:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,659
Активни 478
Страници 533
За един ден 1,302,066
Визия

В София първо се асфалтира, а после се копае

Общината не смята за необходимо да обсъжда с данъкоплатците си големите инфраструктурни проекти
СНИМКИ: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Бул. "Брюксел" е основният път към летището, но общината не сметна за необходимо да предупреди столичани, че ще изглежда така до края на годината.
В София открай време нещата се случват така - първо правим, после мислим.

Ремонтните и строителните дейности предхождат общинската мисъл. Така се изграждат нови трамвайни трасета под прозорците на хората, така се затварят ключови булеварди. Дали заради липсата на време или на ресурс, общината не счита за необходимо да информира гражданите и заинтересованите фирми за строителната и инвестиционната си програма. Процедурата по съгласуване на инвестиционните проекти на общината с тези на комуналните дружества също не е на необходимото ниво, така че обикновено в София тъкмо едните асфалтират, и пристигат другите - за да разкопаят отново.

Така всички фирми по бул. "Брюксел" една сутрин просто установиха, че булевардът е затворен, при това поне до края на годината. От общината признаха, че не са уведомили работещите в района за предстоящото затваряне. За много хора обаче този ремонт не означава просто досадно удължаване на пътя до работа - в последните години тук се настаниха много спедиторски и други фирми, за които транспортът е основна дейност, а бързината е от значение. Малко преди затварянето на булеварда из офисите се разнасял слух, че ще се ремонтира платно по платно, докато един ден установили, че мостът е изтърбушен почти до основи. Иначе твърде добре - никой не оспорва, че булевардът плачеше за ремонт, защото заплашваше сигурността на всеки в негова близост. Но общината трябваше да уведоми хората, за да планират те работата си.

Същата ситуация се получи и със



злополучното трамвайно трасе по бул. "Ген. Скобелев"



Всичко тръгна както трябва - кметството реши да се подготви за затварянето на бул. "Витоша" с алтернативно трасе и отпусна за целта над 1 млн. лв. Само че пак забрави да се допита до хората, които живеят на метри от него. И щом откриха, че под прозорците им се полагат релси за трамвай, те, съвсем естествено, се разбунтуваха. В последвалите обяснения трасето ту ставаше временно, ту постоянно. Абсурдът стана пълен, когато всички проверки установиха, че то не нарушава нормите, но общината великодушно се отказа да го ползва в името на спокойствието по бул. "Скобелев". Това пък си навлече гнева на хората от "Иван Вазов" и "Борово", които вече нямат пряка връзка с гарата. Сега никой не е доволен, хронично недофинансираният транспорт се движи с по две мотриси и двама ватмани наведнъж, а над 1 млн. лв. изглежда, че отидоха почти на вятъра. Най-вероятно все пак трамваите ще започнат да се движат по първоначалния маршрут и ще се използва пълноценно трасето, но защо бе нужно да се създава напрежение между хората, а не им се обясни в началото важността на проекта?

Не по-добра е процедурата при съгласуване на инвестиционните проекти между общината и комуналните дружества, както и между самите тях. Една от причините е недобрата комуникация - всяко дружество, за да реализира различни части от програмата си, се обръща към различна дирекция на "Московска" 33. На всеки три месеца всички предприятия, които имат инженерна инфраструктура - "Софийска вода", "Топлофикация", БТК и т.н., изпращат на Столична община актуализиран график на всички планирани обекти. Целта е да се комбинират различните дейности, за да се затруднят в най-малка степен гражданите. Въпреки това често наскоро асфалтирани улици от едно дружество са разкопавани от друго, вместо



всички да работят едновременно



Тук някакви усилия все пак се полагат, макар и с променлив успех. Зам.-кметът по инвестиции и строителство Ирина Савина е наложила регулярни срещи с всяко от комуналните дружества. "За миналата година имаме доста обекти, които правим заедно с колегите от транспортната дирекция. Те ни уведомяват, че ще ремонтират дадена улица, ние влизаме и подменяме инфраструктурата", обяснява директорът "Капиталови дейности и активи" на "Софийска вода" Добромир Симидчиев. Вече има добри примери в това отношение. Така се е случило по бул. "Александър Стамболийски" - дружеството е подновило водопровода, докато тече ремонт на булеварда. По бул. "Климент Охридски" "Софийска вода" е увеличила мащаба на проекта си тройно точно защото общината направи реконструкция на булеварда. "Случва се често да кажем: имаме намерения по тази и тази улица, но от общината казват - съжаляваме, планът ни е еди-какъв си. И ние се съобразяваме и се нагласяме към общинската програма, което е нормално, защото те са по-тромави", обяснява Симидчиев.

