На 17 декември м.г. прокуратурата и МВР арестуваха 26 души при операция "Наглите". Обвинения сега са повдигнати само на 9 души. |
Прочитът на фактическата част от обвинителния акт показва, че
на доста сериозни въпроси все още няма отговор
Причина за фалстарта на процеса станаха две доста елементарни грешки на разследващите, които явно са плод на бързането (слабост, която обвинението демонстрира наскоро и по другото си приоритетно разследване - "Октопод" ). Първата грешка засяга правата на Павел Петков-Павката, който през декември е обвинен в 8 отвличания, а през юни те са сведени на три - на Илиян Цанев, Ангел Бончев и Румен Гунински-младши. През август прокуратурата окончателно изключва Петков от отвличанията на Киро Киров, Георги Георгиев, Васил Маникатов и Борислав Атанасов, но не маха декемврийското обвинение за Камелия Бончева. Според градския прокурор Николай Кокинов пропуските са само технически и ще ги оправят до 8 октомври.
Според обстоятелствената част на акта като преки похитители на Бончева се сочат само Ивайло Евтимов-Йожи, Прокопий Прокопиев-Културиста, Даниел Димитров-Релето и покойният Иван Пайнавелов-Сапата. Подобно объркване почти сигурно щеше да се използва от защитата на Петков, за да се твърди, че правата му са нарушени, тъй като не е ясно точно за какво е обвинен. И пак да се стигне да протакане на делото и връщането му на прокуратурата.
Другият гаф засяга обвинението на Митко Лебешковски за нанасяне на средна телесна повреда на Олег Джукев от Специализирания отряд за борба с тероризма (СОБТ). Тъй като по закон такова обвинение изисква пострадалият преди това да е подал жалба, а това не е станало, съдът го отхвърля . Става въпрос за инцидента по време на второто издание на операция "Наглите", когато един от командосите се простреля в ръката. Според обвинителния акт това станало, след като Лебешковски ударил ръката на спецполицая, с която той държал служебния си "Глог". "В следствие на удара по лявата ръка на Джукев пистолетът произвел изстрел и на пострадалия Джукев била причинена средна телесна повреда", пише в обвинението. Това щеше да е доста лесно доказуемо, ако някой от разследващите бе обяснил на баретата, че трябва да подаде жалба.
По останалите обвинения срещу сочените за лидери Йожи и Културиста и техните "подчинени" Павката, Релето, Любомир Димитров-Гребеца, братята Радослав и Митко Лебешковски, Кирил Кирилов-Монтанския и Цветозар Славчев-Църо съдът няма забележки. Но това съвсем не означава, че в разследването няма неизяснени моменти.
В обвинителния акт се говори за изследван и категорично
доказан ДНК материал на жертва само в един от случаите
Става въпрос за похищението на сина на строителния предприемач Вене Величков - Венислав. Експертиза на НИКК доказва, че намерена "червено-кафява материя" в една от къщите, ползвани от бандата - в местността "Камбаните" край София, напълно съвпада с кръвта на Величков. Резултатите от изследването се припокриват и с разказа на пострадалия, че Прокопиев му разбил носа, за да го снима в опит да изнуди баща му за по-голям откуп. Експертите са установили съвпадение и между ДНК профила на отвлечения и отрязано ухо, изпратено на родителите му.
Странното в случая е, че въпреки сходните наранявания и при други две жертви на "Наглите" (синът на бившия транспортен министър Вилхелм Краус - Михаил, и Ангел Бончев - б. р.) обвинението не сочи резултати от ДНК изследвания. Но подробно описва как Културиста "с лозарска ножица отрязал крайната фаланга на петия пръст от дясната ръка на Краус". Не е изключено следите да са били заличени. Вероятно в един момент затова и вътрешният министър Цветан Цветанов спря да говори за тази ножица като сигурна улика. Обяснено бе, че нараняванията на Бончев били доста професионално направени. Дори от прокуратурата изтече неофициалната информация, че се търси лекар-помагач на бандата, какъвто така и не бе намерен.
Не са открити и хипотетичните "идеолози" на "Наглите".
Първоначално Цветанов отричаше да има друго по-високо ниво над заловените, но после обеща да стигне и до него. Още "по-мътно" остана положението с четиримата служители на средно ръководно ниво в МВР, които по думите на министъра се проверяваха месеци наред заради необяснимия си интерес към разследването на отвличанията. Резултатите от тези проверки така и не станаха публично достояние, с изключение на задържането на полицая Йордан Костов, отговарящ за затвора с лек режим в Казичене.
"Това е служител с дългогодишен стаж. Имахме информация, че в миналото се е познавал с част от групата. Отговарял е за местата за лишаване от свобода и смятаме, че там е изградена корупционна схема за по-облекчен режим на част от хората, които бяха задържани по "Наглите", обясни през февруари МВР шефът. По-късно в медиите дори изтече информация от разследването, че Костов издействал отпуск на Павел Петков, за да охранява отвлечения Бончев и да ремонтира къщата си, която била в близост. Все "факти", които не намират никакво потвърждение в обвинителния акт на прокуратурата.
Показателен момент от развитието на това емблематично производство бе и процесуалната съдба на добилия доста сериозна известност в последната година Антон Петров-Хамстера. Първоначално той бе задържан като член на "Наглите", като още в деня на ареста му МВР неофициално подчерта, че е доста близък с бившия съветник в ДАНС и сочен за бос на "Октопод" Алексей Петров. Това обаче не помогна не прокуратурата и Хамстера бе пуснат на свобода от съда срещу гаранция от 20 000 лв. Оказа се, че с дейността на групата го свързва единствено 100-левова банкнота, описана от откупа, платен за Гунински-младши. Освен това се разбра и че никой от останалите задържани не познава Петров.
МВР не остави нещата така и отново го арестува - този път в акция "Октопод" през февруари. Чуха се дори и предположения, че Хамстера бил връзката между "Наглите" и Алексей Петров. Прокуратурата обаче не откри никакви доказателства в тази посока и свали всичките му обвинения по делото за 11-те отвличания. Така вече не се споменава и дума за Антон Петров. Както не се говори и за убития Юлиян Лефтеров-Кунгфуто, който бе отвлечен в столичния кв. "Лозенец" в началото на 2009 г. След като разследващите изровиха тялото му година по-късно край софийското село Железница (показната акция с багера, описана от премиера и в Германия), многократно бе обяснено, че той е жертва на "Наглите". Подобна бе и версията за смъртта на Иван Пайнавелов-Сапата, който бе определен от Цветанов като "мозъка" на бандата.
Макар тези два случая да бяха отделени от голямото дело, е странно, че отвличането на Кунгфуто дори не е споменато в обвинителния акт срещу "Наглите", а участието на Сапата в отвличанията се изчерпва с взимането на откупа за бизнесмена Киро Киров. Той играе основна роля в похищенията на Михаил Краус, Джорджио Марков, Венислав Величков, Ангел Бончев, съпругата му Камелия, Георги Георгиев-Пурата, Васил Маникатов и Киров, но след това името му изведнъж изчезва от обстоятелствената част на обвинението, без да споменава каквато и да е причина за това.
Друг неизяснен от прокуратурата момент остава
драматичната развръзка със семейството на Ангел Бончев.
В обвинителния акт не е описан гафът на външното наблюдение в МВР, при който полицаите не успяха да проследят похитителите, които отвлякоха Камелия заедно с откупа в района на землището на село Мърчаево. Дори не се споменава за присъствието на разследващи около мястото на предаването на парите. Твърде нелепо са описани и обстоятелствата около дарените от Бончев 157 000 евро на фондация "Утре за всеки".
"След отвличането на Камелия Аврамова в пресата се започнала медийна атака срещу престъпната група, а полицейските служители започнали масирани проверки по къщи, като извършвали проверки и в района на кв. "Бистрица". Била извършено проверка и до съседна къща, на тази, в която била държана отвлечената Аврамова (жената на Ангел Бончев, чиято фамилия е Аврамов). Пайнавелов, Евтимов, Прокопиев, Д. Димитров, Р. Лебешковски и М. Лебешковски се събрали и решили, че съществува опасност за залавянето им от полицейските служители при организиране на ново вземане на събраната от Аврамов сума. Решили събраната сума да бъде дарена", пишат прокурорите. Фондацията пък била избрана случайно, тъй като по това време вървяла тв реклама за нейна кампания срещу рака на гърдата. Видно от обвинителния акт, не е установена никаква връзка между похитителите и "Утре за всеки". Дали изобщо е проверявана подобна версия - също не е ясно.
Ясно е обаче, че един дори частичен провал по това важно дело, ще означава сериозен проблем за МВР и доверието в него. Правителството се нуждае от бърз и ефектен процес, но дори само по технически причини това няма да е възможно. Девет обвиняеми в едно дело е гаранция за протяжност. Спомнете си "Маргините". И още дори и да се стигне до осъдителни ефективни присъди за всичките 9 обвиняеми, стои въпросът - какво стана с останалите 17 задържани по време на акцията, както и със замесените полицаи? Защото за всеки трезвомислещ човек е ясно, че банда за отвличания, функционирала три години без проблем и натрупала над 5 млн. лв. от откупи, не може да е действала без протекцията на вътрешни хора от МВР.