:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,537
Активни 328
Страници 411
За един ден 1,302,066

Кабинетът може сам да се опази от финансови пакости

В ЕС и по целия свят има достатъчно бюджетни намордници. За България най-подходящ е немският модел
Карикатура: Христо Комарницки
------
Като всяка нова идея темата за въвеждане на фискален борд в България беше посрещната със скептични коментари. Но критиците й явно не са в час, защото не става дума за ерес или авангарден експеримент, а за простички правила. Които не само, че действат в други страни от ЕС, но не са непознати и за нас.

Фискалните правила присъстват в политиката на старите страни - членки на ЕС, още от 1990 г., но набират по-голяма популярност в средата и края на 90-те години. Първото такова правило в България бе въведено през 2003 г. То слага таван на консолидирания държавен дълг, отнесен към БВП - изискването е да не надвишава нивото от предходната година. За изпълнението му следи Министерството на финансите, а при неспазване на правилото, автоматично се задействат санкции за влизане в нормата. Друго правило, ограничаващо размера на държавния сектор до 40% от БВП, се въведе през 2006 г., макар че при неспазването му не са предвидени никакви действия. Първото правило беше нарушено през 2009 г., а второто ще бъде нарушено през тази година.



"Намордниците" в ЕС



Към 2008 г. 24 от 27-те страни - членки на Общността, използват фискални правила под една или друга форма, сочи статистика на Главна дирекция "Икономически и финансови въпроси" на Европейската комисия. Най-общо правилата могат да се разделят на 4 групи - в номинално и реално изражение, като процент от БВП или брутния национален доход и други. Преобладават фискалните цели, свързани със спазването на определени пропорции спрямо икономиката - например бюджетният дефицит (или излишък) да се стреми към определен процент от БВП; ръстът на приходите да се съотнася с ръста на БВП; бюджетните разходи да не превишават определен процент от БВП и т.н.

Има и други фискални намордници - например таван за размера на дълга, съобразен с обслужването му; ограничения за преките и косвените данъци; разпределение на преизпълнението на приходите; разпределение на разходите; таван на нетните заеми; реализираните приходи трябва да покриват разходите на специалните бюджети, основно на пенсионното осигуряване.

Интересен пример е Ирландия, където от 2000 г. действа правило за разпределение на разходите - 1% от правителствените разходи се инвестират в Националния пенсионен фонд. В Дания през 1992 г. се въвежда изискване за балансиран бюджет в интервал 0.5-1.5%, което от 2007 г. е заменено с интервал от 0.75-1.75%, или в най-лошия случай балансирани бюджети в периода 2011-2017 г. В Ирландия фискалният борд съдържа и забрана за вдигане на преките и на косвените данъци.

Най-малко са правилата за ръст на показатели в номинално и реално изражение - например на разходите на правителствения дълг или на бюджетния дефицит. В Полша например през 2006-2007 г. важеше т.нар. бюджетна котва - фиксиран номинален бюджетен дефицит от 30 млрд. злоти, което при ръст на икономиката свива фискалния недостиг като процент от БВП.

Германия има свой строг фискален борд. Правилата там са записани в Конституцията и съществуват още от 1990 г. В страната съществува златно правило, което гласи, че задлъжняването на държавата е позволено единствено, ако не надвишава брутните публични инвестиции, като изключения са позволени за стабилизационни цели. В средата на 2009 г. беше добавено друго важно правило - структурният дефицит на страната (отрицателното салдо, изчистено от влиянието на икономическия цикъл и еднократни операции) да не надвишава 0.35% от БВП. То предвижда постепенно движение към балансирани бюджети от 2011 г. и става задължително от 2016 г. Ограничението за структурно балансирани бюджети за федералните провинции на Германия влиза в сила от 2020 г.



Отличникът, който попадна в групата на калпазаните



С въвеждането на валутен борд през 1997 г. България се утвърди като пример за мъдра фискална политика, водеща до стабилност и предвидимост. За десетте години между 1998 и 2008 г. само три завършват с бюджетен дефицит, като от 2003 г. неизменно се реализират излишъци, които нарастват всяка година. Същевременно държавният дълг като процент от БВП намаля драстично от над 100% през 1997 г. до 14.2% към юни 2010 г., а фискалният резерв от 1.6 млрд. лв. нараства до 12 млрд. лв. към октомври 2008 г. Благоразумната фискална политика на България, обаче беше поставена под сериозен въпрос през 2009 и 2010 г. и съмненията около нея трудно ще бъдат опровергани.

След като България беше давана за пример като фискален "отличник" през 2009 г., се оказа, че дефицитът на начислена основа (при изчислението му се включват реално извършените плащания, както и поетите ангажименти за разходи) е 3.9% от БВП. Въпреки заложената цел за дефицит от 0.7% от БВП на касова основа (включваща само реално платените разходи) през 2010 г., през лятото беше приета актуализация, която предвижда годината да завърши с отрицателно салдо от 4.8% на касова основа, което означава около 3.8-3.9% на начислена основа. Заедно с това фискалният резерв към декември 2010 г. се предвижда да е 4.5 млрд. лв. Тези цели заедно с усъмняването на ЕК в достоверността на българската статистика, кризата в Гърция и нарастващата задлъжнялост на старите страни - членки на ЕС, трудно могат да убедят международните и местните инвеститори, че България ще следва благоразумна фискална политика в идните години.

В това положение най-разумното нещо е правителството само да си завърже ръцете с ново фискално правило, което да не може да бъде отменено от парламентарната или съдебната власт. Едно такова решение е правилото да бъде записано в Конституцията. Що се отнася до конкретното правило, възможностите са доста ограничени. Анализът сочи, че по време на възхода на икономиката през периода 2001-2008 г. приходите в бюджета са се подобрили, но разходите изобщо не се влияят от развитието на икономиката - те нарастват по своя си логика, нямаща нищо общо с икономическия цикъл. Затова за България най-подходящ изглежда точно германският вариант за фискално правило - залагане на точна цел за максимално допустимия размер на дефицита, като се остави вратичка за неизпълнение, но само при сериозни непредвидени обстоятелства.

Въвеждането на подобна цел, която да не може да бъде поправяна от парламента или съда, ще осигури втората след валутния борд котва за стабилност за икономиката. Едно фискално правило ще върне доверието в благоразумното управление на публичните финанси в страната - имидж, който бе граден повече от 10 години, а бе разклатен за нула време. Подобна стъпка ще увеличи предвидимостта в икономиката и ще подсили положителното отношение на ЕС, международните и местни инвеститори и данъкоплатците към държавата. Спечеленото доверие ще се отплати многократно с по-високо вътрешно търсене, с по-благоприятни лихви, със засилен приток на чуждестранни инвестиции.

Единствената "пречка" е, че ще се наложи повишаване на ефективността на разходната част на бюджета, което означава да се направят дълго отлаганите реформи. Добре е, че реформите са в сферата на политическите приоритети, но излишъкът от говорене и липсата на реални промени заплашват да се превърнат в сериозно икономическо бреме и вещаят трусове.
11
3938
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
06 Септември 2010 21:06
Първом Натиснете тук, поразгледайте малко, и тогаз(ако все още ви е интересно), давайте напреж..
.
P.S. А Комара като винаги пак изкъртил фаянса!


Редактирано от - OLDMAD на 06/9/2010 г/ 21:09:46

06 Септември 2010 21:43
Кабинетът може сам да се опази от финансови пакости

Да ама що за кабинети бяха досегашните - и защо точно сега се появяват откриватели на топлата вода.
Защо точно сега толкова се бие тъпана? Тригъзоламята не ви ли впечатляваше на тази тема?
06 Септември 2010 21:55
След финансовите пакости на Жан Стефчо и Иван, никой с нищо вече не мо'е ни впечатли!
07 Септември 2010 03:32
Едно такова решение е правилото да бъде записано в Конституцията.

Ами вече имаше такъв запис в Конституцията - тази от 1971 г. в нейният член 1-ви.
Член 1
-
(1) Народна рeпубликa Бългapия e социалистическа държава на трудещите се от града и селото начело с Работническата класа.
-
(2) Ръководната сила в обществото и държавата е Българската комунистическа партия.
-
(3) Българската комунистическа партия ръководи изграждането на развито социалистическо общество в Народна република България в тясно братско сътрудничество с Българския земеделски народен съюз.

07 Септември 2010 03:37
Та горното предложение е същото - да се обяви една идеология за държавна и да се наложи една точно определена политика, не чрез силата на аргументите, а чрез силата на закона. И тя да не подлежи на проверка, оспорване и промяна на всеки 4 години. Дори да е най-погрешната в определен момент.
-
Аз предлагам от фондациите ИПИ и Институт отворено общество да трансформират леко искането за да добие по-голяма адекватност - да искат да се запише направо в Корана.
07 Септември 2010 03:49
А защо е трябвало статията да преписва телефонния указател и тук таме да споменава торбалан ? Няма ли да прочетем нещо сериозно и аргументирано, но не с торбалана (той ще ни накаже, оня ще ни се расърди), а с аргументите на икономическата логика ? Много би ми било любопитно, да прочета, например, как ИПИ-тата смятат да преодоляват разликата във производствените възможности и доходите, които сриват размяната ? С безкрайни частни инвестиции ? А на кого ще продават продукцията от тези инвестиции, след като проблемът пък си е изначалният - силно нарушената размяна в следствие на силното неравенство на производствени възможности и доходи, на "излишни" хора ? Тях кво ще ги правим ? Ще инвестираме в газови камери и химическа промишленост или във ядрена война ?

Редактирано от - Brightman на 07/9/2010 г/ 04:20:57

07 Септември 2010 04:17
В резюме е написано, че фискалните правила съществуват, за да бъдат нарушавани, когато икономиката е в криза. Бюджетният дефицит на Ирландия е 11.7%, което е значително подобрение спрямо миналата година, когато е бил 14.2%. Дефицитът на Дания е 5.4% от БВП и се очаква да бъде 4.9% през следващата година. В Полша дефицитът през миналата година е бил около 6%, като една част от него се дължи на фискалните стимули за икономиката. Дефицитът на Германия е 5%. С тези страни ни обединява това, че всичките са в процедура на свръхдефицит.
07 Септември 2010 04:35
Първото такова правило в България бе въведено през 2003 г. То слага таван на консолидирания държавен дълг, отнесен към БВП - изискването е да не надвишава нивото от предходната година.
За пръв път чувам за това правило, но то ми се струва доста извратено. Според него, ако икономиката е в криза и БВП спадне, държавата трябва да започне да си погасява предсрочно заемите.
07 Септември 2010 04:49
Нещо любопитно за дефицита и то не за друго, а заради мащаба в който е възможен и то без да предизвика инфлация, а единствено икономически подем. И без да води до ръст на държавният дълг.
-
1861 г. Началото на гражданската война в САЩ. Абрахам Линкълн търси финансиране за войната. Опитва се да вземе заем от частни банки, но те му ги предлагат с лихва - 24-36%. Отказва да вземе кредити.
-
Вместо това той вика своя стар приятел полковник Дик Тейлър от Чикаго и му възлага задачата да финансира войната.
Линкълн пита Тейлър как ще го направи.
Тейлър отговаря - “Линкълн, това е лесно, накарай Конгреса да гласува проектозакон за конкурс за отпечатване на банкноти, плати на войниците си с тях
и спечели войната.”
-
От 1862 до 1865г. са отпечатани над 450 млн. долара (банкноти известни, като зеленогръбки и които са в обращение чак до 1994 г.), което е съпоставимо с отпечатване днес на трилиони долари. Интересното е, че не само войната е успешно финансирана, (заплати, покупка на оръжие, храни, дрехи), не само, че икономиката на САЩ дръпва, но и дълги години след войната бюджетът на САЩ е на излишък.
07 Септември 2010 09:40
В това положение най-разумното нещо е правителството само да си завърже ръцете с ново фискално правило ....

даа ама фискалните правила и органичения не ще позволят на комунезки реформатори да правят палави далавери.
--
Подхвърлям и още една доста актуална и свежа идея по която се работи в белите от разумни - закон за бюджетната отговорност.
--
Ама преди това да мине закона за лустрацията, та да има смисъл и горното. Като лустросат знакови фигури като ББ, ИК, АД и т. н. ще почне да се просветлява.
До тогава шебекбаши тупангиби.
07 Септември 2010 14:34
Brightman
По темата, а и по принцип...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД