18 години Юрий Лужков успяваше да се задържи начело на столицата на Русия и дори правеше планове някой ден да се настани в Кремъл. |
да престане да бъде държавен глава предсрочно
заради "загуба на достойнство". Така че със своето нежелание да подаде оставка доброволно Лужков го постави в безизходно положение.
Сега обаче, когато временно изпълняващ длъжността кмет на Москва стана старият съратник на градоначалника Владимир Ресин, цялата отговорност за положението в този ключов град ще легнат непосредствено върху плещите на президента. От една страна, тази негова безпрецедентна крачка със сигурност ще укрепи репутацията му - тъй като много хора се отнасят скептично към способностите на приемника на премиера Владимир Путин. От друга страна, ще доведе до нови предизвикателства. При демонстративното неучастие на Путин в историята съмненията за президентските пълномощия на Медведев би трябвало да се разсеят. Но това ще стане само ако екипът в Кремъл запази контрола над ситуацията в 15-милионния мегаполис. Във всяко отношение.
От политическа гледна точка именно Лужков през всичките тези години успешно гарантираше както слабите позиции на опозиционните партии, които се превърнаха в маргинални групи, биещи се за правото да протестират на Триумфалния площад, така и солидна електорална подкрепа на московчани за проправителствената партия "Единна Русия". При това кметът
се изживяваше като самостоятелна политическа фигура
със своята харизма на хитър, но грижовен глава на семейство и като силен администратор, който не забравя да подпомага най-активните във всички видове избори пенсионери и чиновници. В близко бъдеще такива избори не се предвиждат в Москва. Но дори и без тях евентуалната промяна в политическите настроения на столичани може да се превърне в сериозен проблем за управляващата партия и тандема Путин-Медведев през 2012 г.
А след напускането на Лужков обърканата система на управлението на града ще се нуждае от сериозна пренастройка. Не става дума само за превръщането на управлението в кратки срокове в прозрачен и благоприятен механизъм за частния бизнес. Сега най-важното е
да не се допусне взрив на конфликтни ситуации
и мародерства заради неразборията.
И накрая - президентът бе принуден да избере за тази своя крачка доста деликатен момент - началото на есенно-зимния сезон, когато една административна суматоха може да доведе до неприятни последствия в комуналните услуги. И ако тръбите на парното "при Медведев" бъдат по-студени, отколкото при Лужков, това силно ще удари по репутацията на държавния глава.
Като цяло, ако за Юрий Михайлович указът най-вероятно означава край на историята (освен ако, разбира се, Лужков не реши да се присъедини към твърдата опозиция спрямо режима с призиви за саботаж и улични акции), то за Дмитрий Медведев той е само началото. Издаването на указа всъщност не казва нищо за неговите намерения или шансовете за победа на президентския вот след две години, още повече че премиерът фактически не се намеси в конфликта и само наблюдаваше схватката отгоре, при което не загуби нито пункт от своя рейтинг. Ако Медведев не успее да смени сегашния екип, който управлява Москва, с поне също толкова ефективен отбор (при всички претенции към кметството), то неизбежно ще пострада репутацията му. И тази загуба няма да може да бъде компенсирана даже с опит да се обвинят за всички грехове и проблеми Юрий Лужков и обкръжението му, дори и срещу тях да започне жестоко преследване. Ако за широката московска публика всичко остане по старому, без големи сривове и открити схватки за преразпределяне на собствеността в Москва, може да се смята, че Медведев е направил сериозна крачка към втория президентски мандат. Но при това запазване на общото разположение на силите в страната не би трябвало да се очакват промени към по-добро.