Често обаче дружествата са изправени пред ситуацията да реагират веднага, защото общината ги уведомява в последния момент за даден проект. "Това са все проекти, които не са били предвидени при нас, но те ни казват, че ще работят някъде, и ние реагираме в сравнително спешен порядък. Оказва се, че трафикът е основен фактор и трябва да се съобразяваме с него, независимо дали по някакви експлоатационни параметри този водопровод е за смяна или не. Дори и да не е най-приоритетният, фактът, че те влизат и затварят улици и подменят настилката, е достатъчен", казват от "Софийска вода".

Дружествата се обръщат към най-малко три администрации - по екология (предимно за проекти, свързани с изграждането на завода за боклук), по транспорт и по инвестиции и строителство. "Усложнява се комуникацията, ако процесът беше централизиран, щеше да е по-добре. Координацията в момента се осъществява повече по някакви неформални пътища, които много или малко се основават на приятелство, отколкото по установени процедури", казва Симидчиев. Той дава пример с транспортната дирекция: "Аз съм в прекрасни отношения с колега от дирекция "Транспортна инфраструктура", но ако той или аз си отидем, няма гаранция, че моят или неговият наследник ще продължи тази добра комуникация". Оказва се, че толкова важна дейност в града всъщност е



на ниво "един приятел ми каза"



Според Симидчиев подобряването на комуникацията може да се случи, ако в общината се обособи едно звено от няколко души, което да не прави нищо друго, освен да координира всички инвестиционни проекти. Разбира се, за да могат да правят това, трябва да има подходящ софтуер и информационна система. Централизирането ще позволи и бюджетирането на отделните дружества да се случи навреме. "В момента общината си бюджетира някакви проекти, "Топлофикация" - нейни, ние - наши и т.н. И впоследствие простото наслагване на тези проекти един върху друг няма голям смисъл. Въпросът е, докато се бюджетират, разговорите да се водят успоредно", коментира Симидчиев. Това би позволило дружествата и общината да променят заедно намеренията си, така че, когато например се затвори дадена улица, да се извърши всичко по нея и да не се налага след няколко години тя да се разкопава наново.

В обратната посока - от "Московска" 33 към дружествата - общинските проекти се изготвят от "Софинвест", след това минават през всички дружества и се връщат в общината с тяхната санкция. Това обаче е спорадичен процес - дружествата разглеждат инвестиционните намерения на общината като технически изисквания - дали проектът отговаря на стандартите за проектиране, дали не нарушава сигурността на някой обект.

Проблем е, че и самите дружества не си говорят помежду си. "Факт е, че ние като дружества не сме седнали да си синхронизираме намеренията", казват от "Софийска вода".

Все пак в комуникацията между община и комуналните фирми е постигнат пробив. От транспортната дирекция вече са изпратили плановете си за обектите догодина. Остава да се надяваме, че този път всичко ще е премислено добре.
СНИМКИ: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
София все пак обмисля да върне първоначалния маршрут на трамваите 1 и 7, защото сега са неефективни.
20
4315
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
06 Септември 2010 20:40
Централизирането ще позволи и бюджетирането на отделните дружества да се случи навреме.
06 Септември 2010 20:51
Де да беше само в София...
06 Септември 2010 22:32
А как трябва да е?
07 Септември 2010 07:06
Първо се копае, а после не се асфалтира! Така винаги може да се разкопае пак, без да се разваля новия асфалт.

Софиянци винаги ще мрънкат за нещо, затова когато общината прокарва трамвайни линии изобщо не трябва да се съобразява с никого. Който не му харесва че вече има трамвай под прозореца - да си ходи на село.
07 Септември 2010 09:14
Първо се копае, а после не се асфалтира! Така винаги може да се разкопае пак, без да се разваля новия асфалт
Тази водеща технология е разработена в Сливен. Ако искат софиянци да се въведе и в София, трябва само да командироват кметицата Фандъкова при Данчо Къртицата. Мисля 3-4 дневно обучение ще е съвсем достатъчно.
07 Септември 2010 10:04
И варненския принос в техниката и технологията е достоен за внимание.
Първо се асфлтира. После копаят газовите еспесиалисти /едни такива възмургави оператори на ръчни инструменти за копаене /, после същите кърпят траншеята с някаква кофти имитация на асфалт. После копаят от ВиК - същите еспесиалисти. И пак те си кърпят окопа...
Като скочат варненци, започват да кърпят пътищарите - през куп за грош и гаранция Франция. Защо Франция ли, защот* пак ония мургавите - те си копаят, те си кърпят, те ходят на училище във Франция

Редактирано от - Здравка на 07/9/2010 г/ 10:04:46

07 Септември 2010 14:44
Трамвайното трасе по бул. Скобелев не се пуска поради опасност от срутване.
Всеки, който мине оттам може да види червената линия дето е нарисувана на асфалта и дето ватманите не трябва да я преминават. Това, с писмото на гражданите, е за оправдание. Всъщност, писмото на хората изигра положителната си роля точно като публично напомни за опасността. Проектантска грещка за 1 млн лева. Ха да им е честито на всички, които правят икономии до дупка.
07 Септември 2010 16:06
Бих искал да обобщя. Първо се асфалтира, после се копае и накрая не се асфалтира. (точка)
07 Септември 2010 18:40
Асфалт

Вид временна пътна настилка, която се полага непосредствено преди започване на изкопни работи.
Из Новия Български Речник..
07 Септември 2010 19:32
Dedovec,
Какво имаш предвид конкретно със срутването - обясни моля по-обстойно, ако не те затруднява - до сега друг не съм чул да споменава тая тънка червена линия.
07 Септември 2010 20:31
Пенчо,
За тоя проблем там се говореше някъде в средата на 80-те.
В бързината по подготовката на така наречената "рамка" не НДК бе пренебрегнато слагането на "пилоти" (мисля, че така се наричаха едни широки 1.5 метални тръби, залети вътре с бетон и имащи арматура, забити отвесно в земята) по откритите части на подходите на градския транспорт към подлеза пред НДК - от двете страни на Скобелев и изхода на "Фр.Нансен". За последния няма проблем, защото сградите са на двадесетина и повече метра.
Но по "Скобелев" сградите са на по 6 метра от изкопа на подходите. Още през в началото на 80-те там се появиха пропуквания поради слягания на почвата и вибрациите на трамвая. Най-проблемен в това отношение се оказа подходът на "Скобелев" пред бившия Военен музей и сградите след него над изкопа.
По принцип тогава от СНС се оправдаха, че проблема ще бъде оправен при събарянето на кооперациите. Предвиждаше се по цялата рамка или яка на НДК да бъдат изградени административни сгради. Но след 1984-86 година идеята бе зарязана поради липса на средства и проблема си остана.
Сега с прокарването на трамвая и отгоре, вероятно пукнатините са се активизирали отново. Плюс това и канализацията там е от 30-40-те години на миналия век, от когато са кооперациите. Постоянните течове допълнително влошават нещата в квартала.
07 Септември 2010 20:36
PS: Това бе и една от причините новата сграда на бившия Военен музей да започне да се строи много по-навътре в двора му. Говоря за онзи огромен пететажен скелет, който демокрацията завари. Сега май там е военното НДК?
07 Септември 2010 20:45
Malechko, Благодаря.
Сега се питам, защо когато вече от сума ти време се вдига шум по тоя трамвай, никой (дори и тук във форума) не отвори дума за този сериозен проблем?
07 Септември 2010 20:47
Проблемът на цялата стара градска час е плитката и стара канализация, което не позволява да се изграждат подземни съоръжения по открит метод, по-дълбоки от 4-5 метра. В противен случай се рискува свличане на почвата, напукване на основи на съседните сгради и маса други поразии. За това и от Метрополитен закупиха онази "къртица"! Изграждането на метрото по открития способ (както първата отсечка) бе немислимо в централната градска част.
07 Септември 2010 20:54
Пенчо,
Кой да повдигне въпрос, бе брат? Ликвидираха ГДИС, Софпроект и пр. Сега какви организации от тоя род съществуват? Никакви! Архиви , проучвания, схеми, чертежи - всичко бе попиляно. Хората, дето знаеха как са нещата или измряха, или са в чужбина. Всичко се прави на парче и на юруш! И срещу комисионна - задължително. Главните архитекти на районите бяха съкратени. ДАГ се занимава само с издаване на разрешителни. А Фандъкова - учителка!? Айде да не я споменавам и да си развалям вечерта. По-жалък кмет в София не е имало!!!!
07 Септември 2010 21:06
Malechko,
Не се заяждам, но ще питам - ти що не го повдигна бе брат - навярно си разбираш от занаята?
07 Септември 2010 22:07
Пенчо,
Не го приемам като заяждане.
Писал съм по въпроса. Трасето трябваше да свива по Патриарха до Петте кюшета. Там булеварда е широк и става за такива врътки, щом са решили Витошка да е пешеходна зона за кеф на мутрите и фльорците им. Щеше да струва даже по-евтино, защото съществуват стълбове за електропреносната мрежа (тези на тролеите) и захранване. Ма, тия от общината слушат ли някого освен вожда!? Пък и можеш ли да им обясниш къде се намират Петте кюшета!?
И не само по този въпрос съм писал, но нейсе... Вдигнал съм ръце и не давам никому акъл!
07 Септември 2010 22:20
PS: Ти знаеш ли например, че точно зад Зона Б5, на мястото на бившия гараж "Любо Карталев" има каптиран минерален извор с жешка вода, с два пъти по-голям дебит от този на Централна Баня. Беше направен проект за Спортно Рекреативен Център - три басейна (два закрити), две големи зали (всичко-олимпийски размери, трибуни) ПСД, архитектурна част, ОВ, електро, ВИК и пр. На сто метра (през мястото на бившия мост оттатък ) още стоят основите на стопанската и хотелска част. Имаше даже проект за използването на тази топла вода за парното на всички блокове от Зоната.
И Боко като кмет знаеше да това, но закопа милионите за онази зала на 4-ти километър. На майна си Райна!
07 Септември 2010 22:54
Пенчо Драганкин, сега ще ти обясня защо АЗ който предполагам имам същото образование като Малечко не съм си направил труда да повдигам въпроси пред държавните институцииза проблеми от които разбирам и съм компетентен. Преди 18 години си взех дипломката от ВИАС и отидох като първия глупак да работя в БДЖ/ мога и знам как да проектирам строя и поддържам жп линии, мостове магистрали и пристанища и сгради/ след пет години като бригадир отидох при директора да попитам защо ми губи времето / назначен от квотата на СДС/ и отговора беше не виждаш ли че държавата няма намерение да развива железопътния транспорт. В този момент ми стана ясно че малоумието е обхванало безвъзвратно всички държавни структури . Отидох в частния бизнес да си гледам семейството и не ми пука за простотиите които поредния идиот докопал се до власта ще сътвори. Може да е скъпо, но удоволствието е голямо да гледаш от страни как хора със сериозни физиономии след поредния си провал в областта на строителството и транспорта заявяват най - отговорно че са открили топлата вода и колелото и видите ли какъв голям успех е това, е това е несравнимо. Още по гот е че плановете които чертаят в момента са толкова лаишки но за сметка на това звучат много добре, бедна ти е фантазията какви простотии могат да натворят от Герб ако не са от Брюксел да ги озаптяват. Аз съм похарчен Сина ми отрасна скоро време ако се пребори ще замине за чужбина възпитал съм го добре , надявам се , а за поредните малоумници които ми дават акъл по телевизиите за магистрали и ядрени реактори не ми дреме. Дори и да виждам грешки никога няма да сигнализирам защото когато можех да съм полезен ми бе казано че няма нужда от мен.
08 Септември 2010 00:13
Впрочем, още една предстояща далавера!
На колко от форумците е направило впечатление, че поне от десетина години не са боядисвани стълбовете на електро-преносната мрежа на градския транспорт?
По технологично-експлотационни срокове това трябва да се прави на пет години веднъж, за да се запази метала от корозия. Технологията е: първо-преобразувател за ръжда, второ - изпръскване със сребърен феролит. И всичкото би струвало около стотина хиляди.
Да, ама не! Защо? Щото току-виж един ден се намерила фирма на наши хора от градската управа, която да спечели конкурс за подмяна на стълбовете, поради корозия и опасност от падане на контактната мрежа! Сметнете сами за колко милиона от данъците на софиянци ще стане цялата операция.
Освен това, според мен умишлено не се следи за капаците на тези стълбове и братята роми редовно вадят и отмъкват от вътре чугунените противотежести (всяка по десетина килограма) за обтегачите на контактната мрежа. А решението беше съвсем просто. С няколко аварийки за два месеца можеше да се заварят с оксижен оригиналните метални капаци за стълбовете и да се запази мрежата. Лично съм говорил със секретарката на тогавашния зам.кмет по транспорта ( сегашен мЕнистЕр) за проблема преди три години. Не им пука! Да сте видели един боядисан и обезопасен стълб до сега в София?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД