:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,774,828
Активни 440
Страници 1,702
За един ден 1,302,066

И Стратегията за национална сигурност е в криза

Документът, който чертае развитието на България за идните 10 години, е беден откъм идеи, без ясна концепция за бъдещето
Снимка: Михаела Катеринска
Правителството на Бойко Борисов съумя за една година да изготви един от най-безсмислените документи в държавата.
Преди дни в страната ни изгря слънцето на политическата любов и разбирателството по повод без актуално значение.

Премиерът Бойко Борисов, президентът Георги Първанов, председателят на парламента Цецка Цачева, министрите на силови ведомства и шефове на парламентарно представените групи демонстрираха пълно единодушие по повод проекта за Стратегия за национална сигурност на Република България. Проектът е дело на междуведомствена група, ръководена от вицепремиера Цветан Цветанов. След като бе обсъден на консултативен съвет при президента, той ще трябва да бъде приет от правителството и да бъде пратен в парламента.

Това е документ, на който традиционно се отдава огромно значение и тежест. Предишните правителства бяха критикувани от опозицията, че се бавят с изготвянето му. Последният такъв документ, който претендира за всеобхватност, бе Концепцията за национална сигурност от 1998 г. В нея фигурираха тогавашните най-важни цели за България - членството в НАТО и ЕС. Първото е факт от 2004 г., а второто от 2007 г.

В предизборните си кампании редица партии включваха разработването й по нов начин като специално обещание.

Идеята на документа е



да набележи накъде ще върви България



следващите 10 години и с какво трябва да се бори по този път. Четейки проекта, става ясно, че България не желае да набележи посоката и целите на бъдещото си развитие, а предпочита да си стои на сегашното дередже. Половината проект се занимава с анализ на сегашното положение, без това да става повод за осмисляне на бъдещето.

В раздел "Среда за сигурност: рискове и заплахи" и подраздел "Вътрешна среда за сигурност" например са изброени злоупотребите с публични финанси, финансовата и икономическата криза, недостатъци в администрирането на централно, териториално и местно равнище, проблемите в управлението на държавната и общинската собственост, криминогенната обстановка, относително високият ръст на пътнотранспортните произшествия и последиците от тях, тенденцията за обезлюдяване на отделни региони, влошаването на здравния статус на населението, влошаващите се показатели за състоянието на образователното и квалификационното равнище на значителни групи от българското общество и недостатъчната интегрираност на някои етносоциални групи в него.

Не може да се отрече, че в стратегията фигурира и актуален момент - проблемът на Франция с българските и румънските цигани. "Общата престъпност чувствително въздейства върху всекидневния живот на хората в страната ни, а също така и в други държави в резултат от злоупотребата с основни права, каквото е правото на свободно движение. Нарасна чувствителността на обществото спрямо тежките престъпления срещу личността."

Като дежурни виновници са записани още пропуските в правораздаването, корупцията, непрозрачността при възлагане на обществени поръчки и разходването на публичните средства.

Екипът, изготвил документа, претендира, че това е най-сериозният документ, който ще даде визията на България до 2020 г.



Но как изглежда това бъдеще?



Поне според набелязаните бледи мерки на българите са им гарантирани нови 10 години корупция, нищета и лошо правосъдие.

Като един от факторите за борба с икономическата нестабилност е посочено осигуряването на стабилна финансовата система и разработване на мерки за ранно предупреждение от възникване на рискови процеси в паричната политика и финансовата стабилност.

Стратегията обещава да се поддържа приетият обменен курс спрямо еврото до влизането на страната ни в Еврозоната. Казва се още, че трябва да се развие икономически потенциал чрез провеждане на политика за повишаване производителността на труда, намаляване потреблението на енергия и материали, преодоляване на технологичната изостаналост и амортизираната производствена база.

След обсъждането на стратегията участниците в консултативния съвет останаха доволни и се споразумяха, че нищожните забележки ще бъдат изгладени. После стана ясно, че президентът Първанов е пожелал да бъде записано, че ще се строи АЕЦ "Белене". От своя страна премиерът го уверил, че крайният вариант на документа ще го удовлетвори. В сегашния вариант в раздела "Енергийна сигурност" е записано само, че България подкрепя развитието на международните енергийни проекти в рамките на газопроводите "Южен поток" и "Набуко".

Властта се застрахова, че това е документ, който трябва да бъде разглеждан като основа за разбиране, планиране и осъществяване на политиката за сигурност и в този смисъл има функционален, а не декларативен характер. Конкретиката трябвало да се търси в отделните закони.

Проектът за стратегия до 2020 г.



не отговоря на въпроса: а сега накъде



И всъщност не би могъл, защото настоящото правителство се лута вече една година накъде да поеме по отношение на образованието и здравеопазването, например. Няма смисъл да изреждаме останалите до болка известни примери, характерни за маниера на сегашното управление. Партиите, които подкрепят правителството на ГЕРБ, са най-загрижени дали биха успели да влязат в следващ парламент. Опозицията вече цяла година продължава да ближе рани от загубата си на изборите през 2009 г. Президентът е зает с политическото си бъдеще. Т.е. хоризонтът на политическата класа е как да нареди пъзела за предстоящите местни и президентски избори. Е как да очакваме да изработят тогава ефективна концепция за цялостното развитие на България за идните 10 години? Те даже не мислят в такива категории.
17
3166
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
27 Септември 2010 20:57
Какво се случва ли ? Случва се поредният аборт на Политическата ни система - този път и без да е заченала . Впрочем и как да стане това , като е ялова , но Властта прави всичко по силите си , за да я реанимира , поне до следващото й "изнасилване" ... Баф , драмата ...
27 Септември 2010 21:30
Че кое, управлявано от ГЕРБ не е в тотален батак и криза?
27 Септември 2010 21:38
След обсъждането на стратегията, участниците в консултативния съвет останаха доволни и се споразумяха, че нищожните забележки ще бъдат изгладени.

Да изгладиш нищожното на нищожното, е равносилно да извадиш нула от нулата.
Мъдреци!
Фани единия па удри другия.
27 Септември 2010 22:22
На нулата дупката ако се извади, може пък да се постигне нещо положително. Защо сте толкова черногледи?
27 Септември 2010 22:42
"И Стратегията за национална сигурност е в криза"
Човек като прочете днешните заглавия и му се дощява да не е жив.
27 Септември 2010 23:03
Съгласен съм със Страйкито. Вчера болниците, днес висшето образование, националната сигурност. И Р.Овч. е на свобода.
28 Септември 2010 05:45
Национална сигурност няма, но за сметка на това стратегии бол........
Самия факт, че турци дивеят в българския парламент, зачертва всякаква национална сигурност......... ; )
28 Септември 2010 07:14
А самата национална сигурност?
--------------------------------------
Блогът на Генек

28 Септември 2010 09:51
Хвърляйки едно око на снимката към статията, за пореден път се убеждавам, че най-многобройна е охраната на глупостта.
28 Септември 2010 09:51
много кризи станаха, а лицата едни и същи..що ли?!
28 Септември 2010 10:01
Национална сигурност няма, но за сметка на това стратегии бол........

Ако разрешите малка корекция, то и стратегии няма, но за сметка на това стратези бол
28 Септември 2010 10:50
За каква национална сигурност говорят тези господа ???????
90% от народа едвам свързва двата края, икономиката е в колапс, здравеопазването и образованието в пълен хаос, пенсии и заплати мизерни , а цените на основните хранителни продукти се вдигат постоянно.
На тези ТИКВЕНИЦИ НЕ ИМ ЛИ СТАНА ЯСНО , ЧЕ НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ ИМА САМО ТОГАВА, КОГАТО ИМА ПРОСПЕРИРАЩА ИКОНОМИКА, ДОБРО ОБРАЗОВАНИЕ И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ И ВИСОКИ ДОХОДИ ЗА НАСЕЛЕНИЕТО. ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ ПРИКАЗКИ са ШМЕНТИ КАПЕЛИ. Не може държавата да харчи 2, 5-3 милиарда лева за силови структури със състав над 100-110-000 хиляди души , а НАСЕЛЕНИЕТО ДА МИЗЕРСТВА.
28 Септември 2010 14:39
Проектът е дело на междуведомствена група, ръководена от вицепремиера Цветан Цветанов

Добра ще я свършат.Началникът им е подготвен!
Ще ги води за ръка, нали е ръководител.

Редактирано от - Diver N на 28/9/2010 г/ 14:42:00

28 Септември 2010 15:05
Въпреки влизането в НАТО и ЕС процесите на социален разпад в България продължават и даже се ускоряват. Но сигурността е циментирана навеки.
Националната ни сигурност е толкова здрава, че без съмнение ще надживее страната.
На което до 5 години може да станем свидетели.
28 Септември 2010 17:43
Олдмад - "Да изгладиш нищожното на нищожното, е равносилно да извадиш нула от нулата."
Олдмад, ми какво да измислят хората? Службите и армията – в братска прегръдка, дето сме още непълнолетни с настойници. Банките, комуникациите, енергоразпределението, валутният борд – колко може национално сигурен и осигурен да станеш? Дългове и междуфирмена задлъжнялост - те са национални. За икономиката и аз вече наистина не знам, казват че все още горе-долу е добре. Държавата няма пари, малко държава има в реалния сектор. Вярно АЕЦ трябва веднага да става, ама ще е национален фактор колкото пари има държавата, т.е.... Та не е ясно в тая стратегия къде да й е мястото – при мерките или проблемите, че те са най-различни. Не че стратегия въобще не е нужна, но след дъжд качулка в крайна сметка е работата, сложна работа.
03 Октомври 2010 17:08
Обидно звучи че в "Стратегия за национална сигурност" се говори единствено за криминални прояви и кви ли не идиотщини. А няма дори КОЙ да им напочни на нашите политици че Историята има спираловиден еволюционен модел. И че не може да се говори за бъдеще ако не се види миналото!
Не мислите ли че сега сме в период, подобен на периода от ПРЕДИ излизането на Паисиевата "История славянобългарская"? И тогава НИХИЛИЗЪМ и етнопредателство върлуваше сред "Елита" български от КириакСтефчовци, потурнаци, и ЕНИЧАРИ!
Добре ще е да се видят по меди неща като
Натиснете тук

03 Октомври 2010 18:39
На лизачите на Боко все по-често ще им се иска да не са живи.
Освен ако не са по-гъвкави в кръста и коленете кат Сократия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД