:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,771,506
Активни 649
Страници 27,973
За един ден 1,302,066
Обратни разписки

Добрият учител е достатъчен Закон божи

Не пречете на децата да дойдат при мен, беше изрекъл Иисус Христос. Но - доколкото познавам Писанието - никъде не казва: водете ми ги на задължително избираемо.

Затова съзрях много странности в литийното шествие и молебена, организирани от Българската православна църква по повод желанието за задължително обучение по религия.

Нека повторим, че никой вече не пречи на децата да отидат при вярата. Няма доминираща идеология, основана на атеистични принципи; няма държавен и административен апарат, стараещи се да изолират Църквата, особено по големите празници, чрез кордони около храмовете и свръхатрактивна програма по телевизията. Българската православна църква има своето място в живота ни, в историята ни, в контакта между личността и



отвъдемпиричното познание, наречено вяра



Само че училището заляга на емпиричното познание. Затова този въпрос е и конституционно закрепен, чрез т. нар. светско образование.

Желанието за смесване на тези два типа ни връща назад, към непродуктивни системи, при които хората очакват от свещеника да е инженер, а от монаха да е лекар, тоест връщаме се към опитите да заменим рационалния подход към битието с чудесен такъв.

Не мисля, че искаме това - всички ние,- нито че ще ни хареса. Нещо повече - струва ми се, че и Бог едва ли би поискал това от целокупното човечество, от българите също.

Има поне няколко нелепости около тази инициатива. При това не упреквам Църквата - тя в случая е загрижена за институционалната си тежест и просто съзира възможност да се възползва от вход за проникване в друга институция с по-развит мобилизационен и рестриктивен ресурс - образователната система. Църквата се грижи за себе си, разбираемо е. Тя се състои от живи хора. Така прави и мюфтийството, не случайно се подкрепиха за инициативата.

Но да изтъкваш като причина за инициативата ти желанието да научиш на добродетел и нравственост децата, е наивно и невярно. Самото литийно шествие и молебенът бяха заявени под наслов "Да родиш деца е дело на природата; но да ги научиш и да ги възпиташ в християнските добродетели - е дело на разум и воля".

Първо - добродетелта не е християнско изобретение и претенциите за ексклузивни права върху добродетеловата дистрибуция са неоснователни и недопустими в демократичното общество. И будистът може да е добродетелен, и атеистът може, и мюсюлманинът може. Онзи циганин, който със семейството си се върна пеша чак от Чехия до България, мисля - мюсюлманин по вероизповедание, разказа как мислил да открадне нещо, та да го екстрадират в страната ни, като му поемат пътните разходи, но се отказал: "Досега не съм посягал на чуждо, късно ми е да почвам."

Второ и много важно - обучението по религия е конфесионална, а не информационно-образователна и аналитична задача. Това църквата би трябвало много добре да знае. Тя го знае; трябва да го знаем и ние. Не можеш да преподаваш религия, ако си свещеник, и да отдаваш дължимото на всички останали религии и науки. За всеки истински религиозен човек своята религия е само една, а вярата не е безстрастна способност да броиш заповеди и изреждаш светии. Или учиш на вяра и водиш към вярата, което е особена настройка на духа, или и ти не вярваш, и другите развращаваш.

Само че училището е институт, в който зрънце по зрънце се трупа и събира рационално знание. От тази гледна точка единствено подходящото обучение по религия в училището е нещо



като сравнително религиознание



Тоест безпристрастно просвещаване на питомците, че има много религии, дори християнските църкви са православна, католическа, протестантска; че те се различават по това и това, а са възникнали тогава и тогава. Който предмет спокойно би могъл да е част от обучението по история, впрочем. И би трябвало да се преподава спокойно и непредубедено: а не "нашите са прави, пък останалите - заблудени". Че и мюсюлманите се делят на шиити и сунити, че съществуват и много други разновидности, че дори зороастрийци съществуват още и че дали си добър човек под слънцето не зависи от принадлежността ти към тази или онази църква.

Само че това не бихме могли да искаме от свещеници - би било предателство спрямо основния им патрон.

