министър на милицията, г-н Слатински е направо ерудит от европейски мащаб.
31 Август 2010 16:24
Сбъркал съм - Слатински не е работил в ТИИЦ Перник.
Моля за извинение.
31 Август 2010 16:28
Правилно, Ойра-Ойра беше.
31 Август 2010 17:00
Калки мили ,
Дивиш се на откритието си , но първо , търси участието на шефове , които имат в Процедурно задание , функции на Обществен/Граждански контрол в хангара , складовете и щабовете . Не ти ли е впечатление , че Президент Първанов е имал Правото - да назначава , но не го е ползвал , а е заверявал предложенията ? Баф , таз Система на управление , дето е в съща от времето на Монарха , че и да няма писаната си процедура , която да събира сичката "филология" по въпроса ?? Признавам , че не съм в най-подробно в таз система , но за грамотното й Управление , земи в малък аванс и приеми някой от тежките ми съмнения , че някой около Президента е замитал в дълго ...

Редактирано от - beagle на 31/8/2010 г/ 18:25:56

31 Август 2010 17:30
ТОЗ ПРОСТАК КАК МОЖЕ ДА Е ПРЕПОДАВАТЕЛ!
В СТАТИЯТА ИМА 5-6 ЛЪЖЛИВИ ТВЪРДЕНИЯ. НЕ ЗНАЕ КАКВО ОЗНАЧАВА ДУМАТА "ФОРМАЛНО" И ИЗОБЩО НЕ РАЗБИРА ФУНКЦИИТЕ НА ПРЕЗИДЕНТА. почти във всяка изказана мисъл има по един бълвоч.
Между другото не случайно куче, което ухапе ръката на този, който го храни, го трепят!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД