:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,753
Активни 795
Страници 30,318
За един ден 1,302,066
Консулт

7 неща, които банките не искат да знаете

Банките могат да ви блокират кредитната карта заради неплатена дребна такса и да провалят нужна покупка.
Бизнесът на всяка банка е много прост - набиране на капитал от хората и предоставянето му като кредитен ресурс, като разликата между лихвите по кредитите и депозитите е основата на тяхната печалба. Има някои неща, които те няма да ви кажат или дори и да го направят, няма да държат да ги запомните.

1. Гарантираният размер на депозит е 100 000 лева. Ако отидете да депозирате, примерно, 200 000 лева, се подлагате на риск. Разбира се, банковата ни система е стабилна, но все пак - разпределете сумата в различни институции до защитения таван. Така дори при непредвидени обстоятелства няма да загубите нито лев.

2. Лихвата от 7-8%, която се рекламира по телевизията, не е за месечния ви депозит, а е изчислена на годишна база. Затова сумата, която ще получите като лихва, ще е доста по-ниска. Практиката в момента показва, че обещаваната годишна лихва за тримесечен депозит на годишна база е с между 2 и 2.5% по-ниска от тази по срочен депозит за 12 месеца. Сега моментът да е подходящ за сключване на годишни депозити, вместо тримесечни, защото така донякъде застопорявате настоящите високи лихвени нива поне за една година, ако сте дългосрочен спестител.

3. Новите промоционални лихви, които ще се предлагат за месечни депозити, ще важат само за новите клиенти. Като стар клиент вие няма да можете да се облагодетелствате от тях. Или ще можете, но след като ви изтече договорът. Доскоро повечето банки предлагаха след изтичането на договора за срочен депозит той автоматично да се подновява за същия период, без да се налага клиентът да изрази специално желание за това. В момента обаче не е така - след датата, на която изтече договорът ви, банката автоматично го прави разплащателна сметка, т.е. започва да му начислява възможно най-ниските лихви. Затова, за да не губите пари, следете датите на договорите си и своевременно уведомявайте банката какво искате да правите с парите си.

4. Тегленето на средствата преди изтичането на крайния срок по срочен депозит може да ви струва целия доход. Обикновено банките обясняват, че няма проблем да изтеглите от парите си, но не уточняват каква сума ще загубите, ако го направите.

5. Банките няма да ви кажат доколко рисков е портфейлът им, както и какъв е обемът на лошите кредити. Затова, ако видите рейтингова агенция да понижава кредитния портфейл на някоя банка, това е знак да имате едно наум.

В усилията да се поддържа идеята за стабилност на банковата система и да не се създава паника помага дори БНБ. Отчитането на лоши кредити вече става след шест месеца, а не както бе доскоро - в рамките на три месеца. Да не говорим, че официалната статистика определено може да се каже е доста "съмнителна".

6. Таксите и наказателните санкции при неизплащане в срок не са любими теми при кандидатстване за кредит. Банката често избягва тази тема в подробности, когато кандидатствате за кредит, кредитна или дебитна карта. Всъщност това е едно сериозно перо при реализиране на финансовите им резултати. Обикновено банките не правят проблем, ако закъснявате с 1-2-3 дни всеки месец с вноските си. Но ви начисляват лихви! И ако поискате банково извлечение, ще видите, че сумите не са малки.

Други трикове при кредитните карти е начисляване на лихвите на определена дата, за плащането на която, ако не са ви останали средства след погасяване на минималната си вноска, също сте наказвани. Разбира се, минималната вноска, за която най-вероятно ще получите съобщение по пощата или телефона, няма да включва и сумата на лихвата.

Същото се отнася и до годишните такси за обслужване на картата ви. Те се начисляват на дата, която е известна само на банката, и ако нямате съответната сума в картата си, можете да се окажете неприятно изненадан в чужбина. Например - да имате карта с овърдрафт до 2000 евро, която да е блокирана заради такса от 20 евро.

7. Последната мода при банките е такса за разглеждане на документи. Банките дотолкова са завишили изискванията си към кредитоискателите, че сигурно отхвърлят огромната част от исканията. Това обаче не им пречи да искат такса за разглеждане на документи, която се заплаща, независимо от това дали сте одобрен, или не. Друг е въпросът, че на един кредитен инспектор най-вероятно би му отнело 5 минути след кратко събеседване да ви каже дали изобщо има смисъл да кандидатствате.
33
10459
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
19 Септември 2010 20:07
- Ало, застрахователя ли е? А, банката? И НА ВАС ДА ВИ ГО.....
19 Септември 2010 20:17
Статията -
А сега - и една с названията на банките. Макар да си ги знаем...
--------------------------------
Блогът на Генек
19 Септември 2010 20:41
Елементарно, Ватсон. Елементарно.
19 Септември 2010 21:07
8-ото и най-важно нещо което и тази статия не ви казва е, че банките не само че не ви трябват, ами точно обратното - лъскавите сгради и милиардите печалби са за ЗА ВАША СМЕТКА! Безплатен обяд няма и както и да го извъртите няма как да похарчите повече от колкото имате. Единствено изключение е инвестицията в бизнес, но това не е за всеки. Планирайте си разходите. Колкото по-малко банки, толкова по-висок стандарт на живот ще имате.
19 Септември 2010 22:02

Седмо: кради по-малко!
от Дарио Фо
19 Септември 2010 22:52
Най-важните неща естествено не са казани, но пък има и няколко скрити рекламки. Ако ще имате отношения с банки за повече от 2-3 месечни дохода, намерете си читав консултант и си платете за акъла как реално са нещата. Единственият съвет, който банките не искат да прилагате.
19 Септември 2010 23:12
Бизнесът на всяка банка е много прост - набиране на капитал от хората и предоставянето му като кредитен ресурс, като разликата между лихвите по кредитите и депозитите е основата на тяхната печалба
Прост е като горното твърдение...
19 Септември 2010 23:16
По съвременния български пишман правопис, посланието е:
Седмо: Кради по малко!
19 Септември 2010 23:26
Рекох да надникна на посочения адрес. Ако знаете какви заглавия има само..
От точни, по-точни:
- "10 фонда спечелили 153 милиарда долара"
- "9 банки ще рефинансират кредити за трактори"
- "6 грешки при ползването на кредитни карти"
- "4 критерия за избор на кредитна карта"
А тук ше ми говорят за някакви си.. 7 неща, които банките не искат да знаете .
'Ми бива ли така?
19 Септември 2010 23:33
Най-после пролетарската мъка фокусира новия тиранин!
19 Септември 2010 23:45
СЕГА препечатва статия, публикувана в първоизточника на 7 април 2010 г.!!! Поздравления за светкавичната реакция! Нямаше нужда от такава прибързаност, трябваше да го пообмислете още малко и да го публикувате на 7 април 2011, по случай първата годишнина от първата публикация. Още веднъж - честито.
20 Септември 2010 01:16
Драги ми Пишурко,
Бедна ти е фантазията.
Прочети това интервю на един уважаван професор Натиснете тук и ще разбереш, че страната ни гъмжи от престъпници - от учителите и лекарите до получаващите пари от чужбина и онези, които работят, за да им ги пращат.
20 Септември 2010 02:47
Пролетарската интуиция никоге не е била погрешна. Базира се на дългогодишен try and error процес и затова е кристализирала в такъв точен индикатор.
Алтернативи на алчните банки и фалшивата икономическа система има много, но понеже всичките са прекалено интелигентни и социални *за да бъдат реално оценени от съвременното общество* няма да намерят реализация в свят, управляван от малцина преяждащи и играещи сложна игра само и само да запазат статуквото самозабравили се получовеци.

Натиснете тук

Лихвата е корена на всяко зло народе, разбери това. Пари не трябва да се правят от нищо и като самоцел.
Още ли академиците от економикс-а не са си върнали дипломите обратно?
20 Септември 2010 02:48
Най-после пролетарската мъка фокусира новия тиранин!

20 Септември 2010 02:49
пак линка че нещо не сработи от веднъж
Натиснете тук
20 Септември 2010 06:51
До sivakyt

Социализма опита да релизира икономическа система в която на практика няма икономически отношения. Резултатите ги знаем всички и още си патим. Така че можев да отидете в северна корея да си рекламирате безлихвената утопия.
Само за сведения - всичко на този свят има цена. И ползването на чуждите пари също има цена - тя се нарича лихва,
20 Септември 2010 08:09
Сократе, не ни препращай към ЖЪЛТИ вестници!
20 Септември 2010 08:30
Не корете Сократя! Той ви препраща към този знаменателен професор, който със сигурност има издадени повече учебници и помагала отколкото имат десетима академици заедно. Лошо няма, само дето студентите му трябва да си ги имат всичките. Не казвам "прочели".
20 Септември 2010 09:13
Вегетарианец,
Това интервю трябва да бъде прочетено от всички като образец на наглост.
Казано образно, то обявява за душманин гяурина, който плаща диш-хакъ.
20 Септември 2010 09:18
Витлеем
20 Септември 2010 09:36
Това не са банки, а лихварни...Таксите особево при вложителите трябва или да се премахнат или да бъдат символични и това трябва да го направи БНБ или НС..., обаче там е пълно с лобисти на банките и това никога няма да стане, ако не ги принудим...Между другото този проблем го повдига и Обама...
20 Септември 2010 10:54
Не е пълна статията. Мога да добавя и това че при телглене на по-голяма сума пари внесени на депозит трябва да се заявяват предварително дори и на падеж (което е пълен абсурд). Ако сумата не се изтегли на падеж се дължат такси според тарифата на банката, който могат да достигнат размера на лихвата. Също така не смятам че годишните депозити са по-сигурни от тримесечните, както и по-доходни. Съществува банков туризъм именно за по-краткосрочните депозите които след капитализирането на ливхите значително надвишава лихвата при годишните депозите, а относно риска изобщо сами се досещате че в тази несигурни времена по-добре да разполагаш с парите си.
20 Септември 2010 12:25
"Има ли смисъл да обираме банка, като можем да основем банка!"
20 Септември 2010 12:57
набиране на капитал от хората и предоставянето му като кредитен ресурс

Банките не набират капитал от хората, а ресурс и то не само от хората, а и от фирмите, пенсионните фондова, други банки и т.н. Разликата между капитал и ресурс не съществува само за хора, които изобщо нямат представа от това, какво са пари и какво банки. Интресно защо обаче имено най-неграмотните се напъват да пишат дълги и обстоятелствени статии по темата.
20 Септември 2010 13:03
5. Банките няма да ви кажат доколко рисков е портфейлът им, както и какъв е обемът на лошите кредити. Затова, ако видите рейтингова агенция да понижава кредитния портфейл на някоя банка, това е знак да имате едно наум.

Рейтинговите агенции не понижават кредитни портфейли а кредитни рейтинги. Леле каква тъпота!!! Освен всичко друго почти всички банки в България са собственост на европейски банки и обикновено причината за понижението на рейтинга, нещо което се случи с някои банки напоследък е следствие не на рисковия им портфейл, а на това, че са понижили рейтинга на мамата.
20 Септември 2010 13:19
Бизнесът на всяка банка е много прост - набиране на капитал от хората и предоставянето му като кредитен ресурс, като разликата между лихвите по кредитите и депозитите е основата на тяхната печалба.

Това просто не е вярно Натиснете тук
20 Септември 2010 13:38
Статията е доста неграмотно написана, както отбелязват доста форумци.
НО, идеята е вярна - банките (особено в България) правят пари от всеки и от всичко до което се докосват.
Не си ли задавате въпроса, защо по улиците на София са наредени: Банка, Мобилен оператор, Банка, Мобилен оператор, Банка, Дрехи Втора Употреба, Мобилен оператор, Банка.....!Хммммм, далавера??
У нас има повече банки от колкото в цяла Калифорния (третата, мисля, икономика в света)???
20 Септември 2010 14:16
Бизнесът на всяка банка е много прост - набиране на капитал от хората и предоставянето му като кредитен ресурс

Това е първото изречение от статията.
И е грешно.
Абе хора, първо гледайте Zeitgeist, а после пишете глупости.

20 Септември 2010 19:13
Най-големите френски банки глобени за картелни комисионни
20 Септември 2010 -MEDIAPOOL.BG

Единадесет френски банки, сред които и големите "БНП Париба" (BNP Paribas), "Сосиете Женерал" (Societe Generale), "Креди агрикол" (Groupe Credit Agricole) и BPCE, са глобени от френската антимонополна комисия с общо 384.9 млн. евро, тъй като са съгласували помежду си комисионните, които вземат за обработка на банкови чекове, съобщи в понеделник агенция Блумбърг.
Най-голяма е глобата за BPCE - 90.9 млн. евро, както и "Креди агрикол" – 82.9 млн. евро, става ясно от съобщението на антимонополния орган.

В резултат на съглашението, при което при електронна обработка на чекове банките са прилагали единна междубанкова тарифа от 4.3 евроцента, клиентите са претърпели щети за 220 млн. евро. Това се е случило в периода януари 2002 г. - юли 2007 г., отбелязва агенция Франс прес.

21 Септември 2010 02:56
До m17.
Ползването на чужди пари няма да е възможно ако чуждите пари се облагат с наказателна такса за това, че лежат в нечии база данни и чакат някой да ги ползва, за да стават повече. Което е и реалният начин да не се влезе в кривата на насищане и в един момент всичко да рухне. Стойност има труд , ресурс, продукт и печалбата не е безгранична, ако не се влага достатъчно в развитието им. Банкерчетата нещо почнаха да препрочитат Маркс напоследък та не е зле и ти да си поотвориш ушите.. Освен ако не си решил по американско- овнешки начин да пуснеш печатарницата за банкноти и да чакаш някой, който непрекъснато обеднява *в следствие приложението на неандерталските ти теории на практика* да ти плаща за ползването на инфлиращото ти (не)състояние.
Да му писне на човек от кухини бре.
24 Септември 2010 14:07
Уважаеми другари форумци
Нито банките, нито статията Ви казва какъв е рейтинга на Българските банки. Преди да решите да си поверите парите на тях, прегледайте рейтинга им според Moody. Рейтинга на банката е много важен при избор на такава. За сведение на посрещачите - българските банки имат рейтинг C-. Затова лихвените проценти, които предлагат са прекалено високи. Това трябва да Ви е сигнална лампа да избягвате да си слагате парите на лихва между 8-12 % годишно. Такава банка е пирамида.
При големите западно европейски банки с рейтинг АА или ААА, лихвения процент е 0.5 - 1 % за година.
24 Септември 2010 14:15
Банковата система в България никога не е била стабилна. Препоръка - При положение, че България е пълноправен член на Европейския съюз, Всеки от Вас може да си отвори сметка в банка от друга държава членка на ЕС. По-сигурно е.
26 Септември 2010 19:26
Ега ти наглото заглавие за такава реклама на банките. Първо банките у нас реално нямат и 10% депозити срещу раздадените кредити, както е по закон. Второ, и един лев да сложите в банка, той не е застрахован, защото в закона пише кога трябва да почне изплащането на застраховката, но не и КОГА да завърши - затова пък пише ясно че след 10-та година от загубата на парите си нямате и право да ги търсите от банката си. Хайде стига от мен за сега тука.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД