:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,774,746
Активни 341
Страници 1,620
За един ден 1,302,066
Анализ

Увеличението на външния дълг е оправдано само ако се правят реформи

Не трябва да допуснем през 2013 г. да си говорим за пакт за подпомагане на половин Европа, при който германци, шведи и датчани спасяват гърци, португалци и българи
Георги Стоев
Намерението на правителството догодина да увеличи външния дълг до максимум 14 млрд. лв. в края на 2011 г. е откровен отказ да се съкращават публични разходи и следователно - безнадеждна икономическа политика. Залага се на краткосрочно финансиране на текущи разходи, вместо да се търси дългосрочно решение на структурните проблеми.

Към края на юли размерът на държавния дълг - външен и вътрешен, е 9.6 млрд. лв., което е към 14.5% от БВП. При планираното увеличение вероятно целта е да се стигне докъм 23-25% от БВП. Формално, като ниво на дълга, 25% не е висок процент. Изискването на Пакта за стабилност и растеж е например дългът да не надвишава 60%. Затова едва ли ще има официално изразени притеснения от политическите и икономическите партньори на България. Но при това развитие на ситуацията инвеститорите ще погледнат на България като на



все по-рисково място за инвестиране и за правене на пари



България в момента не е в лоша ситуация по отношение на задлъжнялостта. Но тръгнем ли по пътя на дефицити, на тяхното финансиране чрез дълг, това значи бързо да се докараме до положението на Гърция. Всъщност увеличаването на дълга е поредният лош сигнал към инвеститорите и за съжаление той не е изолирана нота в музиката, която свири това правителство. Хората биха разбрали единичен акт на странно, антипазарно решение, но при положение че това е установено като традиция, външните капитали могат да бъдат отблъснати от страната за следващите 10-12 години и икономиката на България да стагнира.

Инвестициите в момента са 15-16 пъти по-ниски, отколкото през 2008 г. по това време. Това е свиване в огромни мащаби. От 15 млрд. евро за година притокът на инвестиции пада на 1 млрд. евро. Негативният сигнал няма да изпъди тези 1 млрд. евро, но със сигурност ще продължи да обрича България на толкова нисък приток на капитали.

Често се чува, че чуждите компании се плашат от високия частен външен дълг на България. Но аз съм от хората, които смятат, че дългът към частни лица е един от начините да влизат инвестиции в българската икономика. Това е положителен сигнал, защото парите в България не влизат само под формата на "преки чуждестранни инвестиции" - в дялове и в акции, а и като дългосрочен частен дълг. Ако искаме да има капитал, работни места и високи доходи, ще има и дълг, но все пак частен, а не държавен.



Високият частен дълг все пак е пазарен процес



- след като се е намерил някой, който да даде тези пари, явно е преценил, че има смисъл във вложението. Това е разликата между частния и държавния дълг. Частната компания е дала заем за купуване на машина, за произвеждане на стойност, а държавата е получила пари, за да ги изхарчи за поредния безумен язовир или за заплати на железничари и пощальони например.

Планът, заложен в бюджета - да се финансира нов дефицит, всъщност е част от мащабно дефицитно харчене. Сравнението между периода януари - юли 2008 г. спрямо януари - юли 2010 г. показва влошаване на българския фиск с 5.4 млрд. лв. Това влошаване е огромно и ако се продължава със същите стъпки, то ще се разрасне до 10 млрд. лв. през 2011 г. В момента управляващите търсят начин да финансират именно тези дефицити. Но механизмите за това не са много.

Първият е фискалният резерв, но се очаква той да стигне 4.5 млрд. лв., което е твърде близо до санитарния минимум. Затова властта разчита главно на втория вариант - дълг, макар да няма гаранции дали инвеститорите ще проявят интерес към готвените емисии. Най-вероятно тиражите ще бъдат няколко. Към първия може да има висок интерес, към втория - нулев. Колкото по-голяма емисия пуска държавата, толкова повече нараства безпокойството по неин адрес. Но дори да успеем да финансираме дефицита, това не означава, че сме решили проблема с дефицита. Напротив -



ние го задълбочаваме и отлагаме във времето



Третият вариант е приватизацията, но в този случай стои проблемът с липсата на политическа воля да се разпродадат различни ненужни активи - сгради, активи на БДЖ, Министерството на отбраната, МВР.

Това са стъпките, изброени като последователност на политическото отчаяние.

Алтернативата на взимането на все по-големи и по-големи дългове е бюджетът да не бъде дефицитен. При положение че не може да се очаква голям ръст на приходите догодина, очевидно е необходимо сериозно намаляване на разходите. Ако действително властта успее да запази харчовете си на нивото от 2010 г. - 27.8 млрд. лв., какъвто ангажимент е записан в бюджета, това ще бъде положителна първа стъпка. Тоест ако не могат да се съкратят разходите, поне не трябва да се увеличават. Съдейки по традицията на българските управляващи и на това правителство обаче, това намерение вероятно няма да се изпълни.

Разходите сами по себе си имат значение, но още по-важно е как се съотнасят към приходите. Трябва да има процедура, при която разписаните в бюджета разходи да бъдат преосмисляни според постъпващите приходи. Това трябва да се случва текущо, месец за месец.

Вярно е, че Стратегията за управлението на държавния дълг от 2009 г. до 2011 г. предвижда в този период дългът плавно да се увеличи до 25% от БВП. Но замисълът е заемните средства да са целеви и да се ползват за структурни реформи, а също и да се преструктурира съществуващият дълг, за да се намалят разходите по обслужването му. От първите сигнали за новата емисия дълг през 2011 г.



не личи тя да е насочена към структурни реформи,



нито пък към преструктуриране на дълга в друга валута или матуритет. По-скоро се разбира, че става дума за финансиране на текущи разходи, които не могат да бъдат покрити от текущите приходи.

За съжаление стратегията за дълга е поредното доказателство за това колко безсмислени са подобни документи. Те нямат нито политическа, нито правна тежест, защото политическата традиция в България не е такава, че стриктно да се изпълнява написаното преди няколко години. Единственото, което има значение у нас, е доколко е налице политическа воля в управляващите за едно или друго решение. Затова не съм голям почитател на дебатите за въвеждането на фискални правила със закон. Ние днес можем да приемем фискален борд, но на следващата година друг да го отмени. Важното е не тези правила да се запишат в закон, а политиците да имат воля да ги следват.

Стратегията за дълга е поучителна с извода си, че финансиране чрез дълг е оправдано само ако тези средства се ползват за реформи. При положение че НОИ не може да финансира пенсиите на сегашните пенсионери, необходимите средства могат да се набавят чрез дълг. Но подобна стъпка трябва да върви ръка за ръка с облекчаване на днешните работещи от внасяне на големи осигуровки. Ето пример как една структурна реформа може да се финансира с дълг и предполагам, че мнозинството граждани ще подкрепят такъв подход. Но да плащаме стипендии, заплати и други текущи разходи с нов държавен дълг няма смисъл. При това реформите трябва да са такива, че да водят до намаляване на данъчната тежест, на осигурителните вноски, на държавното присъствие в някои сектори като транспорт, енергетика, здравеопазване, увеличаване на свободата на хората да избират къде да се лекуват, къде да плащат вноските си за пенсии и т. н. В този случаи дори инвеститорите, които купуват държавните книжа, ще са по-спокойни, че



парите им не отиват в бездънна яма



През 2013 г. и 2015 г. предстоят големи плащания по външния дълг, защото настъпва падежът на глобалните облигации. Винаги е добре тези плащания да се изтеглят по-рано, стига да има кой да осигури парите. В момента ситуацията с тях не изглежда зле, но ако България се плъзне по спиралата на дефицита и задлъжнялостта, може да излезе извън контрол. Никой не иска да дава пари на закъсали държави. Не трябва да допускаме да стигнем до ситуация, в която през 2013 г. да си говорим за някакъв пакт за спасяване на половин Европа, при което германци, шведи и датчани спасяват гърци, португалци и българи.

Увеличаването на държавния дълг предизвиква и политически въпроси. Очевидно управляващите вече са забравили посланията си за членство в еврозоната, за ниски данъци и за комфортна бизнес среда. Но другият въпрос е как партията ГЕРБ ще се идентифицира на следващите избори - като социалистическа партия, основен конкурент на БСП, или като либерална, пропазарна партия от дясното пространство. Това е политическият въпрос и той остава отворен.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Засега премиерът Бойко Борисов стопира болезнените, но нужни реформи. Затова се налага финансовият министър Симеон Дянков да осигурява пари с увеличаване на външния дълг.
Снимка: Архив "Сега"
Финансовият министър в правителството на Симеон Сакскобургготски Милен Велчев и заместникът му Калин Катев извършиха последното голямо преструктуриране на външния дълг, за което все още се спори дали е далновидно. Сегашният кабинет се кани да увеличи дълга още повече.
43
4111
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
27 Септември 2010 20:57
Мрън, мрън, мрън... Гърция!.. мрън, мрън...
27 Септември 2010 21:16
Да бе, мрън-мрън..
Докато лапахме муите, Милен В. с това мрънкане доста пари направи!
Като гледам финтовете на С.Д. със СБ, май и той натам е тръгнал..
А ние пак..мухите таквоз, досущ карабалъци!
27 Септември 2010 21:21
Юнака да каже как да намалим публичните разходи? Да закрием болниците, училищата, да разпуснем армията и полицията и т.н. Вече до там сме я докарали, няма накъде повече да се съкращават тези прословути разходи. Това са безумните идеи на пазарните фундаменталисти като него. Държавата да стане частна и да живеят само богатите, а бедните да умират. Мерси, не искаме. Всички проблеми идват от калпавата пазарна икономика, която ни съсипа тотално. Какво става сега с нашите милионери, бягат в чужбина, защото са взели огромни кредити и не могат да ги върнат. Защо не съкратите техните разходи и не им приберете имуществото? Не ви стиска, защото ви пълнят гушките, за да пишете подобни глупости.
27 Септември 2010 21:37
"Увеличението на външния дълг е оправдано".... само ако е в полза на богатите, разбира се, овчата беднотия да си готви въстание, но....нали пък и затова са американските главорези в базите, та да вземат презервативни мерки - демокрация, мир и...мизерия!!!!
27 Септември 2010 23:22
Лошо стана, обръчите ги отрязаха, и хлеб нема.
28 Септември 2010 02:54
Общо взето верни констатации в статията, съчетани с погрешни предложения.
-
За ситуацията в България делението на държавен и частен дълг е погрешно и единствено за самоуспокоение на някого. А пък това, че частният дълг отивал за инвестиции е неподкрепена с нищо фантазия.
-
Решението ? В две посоки - умен механизъм за вътрешно финансиране на дефицита и политика на освобождаване на инициативата на обикновените хора и преки държавни инвестиции, но не само в инфраструктура, а преди всичко в технологични производства създаващи сравнителни предимства на България.
28 Септември 2010 03:08
Как може да се финансира дефицита ? По следният начин:
-
1. Изменя се закона за държавната Българска банка за развитие и тя става банка обслужваща държавният бюджет и правителствени проекти и политики, като не работи за печалба, а се издържа пряко от държавният бюджет.
-
2. Целият държавен бюджет, като и парите на държавните предприятия, на тези с преобладаващо държавно участие, както и на ЕРП-тата, се обслужват единствено от нея.
-
3. На базата на депозираните пари от бюджета, чрез депозитно-кредитни операции с цел мултиплициране се генерират безлихвени кредити към държавата. Тези кредити се опрощават с следващият закон за държавният бюджет.
-
4. Генерират се толкова пари, колкото са нужни не само за покриване на дефицита по разплащане на социалните дейности, но и за финансиране на държавни инвестиционни проекти. Нека не забравяме, че парите са единствено тип механизъм за насочване на обществени усилия и сами по себе си нямат собствена стойност. Ако инициативата на обикновените хора се освободи и преките държавни инвестиции бъдат ефективни, то увеличената парична маса ще бъде поета без нарастване на инфлацията и дори ще привлече допълнително валутно покритие на лева над увеличението на левовата маса.
28 Септември 2010 07:49
Я да видим какво става сега простичко.
Ще си напечатаме едни хартийки, които ще ги гарантираме държавно.Щото пари не можем да си напечатаме - в борд сме, нъл тъй?И като продадем тези хартийки ще си плащаме текущите масрафи, щото пък не сме кадърни да си изкараме парите за тях с ефективно бачкане.
ОК, печатаме, продаваме, изхарчваме.Сетне?
Не сме станали по-кадърни, също толкова продукт създаваме, пак няма паре, само че имаме и още повече дълг.Правилно ли съм разбрал?И къде отива борда?
Мъгляво се казва, че парите няма да отидат за реформи.Сигурно трябва да се разбира реформи за вдигане производство, производителност, ефективност, конкурентоспособност, от там износ, печалба, нови инвестиции...и още и още...
А ако е така - какво прави това правителство по нещицата от последното ми изречение?Нула тчк две нули!С други думи - събаря борда!
Аз тъй го разбирам.Простичко.
Може пък да бъркам, ще ме светне ли някой?
28 Септември 2010 08:00
Юнака да каже как да намалим публичните разходи? Да закрием болниците, училищата, да разпуснем армията и полицията и т.н. Вече до там сме я докарали, няма накъде повече да се съкращават тези прословути разходи.
При добрата система не публичните разходи трябва да се намаляват, а да се увеличават публичните приходи, т.е., трябва драстично да се намаляват безработицата, сивият сектор. Нужно е производство. Сега на пенсионерите се дават малки пенсии и те заемат длъжности, които би трябвало младите да заемат. Младите стоят без работа, пенсионерите работят.А бе объркана система.
28 Септември 2010 08:01
"Индъстри коч" ми звучи по-кул.
28 Септември 2010 08:07
А ако е така - какво прави това правителство по нещицата от последното ми изречение?Нула тчк две нули!С други думи - събаря борда!
Аз тъй го разбирам.Простичко.
Може пък да бъркам, ще ме светне ли някой?
Какво прави - магистрали, Лувър, Метро и Спортна зала. Все дейности, които са странични, които трябва да са следствие на основната, повишаване на производството, както казваш по-горе. Аз не веднъж съм го казал, всички тези ограничения във всички области, водят страната надолу. Трябва да се търсят начини да се увеличи производството, но се видя, че с косвени стимули това не става. Държавата трябва пряко да се заеме с това. На Боко му проблясват в замътената глава някакви идеи за Китай, Израел, ама дали може да ги осъществи. Ето сега на една от най-динамичните икономика -Бразилия застава дама от български произход- Русеф. Това също трябва да се използва.
28 Септември 2010 09:03
Статията е закъсняла с един ден, защото ето, четем в Дневник:
"Държавата продаде 15-годишни ДЦК за 234.1 млн. евро (458 млн. лв.) на аукцион ... Доходността по книжата е 6.45%, при фиксиран ливхен купон от 5.75%"
Доколкото сФащам, държавата е взела заем с лихва 6.45%. За времето на заема трябва да се върне сигурно повече ог двойно (финансистите да смятат сложните лихви). Малко скъпичко ми се вижда - ако някой взема пари при такива условия, очевидно трябва да го вложи в дейности, осигуряващи по-голяма печалба, иначе - фалит или нови дългове и - по-голям фалит.
Е, въпросът е къде отиват парите.
Също ми е любопитно, защо нарастват разходите на държавата, при повсеместно орязване на парите за разни ведомства? Това някаква мистерия ли е или има елементарно обяснение?
28 Септември 2010 09:37
Констатации...И?
--------------------
Блогът на Генек
28 Септември 2010 09:38
Mrx,
Няма лошо да се правят магистрали, инфраструктура, работни места, ала бала, до тук добре. Куесчъна е кво праим нататък?Държавата, както и да го гледаш е най-големия инвеститор в големи проекти, от които в крайна сметка трябва да се вадят пари. Белене? Айде не ни стигат силиците, ама нищо средно не се види на терена.Пък заем за папкане си е живо угробване - тъй го разбирам аз.По точно - да излапаме кифтетата, пък след нас ако ще и потоп!
Че то простия си семеен бюджет май никой не го прави така.Е, има едни от по-тъмно зелените с такъв манталитет, верно, ам тогава кво излиза-че и правителственния е такъв ли?Чудя се на дитирамбите дето редят и тук колеги, колко правилни и хубави решения се вземали.
Хубава работа ама...тъмно зелена работа излиза че е!
28 Септември 2010 09:42
Увеличението на външния дълг не е оправдано, също както не бе оправдано изтичането на фискалния резерв в неясна за никой посока.
28 Септември 2010 10:18
Реформи се правят от смели хора, който знаят че народа ще ги намрази неминуемо. Но след 10-15 години ще им признят, че са били прави. За съжаление нашият премиер се оказа страхлив човек, който би правил всичко само и само да се хареса на хората. А да се харесваш на хората и да правиш реформи са две несъвместими неща. Жалко ще си останем една малка и спретната кочина с една довършена магистрала в нея. .
28 Септември 2010 10:23
Сумата след 15 г. пресметната през сложна лихва е 597, 84 млн. евро или 2, 55 пъти повече.
Като деца си играехме с едни хартиики, дядо ги наричаше държавни облигации, май са били издавани преди поредната парична реформа 1962 г....
28 Септември 2010 10:28
Намаляване на публични разходи = на намаляване на потребление = на свиване на производство = намаляване на приходи в бюджета = на намаляване на публични разходи = ................... и т.н.
И не ми е ясно защо никой не вижда резерв за увеличаване на приходите в бюджета в събирането на декларирани или установени задължения, които са в размер на много над всеки емитиран дълг и много над бюджетния дефицит ?
Бизнесът нямал пари ли ? Кой бизнес ? Оня с гаражчето или с масата на пазара ? Той може би няма пари, защото се влияе най-много от намаляване на платежоспособното търсене следствие на свиване на бюджетните разходи поради съкращения и орязване на заплати.
Но едрият "национално-отговорен" капитал има пари. И да вземе и да си внесе задълженията, а да не се ослушва и да мрънка, че данъци и осигуровки са му високи, или че държавата му дължи няколкостотин милиона, срещу задължения за много милиарди.

28 Септември 2010 10:56
Kaкто много пъти съм писал света се управлява от закони, а не от нашите желания.Така Твореца е решил.Тези закони не се променят те си действат и не се съобразяват с това че не ни харесват или не ги знаем.Наша работа е да ги открием и да се съобразяваме с тях.Живот който се съобразява с тези закони е щастлив.Никой не е роден за да е щастлив а за да научи законите.Та ето ви един закон.Не може да потребяваш нещо което го няма.Всички опити завършват по един и същи начин.Ние българите сме прост народ и не умеем да си организираме живота.Отдали сме се на пороците за Твореца изобщо не се сещаме камо ли да го почитаме.Та каквото сме си посяли това ще жънем.Ние сме тарикати и умници.Имаме големи потребности и малки способности.Всеки чака на държавата.А тя просто взема от едни за да даде на други.Е аз съм съгласен да дава само на истински инвалиди за останалите дърво през гърба и задника.
28 Септември 2010 10:58
И да вземе и да си внесе задълженията, а да не се ослушва и да мрънка, че данъци и осигуровки са му високи, или че държавата му дължи няколкостотин милиона, срещу задължения за много милиарди.

Убуу де Бирник, щом казваш - може и тъй да е!
Ми да си прихванат задълженията тогава.Да, ама не. Ний няма да ви платим договорите, ама вий си платете задълженията! Ха, че то еб.н, еб.н ама до едно време може и да е кеф, сетне става зор. Ни мой с рога напред.
28 Септември 2010 11:18
Old_BG,
Много пъти съм предлагал да се извърши прихващане на задължения срещу вземания, но никой не ебава.
Например фирма "Old_BG" ЕООД има вземания от държавна институция за извършена работа за Х лв. Същата не внася възникнали задължения за данъци и осигуровки до достигане размера на тия Х лв.
Всичко е въпрос на една наредба.
28 Септември 2010 11:43
Аз започнах да се обърквам нещо! Чета, че са решили да продават ДЦК за 45 млн. EUR, само че виждаш ли имало голям интерес в деня на аукциона и заради това продали 240 млн. Добре де ам средната годишна доходност от 5.75 станала 6.45!!!
Добре де, след като е имало такова голямо търсене, защо не са свалили доходността за да намалят лихвените разходи, ами са я вдигнали!!!
Искрено се надявам, че нещо не съм разбрал.

Разрових се за малко данни. Плащанията са на 6 месеца при фиксиран купон. В момента 10 годишния CDS на страната е малко под 300 b.p. 6 месечния EURIBOR е около 1%. До тук се получава, че ако книжата бяха котирани на плаваща лихва, би следвало моментаната им доходоносност да е около 4%. Не знам дали някой има подръка Блумбърг за да види, колко струва един 15 годишен Interest Rate swap - Float to Fix в евра.

Редактирано от - elektorat4e на 28/9/2010 г/ 12:03:31

28 Септември 2010 12:53
Реформи се правят от смели хора, който знаят че народа ще ги намрази неминуемо.

Първата част от изречението е вярна, втората обаче зависи в чий интерес са реформите. Ако реформите са антинародни и имат за цел единствено грабеж, то и след 100 години няма да се привидят, като положителни. Примери в историята, а дори и днес в света, имаме, както за популярни реформи, така и за непопулярни, т.е. антинародни. И оценката за тях не се променя във времето.
28 Септември 2010 12:58
Не може да потребяваш нещо което го няма.

ppetrov66,
вярно говориш за природните закони, но като опреш до конкретиката се оказва, че не си ги познал.
-
Първо имаш парите (без покритие), които си създават покритието (стоки и услуги). И това е най-видно в сферата на услугите - ако ти не отидеш с пари при бръснаря, той няма да те подстриже, т.е. няма да създаде продукта, който да потребиш.
28 Септември 2010 13:15
Всичко е въпрос на една наредба.

Така, така. Да ти разкажа едни други задължения как бяха "прихванати".
Излиза наредбата - всичко ОК. Мъ нали хазната в криза на "Бирникъ ООД" дето има да взема от гусударството 2 млн. лева и се казва - ОК мъ чекай малко.Разбирай - трай коньо...Идва тогава фирмата "Наш човек Ltd." и предлага - аз имам да давам, ти имаш да вземаш, ама ша ги видиш нанай!
Искаш ли реални паре?Ами пусни ни една фактурка за 2 млн. пък ние ще ти дадем 1 млн. ама веднага.Ние си изчистваме задължението, ти си земаш парете /е не сички ама такъв е живота/, пито платено всички доволни.
Дали, а?
И да не каже ся някой, че фантазирам? В изобилие го имаше това, но друга тема.Че и в още по-изгъзен вариант.
28 Септември 2010 13:25
Нещо не си ме разбрал. Никакви посредници и цесии. Изработил си работата за парите Х на държавна институция. Подписани протоколи, фактури и т.н. Ако не може тази институция да ти плати, спираш плащания за данъци и такси до достигане размера на вземането ти. Един вид клиринг. И ти и държавата не менкате едни пари, а се осчетоводява едновременно приход и разход за бюджета. Ти няма да вадиш допълнително пари за да плащаш данъци и осигуровки и държавата също, но същевременно ще си изчистите задълженията.
Какви фирми "Наш човек" Ltd ?
28 Септември 2010 14:28
А, добре, ти предлагаш съвсем простата и чиста схема.Вместо да плаща на куп гусударството се отказва от данъците си за определен период от фирмата Х.
Какво имаме тогава - постъпленията от данъците падат за този период със съответната сума.Дали е коректно откъм лихви, неустойки, пропуснати ползи и т.н. - няма да усложняваме.
В същото време, пари от длъжника У продължават да не идват - ако можеше, защо не си ги събира и сега гусударството?
Файнъли - хазната на минус, Х му се еб.ва мамата, щото може и да се е издължил на своите доставчици и му остава кво? -работи без данъци, ама и без пари.И как?С две думи отива бавно и напоително към дъното и тя.
Рекета с неплащането от гусударството вървящ сега пък е директен удар с чук по главата - пак не става.Освен, че е грабеж.
Всъщност май има вариант - ОК, нека емитират заем, удрят с чука, ама фирмите длъжници, разплащат се с коректните доставчици за да живне бизнеса, инвестират в ...да не давам акъл, но производство да го нарека и току виж поспрем стремителното сгромолясване.
Измислил ли е други начини света?
Щото само неплащане и затягане на чемберите май си е чисто БГ изобретение.
28 Септември 2010 14:40
Old_bg,
Естествено, че трябва държавата да вземе заем и да разплати с бизнеса. Има най-малко още една причина за да го направи. По европейски стандарти дефицитът се смята на начислена, а не на касова основа. Това че държавата не е платила едни пари, в никакъв случай не означава, че те не формират дефицит ако плащането така или иначе е дължимо.
28 Септември 2010 15:33
Държавата, както и да го гледаш е най-големия инвеститор в големи проекти
Тогава, що се пънем за частни инвеститори като така или иначе са некачествени?
А тия публични разходи не могат ли да намалеят като държавата намали обществените поръчки (или сама си ги самовъзлага), създаде собствена банка за да печели като частна, повиши "тарифата на услугите" към бизнеса? Нали "качествените услуги струват скъпо" както твърдят бизнесмени. По същия начин и държавата ще ги бръсне - искаш банка - депозит от 1 млрд. в БНБ (в подкрепа на бюджета) и т.н.

Първо имаш парите (без покритие), които си създават покритието (стоки и услуги). И това е най-видно в сферата на услугите - ако ти не отидеш с пари при бръснаря, той няма да те подстриже, т.е. няма да създаде продукта, който да потребиш.
Брайти, по "природните закони" услугата "бръснене" се покрива от собствените ни умения. Ако бръснарят бръсне по-некъдърно от колкото аз самия себе си, за какво изобщо да ходя при него?
28 Септември 2010 16:19
Apolitichen,
дадох пример, не с бръснене, а с подстригване, въпреки, че аз лично си имам машинка и не ползвам и тази услуга.
-
Въпросът е, че при всички услуги (не се сещам за изключение) първо отиваш с парите си и си я поръчваш, а после някой я създава. Въпросът е да имаш парите (паричните знаци), а това зависи от паричната политика на правителството.
-
Увеличаването на паричната маса, когато има свобода на инициативата и конкуренция не води до инфлация, а създава насрещен продукт. До момента, до който примерно графикът на всички бръснари е зает нанапълно и колкото и да увеличаваш паричната маса не можеш да повишиш производството.
-
Но България е на такова производствено дъно и с такава потлебителска нужда, че спокойно може паричната маса да се опетори. Още повече, че поне до миналата година левът беше осмократно гарантиран с евро.
-
Така, че няма страшно да се пусне печатницата през Българската банка за развитие. Страшно е външното задлъжняване.
28 Септември 2010 16:23
Ee, Аполитичен, никой не казва, че са некачествени- всеки лев, добре дошъл, стига да не е мутренски с една дума.
Въпроса е простичък - кой да даде многото пари за голям проект - ами могат да дойдат или от мощен инвеститор /а де, ама де го/, или държавата да бръкне у торбата /па макар и със заем/ и да инвестира проекта. Това имам предвид, щото има и ресурса.
Демек схемата ми се вижда - инвестираш, продаваш, печелиш.
Паре - както казах, могат да се намерят ама най-паче от държавата, акъл и дупе трябват да се изгради, умения да се продаде и тогава и ще има.За всеки.
Ем си хранил стотици или хиляди при изграждането /тук не говоря само за строежи/, хем реализираш и печалба накрая за да пълниш хазната.
Кофти - от всичко по-горе, в конкретната ни ситуация само парите като че ли не са проблем, макар и със заем.Акъл - забрави, дупе-само за полюцейски акции и то ако са пред камери, умения за развитие и продажба /печалба/ - видяхме вече. Жалко.
Възможния и нормален начин за постигане на стандарт изначално сме го провалили. Матряла си представяше, че за това гласува и ся - въх къф сърпрайз! Един тук казваше, че бил вече разколЕБАН. И кво остава за тези, дето не сме били разколници?Мдааа...
28 Септември 2010 16:31
Хъм и да добавя.
Ай стига сме затягали, щото само това можем./дали и него го../.Не, че споделям лафа икономията е майка на мизерията, ам сигурно има истина и в него. Колко пъти се каза и тук, да не се повтаряме - Хеееей ПРАВЕТЕ, СЪЗДАВАЙТЕ, ОРГАНИЗИРАЙТЕ, ГРАДЕТЕ, не мислете само как да затягате. Гайката е на скъсване.
Кой да чуе?Чуват само congratulations! Друго???Как да не се пеняви човек!
28 Септември 2010 17:05
Braitman,
Така е според Джоузеф Стиглиц наистина, но общо взето и той разсъждава в категорията на неограничения пазар. При нас не е така. В момента страната не е скована от безпаричие, а от страх. Страх за работното място, страх от инвестиция, страх от непредсказуемостта на утрешния ден Т.е. липсва свободна инициатива, която да бъде стимулирана от наличните пари. Или с други думи казано, колкото и пари да вкараш в системата, те ще изтекат извън страната, защото няма какво да работят тука - както между прочем се случва в последните година и половина.

Редактирано от - elektorat4e на 28/9/2010 г/ 17:06:31

28 Септември 2010 17:38
Тъй като трудно вземам и давам пари, за всяка една услуга (не се сещам за изключение), първо проверявам дали меракът ми се покрива от уменията ми. Ако се случи да съм некъдърен (често явление ), проверявам дали някой пазарник е в състояние да го задоволи. Ако има такъв, следва да се самоубедя, че моята некъдърност/мързел е от Бога дадена. Ако не успея да се убедя, се квалифицирам до нужното ниво (често явление, що не съм политик-пропагандатор ). Но дори и да се самоубедя, требе сметката ми да излезе на плюс - разходите за услугата да са по-малко от ползите на задоволения мерак. Не рядко меракът си остава гол и така си живее докато умре, сиреч здравият разум е победил.
Та ако се пусне "печатницата", ще дадем живот на голите мераци. Ти ще кажеш животът ли е по-важен или меракът. Аз съм само против голите.

Old_BG, съгласен с "в конкретната ни ситуация само парите като че ли не са проблем". За мен проблем е терминът "инвестиране". Хотелите/моловете и голф-игрищата, без нова технология, са само стоки от бетон и трева, с ускорена амортизация у нас. Едно време препродажбата на стоки се наричаше търговия. Вярно е, че на фона на стоковия дефицит от соца търговията може да изглежда като инвестиране, но не е.
28 Септември 2010 17:49
За какви реформи по-точно става дума? Нали 20 г. все реформи се правят. Дасе свиват публичните разходиу т.е. разходите, които поддържат живото на беднотията. Богатите не разчитат на публичните разходи, те си плащат в частния сектор и получават това, до което не достигат дори мечтите на масовата беднотия. Но не ги товарят с повече принос към обществото, за да не убият предприемаческия им плам. Нищо че те така и не инвестират в нещо общественополезно. И що за извратено мислене е това?! В бедствени ситуации - корабокрушение, пожар, земетресение - нормалните хора най-напред помагат на най-слабите и безпомощните. В икономическото и социалното бедствие, в което се намираме обаче, грижата е за най-силните и нестрадащите, а за слабите и страдащите никой пет пари не дава. Даже върху тях пада тежестта за спасяване на положението - няма образование, няма здравеопазване, няма транспорт, няма социална закрила за тях, публичният сектор трябва да се свива, а те да плащат за всичко все повече и повече. Получавайки все по-малко и по-малко. Реформи? Тази държава, това общество трябва да се дереформират. Видимо всичко е сбъркано. Тръгнахме не накъдето трябва от самото начало и стигнахме до най-ниската точка. И продължаваме надолу.
28 Септември 2010 18:14
С понятието реформи непрекъснато се спекулира. Сам по себе си призива да се правят реформи в България е вреден. Ще посоча две причини:
1/ по-доброто е враг на доброто - това означава, че в стремежа си към все по-добро, ние не можем да достигнем даже и до доброто положение.
2/ понятието реформа в България не означава това, което означава в останалия свят, а означава само промяна - дали към по-добро или към по-лошо, не се знае, но в България почти винаги е към по-лошо.
С други думи в България се правят "реформи", за да се откраднат по-лесно някакви пари, за да се имитира управление и т.н.
Увеличението на външния дълг е също реформа - нов начин за открадване на тези пари.
28 Септември 2010 18:18
Не, моловете и бетонирането на морето и планината не е инвестиране - престъпление е! И начесване на крастата от тъпи мутри.
Само че не знам държавата и тя да се е включила там - то това оставаше.
Там е дзвъчката де - ако можеш да инвестираш - къде? Магистрали - ОК. Само че там възвращаемостта е дълга. Що не в мощни селскостопански проекти да речем. Тогава може да почнем да раним, айде не света както се изцепи някакъв, ама да се печели.Енергеника, тръби - ми май става, макар, че ей силиците не ни стигат за Белене.Високи технологии - много изостанахме, като че ли не сме изпуснали буфера на последния вагон все още, но там ще трябва да е съфинансиране и да бачкаме на ишлеме. Лошо няма.По-добре от нищо, или ризи да шием.Има къде, разум се иска. Тук там и кадърни специалисти са ни поостанали белким. Как ще върнем вярата, че можем - не знам! А е важно. Това престъпление за разбиване интелектуалния ни потенциал, какъвто и да е бил-соц, моц, крив, прав, малцина го виждат май, ама какво да се прави.Стамболийски /не го уважавам/ е рекъл - Като е тръгнал пороя, с кал ли с лайна ли ще запушваш, няма значение, важно е да свършиш работата. Та така. Със здраве, че си тръгвам.
28 Септември 2010 18:32
Вече сме в предизборна година. Но вече липсва този хубавичък резерв, от който така юнашки се харчеше за глупости. Осигуряването на пари можеше да стане с увеличаване на данъци, рязане на заплати и пенсии, но-виж това с което започнах. Затова ще се взимат заеми на принципа"След мен -потоп" -основно, за да се гарантира изборът на точния президент . Президент, който после ще се обръща към тези, опитващи да оправят забърканите от него каши с думите " Ха-ха-ха, колко сте некадърни, АЗ в най голямата криза строях магистрали , зали , лувърчета, не допуснах нито намаляване на заплати и пенсии , нито увеличаване на данъци, ха-ха-ха -ха!".
Да ви е познат този смях? Оня хитрец дойде за 33г. с априлски пленум , този се кани за 30, но с демократични избори.
Оня си отиде с едно одеалце и няколко чифта кърпени чорапи, а този? Едва ли само с толкова...





Когато някой е глупав, това е за дълго!
28 Септември 2010 18:33
Да се свиват публичните разходи т.е. разходите, които поддържат живота на беднотията. Богатите не разчитат на публичните разходи

Into, нещо си се объркал. Момчето, авторът на статията проповядва свиване на разходите на държавата за управление и контрол (държавната администрация не е беднотията в България) за да може "богатите" да получават тлъсти хонорари по обществени поръчки, консултации по проекти, заменки на държавни земи ("инвестицията" на държавата в мутро-бетона), приходи от банкови "такси" при събиране на държавните данъци и глоби, субсидиране на "управители" и членове на фондации, партии и балкански инстититу за генериране на вятър приказки, незнайно защо наричани доклади, анализи, становища, проекти.
Явно навремето не си посещавал задължителната пропаганда, та сега се объркваш.
Да знаеш, че ако някой предложи да се свият разходите за мерцедеси на Народното събрание, субсиидите на партиите и облагане със данъци фондациите, ще го обвинят в популизъм.
А беднотията е малко въображаема - ха някой е предложил повишаване на данък-сгради или въвеждане на данък-земя, всички са против. Сиреч богати са, имат много собственост.
29 Септември 2010 08:45
Предлагам затваряне на дебата с едно обобщение:

...
И всякоя възраст, класа, пол, занятье
трепереше нощем от това предприятие;
богатий за парите, сиромах за труда,
енергетици за Белене и чат пат за газта.
А той - строг, як, сериозен и с вид уморен,
открива обекти и тъй ден след ден!
...
29 Септември 2010 09:15
Открива обекти които Той е започнал
и тъй ден след ден!
29 Септември 2010 09:43
Открива обекти които Той е започнал
и тъй ден след ден!


И е изградил със свои пари!... или може би с японски заем ... или може би с парите от резерва, натрупан от предните три правителства ... или може би с емисии от ДЦК формиращи вътрешен дълг.
01 Октомври 2010 16:48
Олд ни казва:
Там е дзвъчката де - ако можеш да инвестираш - къде? Магистрали - ОК. Само че там възвращаемостта е дълга.


Да, ама не! (казвам аз)
Достатъчно е да видим какво правят "глупавите ни съседи Сърби и Хървати" !

За да премине един лек автомобил по магистралите и платените им пътища, шофьорът плаща около 125 евро пътни такси! За да преминат доста повече километри транзитиращите през България - плащат по...7 лева! (като повечето от тези пари са ...приджобени от Великите наши митничари)

Значи, възвращаемастта на разходите за магистралите зависи от.....Бубайковци и митничаркофци!!!

По въпроса за селското стопанство......Не разбрахте ли че става ТОТАЛНО разбиване на тази възможност ? Кой (и защо) разби прибързано АПК-та и ТКЗС-та, пазпродавайки за скрап нови и добри селскостопански машини? Кой (и защо) позволи разграбването на налична техника, сгради, и научни институти и богати животноотглеждащи фирми?

Защо...за МиленВелчеф и подобни се говори ЕДИНСТВЕНО че "имало съмнения" по реформите им?

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД