Няма спор - интересно е да си в православен мегаполис, разположен на 944 кв. км, в който 8.5 млн. души говорят разбираемо, надписите, дори върху бутилка "Кока-кола", са само на кирилица, а на долара му викат с пренебрежение "условна единица".
Единственото подобно място се нарича Москва.
Първото нещо, което руснаците се опитват да обяснят на чужденците, е, че столицата им "ярко пак пламти". Не точно по Смирненски - просто градът е осветен и руснаците много се гордеят с това. Преди години столицата на Съюза е била сива през деня и тъмна през нощта. Но след като Юрий Лужков поема града, той грейва и добива цвят.
За всеки московчанин кметът Лужков е светец, той е цар, бащица, той е желаният управленец. Тачат го, както президента Путин. Харесват го не само заради идеално почистената Москва, но и защото дава допълнителни пенсии, разходите на едно жилище за парно, ток и вода не надскачат 10 долара, а за телефоните се плащат само месечна такса. Без тези бонуси, милионите московчани трудно биха могли да живеят в един от най-скъпите градове в света.
Русия наистина е като мечка - голяма, мощна, тромава. Тя не обръща внимание на подробностите от пейзажа. Може кротко да спи зимен сън, но може и да атакува неспасяемо. След годините на тоталитаризма мечката пак се е раздвижила. Бавно, но видимо. Това личи най-вече по промяната на архитектурните символи.
През последните 50 години всеки турист в Москва с интерес е разглеждал Кремъл, построените в началото на 50-те години седем 200-метрови сгради-близнаци, сред които са хотелите "Украйна" и "Белград", големият каменен мост над Москва-река, ресторант "Седмото небе" в кулата на Останкино, стария Арбат и красивите, но бездънни метростанции в центъра на града.
Сега
московчани бавно градят нови символи.
Правят го по единствения известен им начин - всичко трябва да е грамадно и да е по-впечатляващо от западния му еквивалент. От няколко години под Манежния площад действа триетажният комплекс от луксозни магазини "Охотний ряд". Мостът Багратион пък е покрит, има хоризонтален ескалатор и също осеян с луксозни магазини. Точно срещу храма "Василий Блажени" - там, където било единственото място, на което разрешавали на казаците да пият водка, сега се намира хотел "Балчуг-Кемпински", в който, според шефката на отдела за резервации Ангела Романова, Майкъл Джексън и други подобни величия нощуват срещу 1800 долара на нощ, а компютър следи за подгряването на седалката на тоалетната. Малко по-ниски са цените в хотел "Золотое кольцо", който се стопанисва директно от руското президентство.
Срещу $200 млн. бе възстановен патриаршеският храм "Христос Спасител", който бе разрушен по времето на комунизма, а теренът бе превърнат в комплекс от басейни.
През 2004 г. Москва ще бъде домакин на Формула 1 -
преговорите със собственика на формулата Бърни Екълстоун за строеж на писта вече завършиха, сега се доуточнява кой ще притежава правата за телевизионно излъчване и реклама.
В района "Красная пресня", точно до Експоцентъра, вече са положени основите на московското Сити. Основната сграда трябва да бъде 600 метров небостъргач. Това е най-мащабната строителна площадка в руската столица, която ще погълне $12 млрд. В момента все още се търсят инвеститори за проекта, който по план трябва да бъде завършен през 2015 г. Москва, която ежегодно събира около $5 млрд. чуждестранни инвестиции и има бюджет от около $8 млрд., може да си позволи подобен лукс. По принцип руски фирми не влагат големи капитали в Москва, но пък най-големият чуждестранен инвеститор - близо $850 млн., е Кипър. Което 100 на сто означава руски капитали.
Сега Москва се бори за правото да организират ЕКСПО-то
от 1 май до 31 октомври 2010 г. За пръв път в историята 6 града спорят за домакинството. В жестоката конкуренция освен руската столица са Шанхай - Китай, Йосу - Южна Корея, Буенос Айрес - Аржентина, Керетаро - Мексико и Вроцлав - Полша. Шансът на Москва да спечели е голям, тъй като за цялата 150-годишна история на тези световни изложения - от лондонския "Хайд парк" през 1851 г. до Хановер през 2001 г., те нито веднъж не са се състояли в Русия.
Руската столица още отсега се готви да посрещне 25-30 млн. души от 160 страни. Бюджетът за подготовката на ЕКСПО-то, което ще се състои във Всеросийския изложбен център (ВВЦ), вече е закован на $1.9 млрд. Едва 400 млн. от тях ще са от спонсори, останалите ги осигуряват градът и държавата.