Трогателна е вярата на част от обществото ни, че попът в училище ще научи децата да не се бият, да не псуват, да не крадат, да не почват ранен и безразборен секс. Тъкмо това очакват тези, които ратуват за задължително религиозно обучение в училищата. Нека им кажем - на тези неща учете децата си вие, уважаеми родители. Няма по-добър и важен педагог и не може да има. С личен пример го правете най-вече. Второ, ей ви църкви навсякъде, ей ви ги и свещениците - ще ви дадат и съвет, и беседа, и проповед. Ходете всяка неделя, слушайте и питайте, водете си децата.



Правите ли го?



Или искате пак някой да ви свърши работата, докато я карате, както си знаете?

Третият мотив на желаещите е патриотичен. "Без православие няма България!" Което също е невежество и каша от несходни по природа продукти. Християнството е наднационално, всяка религия - също. А национализмът само използва една или друга религиозна дреха за войнствен пряпорец.

Днешният първолак и без това прилича на животинка за опити и трамплин за педагогически кариери. Нека поне посоките му останат ясни - натам е Училището, а натам - Храмът. Да ходи спокойно и в двете места, докато расте. А не да му се омешат отрано в главата, докато спре да мисли с нея, и делегира това на авторитетите. Те може би тъкмо такъв го искат.
269
6150
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
269
 Видими 
27 Септември 2010 20:57
Интересна статия!
Разумна и аналитична.
---------------------------------
Блогът на Генек

27 Септември 2010 21:01
.
27 Септември 2010 21:05
Статията е направо чудесна. Ламбовси заслужава адмирации
27 Септември 2010 22:00
Много лоша работа е невярващ народ - простотия, хоризонтът - нисък, комунисти щъкат насекъде като хлебарки, сметат, че знаят много, а си не видат скъсаните гащи... Неверието е не по-малко мракобесие от фанатизма.
Съвсем друг е въпросът как отделът на бившата Дс към Светия Синод ше преподава идеали, които са му дълбоко чужди - каквито са Християнските.
27 Септември 2010 22:05
Статията е добра. С едно изключение-
При това не упреквам Църквата - тя в случая е загрижена за институционалната си тежест и просто съзира възможност да се възползва от вход за проникване в друга институция с по-развит мобилизационен и рестриктивен ресурс - образователната система.

Ми точно за това следва да бъде упрекната.
27 Септември 2010 22:33
Статията е толкова добра и авторът - толкова образован, че не знае как се пише - "Закон божи", "закон Божий" или нещо друго. Такава е и цялата дискусия тука - профански миш-маш от "вероучение", "религия", СИП, ЗИП, ЗП, атеизъм, агностицизъм и астигматизъм. В един момент почти повярвах, че апостолите от Априлското въстание са се клели върху "Произход на видовете".
27 Септември 2010 22:47
Искам да попитам в колко от страните в ЕИО се учи като задължително избираем предмет Религия ? Мисля, че са доста повече от половината - май съотношението е 25 /2. Макар и това да са светски и също европейски държави, като Родината ни.
Защо е тази истерия срещу изучаването на Религия в такъв формат и у нас ? Отговорът се натрапва /за мен/ от само себе си - защото сме държавата на ДС, държавата, в която е прието, че народът трябва да е максимално неграмотен, държавата, в която се приема за нормално един пишман филолог да получава хонорари над милион лева като хидроинженер /или специалист по маркетинг/. Всъщност няма нищо лошо децата да учат нещо, което ще ги ограмоти в една твърде съществена област. Не, доста българи не се интересуват от децата си кога се прибират, пият ли, употребавят ли наркотици. Важното за тези родители е децата им да тънат в същата духовна пустота /разбира се не го съзнават, защото ги е страх от моралния коректив на религията/. Сигурно тези родители закърмят отрочетата си единствено с "поезията" на другарката Брестничка.
27 Септември 2010 22:55
Г-н Ламбовски ме разочарова. Зад претенциите му за обективност и премереност прозира дълбок наивитет и повърхностно отношение към вярата и възпитанието на децата. Рационалното и емпирично знание, което е водещо за днешното училище не предоставя най- необходимото за едно подрастващо същество, а именно ориентация в духовната сфера. Вулгарно материалистическото мислене, наложено от комунизма, е така дълбоко вкоренено в общественото съзнание, че скоро няма да отмре. Надявах се поне автори като Г-н Ламбовски да са го преодолели, но, за съжаление, не са. Пътят към училището е задължителен, г- н Ламбовски, докато пътят към Храма- запустял. А защо е път, ако не води към Храма?!
27 Септември 2010 23:00
Как ли си представя авторът "добрия учител", който бил достатъчен Закон Божи..?? И какво точно трябва да означава "атеистичен морал" и по какво се различава от религиозния (християнски и православен, имам предвид)... Клишета, клишета и немощна мисъл ни демонстрира господинът Ламбовски този път.
27 Септември 2010 23:13
Сеггаа,
ЕИО сега е ЕС.
27 Септември 2010 23:27
Нека поне посоките му останат ясни - натам е Училището, а натам - Храмът.



Браво, Ламбовски!
27 Септември 2010 23:56
...миш-маш от "вероучение", "религия", СИП, ЗИП, ЗП, атеизъм, агностицизъм и астигматизъм.

Васик -
Май астигматизмът преобладава...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
28 Септември 2010 00:11
Защо е път, ако не води към Храма?[b]
28 Септември 2010 00:12
Затова съзрях много странности в литийното шествие и молебена,

Аз също съзрях странности и необективност. Болшинството упрекват църквата. Никой не казва да помогнем на църквата, нека във всеки град или село има неделно училище. Дори и в статията не се упрекват имамите, че и те също настояват да се изучава задължително Ислям. Утре те и Шария ще поискат и вие пак ще си мълчите и отново ще упреквате църквата.Едностранно виждане.
Един пример ще ви дам.
Мои близки разказаха, че в началото на септември минали рано сутринта през главната на Пловдив. Към 5, 30 сутринта цялата улица била препълнена само от мюсюлмани, които излизали от джамията.
Правете си изводи.
28 Септември 2010 00:35
Потребител,
Дреме им на тях!
Казвал съм го неведнъж - те са като пътници на "Титаник", които стоят на кърмата и се кефят колко хубаво потъват онези на носа.
28 Септември 2010 00:40
Въпросът за задължителното изучавене на религията има 2 апекта - дали е морално и дали е законно.
Относно морала - Задължителното обучение по религия, която не одобряваш е пряко насилие над волята на индивида. Не сещам за нещо по-неморално.
Относно закона - В конституцията е заложено правото на свобода на вероизповеданието.
Толкоз.
Ако някой мисли, че може да обори горното (но с аргументи, а не с жалване колко са пропаднали хората) - да заповяда.
28 Септември 2010 00:46
Статията е много повърхностна и невярна:
Първо авторът не си е направил труда да прочете и разбере идеята, а именно че няма да се изучават религии на сравнителна основа, като: ние сме протестанти, а еди кои си са католици, идеята е който е христянин да изучава христянството, който е мохамеданин - исляма и т.н.
Второ мразя да ме цитират, така както цитираха Доган само в частта, която се е харесала на автора, за да си хване хонорарчето и да извади нещата от контекста... който се интересува да види предишни постове от преди два дни...
Трето ще цитирам:
Нека повторим, че никой вече не пречи на децата да отидат при вярата. ...
Само че училището заляга на емпиричното познание. Затова този въпрос е и конституционно закрепен, чрез т. нар. светско образование..."

Емпирично драги авторе, значи опит, ама личен- което автоматично означава, че светското образивание НЕ Е ЛИЧЕН ОПИТ ВЪВ ВСЯКА НАУКА-примери История, Философия, Литература и т.н. Затова има науки които се наричат точни и такива, които не са....
Желанието за смесване на тези два типа ни връща назад, към непродуктивни системи

В западна Европа най-престижните училища и колежи са католическите- хората там не се се върнали назад и не считат за непосилна или абсурдна задачата да научат децата си на вяра и в същото време да получат най-модерното образование...
Първо - добродетелта не е християнско изобретение и претенциите за ексклузивни права върху добродетеловата дистрибуция са неоснователни и недопустими в демократичното общество.

Аз в предишен пост казах, че няма религия, която да не проповядва към добро, за екслузивни права, говорите само вие и ако има достатъчно будисти в Б-я аз съм ЗА децата на тези хора да могат в училище да разберат по-добре тяхната вяра и да изучават будизъма;
Трогателна е вярата на част от обществото ни, че попът в училище ще научи децата да не се бият, да не псуват, да не крадат, да не почват ранен и безразборен секс. Тъкмо това очакват тези, които ратуват за задължително религиозно обучение в училищата. Нека им кажем - на тези неща учете децата си вие, уважаеми родители. Няма по-добър и важен педагог и не може да има. С личен пример го правете най-вече. Второ, ей ви църкви навсякъде, ей ви ги и свещениците - ще ви дадат и съвет, и беседа, и проповед. Ходете всяка неделя, слушайте и питайте, водете си децата.
Правите ли го?

Според вас учителите, които си преподават сухата материя, оттекчени от ниската си заплата ще се заинетресуват от проблемите на детето? Затова има в интернетпространството клипове как ученици се бият пред учителите и никой не реагира? Ако не попа, кажете кой да викнем, за да се промени нещо, защото нито учителите са тези от времето на "Под Игото" - нито учениците са такива...
На въпросът Ви - да, даваме пример на децата си, водим ги на Черква и ги учим на добродетели, но колко хил. родители не го правят? И за тези деца, които не получават примера в къщи е хубаво да има алтернатива в училище..

Редактирано от - shmenti_kappeli на 28/9/2010 г/ 00:56:24

28 Септември 2010 01:18
Абе хайде сиктир! Църквата да организира със собствени средства неделни училища и който има желание и няма какво друго да прави в неделя - да изучава небивалици колкото му душа сака!
28 Септември 2010 01:51
Анацетхал,
то на сиктер са се научили нашите деца, на какво друго може да ги научим е друга тема...и ако нямаш предложения - пиши по друга тема, съвет...
28 Септември 2010 02:00
Много е весело какво се изтъква тук в подкрепа на изучаването на православието във светските държавни училища - че в Европа най-престижни биле католическите училища? Ама не знам защо не се запитат форумниците, защо у БГ не са най-престижни православните училища?
28 Септември 2010 02:13
Ами уважаеми,
като се запитаме -идва речта за 45 години тотталитарно управление и за срамното нещо да отидеш на храм... Ние по турско присъствие сме запазили храмовете си, а в модерна Б-я се срамуваме от тях?
И към настоящия момент, кое пречи да променим тази недомислица-ами тесногредието, тези набивани в главите на хората "срамни" неща...
Престижът на запад ни е чужд, нали?
28 Септември 2010 03:44

Адмирации за Бойко Ламбовски!
Спокойно, разсъдливо и с голяма доза такт разяснява на протагонистите на идеята колко порочно е самото зачатие на мисълта да се впрегне светското образовани в служба на меркантилни църковници. И аз като Calina Malina не съм съгласен с намека, че стремежът на църквата да сублимира щенията си е оправдан в някаква степен.
А на критиците му, сипещи квалификации като "повърхностна, невярна", ще препоръчам повечко да четат, да анализират прочетеното, междувременно ще научат и правописа, ще разберат, че у нас не се пише тъй, както се изговаря и ред други неща.
Може да са им от полза.
28 Септември 2010 05:25
Според вас учителите, които си преподават сухата материя, оттекчени от ниската си заплата ще се заинетресуват от проблемите на детето?


Хи хии...Шменти Капели, то цялото ти мнение е гола вода, ама с горното изтрепа рибата, бе! Я кажи на едни литератор, че му е "сух" предмета и преподаването и ще ти завре удивителната в задника! Или на някой математик, че математиката е суха и скучна наука, или на биолог за биологията! Ти...у ред ли си?! Щото, за да станеш учител, се учи педагогика, па се кара практика - да разбираш детската душа и да можеш както да я направляваш към науката, така и да я приобщиш към принципите на добрите човешки взаимоотношения и морални ценности! А ти, драги, колко попа виде сухо да припяват на погребение и колко прочувствено да плачат?! ...
28 Септември 2010 05:26
Никой не казва да помогнем на църквата...

Коя църква?
Тази която описва Бармалей, или тази на отец Иван с приюта!
Тази на владиците с мерцедесите S-Clas и архонт Сл.Бинев, или тази на отец Павел, обикалящ с трабантчето селата де нямат църкви, а само минарета..
..
От петък спорим - трябва ли, не трябва ли...да търсим работа на випускниците от Факултета по богословие на СУ.
Също като навремето - де търсехме работа на нашия човек, а не Човек за Работата!
.
Вяра не се учи!
Тя се поема от семейството, в семейството, заедно със семейството, близките, родата..
Не може едно дете, което първите седем години е живяло в семейство на атеисти, с един-два учебни часа седмично* да го приобщите към православието!
Само на Православието?
А останалите религии?
Да ви цитирам ли брадатия козел С.Паси , де се изцепи - "Майната му на православието!", или сами ще се сетите..
_______________
* - искате повече? прегледайте учебните програми и натоварването на началните класове, и тогаз пак..
.
P.S.И за нямащите да кажат нещо по същество - Б.Ламбовски се е опитал да анализира проблема както той го разбира, а вие му броите запетайките.





Редактирано от - OLDMAD на 28/9/2010 г/ 05:43:05

28 Септември 2010 06:25
Не упреквам църквата тя се състои от хора и иска да се погрижи за себе си Да не упрекваме правителството, ми то се състои от хора дет гледат да се погрижат за себе си /предимно и само/
28 Септември 2010 06:26
Добрият учител е достатъчен Закон божи - да де, ама като няма Добри учители. та добрите учители са колкото добрите поети. Един на хиляда. останалото е баснописци.
Европа е помляна от бездуховност. за добро или лошо, съдбата й е оплетена с християнството. и двете залязват. атеизмът така и не пусна корени извън европа, остана си европейски феномен. регионален. не съм чувал за мюсюлманин атеист или за хиндуист атеист. китайците от посткомунистически китай са конфуцианци. но на кой му пука....тоя номер със закона Божи като последен опит за възкресение на етноса ни едва ли ще мине. не са това знаците на времето, не е във времето си...абе да му мислят циганите - това какво да учат циганетата по училищата са си техни проблеми. българският етнос е от пенсионери и не следва да се вълнува особено от една такава върешноцигански работа, каквато е програмата за начално образование. Ние, дет се вика, каквото можахме, направихме, по въпроса за религиите, като етнос.
28 Септември 2010 06:28
А, ето как са ставали "атеисти" голяма част от бащите и майките на днешните "атеисти"...и горчивите плодове на това "ставане" ще има да берат не само децата ни, а и внуците
Документи от архива на Българската комунистическа партия (БКП)

Информация на завеждащ отдела "Пропаганда и агитация" на ЦК на БКП за състоянието и задачите на атеистичната пропаганда в страната

16 юли 1959 година

ИНФОРМАЦИЯ


за изпълнение решението на Политбюро на ЦК на БКП "Относно мерките за засилване и подобряване на атеистическата пропаганда в страната"
***

...Идеологическата борба против религията се води най-успешно сега чрез лекционната пропаганда. Над 1500 пропагандисти на Партията, подготвени в централни, окръжни и околийски курсове, изнесоха хиляди публични лекции и беседи за строежа на вселената, за произхода на живота и на човека, за появата и класовата същност на религията, за реакционната същност на религиозните празници и обряди, за вредата от религиозните суеверия и предразсъдъци в условията на социалистическото строителство, за преодоляването на религията и пр....
За слабостите в борбата с Църквата
Най-съществената слабост е нейната значителна откъсна­ост от борбата за нов, социалистически бит. Партийните комитети и организации забравят, че мнозина трудещи се са свързани с църквата и отчасти с нейната идеология чрез религиозния бит (религиозните празници и обряди), че те в редица случаи, макар и да не познават същността на религиозното учение, робуват на религиозните традиции. Въпреки ясните указания в решението на Политбюро, борбата против религията се ограничава до голяма степен в областта на чисто теоретическите проблеми. Произтичащите от тях практически задачи, за създаване на очистен от религиозните традиции бит на трудещите се, са изоставени или забравени.
Необходимо е да се подчертае, че печатът твърде много изостава в разработката на конкретните проблеми на атеистическата пропаганда с оглед очистването бита на трудещите се от влиянието на религията, не подпомага усилията за преграждане пътя на религиозния култ в областта на ежедневните граждански отношения. Не се популяризират раждащите се и утвърждаващи се в бита нови социалистически елементи, подкопаващи основите на религиозните празници и обряди, както и религиозната окраска на редица други, чисто народни обичаи и традиции...
***

И още...и още, такива производствени методи за производство на верни чада на БКП - мислещи не с главата ( което за марксистките идеолози е вредно и опасно) а с корема - лесен за управление - лампичката на Павлов - светне - радост...изгасне - покорство
P.S. Олди попита: На коя църква? - На тая, която ни е запазила през вековете имената и вярата - Петър, Георги, Иван и Стоян...На тая, която ако е е болна - е болно цялото ни общество...
P.P.S. И в същност ние няма да помагаме на някаква имагинерна и безполезна за нашата духовност институция, а ще помогнем за завръщането на Морала между нас, и нашите деца...Тоя морал, от който имаме крещяща и неотложна нужда
Целия текст на Информацията ТУК

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
28 Септември 2010 07:16
OLDMAD


28.9.2010 г. 05:26:10 Старче, приемам думите ти . Мълчание...
28 Септември 2010 08:27
Нали знаете какво е казал Платон- "Никой не е станал добър човек случайно". Дотук с ролята на религията във възпитанието.
Само погледнете близката (да не отваряме дума за по- далечната) история на Европа, за да видите и християнския морал в действие- не е като да са е било малко религиозното възпитание. Историята на България след освобождението пак включва достатъчно военни конфликти и мизерия въпреки масовото религиозно приобщаване.
Прочетете Библията непредубедено- какво има там? Злият и отмъстителен Бог, избиващ регулярно и систематично предимно неверници, но и праведни (Стар Завет), а на любимите си чада обещаващ вечния огън за глупости от рода на първите четири Божи заповеди. Новия завет- корекции тук таме, ама пак не става. Отново същите първи 4, отново пъклото- любов голяма, ама прошка няма. (Църквата прошката я вкарва с индулгенциите, кеш срещу думички, ама това е друга тема)
А да не говорим за научната стойност на документа. Седнали някакви- наистина, изглежда добронамерени- но абсолютно и безпросветно невежи хорица. Написали Генезис който може да попикае от смях всеки четвъртокласник и предостатъчно още бисери- не са Адам и Ева (водещи неизбежно до невъобразими кръвосмешения и уродство на потомството), не е Ной, не са демони и ангели и т.н. Всичко това естествено с презумпцията, че лично Бог е диктувал въпросните Светите Писания.
Та, на какво точно щяхме да се научим?
А и ако се погледне реално, християнството е просто поредната религия, даже и великите десет заповеди си ги има още в Книгата на Мъртвите, а и монотеизма не е негово откритие. Та значи реално имаме книжка на около две хиляди години, в която има доста прилични притчи, но фактологията, която следва да крепи конструкцията не става за чеп за зеле. И точно тази религия (не че има особено по- смислени) трябва да се изучава ЗАДЪЛЖИТЕЛНО? Горко на децата ни...
28 Септември 2010 08:56
..Тоя морал, от който имаме крещяща и неотложна нужда.

Тоя морал Барми, на първо място е човещина, хубавина, хубост..която се възпитава пак в Семейството!
Само че нали се сещаш - "Насила хубост не става"!
28 Септември 2010 09:04
Верни приказки хортуваш Олди...Много верни, , , и срамотни...Но, като как да стане това "с родителите"? Баба ми - Бог да я прости - казваше: Криво дЪрво се не превива Най - лесно е да за*бем всичко и да кажем: Ми те си имат родители...те да ги мислят...Но нали 90% от тия същите родители* са резултат на точно такива разсъждения? ...И нали после на главите на всички ни ще се стовари тоя "цигански" проблем, който си мислим, че заобикаляме като объл камък, а който всъщност виси над главите ни?
* Често си мисля дали не е по-точно определението "производители"

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
28 Септември 2010 09:49
Желанието за смесване на тези два типа ни връща назад, към непродуктивни системи, при които хората очакват от свещеника да е инженер, а от монаха да е лекар, тоест връщаме се към опитите да заменим рационалния подход към битието с чудесен такъв.


Ламбовски, тая емпирика направо кърти мивки. Нека отдадеме малко повече уважение на тая вяра, която ни е запазила като народ толкова векове. Иначе е вярно, че мястото на свещениците не е в училище и че за морала на децата те няма да са много повече от полза от нашите учители по морал и право, дето ни преподаваха комунизъм.
28 Септември 2010 10:00
Преди 20 години всичко - икономика и идеология - беше държавен/партиен монопол. Сега някои екземпляри (не мога да кажа граждани) искат да наложат държавн монопол в идеологията. Е, без милиция нема да стане!
28 Септември 2010 10:07
Междувременно сичкото сиган ще стане муслиман.
А ние ще му обясняваме: Няма Аллах, бе човек! Чети какво казва науката.
28 Септември 2010 10:11
Ламбовски

Удивително е колко хора си мислят, че религията е панацея
28 Септември 2010 10:18
Не си криви Душата Сократе, кой празнува Банго Васил и Гергьовден, само българите ли?
Пък и циганите, след като са християни или мислюмани - какво, по-въпитани ли са, по-морални, спазват 10-те Заповеди?
Пак са си мангали!
Та тъй и с българите - хора разни, морални-неморални, възпитани-невъзпитани..
Абе шарен свят.
28 Септември 2010 10:25
Фрида!!!!!!! И сие!?
Нито Бог и църквата, нито "вулгарната" материалистическа философия могат да влеят нещо в глава-шамандура, която се клати по вълните на материалистическия океан, а си мисли, че Бог я клати!
28 Септември 2010 10:30
Аз, атеистът, не натрапвам атеизма си на никого - моля и вярващите да не ми натрапват религиите си. Църквата си е отделна институция - притежава храмове, служители, администрация, свободен достъп до средства за масова информация. Какво повече?
В училищата се изучава история - една добра възможност за вярващите да понаучат нещо за кредото си, освен догмите. Не да ми бъркат Галилея с Галатея и Йоан Кръстител с Йоан Богослов.
28 Септември 2010 10:38
Вярата е най-важното нещо в живота на човека. Постигането й е неминуемо за всеки, каквото и да си мисли или предполага. Бих го сравнил със стигането до брега на могъща река, а нещастната съдба на поколения българчета е да я стигат неготови, неподготвени или зле готвени да влязат в нея. Имам възможността да сравнявам подготовката на собствените ни деца с тази на сестреничетата ми - католици. Жал ми е за българските деца, защото културата на родителите, средата или добрите учители по нещо друго не могат да им дадат онова, което им вземаме, като ги лишаваме от системно вероучение. От постоянното усилие и нуждата да се усъвършенстват, от постигането. Без вероучение, обществото ни готви духовни удавници. Нещо, което по-мъдрите и по-отговорни от нас отдавна са приели като престъпление спрямо собствените им деца.
28 Септември 2010 10:38
Добрият учител е достатъчен Закон божи
Така е!
И Учителят си има име...
28 Септември 2010 10:39
Вяра не се учи!
Тя се поема от семейството, в семейството, заедно със семейството, близките, родата..

Олде, само че, семейството е продукт на комунистическата антирелигиозна пропаганда. Както и самият ти и Караваджо, за съжаление, и други по- горе.
Явно добре си е свършила работата въпросната пропаганда, колкото да плюете срещу комунизма, и вие сте негови "духовни" рожби. Жалко за вас.
Отново ще попитам с въпроса от филма "Покаяние" на Тенгиз Абуладзе:
Защо е път, ако не води към Храма?"
28 Септември 2010 10:40
С какво това антрефиле е по-добро от насоките за развитието на на БПЦ издавани от фуражките?
Добрият учител бил достатъчен закон божи. И добрият партиен ръководител на държавата тоже.
Нямало официална идеология основана на атеизма. Но поражениятата на предишната са видими.
28 Септември 2010 10:43
Фрида, не виждам особена разлика между твоята пропаганда и "комунистическата".
28 Септември 2010 10:43
Христянските талибани пак наскачаха да плюят всяка идея, която не им отърва! Вън поповете от училищата!
28 Септември 2010 10:44
Без вероучение, обществото ни готви духовни удавници. Нещо, което по-мъдрите и по-отговорни от нас отдавна са приели като престъпление спрямо собствените им деца.

Лянча, слава Богу, има още мислещи хора тук! Нали знаете на какво се крепи света- на 3 неща: Трудът на бедните, Щедростта на богатите и Молитвата на праведните! Нека се помолим за бъдещето на България, което е неотделимо от Православието и Вярата.
28 Септември 2010 10:46
Моля да спрете да заблуждавате, че на запад се толерира изучаването на религия. Това се случва в много ограничен и добре дефиниран кръг от случаи.

Ето един пример Натиснете тук
където със съдебно решение е ЗАБРАНЕНО да се изучава религия в Канада, в последния абзац на документа: "une ordonnance interdisant" - "решение забраняващо".

В документа много подробно се описват аргументите на двете страни, послужили за основа на съдебното решение, като освен че се посочва неконституционния характер на това обучение, се обяснява в детайли как то влияе на личността.



28 Септември 2010 10:49
The public school is supported by the taxes which each citizen, regardless of his religion or his lack of it, is compelled to pay. The school, like the government, is simply a civil institution. It is secular and not religious in its purposes
[Ring v. Board of Education (1910) Illinois Supreme Court, 245 ILL.334, 92 NE 251]

The public schools are supported entirely, in most communities, by public funds—funds exacted not only from parents, nor alone from those who hold particular religious views, nor indeed from those who subscribe to any creed at all.
Justice William J. Brennan [concurring opinion in Abington School District v. Schempp (1963), USSC]

The modern public school derived from a philosophy of freedom reflected in the First Amendment. … The non-sectarian or secular public school was the means of reconciling freedom in general with religious freedom.
Justice William J. Brennan [concurring opinion in McCollum v. Board of Education (1948), USSC]
28 Септември 2010 10:49
"Моята пропаганда", както я наричате, Караваджо (не ви отива този ник) е пропаганда за духовно просветление, а вашата- за безверие и безизходица. Нищо ново не създавате, вие, атеистите, като ценности, а само отхвърляте и ругаете създадените от хилядолетия ценности и вяра. Вашият "патрон" Караваджо, е бил дълбоко и искрено и вярващ творец, никак не прилича на вас. Сменете си ника на Ленин или Троцки.
28 Септември 2010 10:50
Public schools, controlled by public boards of education maintained by public funds and open to all the public regardless of race or religion, have served this country magnificently well. They have been usefully supplemented by private schools, privately controlled and maintained, offering special forms of education and indoctrination to pupils with special needs and desires. It would be a misfortune to confuse the two, especially where religion is concerned. For a separation of church from state has been proved by history to be an indispensable condition alike for political liberty and for religious liberty. Let religious teaching remain within the province of homes and churches and private schools. Let secular education remain within the province of governments controlled by the people and open to all the winds of politics.
Editorial, Washington Post, June, 1969

We respect the right of parents to send their children to religious schools if they wish, but they should recognize that this is a voluntary choice on their part. The state has no obligation to further religious training in this way. In fact, it has an obligation to keep hands off.
Editorial, New York Times, March, 1967
28 Септември 2010 10:53
Уважаема Фрида, вие християнка ли сте?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД