Гледането на филми, слушането на музика и четенето на книга за едно цяло поколение вече се случва в интернет. Там е и голяма част от живота на тийнейджърите и това не е нито добро, нито лошо. Това е нормално.
Развитието на интелектуалните продукти, естествено, следва развитието на технологиите и модата в начина на живот. След бума на кварталните видеотеки и филмите на видеокасети дойдоха далеч по-модерните DVD-та. Те сега в очите на децата изглеждат толкова старомодно, колкото и огромните черни касети.
За около две години процъфтяващият пазар на DVD-та и СД-та тотално се срина. Книжният пазар все още се държи, защото въпреки безкрайните възможности за четене на всякаква литература в онлайн пространството физическият допир с книгата и възможността да държиш в ръцете си друг свят остават незаменими. И въпреки статистиката, според която 1/4 от българите не четат изобщо, книжният пазар е единственият, който удържа в битката с интернет.
Хората отвикнаха да гледат филми на дискове, а за видеокасети не става и дума. Няма как да е иначе, когато почти веднага след излизането по кината новите филми могат да се намерят бързо и най-важното безплатно в интернет. Голям брой от музикалните магазини и разпространителските фирми у нас фалираха заради все по-затихващия пазар на тези продукти. Големите филмови компании като "Александра", "Съни" и "Ауди вижуъл България" (преди "Прооптики") преди предлагаха постоянно богати каталози с нови филмови заглавия на DVD, а сега нито една от тези фирми не предлага филми на DVD. През 2005 г. само в столицата има над 1000 видеотеки.
Сега едва ли са повече от десетина
Допреди две години всяка седмица на DVD излизаха по около 10 филма. А днес - от 1 до 3. Вместо да дават от 15 лв. до 30 лв. за филм, киноманите се пренесоха в безплатния свят на торентите. Опитите да се ограничи интернет пиратството у нас поне засега остават напълно безуспешни. Така дни след пускането им в сайтовете за торенти най-популярните филми се теглят по стотици хиляди пъти.
Гледането на филм вкъщи обаче не може да замести ходенето на кино, особено за големите продукции с ярки ефекти. Това доказват данните от продажбите на билети на кината. Противоречието - в провинцията кината да затварят, а новите заглавия да регистрират небивал успех и голям брой зрители, вече не може да се обясни със слаб интерес от страна на киноманите. Киното остава едно от масовите забавления, но не на много достъпна цена. Прекрасен пример е "Мисия Лондон", който разби всички клишета за българското кино през последните 20 г. И показа, че мисия "български филм" е не само възможна, но и дългочакана.
Музикалният пазар изпадна в същия колапс. Тоталният срив в продажбите затвори голяма част от легалните музикални магазини. "Продажбите, които реализираме сега, са с около 3 пъти по-малко, отколкото преди 5 г. например. Дори през 2008 г. продажбите бяха много по-добре, отколкото през миналата година", коментира управителят на един от най-големите сайтове за продажба на музикални продукти kupicd.com Любен Дражев. Той допълва, че бизнесът се крепи на редовни клиенти - те са 80% от всички, а едва 20 на сто са нови клиенти. Тези 80 на сто са хора, за които все още е романтично да имат оригинален диск на любимата си група или изпълнител. Те обаче стават все по-малко. "Всеки разсъждава: защо да давам по 20-30-50 лв., когато мога да слушам безплатно", коментира Дражев. 95% от сваляната от интернет музика е пиратска. Тези данни изнесе Международната федерация на звукозаписната индустрия (IFPI). Според данните на организацията разпространяваните в мрежата песни без платени авторски права са довели до
намаляване на глобалната търговия с музикални продукти с 1/3
за периода 2004 - 2009 г. Според анализаторите обаче вина за това положение имат и музикалните компании, които твърде бавно реализират нови атрактивни онлайн бизнес модели, които да примамят музикалните фенове далеч от пиратски сайтове. В доклада на IFPI се отбелязва, че легалните продажби чрез интернет, мобилни телефони и други цифрови методи бележат ръст от 12% през 2009 г. - до 4.2 милиарда долара, което е 27% от приходите на звукозаписната индустрия.
Известно е, че пазарът не търпи празни ниши, така че форматът DVD също има свой наследник. Това е т.нар. блу-рей формат, който е с по-високо качество на звука и картината. "По-разпространени са блу-рей дисковете с музика, защото при най-новите филмови заглавия няма субтитри", казва Дражев. Признава обаче, че все още средната цена на диск от този формат е между 30 лв. и 40 лв. и не е достъпна за много хора. "Когато дойдоха в България, блу-рей дисковете бяха още по-скъпи. Очаквам съвсем скоро цената им да падне още и тогава те ще се наложат изцяло над DVD и CD форматите", прогнозира Дражев. Той обяснява, че най-популярните групи и изпълнители все още имат по-много малко блу-рей дискове и дава пример с Мадона, която има един такъв диск. Като цяло пазарът на DVD-та се крепи на рок концерти - това са дисковете, които се купуват.
Съвсем естествено медиите задават модата сред книгите. "Медиите диктуват на 100% кое е популярно на книжния пазар. Случва се сутринта хората да гледат по телевизията представяне на някоя книга и на обяд идват да я търсят в книжарницата", обяснява управителят на един от големите клонове на "Хеликон" в столицата Михаела Паленкова. Есента е сезонът, в който пазарът се раздвижва, а освен това читателите посягат по-малко към плажните четива и повече към по-сериозна литература. Хит сред чуждите автори са Хорхе Букай с "Да се обичаме отново", Елизабет Пилбърс с "Яж, моли се и обичай", Нора Робъртс... Въпреки това криза има и тук. "Хората, които преди купуваха по 5 книги, сега купуват по 2.
Продажбите в столицата са спаднали с над 10%,
но в провинцията има драстични спадове", обяснява Паленкова. Тя все пак е оптимист - категорична е, че книгата няма да загине заради възможността да се чете онлайн. За тийнейджърите казва, че макар и да четат в по-голямата част вампирски романи като "Здрач", Тери Пратчет, поне четат и родителите са доволни и на това. Най-оптимистичната тенденция обаче при книгите е истинският бум на цяло поколение качествени съвременни автори - като се започне от Алек Попов и безспорния му хит "Мисия Лондон", който изпревари дори Дан Браун по продажби; Захари Карабашлиев, Калин Терзийски, Теодора Димова...
Като цяло през лятото излизат по-малко книги, а издателите изпитват все повече трудности и това се вижда във все по-големите промоции, които правят. Понякога те стигат до 50% от цената. Наблюдава се известно намаление на цените на книги - тези между 10 лв. и 30 лв. са най-купувани, ако се гледа цената. Спад има при всички издателства. "През март и април пазарът бе най-зле. Ако сравняваме и летните месеци, август бе по-добър от юли", обясняват от "Сиела". Издателството обаче също отчита все по-голям ръст в продажбите на български автори.
Затова пък някои другари от милицията се мъчат как ли не да преследват свалящите от компютъра и да закрилят продавачите на нелегални дискове.
------------------------------------
Блогът на Генек