$180 млн. ще бъдат използвани за модернизация на ВВЦ - този център, пред който се виждат легендарните "Рабочий и колхозница" на Мухина и огромната статуя на Ленин, още от времето на Сталин е готов да посрещне всякакви подобни изложби. Всички останали средства ще отидат за хотели, транспортна инфраструктура, озеленяване, пешеходни зони, монорелсов път до Шереметиево-2 и... построяване на шестото московско летище - Шереметиево-3.
"Ние, руснаците, трябва да имаме някаква цел. Иначе не можем", обяснява ситуацията около кандидатурата на Москва дясната ръка на Лужков - Валерий Шанцев. Той не се притеснява, че Москва може да загуби битката за ЕКСПО-то. Просто философски обяснява: "Колкото по-често участваме, толкова по-близо сме до победата".
"Въпросът с ЕКСПО -то е и политически.
Ние искаме да покажем новото лице на Русия", обяснява шефът на ВВЦ Мохамед Мусаев. За него тези 300 млн. души, които се очакват да посетят руската столица през 2010 г., трябва да видят една нова Москва. Той не очаква кой знае какви постъпления от ЕКСПО-то, въпреки че само входът за изложбата ще струва около $20.
Това е наистина малка сума за Москва. В руската столица всичко е скъпо. Дори и в рая на пиратските компактдискове - комплекса "Горбушка", може да си купите CD с каквато и да е музика срещу 80 рубли (около 6 лв.). Което е много за София. Едно кино в Москва струва 250 рубли - 18 лв., а да влезеш в Третяковската галерия трябва да броиш 240 рубли. Костюм, продаван от съмнителен азиатец край Киевската гара, гони 270 лв., а срещу еквивалента на 600 лв. пък можете да закупите полюлей в началото на Кутузовски проспект. Местните луксозни цигари като "Руский стиль" струват колкото западните. Евтино е метрото - от 5 копейки едно време, сега то е скочило само на 5 рубли. Най-скъпият бензин е около 70 стотинки.
Разбира се, това са цени за обикновените столичани. Тези, които пият всякаква водка и бира "Бочкарьов".
Там, където се появяват "новите руснаци", нещата стоят по друг начин. На малко корабче, паркирано под хотел "Украйна", пакет "Давидоф" гони 140 лв., а сервитьорките са почти голи. Москва е осеяна с казина, а там, където има ротативки, те са поне стотина - както е до кинокомплекс край "Софийская набережная". Всички заведения в центъра имат собствена, засилена охрана, цените са безумни, а посетителите се броят на пръсти.
Може да е странно, но
дивият капитализъм съжителства мирно с паметника на Маркс
пред Большой театър, на Енгелс до станция "Кропоткинская" и до десетките монументи на Ленин, който все още почива в мавзолея.
Златоглавата Москва е богата. Но може да бъде доста по-богата, ако изпълни последния повик на местната власт: "Да излезем от сянката". Сенчестата икономика е около 40%. В Москва, например, нормално такси не може да хванеш. Просто махаш с ръка, някой спира, казваш посоката, той - цената, и ако всички са доволни, гражданинът се превръща в таксист. В Москва като че ли е нормално полицай да предлага свободно място за паркиране срещу заплащане. Това, разбира се, са бели кахъри.
Къде е България в цялата тази руска история
- без да броим посолството ни в Москва, което е по-голямо от парламента в София?
Според представители на "Солвекс", най-голямата фирма, която урежда почивките на руснаци в България, българи все по-рядко посещават скъпата руска столица. Но пък руснаците все така харесват Черно море. След като въведохме 20-доларови визи за руснаците, перспективата да загубим част от тези 130 000 чужденци, които идват всяка година на нашето море, е съвсем реална. Зам. икономическият министър Димитър Хаджиниколов, който представи страната ни на московската туристическа борса миналата седмица, смята, че проблемите около визите ще отпаднат, ако те са издават на летищата и ако се отворят три нови консулства - в Екатеринбург, Ростов на Дон и Новосибирск - градовете, от които тръгват чартърни полети за България. Шефът на консулския ни отдел в Москва Александър Илов твърди, че вече се набират хора за тези нови консулства. Ако руснаците не ни разрешат да ги отворим, посолството ни ще праща куриери в тези градове, само и само да улесни пътуванията на руснаци в България.
"Така е. Без пари вече нищо не става. Основният въпрос вече е: "Кой ще плати?", обяснява зам. кметът Валерий Шанцев. За руснаците не е никакъв проблем, че Иван Костов отказал държавна гаранция за поръчката, която искали да възложат на варненския завод ВАМО - да произвежда двигатели за руския пазар. Отказал-отказал - сега "Волво" ще прави двигатели за ЗИЛ-ове.
За руснаците България не е 16-та република, а просто чудесно място за туризъм. Това е. Друго няма. Паметниците вече са само туристически обекти.
|
|