:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,767
Активни 686
Страници 23,332
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Изключване на изключението

"Кажи един данък и ще ти кажа десет законни начина да го избегнеш"

Оптимистична теория на данъчния оптимизатор





Уникална е способността на българския бизнес да се изненадва от очевидни неща и предизвестени от години събития. От цяла вечност е ясно, че станем ли част от ЕС, ще трябва да уеднаквим данъчните режими с европейските правила и практики. Още когато предлагахме единствения преференциален режим в облагането с ДДС - облекчението за ваканционни пакети, бе очевидно, че това изключение от единния ДДС може да има само временен характер. Както всичко временно, изключението се оказа упорито и пак успя да ни изненада предупреждението на Еврокомисията, че



еднаквото облагане е задължително



за всички сегменти на туристическия пазар, че продукти, купени чрез туроператор и онези, които клиентът пазарува пряко от хотелиера, трябва да се облагат еднакво. Същото отдавна го пише в договора за присъединяване на България към ЕС. Въпреки това писмото на комисията пак ни намира неподготвени, вдигна смут и разправия. Туристическите "браншовици", т.е. лицата на десетките вече организации в отрасъла, жално разказаха, че договорите за следващия сезон вече са сключени, цените са фиксирани и промяната на данъчния режим ще опропасти сезона, отрасъла - и в крайна сметка цялата българска икономика. Апокалиптиката е пълен блъф, разбира се, но въпреки това браншовиците са прави - такава съществена промяна трябваше да бъде обсъдена далеч преди фаталния срок, а законодателните промени трябваше да са приети поне година преди да влязат в сила. Това е отговорният подход.



Промените в последния момент



са сигурен белег за нисък професионализъм на държавната администрация. Да подхванеш през есента изменения в ДДС за туризма, които да влязат в сила от следващата година, е сигурен път към недомислени решения. Днес трябва да обсъждаме промени, които да действат чак от 2012 г. И не е толкова важно дали ДДС за туризма ще стане 9% или 12% (а защо не 10%, най-малко за съзвучие с подоходните данъци). Колкото и да стане ставката, все ще има някакво потъване на обороти и все ще се намерят (законни) начини да се облекчи облагането. Вече е късно да се направят точни сметки за влиянието на промяната. Всяка нова ставка ще е еднакво недоказана и все едно ще е продукт на пазарлък, а не на изчисления. И следователно - неоптимална. Но не е късно да зададем принципния въпрос



за смисъла на изключението,



дадено на туризма. По-важен ли е от здравеопазването, от книгопечатането и пр., и пр. дейности - коя от коя по-ценни, та само за него има облекчение. Като един от защитниците на идеята за облекчено ДДС облагане на туризма, аз не се съмнявам в необходимостта. Логиката на облагането няма нищо общо с преценка за важността на която и да е дейност. Облагането трябва да зависи само от пазарните условия и икономическата целесъобразност. Основните причини за различно третиране на туризма са две. Първата, че това е отрасъл, чийто продукт е обект на скрит износ (доставки в ЕС). Салатата на чуждия турист е постъпление в текущата сметка на платежния баланс, колкото и износът на краставици. А всеки друг износ (доставки за ЕС) е напълно освободен от ДДС, само туризмът се облага. Облагането с какъвто и да е ДДС все е обременяване спрямо всеки друг отрасъл, работещ за международен пазар. Втората причина:



конюнктурата и конкуренцията



Вижте с колко ДДС облагат туризма страните, с които пряко се конкурираме - Гърция, Турция, Румъния, Хърватска. Нито една от тях няма 20% ДДС за туризма. Впрочем в ЕС само Дания облага туризма с общата ставка по ДДС (25%), всички други имат облекчени ставки, в повечето страни те са по-ниски от нашата. Ако в България не даваме облекчения както нашите конкуренти, ще се самоизхвърлим от туристическия пазар. Това не е пречка да мислим в утрешно време и да си дадем сметка, че



изключенията трябва да изчезнат,



бъдещето е на единното, универсално облагане на оборота. То е стратегическа цел на ЕС, рано или късно ще се наложи. Не е нужно да чакаме Комисията и пак в последния момент да се усетим. Отсега трябва да се мисли как и кога да се премахне изключението за ДДС в туризма. Аз съм убеден, че отсега законодателят трябва да приеме стратегическа цел и да я запише в закона: ДДС ще намалее до 15% (обявената целева ставка на ЕС) и това ще става постепенно, когато се окаже възможно. И че ДДС в туризма ще се увеличава, примерно с по 1% всяка година, докато достигне 15%. А общата ставка ще намалява с по 1% при всяка възможност, докато стигне 15%. Когато е ясно какво ще става 10 години напред, всеки засегнат ще може навреме да преструктурира дейността. Е, някои приходи ще се укрият, инвестиции ще се пренасочат, ще се забави ръстът на отрасъла. Но пък ще спечелим сигурност и устойчивост, а в крайна сметка те са по-важни за бизнеса. Постепенно всеки ще разбере колко е важно да си легален, да си плащаш разумния данък и да държиш всеки друг конкурент също да си плати.
21
4530
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
19 Септември 2010 20:42
Уважаеми Докторе, това че не сте чел "Теория на Брайтман" публикувана във Форума, изобщо не Ви оневинява, че ги пишете едни таквиз...необвързани с реалната икономика на БГ-то!
.
P.S. Вероятно дължа извинение на Брайти, но това тук:
..Е, някои приходи ще се укрият, инвестиции ще се пренасочат, ще се забави ръстът на отрасъла. Но пък ще спечелим сигурност и устойчивост, а в крайна сметка те са по-важни за бизнеса..

направо ми скри "шайбата".
Предполагам и на г-нъ Бирникъ!





Редактирано от - OLDMAD на 19/9/2010 г/ 21:04:24

19 Септември 2010 21:02
Уважаеми д-р ик. Хърсев,
Пишете:
Ако в България не даваме облекчения както нашите конкуренти, ще се самоизхвърлим от туристическия пазар.

Защото другаде ДДС ставките били по-ниски.
..................................
А какво да кажем например за любимото ми книгоиздаване? В повечето страни ставките варират от 0 до 10-на процента и са може би областта с най-големи преференции. Като не даваме облекчения в книгоиздаването, няма ли да се самоизхвърлим от културата, науката, изобщо словесността?
................................
Или просто мутрите в туризма са несравнимо повече от тези в книгоиздаването?

Редактирано от - Туткалчев на 19/9/2010 г/ 21:11:49

19 Септември 2010 21:08
ТуризЪмът никакви данъчни облекчения няма да го оправят! Ако сте били скоро на Св. Влас и Елените ще ви стане ясно защо. Невероятно е до какви висоти може да стигне човешката алчност и глупост.
Няма начин построеното да се продаде или запълни с туристи. Кауза пердута!
19 Септември 2010 23:52
Независимо закакво става въпрос АЗ НЕ ВЯРВАМ НА ХЪРСЕВ и компания!
Такива като него и др. Т. Вълчев навремето докараха икономиката и банковата система на България до нейния завиден "неолиберален" и трансгалактически някакси така глобализиран, но небългарски статус!
И за да не ме заподозрете в неискреност, искам да ви уверя, че през последната половин година взех мерки да снижа СЕГАШНАТА стойност на моите депозити в българските банкови учреждения до сумата от 100 (сто) деноминирани лева! На хърсеф и ко веке вервам до толкова! И нека думата пак да си е негова - нека си глаголства и филовства колкото си иска - друго си е някак усещането да не те засягат, по никакъв начин неговите мозъчни мисли!
20 Септември 2010 00:26
OLDMAD,
вместо да се бъзикаш, то по-добре кажи в какво виждаш противоречие между съобразяването на държавната политика с реалната ситуация за да се получи развитие и естествената й предвидимост ?
-
А ако искаш наистина нова идея за данъци, то ще ти кажа една, която е още сурова.
-
Данъците могат да бъдат не върху вече реализирани стоки и услуги, а върху потенциални. Например един бръснар плаща не парите, които е взел от всеки десети реално подстриган, а дава "обещава" (генерира задължение) да подстригва с 5 % от потенциала си всеки пратен му от държавата, хотелиера да предоставя част от свободните си стаи и т.н.. Т.е. всеки икономически субект да съпричастен към обществото, без да дава от вече заработеното на пазара, а над това и от нещо, което иначе не би заработил. Това ще позволи данъците практически да не отнемат от никого нещо вече създадено, а да увеличават съвкупното производство.
-
Това може да стане, чрез купуване от държавата на свободния потенциал, като разликата между пазарните цени и цените на които се закупува потенциала е данъкът.
20 Септември 2010 01:29
д-р ик. Хърсев стига си приказвал глупости та като в Испания и още ред европейски държави има дифиренциални ставки за ДДС(някои стоки за бебета и от първа необходимост дори е 0%) това противоречи ли на европейското законодателство за уедниквяване на ставките?***

Редактирано от - sybil на 20/9/2010 г/ 10:01:30

20 Септември 2010 08:18
Икономистите са странни хора: от една страна и най-маститите им колеги не можаха да видят феноменалната икономическа криза в която сме в момента дори 1 месец по-рано и до последно тръбяха, че световната икономика цъфти и връзва. Докато не цъфнаха налъмите на Лемън. От друга, Хърсев иска да е ясно какво ще става 10 години напред?! Значи ние умните не знаем, но държавата трябва да знае, длъжна е да знае, тя майка, тя баща.

Това ще да е някакъв особен икономически шизофренизъм с елементи на хард-соц, който избива постоянно като ръжда под нова боя.

Държавата не знае и няма да знае, тя ще си е туткава и калпава (поне да не е корумпирана) - та Хърсев тръби постоянно за либерализация именно по тези причини?! Там, където държавата знае и е по-сербез проблемите са други - вижте бившите на Лемън, Голдман и компания, които са се просмукали в държавната администрация на САЩ.

Изобщо родните предприемачи какво не ги изненада вече - пазарът, клиентите, за кризата и лайната в морето да не говорим, сега държавната администрация, а догодина току виж ги изненадал и някой турски *ур-оператор

20 Септември 2010 08:35
Изобщо (нео)либералистите са странни птици - допреди 2 години ревяха за ненамеса на държавата в икономиката сега изкарват държавите за най-големите виновници, че задълбочавали икономическата криза.

Колчем напишат статия то ще е да обяснят колко е виновна (съответната) държава. Или Европейската Комисия.

Всичко всъщност е много просто - финансистите станаха много, много богати и силни, а след това, както става в живота, арогантни и безпардонни. Може ли Айнщайн да оцелее в общество на (нео)неандерталци? Според мен не и точно този проблем вече заплашва оцеляването на човечеството.



20 Септември 2010 09:26
Брайти, не се обиждай, но пак ше го цитирам:
...Е, някои приходи ще се укрият, инвестиции ще се пренасочат, ще се забави ръстът на отрасъла.

И това го казва "Доктор по икономика"!
Някак си не се връзва с "твърдата финансова дисциплина" на мин.С.Дянков, ше знаеш.
Излиза че тя се отнася само за баламите, а?
20 Септември 2010 10:05
Уважаеми г-н Хърсев, докога ще ни баламосвате с единната ставка по ДДС за всички стоки и услуги, като по всички цивилизовани страни тя е диференцирана? Защо не ни обясните, колко са демоде тия "объркани" икономики и как изобщо, аджеба още просперират напук на вашите теории?
20 Септември 2010 10:19
Теория на Сократя:
Недолюбваният от мен г-н Маркс е извел една желязна формула:
Пари - стока - пари прим
През ХХ век икономиката направи огромен скок към новата формула:
Пари - пари прим
Поради тази причина от последните двама оцелели човеци единият (финансист) ще върти кутийките: Тука има, тука нема.
Другият ще го зяпа.
20 Септември 2010 10:59
Кой от двамата ше играе "гаджето"?
20 Септември 2010 11:04
Ми щом са двама - ще се редуват...

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
20 Септември 2010 11:19
В момента от 500 официално, до 5000 неофициално хотели се продават на морето като 30 от тях са на първа линия. Какво се трепе афтора да доказва, кое било предизвестено, а като се бетонира морето, че вече и планината не беше ли предизвестено какво ще се случи.Ма тогаз едни пари се въртяха и беше убуу на "некои бизнесмени", та пушилката дигана още тогава от природозащитниците се приемаше само за фон.
Сега, въх ко'ш праим, че и данъците удрят, пък и далаверата пипат, че и не щат вече само да плащат -и "баф тъ в туристина".
Мъка.
И вой на умряло.
20 Септември 2010 11:41
на Хърсев статиите му рядко се получават-явно едните писани да запълни празно пространство, а други са
20 Септември 2010 11:47
Някак си не се връзва с "твърдата финансова дисциплина" на мин.С.Дянков, ше знаеш.
Излиза че тя се отнася само за баламите, а?

Е и ? Кво от тва ?
20 Септември 2010 12:21
"Въпреки нашите усилия, Туризмът продължава да се развива!"...
20 Септември 2010 13:52
Няма да коментирам защо Хърсев е застанал на амбразурата на "туристически" бизнес!?!?
Приятно е да отбележа, че все повече форумци дори не си правят труда, вече да го критикуват и коментират!!!
Постепенно той ще заеме полагаемото му се място - до президент Гоце!!!

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
- Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
Няма да хвърлям жертви на вълците.
- С. Станишев
20 Септември 2010 14:36
Заглавието е супер - изключенията следва да се изключат от разглеждане. Само дето не отговаря на съдържанието.
*
Ако държавата иска да помогне примерно на пенсионерите, да им даде по 100 лева и те да си решат какво да правят с тях. А не да помага на тези "бизнесмени", които обещаят най-много да помагат. Ние обаче предимно развиваме частно-държавния бизнес. В смисъл държавата осигурява бизнеса и поема загубите, а частника се мъчи с печалбите. Убиваме си бизнеса за да развъждаме чиновници и крадци. Поради тази причина, всякакви изключения са неприложими и вредни. Дет се вика - само се създават десетте начина, полза няма. Примерно си спомням на времето в една гладна година американци пратиха царевица-уж помощ. Но едни "бизнесмени" я продадоха, прибраха парите и забравиха да върнат заемите. После почнаха да дават акъл как се прави бизнес. Но те не бяха обикновени бизнесмени. Неее, те се ползваха с протекция на държавата, щото много важен въпрос решаваха. Ама това е друга история, не са намалени данъци с цел развитие на нещо, а друг вид кражби.
20 Септември 2010 17:27
Промените в последния момент

са сигурен белег за нисък професионализъм на държавната администрация.
останалата част от статията може и да е боза, но въпреки, че е написано малко изривено, за всеки става ясно, че промените в законите не ги прави държавната адмнистрация, а правителството на ГЕРБ предлага промените в парламента, в който се гласува както решат пак ГЕРБ. С други думи ниския професионализъм, за който пише в статията, е белег на ГЕРБ.
20 Септември 2010 19:01
Вижте с колко ДДС облагат туризма страните, с които пряко се конкурираме - Гърция, Турция, Румъния, Хърватска
В тия страни средната банкова лихва е в пъти по-малка от тази в България. А ДДС-то все пак си е съизмеримо. Дали пък причината за ниската конкуретност на бълг. туристбизнесмени не е в липсата на законова максимална лихва, поради което се набутват с лихвени неустойки в полза на некои банкери , надхвърлящи предмета на договора?
XYZxyz, а какъв беше професионализма на НДСВ като въведе семейното подоходно облагане и една година по-късно, когато БСП го отмени? И кой "професионално" отмени необлагаемия минимум, ама остави минимален облагаем праг?
Апропо, ти с какъв професионализъм си жигосан - йезуитски или само лицемерен!?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД