:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,514
Активни 301
Страници 388
За един ден 1,302,066
МЕДИИ

БНТ ще има по-малко, но по-качествени предавания

Новият програмен директор на националната телевизия Севда Шишманова иска да наложи канала като алтернатива на частните телевизии
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Севда Шишманова работи като репортер, международен кореспондент, коментатор в БНТ от 1992 до 2003 г. Автор е на редица документални филми. През 2002 г. получава наградата SAIS-Novartis за международна журналистика на университета "Джон Хопкинс" във Вашингтон. Филмът й "Незавършилата война" е обявен за едно от десетте най-добри журналистически постижения в света за 2001. От 2004 г. е член на Управителния съвет на БНТ, а сега е програмен директор.
- Г-жо Шишманова, решихте ли кои предавания се завръщат наесен на екран и кои не?

- Програмата на БНТ ще бъде редуцирана на базата на анализ, който в момента се изготвя. Това не означава автоматично сваляне на предавания. Ще има основни критерии за оценка: програмна необходимост, обществен интерес, рейтинг, професионално ниво на изпълнение, финансова ефективност. Предаванията, които ще останат, също ще трябва да развият и актуализират концепциите си. Необходимо е да се види кои предавания дишат. Когато редуцираме програмата, ще решим и какво ново да предложим на зрителя. Мисля, че въвеждането на продуцентския принцип на работа е от ключово значение за промяната. Програмата на БНТ има нужда да бъде променена в посока на това да разшири аудиторията си, за да запази позиции на телевизионния пазар, защото ние сме обществена телевизия, но сме в конкуренция на този пазар. И в същото време по никакъв начин да не отстъпи от обществената си функция. Зрителят днес е изключително разглезен, може да избира от десетки и стотици канали. Факт е, че за него в момента БНТ не е програмирана на първо място на дистанционното. Той превключва БНТ за определени неща - новините, публицистиката, няколко успешни формата, световен спорт и добро българско кино. И дотук. Ако погледнете в какво телевизията влага пари, ще видите, че излъчваме изключително много предавания, но колко от тях помните?

- Много малко.

- Обществена функция се изпълнява, когато програмите, за които имаш ангажимент по лицензия и като медия, се гледат от хората, а не когато присъстват формално в програмната схема. Има поредица предавания, които изпълняват лицензията на БНТ в проценти, но не се гледат. Ако направим вместо такова предаване обаче актуален проект, който програмата да развие в рамките на три месеца, например свързан с хората в неравностойно положение. Той ще бъде базиран на сериозно проучване, ще ангажира както организациите и хората, засегнати от проблема, така и общини и институции. Ще бъде програмен акцент в този период и ще бъде представен през различни жанрови форми за зрителя, включително и чрез интерактивна кампания с неговото участие. Сигурна съм, че ефектът ще бъде несравним, защото са привлечени обществото и зрителят в решаване на собствените му проблеми. Сепарирането на подобна проблематика е грешен или остарял подход.

Говори се винаги за традиции, когато имаме предвид обществените телевизии, но именно обществените телевизии в Европа наложиха модерни тенденции в създаването на съдържание и програмирането му. Предлагат обществено съдържание през реалити и състезателни формати, сезонност на проектите и възможност да обновяваш програмата си непрекъснато. Ще предложим един успешен подход на програмиране. Това е тематичното вечерно и седмично програмиране. Свързано е обикновено със събитие, което фокусира вниманието. Около 11 септември ще направим такъв тематичен уикенд чрез цялата програма.

- Така ли виждате съчетаването на обществена функция с възможността да печелите рейтинг?

- Трябва да сме наясно - пазарът силно ще се комерсиализира заради цифровизацията и борбата на частните телевизии за пазарен дял. Шансът на БНТ е, че може да предлага алтернативно качествено съдържание. Затова ще предложим, ако е реалити - да е обществено, ако е състезателен формат - да предполага интелигентно забавление. Имаме пример с "Голямото четене" - един изключително некомерсиален проект успя да вкара най-голямото спонсорство в БНТ. Накара рекламодателя да инвестира в съдържание, а не в рейтинг. Рейтингът идва с качеството.

- Имате ли вече идеи за такива формати?

- Проучваме един състезателен формат, в който кандидат-студенти ще кандидатстват за места в топ университетите у нас с телевизионен изпит, а победителите ще получат реално място във вузовете. Ще ги изпитват техните бъдещи преподаватели, ще има жури и това ще се случва в ефир. Това е уникален начин да влезеш в университета, но и през телевизията да научиш нови неща, а родителите да се ориентират какви са знанията на учениците и изискванията към тях.

- Ще оставите ли предаванията, които се утвърдиха?

- "Голямото четене" ще бъде продължено във втори сезон "Малкото голямо четене", свързан с детската литература. Това ще са любимите ни книги - от "Пипи Дългото чорапче" през "Малкия принц" до Тери Пратчет и други автори, които конкурират компютъра за тийнейджърите днес. Започнали сме работа и се надявам в навечерието на Коледа да го стартираме.

- Да очакваме ли промени в профила на сутрешния блок?

- Основната промяна ще е за културния слот. В него ще внесем и културата на Европа и света, и културата на интернет, блоговете, кросмедия проектите. Имаме амбиция да представяме събития от световния и българския афиш, да използваме възможност на българските творци, които работят навън, да представят културни събития. Интернет и кореспондентската ни мрежа са начинът да го направим. Представете си каква обратна информация е това за аудиторията. Ще се види дали в нея има интерес към такъв проект. Едно активно поколение отдавна е спряло да ползва телевизията като основен източник на информация. И ако подобен слот има излъчване онлайн - това е шансът за съдържание, което младата аудитория би гледала.

- Политиката остава ли на дневен ред рано сутрин?

- Сутрешният блок не може да се откаже от първата си част, в която аудиторията е възпитана да очаква политически сблъсъци. Смятам, че подобна трансформация в момента не може да се случи - няма ресурс за зрителите да се извади конкуренция на този политически слот. Но можем да го направим по-динамичен, изнасяйки по-голяма част от темите извън студиото, от мястото на събитието. Зрителят е чувствителен към това да има усещането, че присъства в ефир. Затвореността в студиото е дефект на развитието на телевизията като цяло.

- Напоследък сякаш частните телевизии ви отнеха инициативата за българските сериали.

- Тук също би трябвало да има радикална промяна в подхода. Разбирам очакванията към БНТ да е по-консервативна и да предлага съдържание с обществена функция. Обществен профил не означава скука. Коренно трябва да се промени начинът, по който се поръчват филмите, по който се работи с продуцентските компании. Кинообщността също трябва да преразгледа своите претенции към нас, защото те работят при много различни условия с частните телевизии и трябва да позволят на БНТ тази динамика. Имаме обявена сесия за сезонен сериал на съвременна тематика. Тематично го разбирайте като част от възможността да се направи дисекция на процесите в обществото. За трети пореден път обявяваме подобна позиция, но до този момент нямаше интересен проект. Постъпваха проекти, свързани с една старомодна представа за тематиката на сериалите. Скучно съдържание и нагласа, че БНТ може да продуцира само сериали, свързани с някаква идентичност на българина, селска тематика, със спорен хумор или другата крайност по тежки литературни произведения. Това е имиджът, който стои в съзнанието на гилдията, а трябва да е точно обратното. Не, БНТ иска да заснеме това, което ни се случва в ежедневието днес. Ние имаме най-силните новини и публицистика и не може да нямаме най-добрия български сериал.

- Не загуби ли БНТ традиционното си неделно лидерство с тежкия и тромав формат "В неделя с..."?

- Формално погледнато, не, защото то има най-висок рейтинг в този пояс. Аз винаги съм имала претенция към качеството на реализиране на този блок и към времетраенето му. Предаването няма да се завърне на екран в познатия ви вариант. Обмисляме друго развитие в този часови пояс. Имаме идея, но е рано да ви я представя.

- Какво ново да очакваме в есенната програма?

- Предаването "Референдум" ще излъчи първите си издания пряко от Брюксел от студиото на Европарламента с български теми в актуалния политически сезон. От октомври стартираме "Отвореното кино на екран", където ще излъчим 10-те най-хубави български филма от последното десетилетие: "Дзифт", "Източни пиеси", "Светът е голям...", "Писмо до Америка", "Мила от Марс", "Емигранти". Ще следваме пътя на пътуващото кино, за да видим защо изчезнаха киносалоните, а се връщат зрителите. Освен това ще направим алтернативен слот с документално кино. Но освен най-доброто от актуалната документалистика на съвременните обществени телевизии ще включва и едно от най-модерните неща в момента - креативното, фестивално документално кино. То на практика отсъства от българския ефир.

- Ще имате ли достатъчен финансов ресурс да програмирате новите проекти?

- Продължавам да твърдя, че на БНТ трябва да й бъде дадена възможност сама да изкарва парите си.

- Имате предвид ограничението за реклама?

- Да, но не да отпадне изцяло, а да отпадне ограничението за праймтайма. Нямам илюзии, че някой ще даде повече време за реклама в БНТ, отколкото сега. Но да бъде дадена възможност за продуктово позициониране не само в киното, а и във външните продукции. Да работим за парите, които да инвестираме в съдържанието и качеството на предаванията си. Нали всички искаме да развиваме пазара?



ЦИТАТИ

Обществен профил не означава скука.

"Голямото четене" ще бъде продължено във втори сезон, свързан с детската литература.
24
3269
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
06 Септември 2010 20:58
БНТ може да бъде конкурентна само по едни- начин- със спортната си програма. Доказателство- световното по футбол, когато просто нямаше конкурент. Рекламния пояс беше повече от успешен. Вместо предавания като "Референдум", в които втръснали политици и едни и същи "експерти" поради липса на време не могат дори да развият шаблоните си , по-добре е да се дадат средства за Лига Европа, за мачовете на радващите ни волейболисти , лека атлетика и т.н.В спортната редакция има вече не само опит , но и добри специалисти - особено някои от най-младите правят отлично впечетление с материалите си напоследък. Методи Манченко успява при цялата криза да се справи с проблемите.
Това , че не се предават мачовете на националите навън, е въпрос на отпуснати средства, пък и при този състав на ръководството на националния ни тим- няма какво да се гледа .Всичко е ясно.....
06 Септември 2010 21:08
БНТ става държавна придобивка на ДПС.
--------------------------
Блогът на Генек
06 Септември 2010 21:18
В сравнение с чалгатурските частни телевизии, БНТ си е направо супер. Дори нищо да не променя, достатчъно е просто да не показва турски сериали и чалга.
06 Септември 2010 21:40
БНТ предавала турски новини - новини на чужд език и турски сериали.
Защо? Как може национална медия да излъчва програма на чужд език, па и още ориенталските им чорби?
06 Септември 2010 21:59
Молим, молим! Трябва новини и на шпаньолски, идиш и иврит.
06 Септември 2010 22:30
И на шопски, мазовирски, влашки и т.н. Без новини на македонски!
07 Септември 2010 00:15
Казва се мИзовирски
07 Септември 2010 00:48
БНТ трябва да се приватизира. Държавата не би трябвало да притежава медия. След като се приватизира, частната компания, която я притежава да си прецени дали и е икономически изгодно да има новини на турски, руски, китайски и тн.
07 Септември 2010 01:07
Не, всяка уважаваща се европейска държава има държавна телевизия и тя често е опонент на властта. Това разбира се, по исторически причини, не е случаят на БНТ.

Това отдавна е частна, шуро-баджанашка нагагаждаческа организация с огромни претенции особено в областта на публицистиката.

Шансът и е да бъде реформирана спешно, от истински мениджъри и/или от сериозни журналисти. Това естествено не могат да бъдат лицата Анкова или Севда Шишманова, те са част от истаблишмента от повече от 20 години.

07 Септември 2010 08:42
Да се обвинява БНТ, че предава новини на турски език е нелепо. Политиците са тия, които трябва да понесат укорите.
UNIVERS иска тя да се превърне в спортна телевизия Според мен, БНТ трябва да предава мачовете на националните отбори - футбол, волейбол, баскетбол и т.н., а и да излъчва значимите световни състезания - Олимпиади и световни първенства. Всичко останало е пожелателно ( в зависимост от спонсорите и рекламодателите).
"Референдум" е едно от добрите попадения на телевизията. При тази липса на дебати в ефирните телевизии, дори е задължително да има такова предаване.

Редактирано от - noooo на 07/9/2010 г/ 08:43:49

07 Септември 2010 09:41
БНТ е единствената телевизия в България, която може да се гледа без опасност за здравето.
07 Септември 2010 11:15
За гадната чужда реч паре има, за мача Англия-България - немало.
07 Септември 2010 11:40
Новини на гагаузки. Иначе ще пискаме
07 Септември 2010 12:47
"Референдум" е едно от добрите попадения на телевизията.

Водещата в 90% от случаите няма никаква представа, дори обща култура, по обсъжданите теми. Гласуванията са пълна глупост. Като цяло, може да се каже, че предаването е по-малко чалгарско от останалите. Но добро? В никакъв случай. Стремежът да се докара състезателност в области, в които това е невъзможно (не само в "Референдум, но и " "Голямото четене", показват ограничено мислене и в крайна сметка са обида за интелигентните зрители/слушатели.
07 Септември 2010 13:17
Ако сме все пак поне малко реалисти, новините трябва да са на китайски език - за да свикваме с произношението!
07 Септември 2010 13:56
Не пипайте БНТ!!!
Аман от мениджърски напъни на амбициозни журналистки! Като е направила няколко филма и си мисли, че всичко що е телевизия и иде отръки!!!
Очаквайте след новините на 'майчин език' и сериали от 'майката' Родина!
07 Септември 2010 14:09
Кратко и ясно : По БНТ спорт с националните гарнитури и най-доброто от международните срещи на нашите клубни отбори по футбол / този състав на спортна редакция и шефа им става / , публицистика - но не от рода на смешния "Референдум" с втръснали ни политици или всезнайковци тип Каролев, и разбира се култура с акценти на проблемите на родната . Не на последно място по значение - предавания за историята ни и мястото и в световния исторически поток, предавания за православието. Възродете ТВ театъра ! Забрана за чалга, биг брадъри и лигави сериали на килограм. Че хептем затъпяха младите . Е , верно, така по-лесно се манипулират , ама къде вече надолу?
07 Септември 2010 15:46
Най-ОБЩЕСТВЕНАТА телевизия в момента е СКАТ.
И го прави без да има и 1/1000 от ресурсите на БНТ.

А БНТ ще стане обществена, когато даде думата на общественото мнение.
Което значи - трибуна за лични гледни точки, всякакви.
И - политическа сатира трябва. Да се пита д-р Тони Филипов по въпроса.
07 Септември 2010 15:53
И..., имам въпрос към уважаемата Севда - ако сега се случи стачката на учителите, ще я отразява ли "нейната" БНТ ?
А ще се чуе ли мнението на учителите?

А... ще съобщи ли БНТ, примерно, че СКАТ прави национална подписка за референдум отн. членството на Турция в ЕС? (аз лично съм против такъв референдум, но смятам, че премълчаването на подписката в новините е подигравка с нашето очакване - в новините да чуваме какво става в страната.)
07 Септември 2010 16:05
НЕ на реклами в праймтайма.
Начина е - повече и по-интересни предавания, ще се вдигне гледаемостта, и съответно и цената на рекламата и през деня.

Това, което предлагам - трибуна за всякакви гледни точки (разбира се не извън рамките на добрия тон) ще вдигне гледаемостта. Примерно - критика към управляващите.
Разбира се, Севда сама не може да прави такива радикални промени.
Но... до тях може да се стигне след публичен дебат, серия от дебати - с работа на улицата - какво искат хората.
Искат ли ДА НЯМА критика към управляващите в БНТ?
Искат ли тя да Е В АВТОРСКИ ПРЕДАВАНИЯ, т.е. лична гледна точка.
А в други предавания искат ли да има славослов към ББ?

Ето, да има и двете.
07 Септември 2010 16:37
Което ме радва е, че преобладава това което си мисля - ето още една още по протурска телевизия.
07 Септември 2010 16:58
Да им режат бюджета на половина всяка година и да правят каквото щат.
Или направо да ги закриват.
Ако сме опрели до тия да ни крепят националния дух и култура -
по добре да се издавим в Черно море, да нахраним рибата и да освободим територията за нормални хора.
07 Септември 2010 17:38
Ами, ти ли ще вдигаш националния дух , бе Huquin ? Виж си постовете само.....
Бюджет - да ! , но и изисквания за наистина национална телевизия, каквито форума вече горе-долу трасира.
07 Септември 2010 17:53
БНТ отдавна е станала излишна и храни шепа привилегировани некадърници за сметка на народа.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД