:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,222
Активни 519
Страници 11,125
За един ден 1,302,066
Анализ

Единственото добро нещо в бюджет 2011 е замразяването на пенсии и заплати

Въпреки политиката на правителството, икономиката все пак дава признаци, че се възстановява
Карикатура: Христо Комарницки
------
Бюджетът е най-ясното отражение на идеите за управление и политиката на всяко правителство. Макар този документ да е един финансов план, в него намира израз всичко, което управляващите смятат да направят, а чрез средствата, които се отпускат за финансиране, се виждат и приоритетите, и моделите за реализирането на целите.

Най-смущаващото е, че проектът за бюджет през 2011 г. няма ясна идея, макар в следващите 20 години трудно може да има някакви други големи приоритети извън образованието, науката и инфраструктурата. В съставения от управляващите бюджет върху тези два сектора обаче няма никакъв акцент. Има просто един сбор от цифри, които показват, че едни хора ще похарчат едни пари за едни неща, които са подредени по незнайно какъв начин. Бюджетът е добър за гражданите и бизнеса, когато подпомага развитието на държавата и гарантира стабилност и икономически растеж. А бюджет 2011 е толкова далеч от това, че може с него, може и без него.

На първо място, този бюджет не е реформаторски. Досега правителството не е направило нито една реформа и няма идея какво изобщо трябва да се направи в която и да е област. Освен общи приказки и заклинания, че управляващите смятат да правят нещо, в реалния живот нищо такова не се чувства.

Да вземем например администрацията.



Съкращенията никога не са означавали реформа.



Когато има формулирани цели за това гражданите да получат повече и по-добри услуги за по-малко пари, това се нарича реформа. А това, че ще съкратиш една структура и ще я преместиш от едно място на друго, и че ще уволниш 10 души и после ще ги назначиш, не е реформа. Предишното правителство съкрати държавната администрация с много повече хора от сегашното. Но тогава никой не каза, че има реформа. Какво е по-различно сега? Аритметичното съкращаване на хора не води до нищо добро.

Какво се случва например в МВР? Във всяка друга държава министърът на вътрешните работи отдавна щеше да си е подал оставката заради провала с издаването на новите документи за самоличност. Индиректните загуби за икономиката от това са близо 1% от БВП. Когато хиляди българи всеки ден биват тормозени, това може да е всичко друго, но не и административна реформа или добро управление.

Секторът на сигурността е голямо перо в бюджета. За него догодина са предвидени 2.683 млрд. лв. Но не бива да се слага знак на равенство между МВР и Министерството на отбраната (МО). Икономическият и управленският капацитет в двете ведомства е доста различен и той е в полза на МО. Там работят отдавна по линия на НАТО. Друг е въпросът, че невинаги политическите решения, които се взимат, са добри. Затова се получават големите разходи с поръчките за въоръжение. Това е въпрос на лобизъм вътре в самото министерство и на опити на всеки на политическо ниво да бъде дадено по малко.

В МВР ситуацията е съвсем различна. Независимо кой е министър, това е ведомство с минимален и доста под средното ниво управленски капацитет, с много неясни принципи на управление и с много ниска бюджетна ефективност. С други думи -



МВР е една тъмна дупка



Тази структура е далеч от всякаква ефективност и това се вижда от сравнението на показателите с тези на другите европейски държави. В ЕС за полиция и вътрешна сигурност се харчи към 1% -1.1% от БВП, а в България тези разходи са 1.9% - 2%. Преди две години със Световната банка реализирахме една поредица за преглед на публичните разходи, в която беше включена системата на правосъдието и съдебната власт. Въпреки усилията, които положихме да убедим ръководството на МВР да се направи такъв преглед на техните публични разходи, те не се съгласиха. Т.е. независимо кой е там, МВР не желае да допусне външен поглед и оценка. Тогава много от митовете, които съществуват, щяха да бъдат развенчани. Бюджет 2011 с нищо не променя тази ситуация. Не се прави никакъв преглед на ефективността на разходите на ведомството и дори средствата, с които то ще разполага, се завишават с около 50 млн. лв. и ще надминат 1 млрд. лв.

Освен реформите вторият много важен въпрос за бюджета и икономиката догодина е, че без чужди инвестиции България



няма как да има стабилен висок икономически растеж



Ако разчитаме само на вътрешното потребление, макромоделите показват, че по никакъв начин не може възстановяването на растежа да бъде устойчиво над 1.5%. А в бюджет 2011 управляващите залагат ръст на икономиката в размер на 3.6%.

Много важно е да се каже, че въпреки правителството, икономиката все пак дава признаци, че се възстановява. Подчертавам, че това се случва въпреки политиката на държавата, която през последната година и половина е враждебна към бизнеса и към гражданите. МВР и министър Цветанов нанесоха сериозни вреди на икономиката. Как освен като "враждебни" да се нарекат показните операции срещу клиентските центрове на енергоразпределителните дружества? Така се прогонват чуждите инвестиции от България, а те са тези, които създаваха работни места. През 2009 г. чуждите инвестиции у нас възлизаха на 6-7 милиарда, и то във вихъра на най-голямата икономическа криза в Европа и света. А през тази година стигнахме дъното на чуждите инвестиции и се върнахме на нивата от 90-те години. Трябва да е ясно, че икономиката няма как да се възстанови, без отново да стане атрактивна за чуждите инвеститори. А с гонения срещу тях това няма как да се случи. Вътрешните ресурси могат да държат ръста на БВП около 0%, но не могат да дадат тласък на икономиката.

И все пак



има две правилни неща в съставения проектобюджет



Това е замразяването на заплатите и на пенсиите. Ако управляващите успеят да удържат това си намерение, ще свършат нещо добро. Доходите скочиха много преди кризата и нивата им не отговаряха на конкурентоспособността на икономиката. Известно е, че държава във валутен борд не може да обезценява валутата си. Затова начинът за корекция е свързан с това в добри времена заплатите да растат по-бързо, но в лошите трябва номинално да се коригират надолу или поне да се замразят. Ясно е, че това е силно непопулярна мярка, но тя е правилна от гледна точка на макроикономиката. Благодарение на нея предприятията ще продължат да работят и ще се гарантират работните места на хората. А когато има работни места, рано или късно икономиката ще се развие и доходите ще се възстановят.

Решението бюджет 2011 да се базира на надценен ръст на икономиката е частично тактическо и частично политическо. По-високият БВП автоматично сваля процента на дефицита. При по-нисък БВП и висок номинален дефицит, като процент от БВП той не би бил 2.5%, а сигурно отново ще е над позволените в Договора за присъединяване към ЕС норми - 3%. Политическият замисъл се крие в това, че една дясна партия няма как да увеличава постоянно публичните разходи като процент от БВП, т.е. не може да обоснове защо изземва по-голям доход от бизнеса и от населението, за да го преразпределя по един доста неефективен начин. В този смисъл завишеният БВП върши "добра" работа на кабинета.

През последната година и половина бюджетът е толкова объркан, че дали той ще съществува или не, няма никакво значение. И без това никой не се съобразява с правилата, които са заложени в него. Всичко е замряло - вече никой не говори за програмни бюджети, за ефективност на разходите. Видимо управлението не е добро и има доста ниско ниво на ефективност и качество на публичните разходи.



* Авторът е бивш зам.-министър на финансите от НДСВ.
25
3450
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
16 Септември 2010 20:03
Е, как пък веднъж "не се случи" да наритат заслужено поне един такъв мустакат бозайник по задника?
16 Септември 2010 20:07
Като го видях, че е бил в крадливото правителство на испанския мошеник, разбрах защо се кефи на замразени заплати и пенсии. Осифгурил се е, какво му пука...
На една пенсия да останеш дано! - така би го проклела жестоко баба ми.
----------------------------------------
Блогът на Генек
16 Септември 2010 21:48
Дацо-Гацов - изпълзял гущер на припек.
Реди ги като шопа - Я, незнам как е, но не е така.

16 Септември 2010 22:09
Обвинявате Гацо Бацов, но човекът ви казва:
Независимо кой е министър, това е ведомство с минимален и доста под средното ниво управленски капацитет, с много неясни принципи на управление и с много ниска бюджетна ефективност.
16 Септември 2010 22:11
Авторът е бивш зам.-министър на финансите от НДСВ.

То верно много лошо Ad hominem, ама пуста му българщина Не моа му вярвам на тоя.

Редактирано от - Distributed на 16/9/2010 г/ 22:12:01

16 Септември 2010 22:46
в следващите 20 години трудно може да има някакви други големи приоритети извън образованието, науката и инфраструктурата.

Любчо, ака г-н зам. министър, единствената причина да съществува държава, на която вие да бъдете по некое време нещо като зам. министър е СУВЕРЕНЪТ! Демек народът. Хората. Електората! Раята! Не знам с какво име да го напиша, че да ви прищрака за кого иде реч.
Ерго, единственият приоритет на държавата е благоденствието на народа
Всичко останало требе да се върти около тоя принцип и да му души задника.
А просто така образование, наука, инфраструктура, тинтири минтири царски иширети от хора без акъл и без сърца и демек обикновени машинки като автоматите за кафе, пущиш стинки, цръкне мисла.

_____________________________________
"Как по дяволите можеш да си щастлив, когато в шест и трийсет те събужда будилника и трябва да скочиш от леглото, да се облечеш, да ядеш набързо, да сереш, да пикаеш, да си измиеш зъбите, да се срешеш, да се блъскаш в транспорта, за да се добереш до някакво място, където всъщност правиш пари за някой друг и от теб се иска да си благодарен, че ти е предоставена тази възможност?" Чарлз Буковски
16 Септември 2010 22:48
"Авторът е бивш зам.-министър на финансите от НДСВ".


По-точно е да се каже: на бившето НДСВ - за умрелите или добро, или нищо ! Тия още ли мърдат ?
17 Септември 2010 00:52


Отлична статия,

Точен, конкретен, компетентен анализ.
Стига да има кой да го чете, вместо да подвиква дежурните си глупости първосигнално.

Май няма, освен Васик.
Ех, Васик, лошо е и по-лошо се задава.

Както казва д-р Михайлов - "харизмата" се лекува с глад.
17 Септември 2010 06:24
Как се отвлича вниманието на стадото:
- под темата за мангалите - 7 страници.
- под темата за Бюджета - 7 мнения..
.
P.S. Абе тия дни се подочу, че финансовото величие Милен В. щели го бръчкат за далаверата с външния дълг. Пак!
Това да не е някакъв нескопосан опит за адвокатска защита?

Редактирано от - OLDMAD на 17/9/2010 г/ 06:30:31

17 Септември 2010 08:52
Абе за нашите политици най-добре е да си стоим бедни. А те богати. Това е истински капитализъм, бедните най-лесно се манипулират. А българите си траят, траят, докато не им дойде до шията, та да скочат. И след това българите били жестоки.
17 Септември 2010 09:01
Единственото добро нещо в бюджет 2011 е замразяването на пенсии и заплати

Е-е-е, няма ли да има поне и някое повишаване на цените?
17 Септември 2010 09:39
И както винаги, Комара пак е на висота!
17 Септември 2010 10:07
Винаги има недоволни от бюджета.
Това което ме учудва е колко много компетентни специалисти има във форума, които ги разбират нещата. И могат да го съставят къде-къде по-правилно от който и да е финансов министър.
Ама явно е, че народа е прост щом не ги е избрал тях да разпределят бюджета.
17 Септември 2010 10:18
И все пак има две правилни неща в съставения проектобюджет
Това е замразяването на заплатите и на пенсиите. ... Доходите скочиха много преди кризата и нивата им не отговаряха на конкурентоспособността на икономиката. ... държава във валутен борд не може да обезценява валутата си. Затова начинът за корекция е свързан с това в добри времена заплатите да растат по-бързо, но в лошите трябва номинално да се коригират надолу или поне да се замразят. ... мярка, но тя е правилна от гледна точка на макроикономиката. Благодарение на нея предприятията ще продължат да работят и ще се гарантират работните места на хората. А когато има работни места, рано или късно икономиката ще се развие и доходите ще се възстановят.
Колко много глупост има в тези редове. Не е едно и също замразяването на доходи, които са били на високо ниво и замразяването на доходи на мизерно ниско ниво както е в България. Докато в първият случай написаното е вярно, то в втория случай, както е в България, изобщо не отговаря на истината. За България вярното решение е доходите да продължат да растат за сметка на намаляване на огромният процент на печалба ба дебеловратите бизнесмени, но това няма да стане - все пак те управляват в България. До какво водят мизерните доходи в България се видя добре през последните 20 години - водят да демографска катастрофа, изселване на българите от България и ниска производителност на труда. Това ли ни трябва в условията на криза?
17 Септември 2010 10:29
Ще се опитам да дам някакъв пример.
Държавата X в Европа - фирма с 100 работника с среден разход за труд на работодателя от 4000 евро месечно на един работещ и печалба за собственика средно 40000 евро месечно.
Държавата България - подобна фирма с 100 работника с среден разход за труд на работодателя от 600 лева месечно на един работещ и печалба за собственика от 160000 или повече лева месечно.
Е, не е ли "доброто нещо" вместо да се намаляват или замразяват доходите в България, да се намали печалбата на собственика? Това от макроикономическа гледна точка не е ли така? Само така икономиката на България има шанс да излезе от кризата и обратното - както се видя през последните 20 години, мизерните доходи водят само да задълбочаване на кризата.
17 Септември 2010 10:57
Е-е-е, няма ли да има поне и някое повишаване на цените?

Горива, цигари, парно - достатъчно ли?
17 Септември 2010 11:00
среден разход за труд на работодателя от 600 лева месечно на един работещ и печалба за собственика от 160000 или повече лева месечно

Що си мислиш, че всички фирми в Бг са или МТел, или Е.ОН?
17 Септември 2010 11:06
Как различно изглеждат нещата, в зависимост от гледната точка. На спечелилите от "кризата" - да им е честито. 3 % са все пак няколко хиляди фамилии барабар с шуреите, баджанаците, племенниците и просто братовчедките. На останалите им остава да плащат сметките и заемите и да се радват. Не знам на някой прави ли му впечатление, че "доброто" замразяване на пенсии и заплати става при реално увеличение на разходите за здраве между 40 и 100%. Същото - за образованието. Същото - за горива, и отопление. Бюджетът със замразените заплати за 2011 означава, че компенсирането на последствията от кризата се отлага най-рано за 2012, а това означава гарантиран 4 годишен период (2008-2012) на реално намаление на жизнен стандарт и възможности за потребление и развитие. Някои може и да си потриват ръчичките от такива "хубавини", ама останалите 97% плащат сметката за това. То вследствие на "сбъркания чип" в главата на управниците ние и така бяхме изхърлени на последните места в Европа по стандарт и потребление, та надеждата на спечелилите от кризата е, че разликата едва ли ще се забележи особено.
17 Септември 2010 11:11
Като ги слушам тези боклуци да се хвалят с инвестиции защо не виждам заводи, пътища, земеделие а само молове и търговци.
17 Септември 2010 11:34
А на някой прави ли му впечатление, че на т.нар. "дясно" Правителство на ББ, процента преразпределение на БВП е около 43%, и минава този на троедупестите?
И повече е присъщ на гайките с лява резба..
17 Септември 2010 14:41
И тоя объркан човечец ни е бил заместник-финансов министър.. Май ще се окаже, че Боко е прав като отказва да предприеме каквито и да е било промени и само реже бюджети. Ако и неговите специалисти са рода на Марто Лилипута и Любо Дацов, то наистина най-добре е да си се носим по течението.
17 Септември 2010 15:22
И кое му е доброто на замразяването? Предвид стремителния растеж на цените, което води до намаляване на потреблението? Как свиването на потреблението ще се отрази добре на макроикономиката, да не би да повиши производството? С такива министри и зам. министри - така! А то други май няма.
17 Септември 2010 15:46
За разлика от САЩ (все нови и нови помощи за стимулиране на фирмите и потребителите, т.е. увеличаване на дефицита), в ЕС политиката на правителствата е насочена главно към намаляване на дефицита чрез съкращаване на разходите. Тук се намаляват заплати на държавните служители (от 5% до 15% според ранга и заплатата), "замразяват" се пенсиите, увеличи се ДДС с 2% от 1 юли и се съкратиха държавни проекти (основно в инфраструкрурата). Управляват социалистите.

Предполагам, че политиката на БГ ‌ правителство следва тази обща за ЕС линия.
17 Септември 2010 19:30
Управляват социалистите.
Предполагам, че политиката на БГ ‌ правителство следва тази обща за ЕС линия.[/b]
Марсиански[b] туй нящо социалисти, капиталисти, десни, леви ти е голяма каша в главата. Точно това, което казваш, че прави ЕС е десен подход, а не социалистиочески. Вчера имаше статия в този смисъл.
19 Септември 2010 15:59
ако хубавото е замразяването на заплати и пенсии, какво ли е лошото?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД